GİZLİ KAMERA DAVASINDA ÇARPICI İFADELER

Gizli kamera davasında çarpıcı ifadeler

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin çalışanların özel alanına gizli kameralar yerleştirdiği iddiasıyla gündemde gelen davada son celseye gelindi. Gizli kamera davası bugünkü duruşmanın ardından karara bağlamak üzere 11 Temmuz’a ertelendi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında ciddi bir iddia ile gündeme gelmişti. Hastane yönetiminin, başta morg olmak üzere personelini gizli kameralarla izlediği çalışanlarca tespit edilmişti. Gizli kameralar ikaz cihazlarının içine konulduğu tespit edildikten sonra hastanenin çeşitli yerlerinde de kameralara rastlanmıştı. Yaşanan gelişmelerden sonra olay yargıya taşınmıştı. Gizli kameralarla ilgili Danıştay 1. Dairesi, dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’in özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan yargılanması için Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yetki vermişti. Burada gerçekleştirilen yargılamada sanıklar yangın cihazlarının içine gizli kamerları yerleştirdiklerini kabul etmişlerdi ancak hastanede yaşanan bazı olumsuz olayların olmasından dolayı gizlice güvenlik gerekçesiyle yaptıklarını öne sürmüşlerdi.  8 Mart’ta görülen celsede mahkeme heyeti Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde keşif yapılması için bilirkişi görevlendirmişti. Bilirkişi, 25 Mart’ta yaptığı keşifte, olay yerinin özel alan niteliği taşıdığı kanaatine varmıştı.

 

DAVADA İLK NELER YAŞANDI

2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusuna görevsizlik kararı verilmiş, konu rektörlüğün hukuk bürosuna yönlendirilmişti. Sezer Şener Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yaşanan bu olayın soruşturması 2,5 yıl boyunca kurum içinde sürdü. Haklarında dava açılan üç şüpheli gizli kamera skandalını kabul etti. Şüpheliler; konuyla ilgili Rektörlükçe yapılan soruşturma sonucu düzenlenen fezlekedeki ifadelerinde, yangın dedektörlerinin içine gizli kamera yerleştirdikleri fakat bunu hastanenin güvenliğini sağlamak için yaptıklarını iddia etti. Yapılan savunmalarda, personelin çalışma odasının kişisel bir oda olmadığı, söz konusu kameranın kişisel takip amacıyla yerleştirilmediği ve morg ünitesine giren çıkanları görüntüleyen art niyetli kişilere yönelik önlem amacıyla duman ikaz sistemine yerleştirilen bir kamera olduğu belirtildi ve zanlılar soruşturmada suçsuz bulundu, yargılamaya gerek olmadığına dair karar alındı.

 

ŞANTAJ YAPILDI İDDİASI

Sonrasında kurum çalışanı 2014 yılında Danıştay’a itirazda bulundu ve çalışanın itirazı haklı görüldü. Danıştay, 2015 yılında Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ni yetkilendirmişti. Davanın 6.celcesi görülmeye devam edildi. Yaklaşık 3 saat süren ve olaya dair görüntülerin izlendiği davada mağdur çalışan Y.G avukatı Gülesen Mirkelam, sanık dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu dönemin hastane müdürü Yunus Taş ve avukatı Musa Kazım Özok katıldı.

Davada ilk olarak söz alan mağdur çalışan Y.G’nin avukatı Gülselen Mirkelam, “Bilirkişi raporunda bu görüntülerin yer aldığı alan özel alan olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi rektörülüğünün yazısı bize gelmedi.Ve ayrıca bu olay yüzünden işten çıkarılan Celil Baş ile intihara yeltenen bayan çalışan P.M’nin davaya mühadil olmasını talep ediyoruz” dedi. Konuşmalarına devam eden Avukat Mirkelam, “Güvenlik amacıyla koyduklarını iddia ettikleri kamerayla santaj yapılmıştır” dedi.

 

TÜM HAKLARINI ÖDEDİK

Sanık avukatı Musa Kazım Özok, “Bu görüntülerde mahrem veya başkasından saklanacak görüntüler yer almamıştır” dedi. Sanık dönemin başhekimi Nazım Mutlu ise, “Celil Baş’ın işten ayrılma olayı görüntülerdeki bayan çalışan P.M ile öpüşmesiyle alakalı değildir. Tamamen hakkında gelen şikayetler üzerinedir. Kendisine verilen işleri yapmadığı ve sürekli hasta yakınlarıyla sorunlar yaşadığı tarafımızca tespit edilmiş. İşinede son verilmiştir. Kendisine tüm hakları ödenmiştir” şeklinde konuştu.

 

ÖMER ÇEKER BU HİKAYENİN GİZLİ KAHRAMANI

Konuşmalarına devam eden Mutlu, “Bütün bu olayların içindeki gizli kahraman Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker’dir. Ömer Çeker oradaki bayan çalışan P.M’yi giyinirken soyunurken izliyeceğim diye kamera kurdurduğum ifadesini vermiş. Benim işim gücüm yok o kadını izlicem. Tamamen yalandır. Zaten görüntülerde herşey mevcuttur. Öyle soyunma giyinme gibi bir olay yoktur. Normal kıyafetin üzerine beyaz bir önlük giyilmektedir” dedi.

 

ÖPÜŞME İDDİASI

Dönemin başhekimi Nazım Mutlu son olarak, “Olayda bahsi geçen görüntülerde şuan için gösterilmeyen görüntüler Celil Baş ile aynı bölümde bayan çalışan P.M’nin öpüşme görüntüleri yer almaktadır. Bu hareketler hastane ortamında yapılmayacak ahlaka aykırı hareketlerdir” ifadelerinde bulundu. Tarafların savunmaları alındıktan sonra mahkeme hakimi davayı eksikliklerin giderilmesi için 11 Temmuz Pazartesi tarihine erteledi. 11 Temmuz’da görülmesine devam edilecek davada karar çıkması bekleniyor.

6201 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER