İFTARI İKİ ÖĞÜNE BÖLÜN!

İftarı iki öğüne bölün!

Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Faruk Çeçen, yanlış beslenmeyle Ramazan ayında sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini belirterek, “İftarda vücudunuza bir anda besin yüklemesi yapmayınız. İftarı 2 öğüne bölün” dedi

Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle uzmanlardan da ardı ardına uyarılar geliyor. Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Faruk Çeçen, oldukça sıcak geçmesi beklenen ramazan ayında yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurgulayarak, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması, iftarda yavaş ve az miktarda yenilip birkaç saat sonra öğün takviyesi yapılması gerektiğini belirterek vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

 

BÖBREK HASTALARI ORUÇ TUTMAMALI

“Ramazan ayında böbrek hastaları, iftar ile sahur arasındaki dönemde de su açıklarını kapatamıyor. Bu nedenle hastalığının farkında olmayan birçok kişi, ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvuruyor. Böbrek yetersizliğinin en kesin tedavisi bol su içilmesidir. insülin iğnesi kullanan, hamile olan, kan şekeri normalin altına düşen ve 65 yaşın üzerindeki şeker hastaları kesinlikle oruç tutmamalıdırlar.

 

VÜCUDUNUZU SUSUZ BIRAKMAYIN
Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilir. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içilmeli. Su içmenin dışında Ramazan ayında sıvı ihtiyacını karşılamak için ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda vb. içecekleri de sık sık tüketmeye özen göstermeliyiz.

 

“YANLIŞ BESLENMEYİN”
Ramazan ayının gelmesiyle alıştığımız yeme düzeninde değişiklikler olur. Öğün sıklığı azalırken, yenen miktarda artış meydana gelmektedir. Yaklaşık 17–18 saat boyunca dinlendirdiğimiz sindirim sistemimizde ve metabolizmamızda değişiklikler oluşmaktadır. Yanlış beslenme ile de sağlığımızı riske atabiliriz. Hızlı ve aşırı beslenme mide krampları, halsizlik, tansiyon yükselmesine, kan şekerinde hızlı artışa neden olabilir.

 

RAMAZANDA SPOR YAPANLAR
İftarda vücudunuza bir anda besin yüklemesi yapmayınız. İftarı 2 öğüne bölün ve sahura kadar da 2 ara öğün gerçekleştirin bu yavaşlayan metabolizmanıza yardımcı olacaktır. Mutlaka sahura kalkılmalı; sahurda peynir, yumurta, yoğurt gibi hafif besinler tüketilmeli. Kan şekerini hızla yükselten besinler yerine posa miktarı fazla olan besinler (kepekli ekmek, çok tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, kepekli makarna, kepekli pirinç gibi), sebze, meyve, kuru baklagiller, ceviz, fındık ve badem tercih edilmeli.

 

ANNE ADAYLARI DİKKAT
Diyabet, tansiyon, reflü, migren gibi rahatsızlıkları olan, herhangi bir rahatsızlığı olmasa da gebelik süreci sorunlu geçen anne adaylarının doktor kontrolü olmadan oruç tutmaması gerekir. Hamilelerin düzenli ve dengeli beslenmesi anne karnındaki bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.”

 

Kocaeli Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Faruk Çeçen, Ramazan ayında sıcak havalarla birlikte yanlış beslenmenin ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabileceğini söyledi.

3956 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu, bilinçsizce yapılan egzersizin kalp hastalarına faydadan çok zarar verebileceğini, kalp damar hastalarında başlangıçta yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi egzersizler uygun olduğunu açıkladı. Kalp hastalarının tedavisinde sporun en az medikal tedavi kadar önemli olduğunu belirten Aydoğdu, hastaların spor yapmadan önce hekime danışarak yarar-zarar oranı değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocukluk dönemi korkuların başında gelen ve çocukların ruh sağlığını derinden etkileyen karanlık korkusu ebeveyn tutumlarına bağlı olarak pekişiyor.  Korku sürecinin yönetimi konusunda Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca aydınlatıcı açıklamalarda bulunuyor

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor. Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

Erkekler en fazla bunları istiyor

Erkekler en fazla bunları istiyor

Estetik cerrahi ve medikal uygulama talepleri erkekler tarafından her geçen yıl biraz daha artıyor. Erkeklerin istediği ise yeni versiyonları değil, yani radikal değişim yerine tazelenmiş, daha iyi iyi bir görünüm

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ebeveynleri korkutan problemlerden biri de ishaller oluyor

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER