‘TACİZCİ’ SÖZÜNE PARA CEZASI

‘Tacizci’ sözüne para cezası

Taciz davasında ceza alan sanık için ‘tacizci’ diyen kadın para cezasına çarptırıldı

Kocaeli’de 2014 yılında akrabası ve sınıf arkadaşının babası tarafından cinsel istismara maruz kalan B.K’nın davasında, kendi isteği üzerine Kocaeli Kadın Platformu takipçi olmuş ve her dava sonrasında adliye önünde basın açıklaması düzenlemişti. 20 Ocak 2015 tarihinde 3’üncü Ağır Ceza’da görülen davada sanık E.K. 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Dava sonrası Kocaeli Kadın Platformu’nun yapmış olduğu bir açıklamada kullandığı ‘tacizci’ kelimesi gerekçe gösterilerek sanık avukatı Kocaeli Kadın Platformu üyesi Meliha K.’ya hakaret davası açtı. 29 Mart’ta 2’nci Asliye Mahkemesinde görülen davada platform üyesi Meliha K., suçlu bulunarak para cezasına çarptırıldı.

 

HAKARET DAVASI AÇILDI

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Kocaeli Kadın Platformu şu ifadeleri kullandı: “Bundan iki yıl önce akrabası tarafından sistematik tacize ve sınıf arkadaşının babası tarafından tecavüze uğrayan B.K Kocaeli kadın platformuna başvurmuş, hukuki ve psikolojik destek talep etmiştir. Davası boyunca kamuoyunun da bildiği üzere B.K.’nin tüm davaları platform tarafından yakından takip edilmiştir. Adliye önünde yapılan açıklamalarda B.K.’nin yanında olunmuş, her dava çıkışı davayla ilgili açıklama yapılmıştır. 20 Ocak 2015 tarihinde 3’üncü Ağır Ceza’da görülen dava B.K.’nin taciz davası sanığı E.K.’nin 6 yıl 8 ay hapis cezası almasıyla sonlanmıştır. Dava takip edildiği aşamada Kocaeli Kadın Platformu’nun yapmış olduğu bir açıklama gerekçe gösterilerek taciz davası sanığı E.K.’nin avukatı Enver Zengin Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadın arkadaşımıza hakaret davası açmıştır.

 

PARA CEZASI VERİLDİ

Geçtiğimiz hafta 2. Asliye Mahkemesi’nde görülen davada arkadaşımız suçlu bulunmuş, para cezası verilmiştir. Taciz sanığı avukatı Enver Zengin’i basından tanıyoruz. Enver Zengin Başiskele AKP Gençlik Kolları yöneticisi aynı zamanda Başiskele İHH kurucu ilçe başkanı. Haftalardır tacizin tecavüzün bu kadar konuşulduğu bugünlerde bir yanda gericiliğe, tecavüze karşı çocuklarına sahip çıkanlar diğer yanda tacizi, tecavüzü aklamak için sıraya girenler var.

 

TACİZDEN CEZA ALDI

'Bir kereden bir şey olmaz' diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu başta olmak üzere tüm AKP'li bakanlar Ensar Vakfı’na sahip çıkmak için yaşanan çocuk istismarını örtbas etmek için elinden geleni yapmıştır. Kocaeli'de de yaşanan olay çok farklı değildir. Bir yanda 14 yaşında tacize uğramış B.K.’nin yanında olan, kentte yaşanan birçok kadına yönelik şiddet, cinayet olaylarında kadınlarla dayanışma gösteren Kocaeli Kadın Platformu var, diğer yanda taciz davası boyunca kız kardeşinin yanında olmak için duruşmaya giren kadın platformu üyesi kadınları duruşma salonundan çıkarmak için dilekçeler veren, tacizciyi toplum nezdinde aklamak için Kadın Platformu’nun sözcülerine tacizden ceza almış olan E.K.’ye tacizci dediği için hakaret davası açan AKP yöneticilerinden Enver Zengin ve kadın düşmanı yargı var.

 

KADIN DÜŞMANLARI

Tacizciler elini kolunu sallayarak dışarıda gezerken arkadaşımıza B.K.’nin yanında olduğu için, davayı takip ettiği için ceza verilmiştir. Görülüyor ki bugün il, ilçe yöneticilerinden bakanlarına kadar en aşağısından en yukarısına kadar tacizi tecavüzü aklamak, çürümüş iktidarlarını devam ettirmek için tüm AKP’liler sıra girmiştir. Bugün kentimizde kadın arkadaşımıza verilen ceza tamamıyla politiktir. Avukat ideolojik olarak kurmaylarından ne öğrendiyse onu uygulamaya çalışmıştır. Kadın Platformunun davayı takip ettiği ilk günden arkadaşımıza açılan hakaret davasına kadar avukat Enver Zengin'in takındığı tutum bir müvekkili savunmanın ötesinde bütünlüklü bir kadın düşmanlığıdır. Ancak bilinsin ki Kocaeli Kadın Platformu yıllardır bu kentte kadın düşmanlığına, şiddete kadın cinayetlerine karşı kadın dayanışmasını güçlendirmek, tacizcilerin tecavüzcülerin hak ettiği cezayı almasını sağlamak, çocuk istismarını önlemek için mücadele etmektedir. Bu kent kadın platformunu iyi tanır, Kocaeli kadın platformu kadın düşmanlarına, tacize, şiddete karşı Kocaelili kadınların yanında olmaya; tacizcileri, istismarcıları aklamak için sıraya geçenlerin de karşısında olmaya devam edecektir.”

2393 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER