AKAR: DENİZ DOLGUSUNA İHTİYAÇ YOK

Akar: Deniz dolgusuna ihtiyaç yok

Meclis’te Derince Limanı’na yapılacak dolguyla ilgili söz alan CHP milletvekili Haydar Akar, “44 tane limanın 34 tanesi aktif, 10 tanesi atıl duruyor, bunlar aktif hale getirilebilir, deniz dolgusuna ihtiyaç yok” dedi

Bir süredir kent gündeminde olan ve tepkilerin olduğu Derince Limanı’nda yapılacak olan dolguya ilişkin TBMM’de söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 320 bin metrekaresinin özelleştirildiği Derince Limanı’nda 420 bin metrekarelik alan için dolgu yapılmasına izin verilmesini sert sözlerle eleştirdi. Akar, yapılacak olan bu dolgularla yakında vatandaşların karşıya yürüyerek geçebileceğini belirtti.

 

KARŞIYA YÜRÜYEREK GEÇECEĞİZ

Akar, Meclis’te yaptığı konuşmada, Derince Limanı’na yapılan özelleştirmeyle ilgili istatistikleri de ele aldı. Akar, 1 yıl önce 320 bin metrekaresinin özelleştirildiği Derince Limanı’nda 420 bin metrekarelik bir alan için dolgu izni verilmesini sert sözlerle eleştirerek, “Kocaeli milletvekili arkadaşlarım da burada, dinlesinler. Bu dolgu denizde yapılacak arkadaşlar; kıyıya 1 kilometre paralel, Gölcük tarafı dediğimiz güney tarafa da 450 metre ve Körfez'in en dar noktası. Körfez geçiş köprüsünü yapmanıza gerek yoktu, biraz daha dolguya izin vermiş olsanız biz oradan, yürüyerek denizin üzerinden geçebilecektik arkadaşlar” dedi.

 

LİMANLAR VERİMLİ KULLANILMIYOR

Konuşmasında Kocaeli'deki mevcut limanlara dikkat çeken Haydar Akar, şöyle devam etti:  ‘Körfez'de 44 tane liman var. Verimli kullanılıyor mu? Hayır. Kapasitesi yüzde 100 mü kullanılıyor bu limanların? Hayır. Derince Limanı'nda böyle bir dolguya ihtiyaç var mı? Hayır. O dönemin milletvekilleri, bakanları şu anda da bakanlık yapıyor. Yeni dönem milletvekillerinin hepsi Körfez'de bir dolguya daha izin verilmeyeceğini söylemiş olmalarına rağmen, bu dolgunun iznini aldılar özelleştirmeyle beraber ve bugün, o dolgunun ilk adımlarını atmaya başladılar. 

 

DOLGUYA GEREK YOK

130 bin nüfuslu kenti nasıl etkileyecek. Otoyollarıyla bağlantısı olmayan bir limandan bahsediyoruz, Derince'nin kendi merkezini kullanacak, orada yaratacağı gürültü kirliliği, orada egzozun çıkaracağı kirlilik, orada yaratacağı farklı trafikler ve inanın, 100 tane tırı park edecek bir alan olmamasına rağmen 1.370 tırın girebileceği bir kapasiteye çıkarılıyor bu liman. Ya, arkadaşlar, evet, liman ihtiyacı varsa, 44 tane limanın 34 tanesi aktif, 10 tanesi atıl duruyor, bunlar aktif hale getirilebilir, deniz dolgusuna ihtiyaç yok; bunu söylemeye çalışıyorum.

 

ŞİRKET KİRA ÖDEMİYOR

Bu sözleşme yapıldıktan sonra illegal bir şekilde -bir yıllık TCDD'nin denetimi olması gerekiyor- 100 bin metrekarelik alanı, metrekaresi 1,40 dolar olan alanı bu şirket, özelleştirdiğiniz şirket Devlet Demiryolları’nın alanını bedava kullanıyor, bu da 1 milyon 700 bin dolar yapıyor. Resimlerini çektim, filmlerini aldım, TCDD'ye yani Devlet Demiryollarına 1 kuruş kira ödememiş bu şirket tam bir yıldır, bunu da yapmamış. 

 

GÖREVE ÇAĞIRIYORUM

Yine, sözleşme gereği, o liman alanında tabii kiracılar var, Devlet Demiryolları’nın daha önce on yıl, on beş yıl süreyle kiraladıkları işletmeciler var; inanın, gemilerini üç gün bekletmek zorunda kalıyorlar kendi alanlarına mallarını indirebilmek için çünkü bu şirket, sözleşmede bir yıl yasak olmasına rağmen tarife değişikliği yapıyor, 3 tarifeyi 7 tarifeye çıkarıyor. Üç defa, dört defa TCDD'yi ben aramak zorunda kaldım, vatandaşın yükünü indirebilmesi için limandan. Böyle bir durumla karşı karşıyayız, bunun önlenmesi gerekiyor, o dolguya izin verilmemesi gerekiyor, buradan arkadaşlarımı göreve çağırıyorum.”

2414 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER