DİYETSİZ EGZERSİZ KİLO ALDIRIYOR!

Diyetsiz egzersiz kilo aldırıyor!

Yaz geldi, hala vermeniz gereken kilolarınız olduğunu düşünüyorsunuz. Egzersiz yapmanıza rağmen kilo veremiyorsunuz. Kilo vermek için egzersizle beraber diyet yapılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Yanlış ve yetersiz egzersiz yapılıyor olabilir. Her egzersiz yağ yakmanızı sağlamaz. Egzersizle kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı hızla artar, bu durum kişileri daha fazla yemeye iter” uyarısında bulunuyor

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, egzersiz alışkanlığı olmayan kilo vermek ya da güzel görünmek amacıyla aniden ve yoğun egzersize başlayan kişilerin kilo alabileceğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Kaya, “Fazla kilodan kurtulmak için en basit formül kişinin aldığı kaloriden fazlasını yakmasıdır. Genel olarak bunun için egzersiz yapılması önerilmekteyse de bu her zaman göründüğü kadar kolay ve basit değildir. Arizona State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, sağlıklı ama egzersiz alışkanlığı olmayan kilolu 81 kadın katılımcıya 12 hafta boyunca haftada 3 kez, 30’ar dakika aerobik egzersiz yaptırılmış ve yeme alışkanlıkları hiç değiştirilmemiştir. 12 haftanın sonunda tüm katılımcıların aerobik kapasitelerinin, yüzde 70’inin de kilosunun fazlasıyla arttığı bulunmuştur. Enteresan olarak bu kilo artışının sebebinin kas kütlesindeki değil, yağ miktarındaki artıştan olduğu gösterilmiştir. Geri kalan bireylerin kilosunda herhangi bir değişim olmamıştır” diye konuştu.

 

EGZERSİZE RAĞMEN NEDEN KİLO ALINIR ?

Egzersiz alışkanlığı olmayan kilo vermek ya da güzel görünmek amacıyla aniden ve yoğun egzersize başlayan kişilerin kilo almasının birkaç sebebi olabileceğini belirten Doç.Dr. Defne Kaya, şunları söyledi:

“Egzersizle kişinin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı hızla artar, bu durum kişileri daha fazla yemeye iter.

Egzersizle oluşan yorgunluk nedeniyle kişiler egzersiz dışındaki zamanı daha çok dinlenerek geçirmeye başlar.

“Nasılsa egzersiz yapıyorum, yakarım” düşüncesi kişinin normal yemek alışkanlığına tatlıları eklemesine neden olabilir.

Kişiye özgü olmayan ”toplama egzersiz”lerden oluşan programların uygulanması egzersizin yağ yakıcı etkisini azaltabilir.

Yanlış ve yetersiz egzersiz yapılıyor olabilir. Her egzersiz yağ yakmanızı sağlamaz. Sadece ağırlık kaldırarak yaptığınız antrenmanlar yetmez, programınıza nabzınızı hızlandıran aerobik egzersizleri ekleyerek etkili bir şekilde yağ yakabilirsiniz.

 

DEĞİŞİKLİK YOKSA PROGRAMINIZI DEĞİŞTİRİN

Herkesin metabolizma hızının ve egzersize verdiği yanıtın farklı olduğunu unutmayın. Bir ayın sonunda kilonuzda herhangi bir değişim olmamışsa ya egzersiz ya da diyet programınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Egzersiz ve diyet planının özellikle de başarısız sonuç alan kişilerde profesyonel destek alınarak çizilmesi gerekmektedir.

Sürekli aynı egzersizleri yaptığınızda beyniniz ve vücudunuz bu durumdan sıkılır, egzersize verdiği yanıt otomatikleşir ve egzersizin etkisi giderek azalır. Yeni egzersiz ve hareketler yapmaya başladığınızda, beyninizde farklı bölgeler çalışmaya başlar. Uzun süredir egzersiz ya da spor yapıyorsanız, kas kuvvetinizi, fiziksel görünümünüzü ve aerobik seviyenizi iyileştirmek dışında kilo vermeye de devam etmek istiyorsanız, belirli aralıklarla egzersiz programınızı değiştirerek vücudunuzu ve beyninizi şaşırtmanız gerekir. Düzenli egzersiz yapın, aynalarla barışık, kalbiniz güzel günlere atsın, beyniniz ve vücudunuz genç kalsın.”

2694 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu, bilinçsizce yapılan egzersizin kalp hastalarına faydadan çok zarar verebileceğini, kalp damar hastalarında başlangıçta yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi egzersizler uygun olduğunu açıkladı. Kalp hastalarının tedavisinde sporun en az medikal tedavi kadar önemli olduğunu belirten Aydoğdu, hastaların spor yapmadan önce hekime danışarak yarar-zarar oranı değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocukluk dönemi korkuların başında gelen ve çocukların ruh sağlığını derinden etkileyen karanlık korkusu ebeveyn tutumlarına bağlı olarak pekişiyor.  Korku sürecinin yönetimi konusunda Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca aydınlatıcı açıklamalarda bulunuyor

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor. Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

Erkekler en fazla bunları istiyor

Erkekler en fazla bunları istiyor

Estetik cerrahi ve medikal uygulama talepleri erkekler tarafından her geçen yıl biraz daha artıyor. Erkeklerin istediği ise yeni versiyonları değil, yani radikal değişim yerine tazelenmiş, daha iyi iyi bir görünüm

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ebeveynleri korkutan problemlerden biri de ishaller oluyor

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER