ZEYTİNOĞLU: İHRACATIMIZ NİHAYET YÜKSELİŞE GEÇTİ

Zeytinoğlu: İhracatımız nihayet yükselişe geçti

Kocaeli Sanayi Odası Şubat Ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, ihracatımızın 17 ay sonra nihayet yükselişe geçtiğini söyledi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 7. dönem 35. Meclis Toplantısı KSO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Meclis oturumuna Hasan Tahsin Tuğrul başkanlık yaptı. Toplantıya konuk olarak İstanbul Tahkim Merkezi’nin Divan Başkanı Sayın Ziya Akıncı, Denizli Sanayi Odası Başkanı Sayın Müjdat Keçeci, MARKA Genel Sekreteri Sayın Mustafa Ayhan ve TÜMSİAD Başkanı Sayın Erdoğan Yılmaz katıldı. Ayrıca Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe'nin de meclis toplantısını takip etmesi gözlerden kaçmadı. Toplantıda gündemi değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmasına başlamadan önce KSO adına, geçtiğimiz ay Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı kuvvet komutanlıklarında görevli sivil ve askeri personeli taşıyan servis araçlarına yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıyı kınayarak, saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet, ailelerine ve yakınlarına da başsağlığı diledi.

 

BAŞBAKAN YARDIMCIMIZA KATILIYORUZ

Toplantı sırasında bütçeyi değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Kasım ayı işsizlik oranı yüzde 10,5, aslında sezonsal bir artış bekliyorduk. Yerinde sayması sevindirici oldu. İşgücüne katılma oranı yüzde 51,2 ile bir evvelki yılın üzerinde gerçekleşmesini de olumlu. Yılın ilk ayında bütçede 4.2 milyar TL fazla verdik. Bütçe gelirleri %16.5 ile enflasyonun üzerinde arttı. Giderlerdeki artış %17 oldu. Bu konuda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, faizlerin düşmesi için daha az harcamamız gerektiğini vurguladı. Sayın Başbakan Yardımcımıza tamamen katılıyoruz" dedi.

 

BİZE YATIRIM OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

İthalat ve ihracat oranlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, "2016 Şubat Ayı'nda ülke bazında ihracat 12.4 milyar dolar, ithalat 15.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Avrupa'ya ihracatımızın dolar bazında %3.1, Euro bazında ise %4.8 arttığını görüyoruz. Şubat ayında sermaye malı ithalatı %17.5 arttı. Bu yatırımlar bize yatırım olduğunu gösteriyor. Kentimizin ithalat ve ihracat oranlarına baktığımızda ise ithalat 3.1 milyar dolar %9.2, ihracatımız nihayet 17 ay sonra yükselişe geçerek 1,3 milyar dolar %3.1 olarak gerçekleşti. Şubat ayında ihracatın yüzde 48’inin gerçekleştiği Kocaeli otomotiv sektöründe yüzde 13 artış oldu" ifadelerini kullandı.

 

YIL SONU BÜYÜME TAHMİNİMİZ %3,8-4

Konuşmasının devamında sanayi üretim endeksi ve TÜFE oranlarını açıklayan Zeytinoğlu, "Türkiye genelinde kapasiteler geçen yıla göre 0,7 puan artarak % 73,5 oldu. Kent genelinde ise %70,4. Yaptığımız araştırma sonuçları önümüzdeki ay için de beklentilerin zayıf olduğunu gösteriyor. Yıllık TÜFE oranı %8.78, aylık oranı ise %0.02. Önemli bir girdi olan enerji maliyetlerinin yağışlara bağlı olarak barajların dolmasıyla gerilediğini düşünüyoruz. Şubat ayında elektrik ve gaz fiyatlarındaki azalış aylık %4.17 olarak gerçekleşti. Ocak ay Sanayi Üretim Endeksi %5.6 artarak 116.2 olarak gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen artış, Ocak ayı ihracatımız çok örtüşmedi. Değerli üyeler, yıl sonu büyüme tahminimiz yüzde 3,8 - 4 oranında" ifadelerini kullandı.

 

AB İLE 4 ÖNEMLİ KONUDA ANLAŞMAYA VARDIK

Toplantı sırasında ülkemizin AB ile temaslarını da değerlendiren Zeytinoğlu, "29 Kasım 2015’teki zirvede 4 önemli konuda anlaşmaya varıldı. Bu konular; Mülteciler konusunda taraflar arasında ortak yük paylaşımına dayalı bir mekanizmasının kurulması, Vize serbestliği konusu, Teknik müzakerelerde “Ekonomi ve Parasal Politika” başlığının açılması ve son olarak; Türkiye-AB Zirvesinin yılda iki kez toplanacak olmasıydı. En son 7 Mart’taki Zirvede ülkemizin yeni tekliflerini Avrupalı dostlarımıza ilettik. Bunlar kısaca; Türkiye’nin AB’den talep ettiği 3 milyar euro’yu iki katına çıkarma talebi (2018’e kadar) Türkiye’nin Yunan adalarına geçişleri durdurma ve buradan mültecileri (kamplara) geri kabul etmeye razı olması. Ekim ayında gerçekleşecek olan Vize serbestliğinin Haziran sonuna çekilmesi" şeklinde konuştu.

 

AB'NİN TALEP ETTİĞİ KOŞULLARI YERİNE GETİRMELİYİZ

AB ilişkileriyle ilgili konuşan Zeytinoğlu son olarak, "Ancak burada AB’nin talep ettiği 46 koşulun hızla yerine getirmesi gerek. Bu koşullar arasında pasaportların AB’ye uyumlu hale getirilmesi; pasaport sahteciliğinin önlenmesi; sahil güvenlik birimlerinin güçlendirilmesi; sınır kontrollerinin güçlendirilmesi, göç açısından sıkıntı çekilen ülkelere vize uygulaması getirilmesi, vb. Yeni chapter’ların açılması ve üyelik müzakerelerinin canlandırılmasını teklif ettik” açıklamasında bulundu. Toplantı sonrasında İstanbul Tahkim Merkezi Divan Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı İstanbul Tahkim Merkezi'nin çalışmalarını KSO meclis üyeleriyle paylaştı.

 

MARKA'NIN FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Toplantı sırasında son olarak konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, MARKA'nın kurulma aşamasını ve yapısını meclis odalarıyla paylaştı. Ayhan, "MARKA Uluslararası alanlarda kalite belgesi bulunan bir ajanstır. AB'nin akıllı ihtisaslaşma akredistasyon yapısı olan S3'e üye olan ilk bölgeyiz. Yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına uzmanlık desteği veriyoruz. Kocaeli'de tamamlanan ve devam eden yatırımlarla ilgili güncel bilgilerin paylaşıldığı CBS tabanlı bir sistemimiz var. Bölgemiz için faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz" dedi.

1870 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER