AKŞENER ANAYASAYA ‘HAYIR’ DEMİŞ

Akşener anayasaya ‘hayır’ demiş

Olağanüstü kongrenin toplanması talebiyle yola çıkan MHP’li muhalifler 15 Mayıs tarihine kilitlenmiş durumda

Yargıtay’ın olumlu karar vermesini bekleyen MHP’li muhalifler parti içerisinde bir değişim yaşanacağı konusunda emin.

MHP’nin değişim liderlerinden olan Mera Akşener önceki gün CNN Türk’te Şirin Payzın'ın sunduğu "Ne Oluyor?" programına katıldı.

Meral Akşener, Tosya ve Germenek Asliye Hukuk mahkemelerinin ihtiyaten durdurma kararını vermesiyle ilgili de mahkeme üyeleri hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Akşener, İzmit Seka Sinemasında 1980 yılında anayasa değişikliğiyle ilgili bir toplantı gerçekleştirildiğini, toplantıyı Şener Akyol’un yönettiğini ifade ederek;

“O dönem bütün ülkücüleri salona çağırdılar.

Ben ve eşim de o toplantıya katıldık.

Toplantıda Şener Akyol, ‘Biz bu anayasayı Allah’ın adıyla, besmeleyle hazırladık’ dedi.

Muhafazakar kesimi etkilemek istiyorlardı.

Toplantıdan sonra eşim anayasaya evet oyu verdi.

Ben ve ailem ise hayır oyu verdik ve hayır için çalıştık” dedi.

MHP'de genel başkan Devlet Bahçeli'ye bayrak açarak adaylığını açıklayan isimlerden Meral Akşener, milletvekillerinin parti içi muhalefeti hedef alan bir metni okumadan imzalamaya zorlandığını söyledi.

Akşener, "Son dönemde öğrendiğim şu. Üstü kapalı bir metin dolaştırılmış, bazı milletvekili arkadaşlar merak etmişler, okumuşlar. Son derece ağır ifadelerin de olduğu bir metin. Demokratik bir hak bu. Kendimizi tarttıracağız. Kimin seçileceği garanti değil, belki Bahçeli aday olsa o seçilecektir. Bu arkadaşlarımıza son derece ağır ifadelerin olduğu metni önce kapalı, sonra sorunca açtırılmış. İmzalar atılmış. İki arkadaşımız atmayınca, herhalde iş patlamış. Bazı milletvekillerinin çekildiği ortaya çıkmış" diye konuştu.

Meral Akşener'in öne çıkan ifadeleri şöyle:

Yargıtay işi uzatmak yerine derhal bir karar vermek zorunda. Saadet Partisi’nde 3 ay sonra geldi. Şimdi bunu o kadar uzatmadan karar vermesi lazım. Bugüne kadar yapılan hiçbir işlemde hukuki problemimiz yok bizim. Esas olan o partinin en üst organının irade beyanının yok farz edilmesi. Bu insanlar geldiler, nasıl diyecekler, hayır bakalım yapamazsınız. Nasıl olacak? Böyle bir şey olabilir mi?

15 Mayıs’ta orada olacağız. Eski İçişleri Bakanı’yım. Hadi bakalım, kolluk kuvvetleri ne yapacak görelim. Seçimli kongreyi yapmak istiyoruz ama o ikinci adım. Birinci adım şu malum durumu aşmak. Tüzüğümüzün o maddesi problemli. Aşmak için çaba harcıyoruz.

Sayın Bahçeli de aday olabilir. 1153 kişi, 21 Mart 2015’te benim de içinde bulunduğum o kişiler oy verdik. Niye teraziye çıkmaktan kaçınılıyor da bu kadar şiddetli bir direnç gösteriliyor, anlayabilmiş değilim. Bu nasıl bir siyasi anlayıştır ki, kendinizi seçen o delegelere güvenmiyorsunuz?

Sayın Bahçeli’yi pek çok defalar kendisi hakkında sorulduğunda zeki bir satranç ustası olarak tanımlamışımdır. Hala öyle tanımlıyorum. Bu davranışını o satranç ustası akla yakıştıramıyorum ben. Gerçekten zeki, tecrübeli, bu yapıyı iyi bilen ve satranç oyuncusu diye kabul ettiğim bir akla inanamıyorum. Anlayabilmem mümkün değil, o yüzden bir cevabım yok.

Pek çok insan gelecek kongreye, bugün kafalar biraz karıştı. Bir bildirge meselesi, genel merkezde bir imza talep edildi milletvekillerinden. Olağan kurultaya gidilmesi yönünde imza verdikleri... Nedir bu iş?

Son dönemde her şey kedidir, kedi. Pek çok şey kedidir, kedi ama. Ben hayvanseverim, kedileri de suçlamayalım. Benim aldığım bilgi şu, MYK üyelerimizle milletvekillerimizi özellikle aramadım. Grubumuzun mensuplarını bir tercihe zorlamadım. Hiçbiriyle, özellikle alo demedim. Bir vefat haberini dahi mesajla taziye bildirdim. Buradaki dikkatim ve nezaketimin anlamı şuydu. Bu arkadaşlarımız tercihe zorlanmaması gerektiği konumdadır. Yarın ben seçildiğim takdirde her biriyle çalışacağım için, her biri de ülkücüdür, onları rahat bıraktık. Aynı şeyi MYK üyelerimiz için yaptım ben.

Kendime göre nazik bir davranış içinde oldum. Ne oluyor, ne bitiyor bilmiyordum. Son dönemde öğrendiğim şu. Üstü kapalı bir metin dolaştırılmış, bazı milletvekili arkadaşlar merak etmişler, okumuşlar. Son derece ağır ifadelerin de olduğu bir metin. Demokratik bir hak bu. Kendimizi tarttıracağız. Kimin seçileceği garanti değil, belki Bahçeli aday olsa o seçilecektir. Bu arkadaşlarımıza son derece ağır ifadelerin olduğu metni önce kapalı, sonra sorunca açtırılmış. İmzalar atılmış. İki arkadaşımız atmayınca, herhalde iş patlamış. Bazı milletvekillerinin çekildiği ortaya çıkmış.”

4181 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER