TÜYSÜZLER DAVASI ERTELENDİ

Tüysüzler davası ertelendi

Tüysüzler Davası'nın 12. duruşmasına mağdur olarak katılan CHP Kocaeli milletvekili adaylarından Cuma Karavar, "Çok canlar yandı. Bu Tüysüzler yüzünden ocakları sönen insanlar var" dedi

Tüysüzler Davası olarak bilinen Sarraf Tüysüzler Kuyumculuk'un patronlarının ve personellerinin yargılandığı davanın 12. duruşması Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 2014 yılı Haziran ayında Sarraf Tüysüzler adlı işyerini bir anda kapatıp kaçan Tüysüzler ailesinden Cengiz Tüysüz, Cemalettin Tüysüz, Turgay Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Turgut Tüysüz, Perihan Tüysüz ve çalışanlarından Esengül Uludağ ile Melika Zortaş’ın sanık olarak yargılandığı davaya mağdur olarak katılan CHP Kocaeli Milletvekili adayı Cuma Karavar ifadesinde, "Bu Tüysüzler yüzünden ocakları sönen insanlar var" dedi. Dava 11 Ekim tarihine ertelendi.

 

SANIKLAR KATILMADI

Davaya sanıklar katılmazken, sanık avukatları Gürkan Biçen ve Didem Zengin hazır bulundu. Davaya katılan mağdurların hepsinin salona alındığı davada avukatlar Şükran Yıldırım, Ümit Yastıoğlu, Adnan Sertaç İnaç, Hüseyin Sel, İbrahim Kandal, Ceren Küçükosmanoğlu, Hatice Bayraktar, Gözde Karakaş, Meral Türkçakal ve Tuğçe İnan katılım gösterdi.

 

TUTUKLU YARGILAMA TALEP ETTİ

Davada söz alan mağdur Kenan Yayla’nın avukatı İbrahim Kandal, “Sanıklar müştekilerin iyi niyetlerini ve önceki alışverişten doğan yakınlıklarının istismar ederek ellerine birer kart verip dolandırmışlardır. Sanıklar yüzleşmeye yanaşmamakta duruşmaya gelmemektedir. Bu nedenle sanıkların duruşmada da getirilmelerini ve müştekiler ile yüzleştirilmelerini ayrıca tutuklu yargılanmanlarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

MİRASI REDDETMİŞLERDİR

Sanıklardan Turgay Tüysüz, Perihan Tüysüz ve Melike Zortaş’ın avukatı Gürkan Biçen, “Benim müvekkillerim müteveffa Adem Tüysüz’ün mirasçısı olarak kağıt üzerinde şirket hissedarı olmuşlar. Fakat daha sonra mirası reddetmişlerdir. Adem Tüysüz’ün tek mirasçısı Cengiz Tüysüz’dür müvekkilerimin hç biri müştekileri tanımamaktadır” dedi.

 

KARAVAR DA MAĞDUR

Geçtiğimiz seçimlerde CHP’den Kocaeli Milletvekili adayı olan ve Tüysüzler tarafından dolandırıldığını iddia eden Cuma Karavar, “Ben 1 sene önce diyalog kurarak Tüysüzler’den 10 bin TL kadar para alabildim. Geri kalan ve büyük meblağ olan paramı hiç bir şekilde alamadım. Burada bu kadar insan mağdur oldu. Mahkemenin tarafsızlığından şüphemiz yok ama burada bini aşkın sayıda insan mağdur. Bu Tüysüzler yüzünden ocakları sönen insanlar var” dedi.

 

TUTUKLAMA TALEBİNE RET

Avukatlardan gelen tutuklama talebi üzerine Cumhuriyet Savcısı, “Sanıkların eylemi kül halinde bancalık kanunu 150/1 maddesine düzenlenen izinsiz faaliyette bulunmak suç tipine uyması ihtimali bulunduğundan yargılamanın bulunduğu aşama dikkate alınarak CMK 100 maddesi uyarınca tutuklama talebinin reddine karar verilmesi kamu adına talep ve mütaala olunur" ifadelerini kullandı.

 

11 EKİM'E ERTELENDİ

Davada sanıklar hakkında 5411 sayılı kanunun 150/1-2 maddesi gereğince kamu davası açıldığı anlaşılmakla aynı yasanın 162 maddesi gereğince muhakeme şartının yerine getirilmesi sağlanması amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetmele Kurulu'ndan izin alınması için davası dosyası eklenerek yazılmasına, dava sürecinin sürünceme kalmaması için ifadelerine başvurulmayan müştekilerin ve birleştirilen dosyalar nedeniyle savuması alınmayan sakınların dinlenmesinden vazgeçilmesine bu nedenlerle davanın 11 Ekim saat 09:15 tarihine ertelenmesine karar verildi.

12859 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 13 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER