ZEYTİNOĞLU ÇARPICI ANKETİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

Zeytinoğlu çarpıcı anketi kamuoyu ile paylaştı

Kocaeli Sanayi Odası ve İKV ( İktisadi Kalkınma Vakfı) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ‘ Türkiye AB İlişkilerinde Ufuk Turu ‘ adlı programda Türkiye AB ilişkilerinin geleceğine ışık tutacak bir araştırmayı kamuoyu ile paylaştı

Kocaeli Sanayi Odası ve İKV ( İktisadi Kalkınma Vakfı) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ‘ Türkiye AB İlişkilerinde Ufuk Turu ‘ adlı programda Türkiye AB ilişkilerinin geleceğine ışık tutacak bir araştırmayı kamuoyu ile paylaştı. Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ‘ Türkiye AB İlişkilerinde Ufuk Turu ‘ isimli programa KSO ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV Yönetim Kurulu ve Kocaeli Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler bölümünde okuyan öğrenciler katıldı.

 

1956 YILINDA KURULDU

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,” İKV, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortak girişimi ile 26 Kasım 1965 tarihinde kurulmuştur. Bugün, kurucularının yanı sıra, başta TOBB olmak üzere TİM,TÜSİAD, İHKİB, İstanbul Ticaret Borsası, Türkiye Bankalar Birliği, TİSK, Türkiye Ziraat Odaları Birliği gibi kuruluşlar tarafından desteklenmektedir” dedi.

 

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEKTEDİR

Zeytinoğlu,” Bugün başta TOBB olmak üzere iş dünyamızın önde gelen örgütleri İKV’nin mütevelli kuruluşları arasında yer alıyor. Kocaeli Sanayi Odamız da vakfın destekçilerinden biri. İKV yürüttüğü araştırma projeleri, yayınları, aylık dergisi, haftalık bülteni ve düzenlediği konferanslar ile Avrupa Birliği ve ülkemizin AB ile ilişkileri konularında kamuoyunu bilgilendirmektedir” diye konuştu.

 

ÖNEMLİ ANKET

“Son olarak Vakfımızca Realta kamuoyu araştırma şirketine yaptırılan bir anket çalışmasından söz etmek istiyorum” diye konuşan Başkan Zeytinoğlu,” Kamuoyunda AB algısını ve AB üyeliğine destek düzeyini ölçen bu anket 23-24 Nisan 2016 tarihlerinde,Türkiye Genelinde yüzyüze görüşme metodu ile yapılmıştır. Araştırma; İstanbul, Ankara, İzmir, Manisa, Eskişehir, Bursa, Trabzon, Adana Mersin, Diyarbakır, Gaziantep, Amasya, Sakarya, Malatya, Ağrı, Aydın, Batman ve Samsun olmak üzere toplam 18 ilde uygulanmıştır” şeklinde konuştu.

 

SÜRECE DESTEK ORTADA

“Araştırma bulgularına göre katılımcıların yüzde 75.5’i Türkiye’nin AB üyeliğini desteklerken, yüzde 24.5’i karşı çıkmaktadır” diyen Zeytinoğlu,” 2015’te yüzde 61.8 olarak ölçülen destek oranın 13 puan yükselmiş olduğunu görüyoruz. AB ile ilişkilerimizin son döneminde mülteci anlaşması ekseninde hareketlendiğini de dikkate alırsak, bu yüksek oran kamuoyunun sürece desteğini ortaya koymaktadır” dedi.

 

DAHA İYİ ANALİZ ETMEK İÇİN

“AB üyeliğini destekleyenlerin yüzde 45.4’ü üyelik ile refah ve ekonomik gelişmişlik düzeyinin artmasını beklerken, yüzde 35.8’i Avrupa’da dolaşım, yerleşme ve eğitim imkanı beklentisi ile yüzde 33.8’i ise demokrasi ve insan hakları gelişme beklentisi ile üyeliğin desteklediğini ifade etmektedir” diyen Zeytinoğlu,” Araştırmada katılımcılara Türkiye’nin AB üyesi olup olmayacağına inanıp inanmadıklarını sorduk. Yüzde 35.6’sı inandığını söylerken yğzde 64.4 ise inanmadığını söylemiştir. Dolayısı ile kamuoyunda AB üyeliğine destek oranı yüksek olmasına rağmen, üyeliğin fiilen gerçekleşeceğine olan inanç düşüktür. Bu tespitler kamuoyunda ki AB algısını ortaya koyarak, süreci daha iyi analiz etmemize yardımcı olacaktır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

4572 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER