GİZLİ KAMERA DAVASINDA KARAR ÇIKTI

Gizli kamera davasında karar çıktı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin çalışanların özel alanına gizli kameralar yerleştirdiği iddiasıyla görülen davada karar çıktı. Davanın sanıkları Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dönemin Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’e 1 yıl 8 ay hapis cezası verilirken, cezanın geriye bırakılmasına karar verildi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin, başta morg ve personel çalışma odaları olmak üzere hastanenin çeşitli yerlerindeki yangın ikaz cihazlarının içine, personeli izlemek için gizli kamera monte ettiği öne sürülmüştü. Olay yargıya taşınmış ve gizli kameralarla ilgili Danıştay 1. Dairesi, dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’in özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan yargılanması için Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yetki vermişti. Sanıklar ilk duruşmada gizli kameraları yangın ikaz cihazlarının içine monte ettirdiklerini kabul etmiş ancak bunu güvenlik amacıyla yaptırdıklarını öne belirtmişlerdi.

 

KEŞİF YAPILMIŞTI

 Davanın 8 Mart 2016’da görülen celsesinde mahkeme heyeti hastanede keşif yapması için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi 25 Mart’ta yaptığı keşifte, olay yerinin özel alan niteliği taşıdığı kanaatine varmıştı. 2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusuna görevsizlik kararı verilmiş, konu rektörlüğün hukuk bürosuna yönlendirilmişti. Sezer Şener Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yaşanan bu olayın soruşturması, 2.5 yıl boyunca kurum içinde sürdü. Haklarında dava açılan üç şüpheli gizli kamera skandalını kabul etti.

 

REKTÖRLÜK SORUŞTUMA AÇMIŞTI

Şüpheliler; konuyla ilgili rektörlükçe yapılan soruşturma sonucu düzenlenen fezlekedeki ifadelerinde, yangın dedektörlerinin içine gizli kamera yerleştirdikleri fakat bunu hastanenin güvenliğini sağlamak için yaptıklarını iddia etti. Yapılan savunmalarda, personelin çalışma odasının kişisel bir oda olmadığı, söz konusu kameranın kişisel takip amacıyla yerleştirilmediği ve morg ünitesine giren çıkanları görüntüleyen art niyetli kişilere yönelik önlem amacıyla duman ikaz sistemine yerleştirilen bir kamera olduğu belirtildi ve zanlılar soruşturmada suçsuz bulundu, yargılamaya gerek olmadığına dair karar alındı.

 

7. CELSE GÖRÜLDÜ

Sonrasında kurum çalışanı 2014 yılında Danıştay’a itirazda bulundu ve çalışanın itirazı haklı görüldü. Danıştay, 2015 yılında Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ni yetkilendirmışti. Davanın 7.celcesi görülmeye devam edildi. Yaklaşık 2 saat süren davaya çalışan Yalçın Gül avukatı Gülesen Mirkelam, dönemin hastane müdürü sanık Yunus Taş ve avukatı Musa Kazım Özok katıldı. Dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi sanık Nazım Mutlu, sanık Öznur Gezer ise katılmadı.

 

15 YILLIK EVLİLİĞİM BİTTİ

Hakim karar öncesi tarafların son görüşlerini aldı. İlk olarak konuşan davacı Yalçın Gül, “16 yıllık çalışma hayatımın 12. yılında bu sıkıntılar ortaya çıktı. Dava ettim. Dava süresince psikolojim çok bozuldu. 18 ay psikolojik tedavi gördüm. Beni odalarına çağırıp sürekli tehdit ettiler. Atılan iftiralar yüzünden benim 15 yıllık evliliğim bitti. Bu insanlar benim morgda ölüler tecavüz ettiğime dair iftira attılar. Benim hayatımı attıkları iftiralarla mahvettiler” dedi.

 

ÖPÜŞME SAHNESİ YOK

Yalçın Gül’ün avukatı Gülesen Mirkelam ise, “Dönemin başhekimi sanık Nazım Mutlu’nun savunması gerçek payı olmayan bir savunmadır. Bu olay şantaj yapılarak ortaya çıkarılmıştır. Bu kameralar Yalçın Gül’ün sendikal kimliğinden dolayı oraya eklenmiştir. Sözde bir öpüşme sahnesiyle de şantaj yapılmıştır. Böyle bir öpüşme sahnesi yoktur. Olmayan bir olayı olmuş gibi gösterip insanlara yaymışlardır” şeklinde konuştu.

 

HUKUKA UYGUN OLAMAZ

Sanıkların avukatı Musa Kazım Özok ise, “Bu morg bölümüne kurulduğu günden bu yana 12 bin cenaze gelmiştir. 12 bin cenazenin en az bir yakını gelse özel alan dedikleri bu yere 12 bin kişi gelmesi demek iki yakını gelse en az 24 bin kişinin gelmesi demek. En az 12 bin kişini girip çıktığı bir yerin özel alan ilan edilmesi akla ve mantığa uygun değildir. Akla ve mantığa uygun olmayan hukuka da uygun olmaz” ifadelerini kullandı

 

1 YIL 8 AY CEZA ERTELENDİ

Mahkeme hakimi yarım saat ara verdikten sonra kararının açıkladı. Hakim sanıklara Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dönemin Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası suçun gizli kamerayla işlenmesi nedeniyle cezanın iki misli artırılarak 2 yıl hapis cezası sanıkların iyi hal ve hareketleri nedeniyle cezanın 1 yıl 8 aya düşürülmesine karar verdi. Sanıkların daha önceden sabıka kaydı bulunmaması nedeniyle ise sanıkların 5 yıl boyunca aynı suçu işlemeyeceklerine kanaat getirilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

6343 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER