YILDIZ: ŞİZOFRENLER POTANSİYEL TEHLİKE DEĞİLDİR

Yıldız: Şizofrenler potansiyel tehlike değildir

İzmit Bizim Bahçe Şizofreni Yakınları Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 'Şizofreninin Toplumsal Boyutları Semineri'nde konuşan Mustafa Yıldız, "Şizofreni hastaları hiçbir zaman potansiyel tehlikeli olarak tutulamaz" dedi

İzmit Bizim Bahçe Şizofreni Yakınları Dayanışma Derneği, 'Şizofreninin Toplumsal Boyutları' konulu seminer düzenlendi. Seminere Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu’nun eşi Zeynep Emiroğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Seminerde Kocaeli Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız konuşma yaptı.

 

İYİLEŞEMEMEK DİYE BİRŞEY YOK

Mustafa Yıldız yaptığı konuşmada, "Psikoz delilik demektir. Hepimiz gelişim sürecimiz içerisinde deliliğin sınırlarında dolaşmıştır. Deli demek iyileşemeyecek biri anlamına gelmiyor. Çok şükür ki bunun tedavi yöntemleri var ve bizim hastalarımız iyileşiyor. Bazı ülkelerde bu hastalar toplum dışına itilmiştir. Fakat bu topraklarda deli olmak toplum dışına itilmeyi gerektirmiyor. Bu hayatın getirdiği bir şeydir. Modern tedavi yöntemleri geliştikçe bu hastalar iyileştikçe insan içine çıkarılmıştır.

 

ANADOLU GERİDE KALMIŞ

Anadolu toprakları bu insanlara sahip çıkmakta geride kalmıştır. Biz de bu hareketin içinde bulunduk. Derneğin kuruluşuna sahip çıktılar. Ben sadece öncü oldum. Derneğimiz çok iyi işliyor. Hastalarımız çok mutlu. Gönül ister ki bu tür dernekler artsın. Şizofren, aklın parçalanması, dağılması, bozulması demek. Eğer bizim akıl yapımız dağılırsa biz de dağılıyoruz. Deli her ne kadar damgalayıcı bir söz olsa nasıl ki biz günlük hayatta küçük delilikler yapıyorsak, bu insanlarda büyük delilikler yapıyor ama biz tedavi ediyoruz, düzeliyorlar" dedi.

 

AKIL BOZULUYOR

Şizofreniyle ilgili bilgi vermeye devam eden Yıldız, “Şizofrenik hastaların zihni bozulmuş demektir. Örneğin halüsinasyon görsek, buradaki insanları başka insanlarmış gibi görsek, duvarların birden yıkıldığını görsek bu bir düşünce bozukluğudur. Halk böyle şeyler gördüğünde acaba cin mi çarptı diyerek hocaya götürüyor. Ama bu iş üflemeyle çözülmez. Düşünce ve algı sistemi bozulduğu zaman insanın aklı bozulmuş olur. Şizofreni hastaları bir insanın kendisine zarar vereceğini düşünürse önce kendisi zarar vermek ister” dedi.

 

TEHLİKELİ DEĞİLLER

Mustafa Yıldız sözlerine şöyle devam etti, “Bu hastalar hiçbir zaman potansiyel tehlikeli olarak tutulamaz. Tedavi edildiklerinde herhangi normal bir insandan farkı kalmaz. Genelde aileler çocuklarına ihanet edeceklerini düşünüp doktora götürmüyor. Bu çok yanlıştır. Her 200 kişiden birinde şizofreni görülür. Bu hastalık insan olmanın getirdiği bir sonuçtur. Genelde 15-20 yaşları arasında başlayan bir hastalıktır. Bu hastalığı iyi bilirsek hastalıktan kaynaklanan sorunları en aza indirgeyebiliriz.”


BİZ SAĞLIKLIYIZ

Konuşmaların ardından şizofreni hastalarının sorunları dile getirildi. Hastalar biz tedavi gördüğümüz için dışarıdaki herhangi bir insandan daha sağlıklıyız. Hapishaneler normal insanlarla dolu diye konuştu. Hastalar, şizofreninin belirtilerinden herhangi birinin görülmesi halinde mutlaka hekime gidilmesini ve şizofreni hastalarının toplumdan dışlanmaması gerektiğini belirttiler. Bu hastalık doğuştan genlerde taşınan bir hastalıktır ve bazı durumlar bu hastalığı tetikleyebilir açıklamasında bulunuldu.

2432 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER