ŞARK HİZMET SÜRELERİ UZADI

Şark hizmet süreleri uzadı

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle polislerin şark hizmet süreleri 1 yıl uzatıldı.  2. şarkları kaldırılmasını ardından alınan bu karar tepkiyle karşılandı.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin yürürlüğe konulması İçişleri Bakanlığı’nın yazısı üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmuş ve Erdoğan kararı imzalamıştı. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayınladı. Değişikliğe göre Emniyet hizmetleri mensuplarının şark hizmet süreleri 1 yıl uzatıldı. Öte yandan 1 aydır açıklanmayan şark tayinlerinin ise şark sürelerinin ise halen açıklanması bekleniyor.

 

261 BİN POLİS

Çeşitli rütbelerdeki 261 bin polisin şark hizmeti süreleri bazı bölgelerde 7 yıl oldu.  Adıyaman'ın şark süresi 5 yıldan 6 yıla, Ağrı'nın 3 yıldan 4 yıla, Ardahan'ın 3 yıldan 5 yıla, Bingöl ve Bitlis'in 3 yıldan 4 yıla, Erzincan'ın 4 yıldan 6 yıla, Erzurum'un 5 yıldan 6 yıla, Hakkari ve Şırnak'ın 2 yıldan 3 yıla, Iğdır'ın 3 yıldan 5 yıla, Kars'ın 3 yıldan 6 yıla, Mardin'in 4 yıldan 5 yıla, Muş'un 3 yıldan 4 yıla, Sivas'ın 5 yıldan 7 yıla, Van'ın da 3 yıldan 4 yıla çıkartıldı.

 

6 YILA ÇIKTI

 En rahat şark bölgesi olarak bilinen Artvin, Bayburt ve Gümüşhane illerinde ise görev süresi 3 yıldan 6 yıla çıkartıldı. Artvin'in Borçka, Ardanuç, Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde 6 yıl görev yapılabilecek. Bayburt merkez ile Aydıntepe ve Demirözü ilçelerindeki görev süresi ise 5 yıl oldu. Gümüşhane'nin Köse ve Kürtün ilçelerinde de 5 yıl şark hizmeti yapılacak. En az süreli şark hizmeti ise, 3 yıl ile Şırnak, Hakkari ve Tunceli olacak.

 

EN UZUN SÜRE SİVAS

En uzun şark süresi ise Sivas'ta.Sivas merkeze atanacak polisler bundan böyle 5 yıl yerine 7 yıl görev yapacak. Sivas'ın dış ilçelerinin görev süresi ile 5 ila 6 yıl arasında kaldı. Şanlıurfa'nın 2 yıl olan Suriye sınırındaki Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerindeki görev süresi de 4 yıla çıkartıldı.

 

OPERASYON BÖLGELERİ 2 YIL

Operasyonların devam ettiği kritik bölgelerde ise şark süreleri daha kısa tutuldu.  Hakkari'nin Çukurca, Şırnak'ın Beytüşşebap, Van'ın Bahçesaray, Batman'ın Sason, Hasankeyf, Bingöl'ün Yayladere, Yedisu, Mardin'in Dargeçit, Mazıdağı, Savur ile Tunceli'nin; Hozat, Mazgirt, Nazimiye, Ovacak ve Pülümür ilçelerinin ise görev süresi 2 yıl olarak kaldı.

 

POLİSLER TEPKİLİ

Zorunlu doğu hizmeti olarka bilinen şark görevlerinin 2. kez yapılmaması için açılan mahekem polislerin lenine sonuçlanmış ve 2. şarklar kaldırılmıştı. Alınan kararla Şark sürelerinin uzatılması emniyet mensupları tarafından tepkiyle karşılandı.

 

LOJMAN YERİNE KAMU ARAZİSİ

Polislerin letişim kurmak için kullandığı bazı sosyal medya sitelerinde tepkiler dile geitirldi. Facebook'da bulunan Polis Kürüsü iimli sayfadan, "Devlet doğuya giden polise lojman tahsis edeceğine kamu arazisi tahsis etsin. Polis teşkilatı dönmeyi düşünmesin. Hem toprak reformu olur hem de polis kazanır hem devlet. Osmanlı modeli bu. Doğuda yaşayan doğulu kardeşim bile bu kadar kalmıyor arkadaş" şeklinde tepkiler gösterilirken doğudaki lojman sorunun çözülmesi için da Emniyet Genel Müdürlüğüne çağrı yapıldı

6628 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER