ANİ HAREKETLER ÖN ÇAPRAZ BAĞ KOPMASINA NEDEN OLABİLİR

Ani hareketler ön çapraz bağ kopmasına neden olabilir

Memorial Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, ön çapraz bağ yırtıklarının oluşumu ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Spor yaparken, merdiven çıkarken ya da arabadan inme esnasında yanlış bir hareket, ön çapraz bağ yırtıklarına neden olabiliyor. Toplumda oldukça sık görülen bu ortopedik sorun ile karşılaşıldığında altın dönem sayılan ilk üç hafta içinde tedavinin sağlanması, orijinal bağın yerine dikilmesine ve hızlı iyileşmeye olanak sağlıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, ön çapraz bağ yırtıklarının tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

GÜNLÜK HAREKETLERİNİZİ YAPMAKTA ZORLANABİLİRSİNİZ

Diz eklemindeki 4 ana bağdan biri olan ön çapraz bağ, ani hareketler sonrasında, sporda ya da merdivenden veya arabadan inme gibi rutin hareketler sırasında da zarar görebilir. Yırtılma sonrasında yürüme, koşma, oturma, kalkma gibi basit hareketlerde bile zorlanma, ağrı hissedilmektedir. Yapılan hareket sonrasında dizden kopma sesinin gelmesi, ani şişme ve şiddetli ağrının olması, dizde güvensizlik ve boşalma hissinin varlığı ön çapraz bağın yırtıldığına işaret edebilir. Bu durumda beklemeden hekime müracaat edilmesi gerekir.

 

DİZİNİZE BUZ UYGULAMASI YAPIN VE DOKTORA BAŞVURMAKTA GEÇ KALMAYIN

Günlük egzersizlerin bilinçli bir şekilde yapılması ve kişinin vücudunun sınırlarını bilmesi ön çapraz bağ kopması gibi yaralanmaların önlenmesinde çok önemlidir. Ön çapraz bağ yaralanmalarında bağ zedelenebilir, tamamı veya bir kısmı da kopabilir. Yaralanma sonrası mümkün olduğunca bacağın üzerine basılmamalıdır. Bacağın düz tutulması sağlanmalı ve dize buz koyulmalıdır. Sonrasında en kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurulması gerekir.

 

İLK 3 HAFTA İÇİNDE MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Ön çapraz bağ yırtılmalarında ilk 3 hafta altın dönemdir. Bu süre içinde doktora başvurulmuşsa

kopan orijinal bağ özel bir teknik ile yerine dikilebilmektedir. Ön çapraz bağ operasyonlarında genellikle kopan bağın yerine yine vücuttan alınan bir bağ konulmaktadır. Ancak son dönemde geliştirilen yeni bir teknikle kopan orijinal bağ yerine dikilebilmektedir. Bu bağın yerine dikilmesi, kişinin iş ve sosyal aktivitelerine, spor hayatına daha erken dönmesine olanak sağlamaktadır.

Bağ tam olarak yırtılmışsa ve hasta ilk 3 hafta içindeki dönemde doktora başvurmuşsa şikayetlere göre tedavi planı çizilmektedir. Tedavi planlanırken yaş, aktivite seviyesi ve mevcut şikayetler değerlendirilir. Dizde kayma, boşalma gibi şikayetler varsa ameliyat kesinlikle önerilmektedir. Genç hastalarda da ön çapraz bağ cerrahisi önerilmektedir. Çünkü cerrahi tedavinin yapılmaması, ileride menisküs yırtıklarına yol açabileceği gibi erken kireçlenmeye de sebep olabilmektedir.

Orijinal bağın yerine dikilmesi uygun olmayan hastalarda bağın yerine vücudun değişik bölgelerinden alınan tendonlar kullanılmaktadır. Kadavradan alınan ya da sentetik bağlar da kullanılabilmektedir. Ancak ilk tercihler zaman hastanın kendisinden alınan kirişler olmalıdır. Bu bağlar dizin önünde veya uyluğun iç yan tarafında bulunan kirişlerdir.

 

MENİSKÜS VE KIKIRDAK HASARLARI DA TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Cerrahide ana tema artroskopi ile birlikte uyluk ve kaval kemiklerine tüneller açmak ve başka yerden alınan kirişi bu tünellere yerleştirmektir. En önemli nokta ise, tünel yerlerinin ve bağ gerginliğinin iyi bir şekilde ayarlanmasıdır. Bağ gerginliğinin doğru ayarlaması bağın uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bu dengeyi sağlamak, cerrahide önemli bir tecrübe gerektirir. Bu operasyon sırasında varsa menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarları da tedavi edilebilir.

 

HASTA ESKİSİ GİBİ KOŞUP AKTİF SPOR YAŞANTISINA DEVA EDEBİLİR

Cerrahi sonrası uygun bir fizik tedavi rehabilitasyon programıyla yaklaşık 6 hafta sonra tam serbestlik sağlanmaktadır. Operasyon sonrası ilk 3 hafta kontrollü bir şekilde değneklerle yere basma, 6 hafta sonrasında tam serbestlik sağlanır. 2-3 ay sonra hasta koşabilir, 5-6 ay sonra ise tam aktif spor yapmaya başlayabilir. Bu program kişinin beklenti ve aktivitelerine ya da profesyonel sporcu olmasına göre şekillendirilebilmektedir.

1924 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu, bilinçsizce yapılan egzersizin kalp hastalarına faydadan çok zarar verebileceğini, kalp damar hastalarında başlangıçta yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi egzersizler uygun olduğunu açıkladı. Kalp hastalarının tedavisinde sporun en az medikal tedavi kadar önemli olduğunu belirten Aydoğdu, hastaların spor yapmadan önce hekime danışarak yarar-zarar oranı değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocukluk dönemi korkuların başında gelen ve çocukların ruh sağlığını derinden etkileyen karanlık korkusu ebeveyn tutumlarına bağlı olarak pekişiyor.  Korku sürecinin yönetimi konusunda Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca aydınlatıcı açıklamalarda bulunuyor

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor. Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

Erkekler en fazla bunları istiyor

Erkekler en fazla bunları istiyor

Estetik cerrahi ve medikal uygulama talepleri erkekler tarafından her geçen yıl biraz daha artıyor. Erkeklerin istediği ise yeni versiyonları değil, yani radikal değişim yerine tazelenmiş, daha iyi iyi bir görünüm

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ebeveynleri korkutan problemlerden biri de ishaller oluyor

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER