GÜLAÇTI’YA 6 YIL HAPİS İSTEMİ

Gülaçtı’ya 6 yıl hapis istemi

İzmit’te faaliyet gösteren Gülaçtı Kuyumculuk hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından açılan davada cumhuriyet savcısı mütalaasını vererek Hüseyin Gülaçtı’nın izinsiz mevduat toplama suçundan cezalandırılması talep etti

Bilindiği üzere Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı,  bazı çalışanlarına kendisinin dolandırdıklarına dair dava açmış ve davada çalışanların tefecilik yaptığı, insanlardan para toplayarak zimmetine geçirdiği ve işyeri sahibini tehdit ettiği iddia edilmişti. Dava sonucunda bazı zanlılar tutuklanmış ancak daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Davanın ilerleyen sürecinde davacı durumunda olan Gülaçtı Kuyumculuk’un hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’na muhalefetten dava açılmıştı. Davacı durumunda olan Gülaçtı Kuyumculuk’un sahibi Hüseyin Gülaçtı sanık durumuna düşmüştü. Son olarak önceki dava dosyası ile BDDK’in açtığı dava dosyası birleştirilmişti.  Davanın 11. celsesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

TAHKİKATIN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Davada sanıklar Kadir Y., Sabahattin A., Vedat İ., Taner Ş., Mustafa Y., İskender A., Şahin Y., Murat Y. ve avukatları hazır bulundu.  Davada hazır bulunmayan sanık Hüseyin Gülaçtı’yı ise avukatları Turgay Karaman ile Raif Kandemir temsil etti. Davaya katılan BDDK avukatı, “Sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi. Hüseyin Gülaçtı’nın avukatı Turgay Karaman ise, “Diğer sanıklar tarafından müvekkilime karşı gasp, tehdit, dolandırıcılık ve şantaj suçları işlenmiştir. Delillerimizin toplanmasını ve tahkikatın genişletilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

ÖRGÜT KURMA SUÇUNDAN İNANDIRICI DELİL BULUNAMADI

Cumhuriyet savcısının dava hakkındaki mütalaasında yer alan ifadeleri ise şu şekilde: “Her ne kadar sanıklar Vedat İ. Oral A., İbrahim B., Yüksel D.,  Kadir Y., Taner Ş., Mustafa Y., Murat Y., İskender A., Şahin Y. hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçundan eylemlerine uyan TCK 220/1 maddesi gereğince cezalandırılmaları talebi ile kamu davası açılmış ise de yapılan yargılama ve dosya kapsamına göre sanıkların örgüt kurma suçunu işlediklerine dair yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine mütalaa olunur.

 

TEHDİT SUÇUNA BERAAT TALEBİ

Sanıklar Kadir Y. ile Taner Ş.’nin müştekinin işyerinde çalıştıkları sırada, müşterilerinin para ve altınlarını değerlendirmek için müştekinin iş yerinde bıraktıkları bunun karşılığında bazen müştekinin bizzat bazen de onun bilgisi ve onayı dahilinde sanık Kadir Y.’nin müşterilere kartvizit verdiği, bir kısım sanıkların da bu şekilde kartvizit karşılığında para ve altını verdikleri, aralarındaki ihtilaf nedeniyle müştekinin sanık Kadir’i işten çıkarttığı, sanık Kadir’in verdiği kartvizitle iş yerine önceden para veren ve daha sonra para ve altınını almaya gelen bir kısım sanıkları müşteki Hüseyin Gülaçtı’nın bu paraları ödemeye yanaşmaması nedeniyle müşteki Hüseyin Gülaçtı ile tartıştıkları, bu tartışmalarda ve başkaca zamanlarda yağma suçunun unsurlarını oluşturacak şekilde sanıkların tehdit içeren söz söylediklerine ilişkin delil elde edilemediği bu sebeple sanıkların ayrı ayrı beraatlerine mütalaa olunur.

 

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN CEZALANDIRILMA TALEBİ

Yapılan yargılama dosya kapsamı tanıkları beyanlarına göre sanık Kadir Y.’nin katılan sanık Hüseyin Gülaçtı’nın Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerinde ana kasa sorumlu olarak çalıştığı dönemde, diğer sanık Gökhan S. ile ortak araç alım-satım işi yaptığı, sanığın çalıştığı Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerine 465 bin TL parayı farklı tarihlerde peyderpey alarak sanık Gökhan S.’ye verdiği, Gökhan S.’nin zincirleme olarak hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından ayrı ayrı cezalandırılmaları mütalaa olunur.

 

ÇALIŞANLARA CEZA TALEBİ

Sanık Cemal A.’nın, katılan sanık Hüseyin Gülaçtı’nın Gülaçtı Kuyumculuk isimli iş yerinde çalıştığı dönemde, diğer sanık Cafer Y. ile A.P. isimli iş yerini kurdukları, sanığın müşteki Hüseyin Gülaçtı’ya ait iş yerinden 780 bin TL parayı farklı tarihlerde peyderpey alarak kendi iş yeri olan A.P. isimli iş yerine aktardığı, paraları sanık Cafer Y. ile iş yerinin muhasebecisi olan sanık Sabahattin A.’nın ne şekilde elde edildiklerine bilerek aldıkları, bu şekilde sanıklar Cemil A., Cafer Y. ile Sabahattin A.’nın zincirleme hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işledikleri anlaşıldığından ayrı ayrı cezalandırılmalarına mütalaa olunur.

 

HÜSEYİN GÜLAÇTI’YA CEZA TALEBİ

Yapılan yargılama, dosya kapsamına göre Gülaçtı Kuyumculuk isimli işyeri sahibi olan katılan sanık Hüseyin Gülaçtı ile iş yeri çalışanı sanık Kadir Y.’nin müşterilerine getirdikleri para ve altınları değerlendirmek için teslim aldıkları, karşılığında alınan para ve altınların yazılı olduğu kartvizitleri müşterilere verdikleri, bu şekilde sanıkların gerekli izinleri almaksızın banka gibi faaliyet gösterip izinsiz mevduat toplama suçunu işledikleri anlaşıldığından cezalandırılmaları mütalaa olunur.”

 

12 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Cumhuriyet savcısının mütalaasının okunmasının ardından sanıklar ve müdafileri birlikte dava hakkındaki savuma için süre istediler. Dava sanıklar ve müdafilere istedikleri sürenin verilmesine, duruşmanın bu nedenle 12 Temmuz günü saat 09:00’a ertelenmesine karar verildi.

22902 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER