DOĞAN'IN DAVASINDA ÇELİŞKİ

Doğan'ın davasında çelişki

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla açılan davanın ikinci celsesine yine katılmadı

Bayındırlık Kalıcı Konutları’nda 2 parsel üzerinde bir konut satın alan emekli polis memuru Orhan Köse’nin evi İzmit Belediyesi tarafından yıkıldı. Parselleri birleştirmek isteyen Köse’nin başvurusu belediye tarafından reddedildi hatta çeşitli bahanelerle ceza kesildi. Köse; kendisine yapılan uygulamaların hukuksuz olduğunu belirterek önce cezaları iptal ettirdi, ardından etrafında bulunan ve AKP’lilere ait olduğu iddia edilen kaçak konutları belediyeye ihbar ederek, “Bunları da yıkın” dedi. Ancak belirtilen konutlara İzmit Belediyesi tarafından hiçbir işlem yapılmadı.

 

NE OLMUŞTU?

Bunun üzerine Köse; belediye başkanı Nevzat Doğan, fen işleri müdür yardımcısı Murat Demir, iskan denetim birim sorumlusu Ahmet Sipahi, kaçak yapı birim sorumlusu Abdurrahman Özcan, başkan yardımcısı Filiz Ertürk, yapı kontrol müdürüm Mehmet Öğretmen ve başkan yardımcısı Ednan Pala hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı soruşturma izni vermedi. Danıştay’a başvuran Orhan Köse, Danıştay 1. Dairesi’nde oy birliği ile İçişleri Bakanlığı’nın ‘soruşturma izni verilmemesine’ dair kararın bozulmasını sağladı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi N. Gürsel Metin, belediyede incelemelerde bulundu ve sanıklar hakkında Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

 

DOĞAN GELMEDİ

25 Nisan’da görülen ilk duruşmaya mazeret belirtmeden katılmayan belediye başkan yardımcısı Filiz Öztürk için zorla yakalama kararı verilmişti. Hakkında zorla getirme kararı bulunan Öztürk önceki günkü 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına geç de olsa katıldı. Ancak mahkemeye belediye başkanı Nevzat Doğan ve Ednan Pala’nın katılmadığı gözlenirken, müşteki Orhan Köse, müşteki vekili Av. Nizamettin Gürühan ile sanıklar Filiz Ertürk ve Abdurrahman Özcan ile müdafii Esra Çelik Özdil salonda yer aldı.

 

UYGUN YIKIM EKİBİ YOK

Ertürk, duruşmada suçlamaları kabul etmeyerek, şu şekilde savunmasını yaptı: “Benim imar ve yapı kontrolünden sorumlu olduğum dönemde imara aykırı yapılarla ilgili gerekli işlemler yapılmıştır, belediyemizin gücü yettiğince kısmen de olsa yıkım gerçekleşmiştir. Ancak iki, üç katlı ve daha fazla olan yapıları belediyemizin yıkmasına uygun araç gereç bulunmadığından bu konuda benim görev yaptığım dönemde bir ihale hazırlanmıştır. Yapılan ihaleye rağmen katılım olmadığından bu binaların yıkımı gerçekleştirilememiştir. Ben görevden ayrıldıktan sonra bir başka ihalenin yapıldığını biliyorum.

 

BERAATİNİ İSTEDİ

Daha sonra ikinci kez ihlal olan hallerde gerekli mühürleme işlemi de yapılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur. İddia edildiği gibi görevi kötüye kullanma, tanıdık kişilerin imara aykırı yapılarının yıkılmaması gibi bir durum söz konusu değildir.” Ardından ise Ertürk, beraatini talep etti. Diğer sanık Abdurrahman Özcan da hakkındaki aleyhte olan hususları kabul etmediğine dair görüşünü mahkemeye bildirdi.

 

BAZ İSTASYONU BAHANE DEĞİL

Duruşmada müşteki vekili sıfatıyla yer alan Av. Nizamettin Gürühan, müvekkilinin bir taşınmazının baz istasyonu bahanesiyle yıkıldığını fakat aynı şekilde bir başka parselde bulunan taşınmazda baz istasyonu olmasına rağmen yıkılmadığını, durumun büyük bir tezat oluşturduğunu dile getirdi. Orhan Köse ise, İzmit Belediyesi’nin kendilerinde yıkıma uygun alet edevatın olmadığı ve bu araç gereçleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden talep ettikleri ancak böyle bir şeyin olmadığını söyledi.

 

BÜYÜKŞEHİRE SORULACAK

Duruşmanın sonunda ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne konu ile alakalı olarak İzmit Belediyesi tarafından herhangi bir talebin olup olmadığının sorulmasına eğer böyle bir talep varsa ne yapıldığının sorulmasına karar verildi. Duruşma dosyadaki eksiklikler giderilmesin karar verilerek 3 Kasım’a ertelendi.

4549 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER