ZEYTİNOĞLU: MART AYINDA BÜTÇEMİZ 6 MİLYAR AÇIK VERDİ

Zeytinoğlu: Mart ayında bütçemiz 6 milyar açık verdi

Kocaeli Sanayi Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda konuşan KSO başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mart ayında bütçemiz 6,6 Milyar TL açık verdi” dedi

Kocaeli Sanayi Odası(KSO)’nun mayıs ayı meclis toplantısı oda binasındaki konferans salonunda gerçekleşti. Toplantıya; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AKP Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, İlyas Şeker ve Cemil Yaman, vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve çok sayıda sanayici katıldı. Meclisin açılış konuşmasını KSO başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptı.

 

6 MİLYAR AÇIK

Ekonomiyi değerlendirerek söze başlayan Ayhan Zeytinoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Mart ayında bütçemiz 6,6 Milyar TL açık verdi. Mart ayındaki açığın nedeni cari transferlerde yaşanan yüzde 51 oranındaki artıştır. İhracat rakamlarında da sürekli bir artış yakalayamıyoruz. İhracatın katma değerini artırmalıyız ve bunun için bugünden başlayacaksak, eğitime yatırım yapmalıyız. Ülkelerle olan ticaretimize baktığımızda; Avrupa ile ihracatımız yüzde 6 canlandı. İran ambargosunun kalkmasıyla mart ayında yüzde 56 artış sağlandı.

 

EN DÜŞÜK İHRACAT

2011 yılından bu yana en düşük nisan ayı ihracatını gerçekleştirdik. İhracatımızın en fazla olduğu 10 sektöre baktığımızda kimyevi maddeler ve mamulleri yüzde -34, demir ve demir dışı metaller yüzde -7, elektrik, elektronik ve hizmet yüzde -36, iklimlendirme sanayi yüzde -22 ve çelik sektöründe yüzde -30 oranları görüldü. Sadece otomotiv sektörümüzün ihracatı yüzde 4 arttı. Nisan ayında enflasyon 3 yıl aradan sonra yüzde 7’nin altına inerek yüzde 6,6 rakamına ulaştı. Tüm bunları değerlendirdiğimizde faizlerde indirim gelebilir. İlimiz sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı son 10 aydır ortalama yüzde 70,5 düzeyindeydi. İlimizde kapasitelerin Nisan ayında artışa geçtiğini memnuniyetle görüyoruz.

 

SANAYİCİ OLMAK ZOR

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi şunları söyledi; “İstihdam sağlayan, üreten tüm sanayicilere teşekkür ediyorum. Sanayici olmak bu ülkede zor bir iştir. Birçok zorluk yaşayıp üretip, pazarlayıp ülkeye katkı sağlamak kolay bir iş değil. Bunu yalnızca bakan olduğumdan beri değil daha önceki görevlerimde de düşünüyordum. Kocaeli’de böyle çalışkan ve ülkeye faydası büyük iş adamlarının bulunduğu bir şehir. Hem ihracat konusunda hem de lojistik alanında değeri büyük bir şehir.

 

ETKİ ANALİZİ YAPILMIYOR

Ülkemizde şöyle bir sorun var etki analizi yapılmıyor. Bu yüzden biz yaptığımız çalışmalarda etki analizini gerçekleştirerek çalışmamızın kimi ne derece etkilediğini görebilmeliyiz. Önümüzdeki dönem içerisinde Ekonomi Bakanlığı’mızın açıklayacağı yeni ihracat teşviklerimiz var. Ve en yakın zamanda bunlar kamuoyuyla paylaşılacak. Bu teşviklerle birlikte sizde yeni ve büyük pazarlara da rahat hareket etme şansını yakalayacaksınız.

 

HIZA AYAK UYDURABİLMELİYİZ

Biz hükümet olarak sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeni bir anayasa yapmayı amaçlıyoruz. Bu yeni anayasayla yapısal reformlar gerçekleştirerek dünyada bulunan hıza ayak uydurabilmeliyiz. Biz bu ay sonunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak tek pencere sistemine geçiyoruz. Bu ne demektir? Bürokratik işlemlerin yavaşlığından kurtulmak ve sizin daha rahat işlerinizi yürütmeniz anlamına geliyor. Buda sizin hem ithalat hem ihracatınızı kolaylaştıracaktır.”

2739 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER