ALDATILDI, EŞİNİ DÖVDÜ, MANEVİ TAZMİNAT ALDI

Aldatıldı, eşini dövdü, manevi tazminat aldı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Kocaeli’nde görülen bir boşanma davasında kritik bir karar verdi. Dosyaya göre, kadın, eşini aldattı. Bunun üzerine eşini döven koca yargılandı; cezasına da indirim yapıldı. Koca, eşine karşı boşanma davası açtı; tazminat da istedi. Mahkeme, kocaya, manevi tazminat ödenmesini istedi. Yargıtay 2. Dairesi, ‘Taraflar eşit kusurlu’ dedi kararı bozdu. Son sözü söyleyen Hukuk Genel Kurulu: ‘Kişilik haklarına saldırı oldu’ gerekçesi ile ‘Kocaya tazminat verilmeli.’ Bir üye bu karara itiraz etti

Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre; V.Y. ve İ.Y. çiftinin Kocaeli 2. Aile Mahkemesi’nde açılan davası 2011 tarihli. Dava dosyasına göre, çift bu tarihten 5 yıl önce evlendi. Her ikisi de çalışan çift çocuk sahibi değildi. Boşanma ve tazminat talepli davayı açan V.Y. oldu. V.Y., dava dilekçesinde eşinin kendisini aldattığını öne sürdü. Mahkemeye, bu iddiasını desteklemek için de bir takım fotoğraflar ve kayıtlar da sundu. Anılan fotoğraflar, İ.Y.’nin, Facebook hesabında yer alan başka bir erkekle çekilmiş samimi durumunu gösteriyordu. Fotoğraflarda, İ.Y.’nin anılan kişi ile bir çok yere gittiği anlaşılıyordu. Mahkemeye sunulan bir diğer delil ise,

 

BAŞKA BİR GSM HATTI DA VAR

İ.Y.’nin kullandığı mevcut GSM hattı dışında edindiği başka bir hattın varlığıydı. İddiaya göre, İ.Y. bu hatla, gece geç saatlere kadar başka bir erkekle görüştü.

 

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ ALDI

V.Y., davaya konu fotoğraflar ve GSM hattının varlığını öğrendikten sonra eşine fiziksel şiddet uyguladı. Dava dosyasına göre, uygulanan şiddet, basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek seviyedeydi. V.Y., eşine uyguladığı şiddet nedeni ile yargılandı. Ancak, mahkeme, V.Y.’nin cezasında haksız tahrik indirimine gitti.

 

150 BİN TL TAZMİNAT İSTEDİ

İ.Y., bu olaydan sonra evden ayrıldı. V.Y., eşi ile fiilen biten evliliklerinin hukuken de bitirilmesi için boşanma davası açtı. V.Y. ayrıca 50 bin TL maddi 100 bin TL de manevi tazminat talep etti.

 

SÜREKLİ ŞİDDET UYGULADI

İ.Y. ise, eşinin kendisine yönelik iddialarına karşı mahkemeye yaptığı savunmada, eşinin kendisine sürekli şiddet uyguladığını söyledi. İ.Y., Facebook’ta yer alan fotoğrafların iş arkadaşı ile çekilen normal fotoğraflar olduğunu, yazışmaların ise kendisine ait olmadığını söyledi. İ.Y., eşinin tazminat taleplerinin reddedilmesini isterken, mahkemeden aylık 500 TL tedbir nafakası, 50’şer bin TL de maddi-manevi tazminat talep etti.

 

KOCAYA 10 TL MANEVİ TAZMİNAT

Aile mahkemesi yaptığı yargılama sonrası kararını Kasım 2012’de verdi. Mahkeme, İ.Y.’nin daha ağır kusurlu olduğuna hükmetti. Mahkeme, davacı kocaya 10 bin TL manevi tazminat, davalı kadına ise aylık 200 TL tedbir nafakası verdi. Taraflar bu kararı temyiz etti.

 

TARAFLAR EŞİT KUSURLU

Temyiz incelemesini Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, ‘taraflar eşit kusurludur’ diyerek aile mahkemesi kararını bozdu. Dosya yeniden eski mahkemesine gitti. Ancak mahkeme kararında direndi.

 

ALDATMA KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRIDIR

Bu kez dosyaya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu baktı. Kurul, İ.Y.’nin eşini aldattığı için daha ağır kusurlu olduğuna hükmetti. Kurul, hiçbir eylemin, şiddete gerekçe olamayacağına da hükmetti. Ancak, manevi tazminatta, tarafların kusur durumlarının dikkate alınması gerektiğine işaret etti. Kurul, davacı kocanın, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesi ile manevi tazminat verilmesi kararının doğru olduğuna hükmetti. Kurul, aile mahkemesinin kararını onadı. Onama kararı taraflara ulaştı. Dosya için geçtiğimiz 15 Nisan’ta kapatma kararı verildi.

 

BAŞKALARI DA TAZMİNAT ALIR

Kurul’un bu kararına bir üye karşı oy kullandı. Karşı oy yazısında özetle “fiziksel şiddet uygulayan eşe manevi tazminat verilmesi, benzer davalarda da, fiziksel şiddet uygulayan kişilerin de tazminat almalarını sağlar” denildi.

10648 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER