YILDIZ: HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK!

Yıldız: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

Pazartesi Sohbetleri’nin konuğu Yakup Yıldız, MESS sözleşmesiyle ilgili konuştu: “İşçi bize eylemlerde Bosch’taki sözleşmeyi örnek aldığını ve daha iyi bir sözleşme için direnmeye hazır olduğunun mesajını verdi. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” ded

Türkiye’nin en büyük sendikalarından biri olan Türk Metal, özellikle grup sözleşme süreçlerinde tartışmalarla gündeme geliyordu.

Rakipleri tarafından sert bir dille eleştirilen sendika her şeye rağmen işçinin takdirini topluyor, üye bakımından sektöründe sürekli lider oluyordu.

Son olarak Bursa’da başlayan metal direnişinin hedefinde Türk Metal Sendikası vardı.

Kimi işçiler sendikanın fabrikalardan ayrılmasını istedi.

Direniş çeşitli müdahalelerin ardından sona erdi.

Fakat yankıları ve etkileri hala sürüyor.

Bursa’daki direnişten etkilenen  ve halen toplu iş sözleşmesi imzalayamayan Dytech fabrikası bunun en somut örneği.

Fabrikada örgütlü olan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız’la metal direnişini, gelecek MESS sözleşme sürecini ve Dytech fabrikasında yaşananların perde arkasını konuştuk.

14 yıldır Kocaeli şube başkanı olarak görev yapan tecrübeli sendikacı Yakup Yıldız, Türk Metal Sendikası’nın özellikle metal direnişinden ders çıkardığını ve bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyledi.

  

Dytech grevinden başlayalım. En taze konu o...

-Biz 3 dönem boyunca Dytech’te sözleşme imzaladık. Yeni dönem sözleşme görüşmeleri başlamadan önce yetki tespiti istedik bakanlıktan. 21 Mayıs’ta tespit yapıldı ve tarafımıza gönderildi. Bizim iş kolumuzda bulunan iki diğer sendikaya daha yetki talebimiz bakanlık tarafından bildirildi. Yasal süre içerisinde yetkili sendika olduğumuza dair ne işveren ne de işkolumuzdaki diğer sendikalar bir itirazda bulunmadı.

 

Böylelikle yetkiniz kesinleşti...

-Evet, yetkimiz kesinleşti. Haziran ayında kesinleşmiş yetki belgesini İŞKUR bize iletti. O dönem fabrikada çalışan arkadaşlarımızın görüşlerini alarak toplu iş sözleşmesi taslağımızı hazırladık. O tarihe kadar kimsenin hiçbir itirazı yoktu. Biz taslağımızda ücretler için yüzde 38.6, sosyal yardımlarda ise ortalama yüzde 264 artış istedik. Bu süreç içerisinde biz sendikamızın temsilcileriyle görüştük ve işvereni toplu sözleşme masasına davet ettik. 28 Mayıs akşamı, Dytech’te sendikamızın üzerine bir kurgu uygulandı. ‘Türk Metal Sendikası gece yarısı eylem yapıyor’ aldatmacasıyla 8-10 kişilik bir grup eylem yaptı. Bütün fabrikada çalışan işçiler dışarı çıkarıldı.

 

Bu sırada siz ve sendika yöneticileri fabrikada eylem alanında mıydınız?

-Olayı haber alır almaz fabrikaya gittik. İşçi arkadaşlarımızla görüştük. Farklı amaçların güdüldüğünü, yasadışı bir eylem olduğunu oradaki arkadaşlarımıza anlattık. Metal eylemlerinin bu fabrikaya da yayılmak istendiğini söyledik. İşyeri yetkililerinin hukuka başvurduğu takdirde eylemde olan işçilerin işsiz kalabileceğini ifade ettik. O topluluk o dönemde bize, sendikayla problemleri olmadığını işyeri temsilcileriyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Biz bu sorun ve sıkıntıyı sendika olarak çözeceğimizi söyledik. Bu gibi konuların sendika şube binalarında konuşulup çözülebileceğini ifade ettik. O gece eylem sonlandırıldı. İşyeri yetkilileriyle de görüştük. Bize sendika olarak kurumsal bir eylememiz olmadığını bildiklerini ifade ettiler. Bir anlamda uzlaşı sağladık ve fabrikadan ayrıldık.

 

Sonra ne oldu?

-O geceyi öyle atlattık. Fakat gecenin sabahında fabrikaya servis araçlarıyla gelmekte olan arkadaşlarımız işyeri yerine bölgeye en yakın postanelere yönlendirildiler. Buradan e-devlet şifreleri aldılar ve zorla işçileri istifa ettirdiler. İşçiler Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek işbaşı yapabiliyordu. Bilindiği gibi e-devlet şifreleri 2 lira. Bu ücretleri de işveren karşılamış. Fabrika sahasının dışına ve içerisine kurulan bilgisayarlarla işveren tarafından işçi arkadaşlarımız istifaya zorlandı. Gece vardiyasında olan 24.00-08.00 vardiyasındaki arkadaşlar öğle saatlerine kadar çalışmak zorunda kaldı o gün. Çünkü diğer işçiler istifa işlemleriyle meşguldü.

 

DYTECH BİR SENARYOYDU

İşverenle şu an son durumunuz nedir?

Müşterek karşılıklı bir uzlaşıyla toplu iş sözleşmesi imzalamak istemiyor işveren. Biz bu yapılanlardan bunu anlıyoruz. Bu bir senaryoydu ve ortaya çıktı. Biz 71 günlük grev süremizde bütün işçilere hür iradeleriyle sendikal tercihlerini yapma çağrısında bulunduk. Daha sonradan öğrendik ki o gün içeride huzursuzluk çıkaran arkadaşlar vakti zamanın işverenin sendikaya başvurarak, ‘Bu isimler hayta, çalışmıyor. Bunları işten çıkaracağım’ dediği arkadaşlar. Biz o  dönemde o arkadaşlarımıza sahip çıkmış ve işten atılmalarını engellemiştik. Fakat sonrasında bu arkadaşları kullandılar ve bizim elimizden üretimden gelen sendikal gücü aldılar.

 

Grev kararını nasıl aldınız?

-Yetki belgemiz kesinleşmiş olduğu için kanun gereği prosedürü sürmek zorundaydık. İşveren sadece toplu sözleşme taslağını aldı. Daha sonraki görüşmelerin hiçbirine iştirak etmedi. Ben bu görüşmeleri sürdürdüm. Resmi arabulucular da katıldı görüşmelere. Fakat bir sonuç alınamadı. Uzlaşı yolunun sağlanması için bütün çabayı sergiledik. Son olarak grev kararı aldık. Biz de yasal olarak grevin sonlandırılacağını biliyorduk. 4’te 3 çoğunluğumuz yoktu.

 

Peki Çelik-İş Sendikası ne zaman fabrikada faaliyet göstermeye başladı?

-İstifalardan bir iki gün sonra işverenin  daveti üzerine Çelik-İş Sendikası’nın bölge temsilcisi olan şahıs fabrikaya gelmiş. Tamamen işveren davetiyle çalışma yapmış. Fabrika içerisinde yöneticiler tarafından işçilerle tanıştırılmış. Bu süre içerisinde bizim üyemiz olma konusunda kararlılık gösteren arkadaşlarımıza istifa baskısı yapıldı. Kimi üyelere memurluk vaat ettiler kimi üyeleri işten atmakla tehdit ettiler. Sonunda yüzde 90 – 95 oranında işçilerin sendikalarını değiştirmesini sağladılar.

 

KUCAĞIMIZA DOĞAN BEBEK

Toplu iş sözleşmesi taslağında yüzde 38 zam talep ettiğinizi söylediniz. İşverenin tavır değiştirmesinde bu talep mi etkili oldu sizce?

-Tabi ki oldu. Bakın biz bu fabrikada 3 dönemdir toplu iş sözleşmesi görüşmesi yapıyoruz. Biz fabrikada çalışmaya başladığımızda 55 kişi çalışıyordu. 45 kişi bugüne kadar geçen süreçte fabrikada ayrıldı. Bu süreçte fabrika yaklaşık 12-13 kat büyüdü. Her yıl düzenli olarak istihdamı artıyor fabrikanın. Öyle ki son iki yıl içerisinde 250 dolayında yeni işçi alındı fabrikaya. Bu işçiler hiç toplu iş sözleşmesi görmedi. Önceki yıllardan sosyal yardımları görüyorlar ama hiç toplu iş sözleşmesi ücret zammı almamışlar. Bu Dytech firması adeta kucağımıza doğan bir bebek gibiydi. Biz bu fabrikanın doğma, emekleme ve koşma evrelerini hep takip ettik. İtalya’dan ülkemize geldiği yıllarda bugünkü şartlar yoktu. Bu sebeple birden işyerine maliyet yüklememek için ilk sözleşmeyi esneterek yapmıştık. 2 ve 3. Sözleşmelerde ise açıklarımızı kapatmaya çalıştık. Bugün itibariyle pek çok işçi hiç toplu iş sözleşmesi görmedikleri için yüzde 40’ı bulan zam oranlarını talep ettik. Elbette o dönem İK müdürleri, fabrika yöneticileri bu talebimizi olumlu karşılamadı. MESS sözleşmesini bize örnek gösterdiler.

 

Bugünden itibaren Dytech’te ne olacak?

-Bugüne kadar bizi ‘5 kişi greve çıktılar’ söylemlerle yıpratmaya çalıştılar. Fakat unutulmasın ki peygamber efendimiz çıktığı yolda tek başınaydı. Bu işin onurlu ve kararlı tarafından bakılmasını istiyoruz biz. Oradaki 5 arkadaş yaşanan bütün olaylara ve senaryolara karşı göğüs gerdiler. Ben onları kutluyorum. Kanun gereği biz yasada belirtilen süreçleri yürüttük. Eğer bu süreçleri yürütmeseydik kendi elimizle yetkimizi düşürmüş olacaktık. Bu sebeple 4 Aralık’ta greve çıktık. Daha sonra grevimizi iş mahkemesi sonlandırdı.

 

Yetkiniz devam ediyor mu?

-İş mahkemesi grev iptal kararı verirken  aynı zamanda da bakanlıktan yetkimizin düşürülmesini istedi. Biz bu karara itiraz ettik. Bu itirazımızı Yargıtay değerlendirecek. Biz grev iptal kararını bekliyorduk ancak yetkinin düşürülmesi hatalı bir karardı. Bu hatanın giderilmesi için itiraz başvurusunda bulunduk. Şimdi bu dosya Yargıtay’da görülecek. Bu dosyanın görüşülmesi uzun zaman alacaktır. Örneklerine baktığımızda en az 24 aylık bir bekleme söz konusu olacak. Burada 2 yıl boyunca toplu iş sözleşmesi bekleyen yeni işçiler bir iki sene daha bekleyecek ve dört yıl boyunca hiçbir iyileştirmeme alamamış olacak. Dolayısıyla burada en büyük zararı maalesef çalışan görecek. Biz çalışanın zarar görmemesini istiyoruz. 3 dönemdir bu fabrikada toplu iş sözleşmesi görüşmesi yapıyoruz. Diğer sendikalar yüzde 8 zam alırken biz yüzde 18-22 gibi oranları alarak geldik.

 

Kamuoyunda şöyle bir düşünce hakim; metal direnişinde Türk Metal’e karşı diğer sendikalar grevdeydi, şimdi de Türk Metal başka bir sendikaya karşı grevde. Bugün ne değişti?

-Metal eylemleri sürecinde biz fabrikalarda yetkili bir sendikaydık ve buna rağmen bir başkaldırı yaşadık. Şimdi biz yine yetkili bir sendikayız Dytech’te fakat bu yetkimiz ve hakkımız gasp edilmeye çalışılıyor. Biz tabi sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Hatalarımız oldu bugüne kadar. Ancak Bursa’da başlayan olayların manidar bir tarafı var. Bosch işletmesinde 38 ay bekleme süresinden sonra ortaya konan toplu iş sözleşmesi referans alındı. Düşünün, iyi bir sözleşme yaptık o dönem ve ‘Bosch’ta şu yapıldı sizi daha az yapıldı’ denilerek ortalık karıştırılmak istendi. Oysa Bosch’ta 38 aylık bir mağduriyet vardı. Bizim amacımız ilerleyen süreçte bütün işçi kardeşlerimizin en iyi sözleşmeleri imzalamasıydı.

 

AKP’YLE SIKINTISI OLANLAR

Bosch’taki sözleşmeyle MESS grup sözleşmesinin arasındaki fark neydi?

-MESS grup sözleşmesinde yüzde 9.78 zam alındı. Boshc’ta ise 6 aylık dilimleri de hesaba katarak toplamda yüzde 60’ları bulan zamlar oluştu. Yüzde 60’ları yüzde 9.78’lerle kıyasladılar ve işin algısını bozmak istediler. Düşünün aslında yüzde 9.78 zam aldığımızda biz o dönemde Renault’ta ve benzer fabrikalarda pastalar kesildi, kutlamalar yapıldı. İşyeri temsilcilerimiz ve sendika yöneticilerimizin önünde tebrik kuyrukları oluştu. Enflasyon 3.78’di. En son biz 4.20’lerle grev kararı almıştık. Daha sonraki süreçte işverenin masaya koyduğu deneme denkleştirme sürelerinin uzatılması gibi teklifleri geri çektirdik. 3 yıl isteyen işverene karşı, 3. yıl için yüzde 3.5’luk artı bir zam alarak masadan kalktık. Siyasetin yönettiği bir takım gruplar, iktidar partisine karşı büyüyen ekonominin Avrupa’da yarattığı rahatsızlıklardan da faydalanıp Avrupa’dan bir güç alarak bu eylemsel süreci başlattılar ancak başarılı olamadılar. İktidar partisinin 4-5 yıldır uğraştığı paralel yapının elemanları, marjinal güçler, yasadışı örgütler bu süreçte aktif rol oynadılar. Siyaseten AKP’yle sıkıntısı olanlar bir cephede yer aldılar. 7 Haziran’da hiçbir siyasi parti oy kaybı yaşatamamışken bu hareketler 7-8 puanlık bir düşüş yarattı. 7 Haziran ve 1 Kasım tarihleri arasında ekonomiye bir açılım yapıldı ve kaybedilen oylar fazlasıyla alındı.

 

ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Türk Metal Sendikası bu süreçten bir ders çıkardı mı?

-Az önce de söyledim biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz. Hatalarımız, görmediklerimiz ya da üyelerimizle anlaşamadığımız durumlar olmuş olabilir. Frekanslar olmamış olabilir. Şimdi biz bunları tecrübeyle sabitledik şu anda. Ders çıkarmamak, anlamamak tabi ki mümkün değil. Biz sendikamızın bütün yöneticileriyle yaşanan süreçleri değerlendirdik. 2017’ye kadar sözleşmenin değişmesi mümkün değil. 31 Ağustos 2017 bu sözleşmenin son tarihi. Biz bu evrelerde yaşanan her neyse bunları dikkate alarak mağduriyetleri gidermek adına bir sözleşme ortaya koyacağız.

 

2017’deki sözleşmede hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyebilir miyiz?

-Kesinlikle diyebiliriz. İşçimiz buna hazır olsun. İşçi bize Bosch’taki sözleşmeyi örnek aldığını ve daha iyi bir sözleşme için direnmeye hazır olduğunun mesajını verdi. Bu noktada güneş çarığı, çarık ayağı sıkacak... Biz sendika olarak fotoğrafı görüyoruz. Ben yıllarca bu sektörün lokomotif sendikası olmuşum, belirleyicisi olmuşum. Bu fotoğrafı göre göre 2017’de ben bu iradeyi tanımıyorum deme şansım var mı? Yok. Bu bizim işçiye karşı, sendikamızın büyüklüğünü oluşturan kardeşlerimize karşı namus borcumuz. Bu iradenin gerçekleşmesini sağlamak bizim namus borcumuz.

 

SOSYAL TESİS PROJEMİZ VAR

Kocaeli’nin en büyük sendikası olarak Türk Metal Sendikası üyeleri için kentimizde sosyal tesis gibi kazanımlar elde etmeyi düşünüyor mu?

-Kocaeli’de bizim 28 bine yakın üyemiz var. Bu konuyla ilgili son kongremizde genel başkanımızla birlikte kentimizde birkaç bölgede incelemeler yapmıştık. Başiskele Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz’la birlikte yerinde incelemeler bile yaptık. Sosyal sendikacılığı Türkiye’ye öğreten Türk Metal Sendikası olarak imza aşamasına kadar gelmiştik ancak maliyet hesapları nedeniyle son anda bu işi erteledik. Sosyal tesis projemiz, düşüncemiz hala masada duruyor. Böyle bir niyetimiz var. Rafa kaldırmış değiliz. Bilindiği gibi Türkiye’nin dört bir yanında tesislerimiz var. Bu tesislerimiz herkese örnek oluyor. Kentimizde de Lastik-İş Sendikası benzer bir uygulamaya imza attı. Örnek bir iş yaparak sosyal tesis inşa etti. Kendilerini tebrik etmek lazım.

8255 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER