DAYAKÇI EŞİNİ ÖLDÜREN DAMLA ANLATTI: YOKSA O BENİ ÖLDÜRECEKTİ

Dayakçı eşini öldüren Damla anlattı: Yoksa o beni öldürecekti

15 yıl kocasından şiddet gören Damla K. o gece piknik tüpünün demiriyle dövülmüştü. Kocasının kendisini öldüreceği düşüncesiyle tüpü alıp vurdu. Fikret K. öldü. Damla ise serbest bırakıldı. Bu, avukatının deyişiyle “Yüzde 1 rastlanan bir durum”du. Beraat eden Damla o geceyi anlattı...

Nevşehirli Damla (29), 14 yaşındayken komşu köyden Fikret K. (33) ile görücü usulü ‘evlendi’. Köyde eşinin ailesinin evinde 10 yıl yaşadıktan sonra Kocaeli Gebze’ye yerleştiler. Fikret, pazarda sarımsak satıcısı oldu. Damla, 15 yıl şiddetin olmadığı bir gün yaşamadı. İki kızı da babalarından şiddet görüyordu. Eşi, kazandığı paranın tümünü içkiye harcıyordu. Damla da boş şişeleri sattıkça, komşuları para verdikçe ocak olarak kullandığı (daha sonra cinayet aletine dönüşen) piknik tüpte yemek yapıyordu. Ödenmediği evin elektrik ve suyu kesiliyordu.

 

KOCAYA CEZA YOK

Damla, bir gün keser sapıyla dövüldüğünde karakola sığındı. Eşine 6 ay evden uzaklaştırma cezası verilse de kendisi evden ayrılıp Nevşehir’deki baba evine gitti. Aklı, kocasının kendisinden bıçak zoruyla ayırdığı 9 ve 11 yaşındaki kızlarında kaldı, iki hafta sonra döndü. Eşi hakkında açılan şiddet davası sonuçlandı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı yani 5 yıl içinde başka suç işlemezse, ceza almayacaktı. Eşinin borçları nedeniyle alacaklılardan kaçmak için Körfez ilçesine taşındılar. Sonrasını ve o geceyi Damla’dan dinledik.

 

‘KADERİME AĞLADIM’

“O gece geldi, yemek hazırlamadığım için dövdü. Tüpün başındaki demiri çıkarıp yüzüme vurdu. Karpuz ve peynir getirdim, yemedi. Tabakları tavana savurdu. Ne gelirse eline vuruyordu. Gözümü, yüzümü tekmeliyordu (ağlıyor). Çocuklar çığlık atınca onları da dövdü. Sabah tabanca getirip beni öldüreceğini, kızları da asıp derilerini yüzeceğini söyledi. Kızları uyuttum. Banyodaki aynada kendimi görünce korktum. Beni bu sefer öldürecekti. Birkaç saat kaderime ağladım. Öksürüğünü duyunca mutfağa gittim. Yüzümdeki acının aynısını o da hissetsin diye tüpü aldım. Yanında bıçakla yatıyordu. Tüple var gücümle vurdum yüzüne.” 

 

Damla yaşamıyor olacaktı

Avukat Anıl Acurman: “Kocaeli’nde 2010-2015 yılları arasında 27 kadın cinayete kurban gitti. Damla K., bu eylemde bulunmasaydı, listedeki 28’inci isim olacaktı. Damla, adli makamlara başvurmuştu ama sadece eşinin cezası ertelendi. O gece ağır şiddet gören ve sabah öldürüleceği söylenen bir kadından sağlıklı düşünmesi nasıl beklenebilir?”

 

 

Meşru müdafaadan beraat

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eşini öldüren Damla K. ile ilgili verdiği karar:

"Suç tarihinde de sanığı sebepsiz yere ve birden fazla çocuklarıyla birlikte darp ettiği, maktulun sanığa yönelik olarak 15 yıldır süregelen saldırılarının devamlılık taşıdığı, sanığın saldırıların devam edeceği korkusuna kapıldığı, her seferinde kaçma ya da resmi makamlara başvurmaya cesaret edemediği, suç tarihinde maktul tarafından ağır şiddete maruz bırakıldığı, öldürmek ile birden çok kez tehdit edildiği, dosya kapsamından meşru müdafaa koşullarının oluştuğu anlaşılmakla TCK 25/1 ve 27/2 maddesi gereğince ceza verilmesine yer olmadığına ve beraatına..."

Kaynak: Hürriyet

12411 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER