YAZA CİLDİNİZİ YENİLEYEREK GİRİN

Yaza cildinizi yenileyerek girin

Bahar ayları ile birlikte güneş yüzünü daha fazla göstermeye başladı. Kışın soğuk ve rüzgarlı havanın etkisiyle yıpranan cilt, güneşin zararlı etkileriyle daha mat ve yıpranmış bir görünüm alabiliyor. Yaza sağlıklı bir ciltle girmek için bu dönemde gerekli hazırlıkların yapılması büyük önem taşıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Selma Salman, yaza sağlıklı bir ciltle girmenin yolları hakkında bilgi verdi

GÜNEŞTEN DOĞRU FAYDALANIN

Güneş ışınları, insan sağlığı için faydalı ve gerekli olsa da güneşten doğru faydalanılmalıdır. Zararlı güneş ışınlarına kronik maruziyet deri kanseri riskini arttırdığı gibi, ciltte nem kaybıyla birlikte kırışıklık ve lekelenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca güneşin tetiklediği farklı cilt hastalıklarının da olduğu unutulmamalıdır. Güneş ışınlarının en zararlı olduğu zaman dilimi 10.00-15.00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Günlük güneş koruyucular kullanılmalı, bunun yanında güneş gözlüğü, şapka gibi korunma yolları sağlanmalıdır. Uzun süreli güneş banyosunun yanı sıra; solaryum veya yapay bronzlaştırıcı kullanımından kaçınılmalıdır. Kullanılan güneş koruyucuların UVA ve UVB korumalı, suya ve terlemeye karşı dirençli olması gerektiği unutulmamalıdır.

 

CİLDİNİZİN KURUMASINI ENGELLEYEBİLİRSİNİZ

Güneşli havalarda cilt bakımının en önemli basamaklarında birisi de cildin nemlendirilmesidir. Güneşe fazla maruziyet, daha sıcak havalarda ise denize ya da havuza girmek cildin nem ihtiyacını arttırmaktadır. Bu yüzden cildi nemlendirilmesi ihmal edilmemelidir.

 

SAÇLARINIZ IŞILTISINI KAYBETMESİN

Güneş ışınları cildi olumsuz etkilediği gibi saçları da yıpratabilmektedir. Saçın parlaklık ve esneklik kaybına neden olan güneş ışınları, kuru ve mat görünmesine de yol açabilmektedir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, dışarı çıkarken bir şapka ya da bandana kullanılabilir. Bunun yanında saçı besleyen maskeler, UV filtreleri ve antioksidan içeren şampuan, krem ve spreyler kullanarak saçlar hem korunup hem beslenebilmektedir. Güneşe çıkarken, bileşiminde alkol ya da formaldehit olan ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

CİLDİNİZ İÇİN KAVUN, ÇİLEK VE MAYDANOZ TÜKETİLMESİ FAYDA SAĞLIYOR

Bazı besinler cilt için doğal koruyucu görevi görmektedir. Kavun, şeftali, havuç, kayısı, marul, brokoli gibi meyve sebzelerde bulunan karotenoidler; maydanoz, çilek, limon, semizotu gibi meyve ve sebzelerde bulunan C vitamini; yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein, balık yağında bulunan omega 3 ile E vitamini içeren besinlerin tüketilmesi cilt için oldukça faydalıdır.

 

MODERN YÖNTEMLERLE PÜRÜZSÜZ BİR CİLDE SAHİP OLABİLİRSİNİZ

Cilt altında bulunan bağ dokusu elemanları su tutarak cildin kaybettiği nemi tekrar kazandırmaktadır. Güneşin etkisiyle nemsiz kalan ve matlaşan cilde uygulanan kozmetik işlemler bağ dokusu üretimini tetikleyerek mat görünüm yerine, ışıltılı bir görünüm sağlamaktadır. Derinin üst tabakasını soyarak, yeni ve taze bir cilt oluşumuna zemin hazırlayan kimyasal peeling gibi işlemlerin, güneşin kendini fazlaca hissettirdiği dönemlerde yapılmaması gerekir.

Cilt sağlığı ile ilgili tüm önlemlerin alınmasına rağmen cilt için profesyonel yardım alınması da gerekebilmektedir. Yaza girerken uygulanabilecek işlemler, bağ dokusu üretimini arttırdığı gibi sivilce ya da güneş ile oluşan lekeleri de ortadan kaldırabilmektedir.

 

Mezoterapi: İlaçların küçük miktarda karıştırılarak cilt altına enjekte edilmesidir. Cildi yenileyen, leke, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal ve faydalı bir yöntemdir.

 

PRP (Platelet Rich Plasma) uygulaması: Uygulama yapılacak kişinin kanı alınır ve özel cihazlarda santrifüj edilir. Bu santrifüj işlemi sonucunda trombositten zengin plazma elde edilir. Elde edilen materyal yaklaşık 1 cm aralarla cilde enjekte edilmektedir. Bu plazma, kök hücreleri uyararak yeni ve sağlıklı hücre üretimini sağlamaktadır.

 

Mikro iğneleme teknikleri (dermapen, dermaroller uygulamaları): Üzerinde çok sayıda mikro iğnecik bulunan cihazlarla yapılan işlem anestezik kremin sürülmesinden 30 dk sonra uygulanmaktadır. Cihazdaki mikro iğneler sayesinde ciltte on binlerce mikro kanal açılmaktadır. Bu sayede işlem sonrası cilt üzerine verilen ilaçların emilimi arttırılır. Ayrıca çeşitli mekanizmalarla kollajen yani bağ dokusu üretimi ve yenilenmesi de sağlanır.

 

Altın iğneli radyofrekans: Halk arasında “altın iğne” olarak bilinen fraksiyonel radyofrekans uygulamasında altın iğneler vasıtasıyla cilt altına radyofrekans verilmektedir. Derinin alt tabakalarında meydana gelen ısı artışı sayesinde hasar oluşan cilt kendini onarma yoluna gider. Yeni ve sağlıklı hücre ile bağ dokusu üretimi tetiklenir. Bazen tek seansta bile istenilen sonuç alınabilmektedir.

 

Karbon peeling: Karbon partiküllerinin yüze uygulanması sonrası Q switched Nd-YAG lazerle yapılan bir işlemdir. Cilt tarafından emilen karbon maddesinin fazlası temizlendikten sonra lazer atışı ile tüm yüz taranır. Lekelerde düzelme yarattığı gibi derinin alt katmanlarına ulaşan lazer ışını kollajen ve elastin üretimini tetikler. Her mevsim uygulanabilen ağrısız bir yöntem olan karbon peeling uygulaması kızarıklık ya da morarmaya yol açmadığı için sosyal yaşamı etkilememektedir.

2849 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Kalp hastaları bu habere dikkat!

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Aydoğdu, bilinçsizce yapılan egzersizin kalp hastalarına faydadan çok zarar verebileceğini, kalp damar hastalarında başlangıçta yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi egzersizler uygun olduğunu açıkladı. Kalp hastalarının tedavisinde sporun en az medikal tedavi kadar önemli olduğunu belirten Aydoğdu, hastaların spor yapmadan önce hekime danışarak yarar-zarar oranı değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocuğunuzun karanlık korkusunu görmezden gelmeyin

Çocukluk dönemi korkuların başında gelen ve çocukların ruh sağlığını derinden etkileyen karanlık korkusu ebeveyn tutumlarına bağlı olarak pekişiyor.  Korku sürecinin yönetimi konusunda Emsey Hospital’dan Psikiyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca aydınlatıcı açıklamalarda bulunuyor

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Güneş çarpmasının kalkanı Bol su içmek

Sıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor. Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20’sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Kanal tedavisi tarihe mi karışıyor?

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi? Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, geliştirilen bu yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

Erkekler en fazla bunları istiyor

Erkekler en fazla bunları istiyor

Estetik cerrahi ve medikal uygulama talepleri erkekler tarafından her geçen yıl biraz daha artıyor. Erkeklerin istediği ise yeni versiyonları değil, yani radikal değişim yerine tazelenmiş, daha iyi iyi bir görünüm

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz geldi, çocuklarda ishallere dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ebeveynleri korkutan problemlerden biri de ishaller oluyor

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER