BU DAVA İKİNCİ ÖZGECAN DAVASI GİBİ OLSUN...

Bu dava ikinci Özgecan davası gibi olsun...

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında elleri kesilerek işkence yapılan ve öldürülen Nuran Dutlu’nun cinayet davası başladı. Kocaeli Adliyesi’ne gelen Nuran Dutlu’nun ailesi ise yitip giden kızları için gözyaşı döktü

İzmit - Kandıra Karayolu'nun Çayırköy mevkiinde öldürülerek, kimliğinin belirlenmemesi için de elleri bileklerinden baltayla kesilmiş halde bulunan Nuran Dutlu cinayetinin ilk duruşması Kocaeli Adliyesi’nde gerçekleşti. Duruşma öncesinde Nuran Dutlu ailesi ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan Nuran Dutlu’nun annesi Hediye Görmüş, “Ben kızımı elsiz toprağa verdim. Saçının teli için adalet istiyorum” dedi.

 

İŞKENCE YAPILMIŞTI

22 Ocak 2015 tarihinde Kandıra yolu Çayırköy mevkiinde yol kenarında cesedi bir çöp torbası içerisinde bulunan kadının yaklaşık 15 gün sonra Manisalı 21 yaşında ve bir çocuk annesi olan Nuran Dutlu olduğu ortaya çıkmıştı. Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube’ye bağlı bir özel ekip, Dutlu cinayetini çözmek için görevlendirilmişti. Yürütülen soruşturma kapsamında birçok kişi gözaltına alınmış, cinayete karıştığı öne sürülen Arif Ç. ve Vedat A. tutuklanarak cezaevine gönderilmiş. Bursa'da bir pavyonda konsomatris olarak çalıştığı iddia edilen Dutlu'nun parası nedeniyle öldürüldüğünü söylemişti. Sanıkların yakalanmasının ardından Dutlu’ya işkence edildiği ortaya çıkmıştı.

 

MÜEBBET İSTİYORUM

Dava öncesi adliye önünde açıklamalarda bulunan ve gözyaşlarına hakim olamayan Nuran Dutlu’nun annesi Hediye Görmüş, “Kızıma bunları yapanlara en ağır cezalar verilsin. Bu dava örnek bir dava olsun. Bu dava ikinci Özgecan davası gibi olsun. İnşallah adalet bizimle olur. Biz 1,5 senedir ne çekiyorsak, onlarda cezaevinde kat ve katını çeksin. Ben kızımı toprağa elsiz verdim. Ben kızımın tek bir saçının teli için adalet istiyorum. Sanıkların üst üste ağırlaştırılmış müebbet hapsi cezası almasını istiyorum. Hiç bir şekilde indirim uygulanmamasını istiyorum” şeklinde konuştu.

 

MÜCADELE EDECEĞİZ

Hediye Görmüş’e destek veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da bir açıklama gerçekleştirdi. Platform adına açıklama yapan Kocaeli temsilcisi Kübra Özkan, “Biz yaşamın her alanında kadınların hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye devam edeceğiz. Şimdi Nuran kardeşimizin katillerine indirim yok demek için buradayız. Biz kadınlar kadın cinayetlerindeki iyi hal ve tahrik indirilmeri son bulana kadar kadınları koruyan yasal düzenlemeler yapılana kadar bir tek kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz" ifadelerinde bulundu.

 

 

GENİŞ KATILIM

Ardından Kocaeli Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma süreci başladı. Davaya maktül Nuran Dutlu’nun annesi Hediye Görmüş, avukatı Meltem Okbaz, tutuksuz yargılanan sanıklardan Vedat Ay, avukatı Tuncay Özdemir, tutuksuz sanıklardan Serkan Altıok, avukatı Selman Yaray, tutuklu sanıklar ve olayın asıl faili oldukları iddia edilen Sertaç Özer, avukatı Selman Balta ve Muhammet Yıldız katırılırken tutuksuz yargılanan sanık Arif Çamur katılmazken avukatı Fatih Dursun katıldı.

 

BEN KOMİSYONCU İDİM

Duruşmada ilk olarak söz alan Sanık Serkan Altıok yaptığı savunmada, ”Sanık Muhammet bir süre benim yanımda çalıştı, adını Özbek olarak söylemişti. Daha sonra Arif Çamur'u tavsiye ettiği için onuda yanımda işe aldım. Vedat Ay ile marangozculuk yaptığı için bir süre birlikte çalıştık. Sanık Muhammet beni arayarak araç alacağını söyledi. Yardımcı olmamı istedi. Bu sırada ben  Vedat ile buluşacaktım. Buluşacağımız sırada Muhammet geldi ancak kiralık araç bulamayınca satın almaya karar verdi. Ben araçtan anladığım için inceledim. Sanık Muhammet ve araç sahibi anlaştılar ben de komisyoncu olarak sözleşmelerine imza attım” diye konuştu.

 

GÖRMEDİM

Sözlerine devam eden Altıok, ”Bankamatiğin önünde sanık Muhammet araçtan indi ve para çekti. Araç sahibine bir miktar para ödedi. Beni eve bıraktılar. Daha sonra Vedat kendisinden borcumu istediğimde sonra vereceği söyledi, ben kendisinde bulunan Laptopu istediğimde vermemek için kırmaya çalıştı. Haşat halde aldım bilahare polisler geldiğinde teslim ettim. Ben maktüleyi bugüne kadar görmedim” dedi.

 

14 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Ardından konuşan Sanık Muhammet Yıldız ise, ”Sanık Vedat araç alımından sonradan haberdar olmuştur. Serkan TOKİ konutlarına iş yapmaya gideceğini söylemişti” dedi. Alınan ifadelerin ardından mahkeme heyeti Sanık Mehmet Kaynar hakkında yazılan talimat cevabının beklenmesine, Sanık Arif Çamur hakkında yakalama emri çıkartılmasına, yakalandığında mahkememizde hazır edilmesinin istenilmesine, tanıklar Cemal Duman ve Cemil Gül hakkında yazılan talimat cevabın beklenmesine, karar verilerek mahkemeyi 14 Temmuz’a erteledi.

20319 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER