YİNE İMAR, YİNE İZMİT, YİNE SORUŞTURMA!

Yine imar, yine İzmit, yine soruşturma!

İzmit Belediyesi, Yeşilova’da inşa edilen cami için Yüksel Korkmaz’ın arsasına tecavüz edilmesine sessiz kaldı. Bütün itirazlara rağmen harekete geçmeyen başkan Nevzat Doğan ve belediye yetkilileri hakkında Danıştay soruşturma açılmasına karar verdi

Yüksel Korkmaz’ın ailesi tarafından İzmit Yeşilova’da 40 yıl önce inşa edilen Kemer Camii bir süre önce ‘yetersiz’ olduğu gerekçesiyle yıkılmıştı. Yıkılan caminin yerinde yeni bir cami inşa çalışmaları başladı. 560 metrekare imar izni olan cami için 900 metrekarelik bir inşaat başladı. Bu sırada atalarından kalan Kemer Camii yıkılan Yüksel Korkmaz bölgede yer alan arazisine tecavüz olduğunu belirterek İzmit Belediyesi’ne ve mahkemeye başvurdu. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alan Korkmaz, bu kararı belediyeye iletti. Korkmaz’ın iddiasına göre belediye yürütmeyi durdurma kararını uygulamadı.

 

‘YETERSİZ’ DİYEREK YIKTILAR

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ednan Pala, Deretepe Köyü Kemer Camii Onarma ve Yaşatma Derneği tarafından gerçekleştirilen inşa çalışmalarının yapı yüzde 85 seviyesindeyken tatil edildiğini, durdurulduğunu duyurdu. Pala’nın açıklamasının bir oyalama olduğu ifade eden Yüksel Korkmaz, yaşadıklarını gazetemize anlattı. Korkmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yeşilova Tepeköy Mahallesi’nde 1976 yılında dedem kendi arazisine Kemer Camii’ni yaptırdı. Ancak belediye, ‘yetersiz’ kalıyor diyerek 30 Mart 2014 seçimlerine günler kala camiyi yıktı. Caminin yapım aşamasında imara aykırı davranıldığı için durumu İzmit Belediyesi’ne şikayet ettim.

 

BÖLGE MAHKEMESİ KARARI

Ama belediye hiçbir şey yapmadı. Sessiz kalsaydım istimlak yoluna gideceklerdi. Çalışmanın durması için Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne gittim ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Belediye, Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti ancak itirazları reddedildi. Belediye, çalışmayı durdurmadı, kararın Danıştay’dan döneceğini düşündü. Karar dönmedi. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı’na başvurduk, belediye hakkında şikayetçi olduk. Bakanlık belediye başkanı Nevzat Doğan ve diğer belediye yetkilileri hakkında soruşturma açılmasına izin vermedi. Bunun üzerine biz Danıştay’a başvurduk ve yetkililerin yargılanmasını talep ettik. Danıştay 1. Dairesi önceki gün kararını verdi.

 

İFADE VERECEKLER

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve belediyenin diğer görevlileri Danıştay’dan çıkan 4’e karşı 1 oyla yargılanacak. Nevzat Doğan’la birlikte, iskan denetim birim sorumlusu Ahmet Sipahi, kaçak yapı birim sorumlusu Abdurrahman Özcan, başkan yardımcısı Filiz Ertürk, yapı kontrol müdürüm Mehmet Öğretmen, başkan yardımcısı Ednan Pala, Reyhan Erbayrak, Mehmet Tatlı ve planlama birimiyle iktisat ruhsat birimi çalışanları da savcılığa giderek ifade verecek. Kemer Camii Yapma ve Yaşatma Derneği ile İzmit Belediyesi arasında nasıl bir çıkar ilişkisi var bunu merak ediyorum. Ne oldu da bu caminin benim arsama tecavüz edilmesine izin verdiler? İl müftülüğü ile ilçe müftülüğüne de haber verdim.

 

 

İLK VUKUAT BU DEĞİL

Düşünün camiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı var. Yani cami inşaatının durması, çalışma yapılmaması gerekiyor. Ona rağmen müftülük bölgeye imam gönderiyor. Hukuken var olmayan bir yapıda namaz kıldırıyor. Bir müftülük nasıl bu konuya kayıtsız kalır. Mahkeme kararını uygulamayan tüm yetkililer hakkında ceza davaları açılacak. Caminin yapımına destek olan insanların parasını çarçur ediyorlar. Beni defalarca tehdit ettiler. 15 kişi yolumu kesip darp ettiler ama ben yılmadım. Sorumluluğu olan yetkililer yargılanacak. Suçlular cezasını bulacak.” Öte yandan İzmit Belediyesi’nin imar konusundaki ilk vukuatı Kemer Camii değil.

 

 

28 HAZİRAN’DA MAHKEME VAR

Hatırlanacağı gibi İzmit Bayındırlık Kalıcı Konutları’nda 2 parsel üzerinde bir konut satın alan emekli polis memuru Orhan Köse’nin konutu İzmit Belediyesi tarafından yıkılmıştı. Parselleri birleştirmek isteyen Köse’nin başvurusuna olumlu yanıt vermeyen belediye, çeşitli gerekçelerle Orhan Köse’ye ceza kesmeyi de ihmal etmemiş, cezalarla ve yaptırımlarla Orhan Köse’yi yıpratmak istemişti. Köse kendisine yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu belirterek önce cezaları iptal ettirmiş, ardından etrafında bulunan ve AKP’lilere ait olduğu iddia edilen kaçak konutları belediyeye ihbar ederek, “Bunları da yıkın” demişti. Kaçak konutları yıkmayan belediye yetkilileri ve Nevzat Doğan, görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla yargılanıyor. Davanın ikinci celsesi 28 Haziran’da. 

13249 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 9 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER