ANDIZ: AKP’LİLER DAHA ÇOK KORKACAKLAR

Andız: AKP’liler daha çok korkacaklar

CHP İl Yönetim Kurulu’nun en genç üyesi Emre Andız, AKP Kocaeli Mehmet Akif Yılmaz’ın gençlerin AKP’den uzaklaştığını söylemesinin ardından konuştu. Andız, “AKP’liler gençlerden korkuyor. Daha çok korkacaklar” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) siyaset yapmak zordur. Kimse koltuğunu bırakmak istemez. En azından birkaç yıl öncesine kadar durum böyleydi. Gençlere çok da önem verilmiyordu. Son yıllarda ise parti gençleşme hamlesi yaptı. Yönetimlere gençlik kotası getirildi. Bu durum gençlerin CHP’ye olan ilgisini artırdı. CHP’de genç üye sayısı her geçen gün artarken iktidar partisi AKP’de ise tehlike çanları çalıyor. AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz dün gerçekleştirilen siyaset akademisinde gençlerin partiden uzaklaştığını anlattı ve ‘vebali ağır olur’ dedi. Yılmaz’ın açıklamasından sonra CHP Kocaeli İl Yöneticisi Emre Andız gazetemize konuştu ve bir genç olarak neden CHP’yi tercih ettiğini anlattı. Partideki siyasi yaşamını anlatan Andız, AKP’lilere de göndermelerde bulundu.

 

10 YAŞINDA TANIŞTI

Partiyle 10 yaşında tanıştığını belirten Andız, “1999 seçimlerinde, 10 yaşında CHP’yle tanıştım. Babam meclis üyesi adayıydı. İlkokuldan çıkıp seçim ofislerinde çakmak, havlu gibi promosyon ürünlerini dağıtan annemlere yardım ederdim. Burhan Yıldız Kuruçeşme Belediye Başkan Adayı idi. İlk tozu orada yuttum diyebilirim. Daha sonra zamanla bilincim gelişti. Üniversiteye gidene kadar sosyal demokrat bir ailenin içinde büyüdün. Üniversiteye gittiğimde ise ikinci ailemle tanıştım. Isparta’da CHP il başkanlığı binasına girdim ilk. Kendimi evimde gibi hissettim. Kocaeli’den, memleketimden uzakta olmama rağmen gurbetlik çekmedim. İlk defa tam anlamıyla kendimi üniversitede CHP’li hissettim diyebilirim” dedi.

 

ISPARTA KURULTAY DELEGESİ

Siyasi hayatına mahallesinde CHP İzmit İlçe Gençlik Kolları için çalışma yaparak başladığını ifade eden Emre Andız şöyle konuştu: “İzmit’te Abdullah Koç’un ve Gökhan Eryargı’nın ilçe gençlik kolları başkanlığı döneminde Kuruçeşme’de aktif olarak siyasi çalışmalara başladım. Fakat çok uzun sürmedi. Kısa süre sonra üniversiteye gittim. Isparta’da çalışma ekonomisi okudum. İl ve ilçe gençlik kollarında görev aldım Isparta’da. 8 yıl aradan sonra yapılan gençlik kolları kurultayında Isparta’dan kurultay delegesi oldum. Üniversitedeki son senemde Isparta il gençlik kolları başkanı olmam için çok ısrar ettiler ancak olmadı. Benim üniversitedeki son senemdi. İl gençlik kolları başkanı olduğum takdirde sadece bir yıl başkanlık yapabilecektim.

 

ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI

Sonrasında Kocaeli’ye dönecektim. Bu siyaseten Isparta’daki örgütlerimize zarar verir diye düşündüm. Daha yerli bir adayın, Isparta’da ikamet eden bir ismin il başkanı olması gerekiyordu. Bu sebeple aday olmadım. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra İzmit’e döndüm. O dönemde Selman Yıldırım ilçe başkanıydı. Partiye gidip çalışmak istediğimi söyledim. Örgütlenme komisyonunda görevlendirildim. Örgütlenme komisyonunda aktif çalıştım. Daha sonra ilçe gençlik kolları başkanı olarak görev yaptım. Askerlik için ilçe gençlik kolları başkanlığı görevimden istifa ettim ve 6 ay askerlik yaptıktan sonra kentime geri döndüm. Askerlik dönüşü yeniden partime koştum ve örgütlenme komisyonunda çalışmaya başladım.

 

ELEŞTİRİLER DOĞRU DEĞİL

7 Haziran seçimlerinden sonra Cengiz Sarıbay il başkanlığına atandığında beni de yönetiminde istediğini söyledi. Kabul ettim ve atanmış il yönetiminde görev aldım. Daha sonra da kongrede seçilerek göreve geldim.” Partisinin bütün politikalarını doğru bulmadığını ancak bu konuda eleştirileri kamuoyu önünde dile getirmenin partiye zarar verebileceğini ifade eden Andız,  “Elbette doğru bulmadığım kimi politikalar uygulanıyor fakat bu politikaların partililer tarafından eleştirilmesini de doğru bulmuyorum ben. Kamuoyu önünde, sosyal medya hesaplarından eleştiri yaparak partiyi zor durumda bırakmak yerine, üst kurul organlarında görev alarak bu sorunların çözümü için çabalamayı hedefledim ben bugüne kadar ve öyle de yaptım. İlçe gençlik kollarının yönetiminin yönetimini, politikasını mı doğru bulmuyorum, o kurulda görev alarak o politikayı tartışmak isterim. Bu her kurul için geçerli. Bir kurulu beğenmiyorum diye çarşaf çarşaf, herkesin önünde eleştiri yapmam doğru olmaz. Bu benim aldığım parti ahlakına da uymaz” şeklinde konuştu.

 

BÜROKRATLAR PARTİSİ

AKP’li Mehmet Akif Yılmaz’ın gençlerin AKP’den uzaklaştığı yönündeki açıklamalarıyla ilgili de konuşan Emre Andız şu ifadeleri kullandı: “Bugün CHP’de en sıradan bir üye bile genel başkana kadar ulaşabiliyor. İlçe başkanlarına, il başkanlarına, milletvekillerine ulaşabiliyor. Bizim partimizde bir bürokrasi, bir dokunulmazlık, yücelik anlayışı yok. Biz siyasi bir partiyiz. AKP ise adeta bürokratlar partisi konumunda. Kimse kimseyi kendiyle denk görmüyor. Ortada bir ideolojileri de yok. İdeolojisi olmayan bir partide gençlerin ne işi olur? Bugün gidin AKP’nin genç üye profiline bakın. O partiye üye olan, oy veren gençlerin yüzde 90’ınından fazlası iş korkusuyla hareket etmiş. Kimi belediye taşeronlarında çalışıyor, kimi AKP’lilerin şirketlerinde. Bu şekilde bir menfaat ilişkisi ne kadar uzun sürebilir ki?

 

GENÇLER SORGULUYOR

AKP’den gençler uzaklaşıyor bu doğru. AKP’liler korkuyor ve daha çok korkacaklar. Gezi parkı sürecinde gençlik gözünü açtı. Herkesin uyuduğunu sandığı o gençler ayağa kalktı ve mücadele etti. Bu bir yanıydı genç muhalefetinin bir diğer yanı ise okuyan, öğrenen ve sorgulayan gençlerin yetişiyor olması. AKP’liler ısrarla ilkokul seviyesinde diretse de seçmen kitlesi olarak, bu ülkede hala daha üniversite eğitimini almak için çabalayan milyonlarca genç var. Gençler sorguluyor ve neyin doğru, neyin yanlış olduğuna karar vererek AKP’den uzaklaşıyor.” CHP’de çalışan, örgüte sahip çıkan gençlerin hak ettikleri yere geleceklerini söyleyen Andız açıklamasına şu ifadelerle devam etti:  “Eğer doğru işler yaparsanız, çalışırsanız, örgütlerde temelden görev alırsanız, insanlara dokunursanız değeriniz biliniyor.

 

SABUN KÖPÜKLERİ

Bu benim için de böyle, Selman Yıldırım için de böyle, Mehmet Ümit Küçükkaya için de böyle, Darıca ilçe başkanımız Yakup Törk içinde böyle… Herkes için böyle. Daha önce benden daha genç isimler de örgütlerde görev aldı fakat bunların bir bölümü gelip geçici oldu. Tepeden inme isimler sabun köpüğü gibi dağıldı. Sırf genç olsun diye kadrolara yazılan isimlerden hayır gelmedi. Fakat örgütün tabanından yetişen isimler bu partide kaldı. Farklı ekiplerde siyaset yapan çok değerli genç isimler var. Bu isimler şu anda aktif görev almasalar da bu partide kalıcılar. Ancak öyle isimler oluyor ki, ağabeyler, ablaları, amcaları, dayıları, teyzeleri var diye tepeden inme yönetimlere yazılıyorlar. Ben bunu doğru bulmuyorum.”

10272 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER