AKAR'DAN DERİNCE HALKINA KİTLESEL EYLEM ÇAĞRISI

Akar'dan Derince halkına kitlesel eylem çağrısı

CHP Milletvekili Haydar Akar, Derince Limanı için bölge halkına Cerattepe örneğini vererek, "Bu sadece CHP'nin mücadelesi değil, sizlerin artık harekete geçmesi lazım" diyerek kitlesel eylem çağrısı yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Derince Limanı'nın genişletilmesiyle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Derince İlçe Başkanlığı'nda gerçekleştirilen açıklamaya; CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar, Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Gençlik Kolları Başkanı Ziya Saygı ve çok sayıda partili de katıldı.

 

LİMANIMIZ PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Basın açıklaması öncesi ev sahibi olarak kısa bir konuşma yapan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, “Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. İktidarın özelleştirmeleriyle Derince'ye mal olmuş limanımız peşkeş çekiliyor. Bu konuda derin bir çalışması olan ve TBMM'de de bu konuları dile getiren vekilimiz Haydar Akar bir slayt gösterisi yapacak. Katılımınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi ve sözü Haydar Akar'a bıraktı.

 

DEVLET GÖZ YUMDU

Değer'den sonra sözü alan Akar ilk olarak ülke içinde yaşanan çatışma ortamına değinerek, “Gerçekten ülkemiz acı içerisinde. Türkiye mevcut hükümet tarafından bir yıkıma sürüklenirken, insanlarımız bu duruma kayıtsız kalıyor. 13 yıllık AKP iktidarında 'Barış Süreci'nin yanlış yönetildiğini dile getirmemize rağmen, ülkeyi bu duruma getirdiler. Bu duruma getirirken de egemenlik alanlarımızı daralttılar. Devletin kolluk kuvvetlerinden, yöneticilerine kadar bölge bu duruma gelene kadar herkes göz yumdu. Bu noktadan çıkılması için herkesin yapıcı bir dil kullanması gerekiyor" dedi.

 

PEŞKEŞ ÇEKİLDİ

Derince Limanı'nın peşkeş çekildiğini dile getiren Akar, “Derince Limanı uzun zamandır özelleştirme kapsamına alındı. Bu konu hakkında bir kaç ihale yapıldı ancak iptal edildi. Son olarak 543 milyona bir şirkete peşkeş çekildi. Biz en başından beri bunun yanlış olduğunu dile getirdik. Bu durum Derince'nin trafik çilesini artıracak. Ayrıca özelleştirme sırasında 450 bin metre karelik dolgu alanı yaptılar. Kocaeli'de aktif 34 liman ve 14 liman başvurusu var. 40 sene önce Kocaeli'nin bütün sahilleri halka açıktı. Denize girilebiliyordu ve tertemiz denizimiz vardı. Böyle bir yapıdan Körfezi bu duruma getirdiler. Buna artık dur demeliyiz" dedi.

 

 

TIR'LARLA DOLACAK

Derince Limanı'nın kapasite artışının doğru olmadığını da dile getiren Akar, “Şehrimizde yeteri kadar limanımız olmasa yaptıklarına tamam diyeceğiz. 450 bin metre karelik dolgu demek 5/1'lik alanı denizden çıkarmak demek. Bunu yaptıklarında bizi şu bekliyor. Şu an da devletin resmi limanıyken, bu projeyle Derince'ye bin 380 TIR girecek. Bunun sonucunda insanlarımız artık Derince'yi göremeyecek. Bu kadar TIR'ın park alanı neresi olacak peki. E-5 Karayolu TIR'larla dolacak. Belki de E-5 tarafında oturan vatandaşları evlerinden uzaklaştıracaklar" dedi.

 

SÖZLERİNİ TUTMADILAR

Kent yetkililerinin de sözlerini tutmadığını söyleyen Akar, “Derince zaten doldurulacak. Körfez geçiş köprüsünün yapılmasına gerek yoktu. 120 milyon yatırım boşa. Derince'yi biraz daha doldursalar, dolgu üzerinden karşıya geçerdik. Ayrıca kentimiz deprem riski taşıdığı için gerçekleşen dolgu alanlarının riski bulunuyor. Kenti yönetenlerden Fikri Işık'tan, Karaosmanoğlu'na kadar defalarca sanayi için bir çivi çakılmayacağını söylediler. Ellerimde hepsinin belgesi var. Şimdi çıkıp Ankara bizi dinlemiyor diyorlar. Ankara sizi dinlemez. Çünkü Kocaeli yüz ölçümü olarak küçük bir şehir. Kocaeli her yıl ülkemize 12 verip 1 alan bir kent" ifadelerini kullandı.

 

SÖZLEŞMENİN FES EDİLMESİ GEREK

Akar açıklamasını devamında şunları söyledi: “Bu kadar tesisin kurulması kentimizde işsizliği bitiriyor mu? Maalesef kentimiz de herkes yoksun. Şehrimizin %44'ü asgari ücretle çalışıyor. Bu ihaleden önce Türkiye Cumhuriyeti birilerini korudu. Bunlardan bir tanesi Ciner. Limanın şuan 14/15 tane kiracısı var. Normal şartlarda uzun sözleşmeler yapmamaları gerek. Bazı firmalara 2-3 yıllık sözleşme yaparken. Bazılarına 15'er yıllık sözleşme yapmakta. TCDD sözleşme yaparken bir fiyat tarifesi belirliyor ve bir yıl bu tarifeyi bozamazsın diyor. Ancak liman işletmesi tarifeleri değiştiriyor. Tehdit ederek gemini boşaltırım diyor. Hatta bir kiracı konuyu mahkemeye taşıyor. Mahkeme karar almasına rağmen, kimse uygulamıyor. Buradan kamuoyuna suç duyurusunda bulunuyorum. Mahkeme kararları yerine getirilmiyor. Bu sözleşmelerin fes edilmesi gerekir.

 

TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYMALI

Ayda 140 bin dolar kazanıyordu. Şuan ki şirket bir yıldır bu alanı kullanıyor ve bir kuruş para ödemiyor. Bunlar sözleşme öncesi ve sonrası hukuk ihlalleridir. Şuan için limana gemiler yük indirmiyor başka limanlara kaçıyor. Buradan Derince halkına seslenmek istiyorum. Bu sadece Haydar Akar ve CHP'nin mücadelesiyle olacak bir durum değil. Cerattepe'de insanlar nasıl doğasına sahip çıkıyorsa, Derince halkının da artık bu duruma tepkisini ortaya koymalı.

 

YAŞANACAK İLÇEDEN ÇIKACAK

Valilik limanla alakalı ÇED raporuna gerek yok dedi. Eski olmasından dolayı böyle bir karar aldılar. Benim bildiğim kadarıyla eski bir yapıda olsa ÇED Raporu'na ihtiyaç vardır. Hem de siz 450 bin metrekarelik dolgu yapacaksınız, ilçeyi kamyonlar TIR'lar işgal edecek, hava sahası zehirlenecek bu durumda nasıl olurda ÇED'e ihtiyaç olmaz. Bu durumda artık Derince halkının sesini çıkarması gerekiyor. Aksi takdirde Derince yaşanacak bir ilçelikten çıkacak.

 

HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANIYOR

34 milyon 940 haksız kazanç sağlanıyor. İhaleyi alan şirket tarifeyi değiştiriyor. Bu bir suç, sözleşmede bu suç için "1 yıla kadar süreli para cezası. Devam ederse sözleşme iptali olması gerekiyor. İsmini vermeyeceğim sadece bir şirket mahkeme kararıyla yükünü indirebildi. Bu firma şirkete imza attırarak ekstra bir gelir alınmadı diye baskı yapıyorlar. Hem parayı alıyorlar, hem de almadık diyorlar. Bu insanlar korunmakta. Gerçekten devleti için çalışan savcıları göreve çağırıyorum.”

5265 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER