BİZDE ESKİ GENEL BAŞKAN OLMAZ, RAHMETLİ GENEL BAŞKAN OLUR

Bizde eski genel başkan olmaz, rahmetli genel başkan olur

MHP Merkez Disiplin Kurulu Yedek Üyesi Selim Çakır, Türk töresinde liderin karşısına rakip çıkamayacağını belirterek, “Törede eski genel başkan diye bir şey yok, olmaz. Rahmetli genel başkan olur” dedi

Selim Çakır’ı Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde herkes tanır.

Merkez disiplin kurulunda yedek üye olarak Kocaeli’yi genel merkezde bu dönem temsil eden tek isim olmuştur.

Çok uzun yıllardır Milliyetçi Hareket Partisi içerisinde  mücadele eden, Ülkü Ocakları’nda önemli görevler üstlendikten sonra MHP’de de aktif siyaset yapan Selim Çakır, son aylarda izlemeye alıştığımız muhalefet–genel merkez çekişmesinde tarafını genel merkezden yana koydu.

Parti içerisinde kimseyle sorunu olmayan Selim Çakır’la olağanüstü kongre sürecini ve neden genel merkezden yana tavır aldığını konuştuk.

Türk töresinden, parti teamüllerinden bahseden Selim Çakır’a bir ara Kocaeli teşkilatının çalışmalarından memnun olup olmadığını sordum, cevap vermek istemediğini ifade etti.

Kocaeli’de genel merkezi destekleyen isimler arasında dikkate alınacak kapasitedeki ender MHP’lilerden olan Selim Çakır, ne düşündüğünü büyük bir yüreklilikle açık açık anlattı.

İşte Selim Çakır’la gerçekleştirdiğimi o keyifli söyleşi...

 

Parti içerisindeki sorunlar nasıl başladı? Direkt seçim sonuçlarıyla mı alakalı?

-Bu meseleler seçim sonuçlarıyla alakalı değil. Bu mesele uzun zamandır gündemdeydi. Hatta bazı eski milletvekillerinden oluşan grup, Türkiye genelinde haziran seçimlerinden önce ve haziran-kasım seçimleri arasında delegeleri gezmeye başlamışlardı. İmza veren delegelerle konuştuğumuz zaman ‘seçimden önce söz verdim’ gibi şeylerle karşılaştık. Kasım seçimleriyle olağanüstü kongre sürecinin alakası varsa, sorarlar adama seçimden önce neye söz verdin diye. 1 Kasım günü, sonuçlar netleşmeden sosyal medyada başlayan bir algı oluşturuldu. Bunun başını da çekenler yine eski milletvekilleri ve sıralamaya giremeyenlerdi.

 

Peki eski milletvekilleri bunu neden yaptı?

-Bunu bir şeylerin yanlış olduğunu ifade etmek adına değil de, bulunmuş oldukları kurumun intikamını alabilmek için ülkücülüğü argüman, ülkücüleri de figüran gibi kullanma yolunu seçtiler.

 

Ve imza topladılar...

-İmza toplamaya başladılar. İmza toplama aşamasında genel merkez hiç kimseye ‘imza verin’ ya da ‘imza vermeyin’ diyerek baskı yapmadı.

 

Genel merkez baskı yapsaydı imzacı sayısı bu kadar olur muydu?

-Baskı yapılsaydı bu kadar imza toplanmasının imkanı yoktu.

 

KENDİ PARTİSİNİ MAHKEMEYE VEREN...

Peki imza veren başkanların bulunduğu kimi teşkilatlar kapatıldı, bu da baskı değil mi?

-Kendi partisini mahkemeye veren bir teşkilatın açık kalma gibi bir durumu veya o teşkilat başkanlarının görevde kalma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Zaten eğer onurlu bir şekilde davranmak istiyorlarsa, inanmadıkları, güvenmedikleri, tasvip etmedikleri bir yönetim altında çalışmak yerine istifa etmeyi tercih ederlerdi. Ama kendilerinin de genel merkez için tarif ettiği gibi ‘koltuk tatlıymış.’ Koltuklarını bırakmak istemediler.


Bu süreç sizce partiye zarar verdi mi?

-Yaşanan süreç MHP’ye zarar verdi. Süreç ister istemez insanların kendi aralarında ayrışma noktasına geldi. Ülkücülerin birbirine en fazla sarılması gereken dönemlerin içinde olduğumuz günlerde ülkücülerin birbirine bakış açılarını değiştirdi. Genel merkez bu sürecin toparlanması için gerekli hamleleri yapacaktır diye düşünüyorum.

 

MHP’de imza ve kurultay sürecine partililer çok alışık değildi. Teamüller bu yönde değildi...

-Teamül derken, ülkücü hareketin geleneğinde hak yoktur, vazife vardır. O yüzden de; ‘bu benim hakkımdı’, ‘benim olmam gerekiyordu’, ‘benim yerime şu tercih edildi’ gibi şeyler çok fazla yersiz tartışmalardır. Çünkü ülkücü hareket birilerini milletvekili yapmak için değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve devletin beka sorunuyla ilgili problemleri çözmek için var ve Türk dünyasını kucaklayacak bir yapının oluşturduğu hareket. Bu yüzden de işi kişiselleştirmeden herkesin teşkilat çatısı altında toplanıp birlikte hareket etmesi gerekiyor.

 

Parti içerisinde işleyişten rahatsız olanlar ne yapmalı peki? İmza toplamasınlar, kurultay çağırmasınlar... Ne yapsınlar?

-Ben de il kongresinde aday olmuştum. Kazanamadım. Milliyetçi Hareket Partisi’ne olan samimiyetimi devam ettirdim. Bir fert ve nefer olarak çabaladım. Fakat bugünkü muhalefete baktığınız zaman ‘benim hakkımdı’, ‘hakkım yendi’ gibi sesler duyuyorsunuz. Ben şimdi soruyorum o imza toplayan arkadaşlara; çoğu daha önce Milliyetçi Hareket Partisi’nde konum sahibi olan insanlar değiller miydi? Kimi milletvekilliği yaptı, kimi bakanlık yaptı, kimi il başkanlığı yaptı. Peki o konuma geldikleri zaman o konumu ne kadar hak edip geldiler? Sayın genel başkanın lütfuyla mı geldiler yoksa hakkederek mi geldiler? Genel başkanın takdiriyle göreve geldiler. O dönem onlara itiraz eden kişilere karşı kullandıkları şey şuydu; ‘Teşkilat kararı. Herkes saygı duyacak.’ Kendileri görevde iken teşkilat kararına saygı duyulması için baskı yapanlar, bugün konumlarını kaybettiklerinde teşkilatı yok sayan bir arayışın içerisine girdiler.

 

KİM SARAYLA ANLAŞTI?

İktidara muhalif partiler hukuk sisteminin çoğu zaman yanlış işlediğini savunuyor. Fakat bugün MHP’de bir grup ‘mahkeme kararını verdi kurultay toplanmalıdır’ diyor, bir diğer grup ise üst mahkemeyi gösterip, ‘mahkeme kararını verdi kurultay toplanamaz’ diyor. MHP, iktidarın hukuk sistemine tam anlamıyla güvenebiliyor mu?

-Mahkeme kararından önce ‘Devlet Bahçeli sarayla anlaştı’ diye çok kirli bir propaganda yapılıyordu. Mahkemenin kurultay kararı vereceğini büyük bir kesim düşünmüyordu ve bahane olarak bunu öne sürüyorlardı. Şimdi mahkeme kararı genel merkezin aleyhine çıktığı zaman sarayla muhalifler mi anlaşmış oluyor? Biz adalet sistemine bütün aksaklıklarına rağmen güveniyoruz. Adalet mekanizması kişiye göre karar vermiyor. Sorgulamak anlamsız. Şu anda Yargıtay kararı bekleniyor. Yargıtay kararına herkes saygı duyacak.

 

Muhaliflerin dile getirdikleri sıkıntılardan bir tanesi 7 Haziran sonrasındaki parti tutumu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 7 Haziran sonrasında hata yapıldı mı?

-7 Haziran öncesinde gittiğimiz her yerde bize AKP’nin yapmış olduğu yolsuzluklara karşı bir duruş geliştirmemizi söylüyordu seçmen. 7 Haziran seçimlerinden önce Saffet beyin (Saffet Sancaklı) ‘AKP ile koalisyon yapabiliriz’ açıklaması sonrasında Türkiye’nin her bölgesinden tepki aldık. Yanlış olduğu, AKP’yle MHP’nin ne işi olacağı dile getirildi.

 

MHP 7 Haziran’dan sonra AKP’yle bir koalisyon kuramazdı yani.

-Kendi tabanımızın düşüncesi bu yöndeydi. Haziran seçimlerinden 15 gün sonra seçmenimiz bu sefer algı yönetimine aldandı ve AKP’yle koalisyon yapmamız gerektiğini dile getirdi.

 

RAHATSIZ OLDUĞUMUZ ŞEYLER OLUYOR

Selim Çakır genel merkezin attığı her adımı olumlu buluyor mu? Genel merkezin hiç mi yanlışı yok?

-Mutlaka bizim de rahatsız olduğumuz şeyler oluyor. Ancak biz bunu ifade etmemiz gerektiği yerde, usulünce ifade ediyoruz. İlgilisine rahatsızlığı iletiyoruz ve çözülmesi için görüş beyan ediyoruz. Bunu çıkıp da medyada dillendirip de teşkilatı yıpratacak bir dereceye getirmiyoruz konuyu. Partiye zarar vermemek için hareket ediyoruz. Çünkü bugün baktığınız zaman şu anda hem medyada hem sosyal medyada kişiler üzerinden yapılan spekülatif şeylerle partimiz yıpranıyor. Bütün partililer bunun farkına varmalı.

 

Meral Akşener’in Devlet Bahçeli’yle ilgili sözleri sonrasında bir disiplin süreci gündeme getirildi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Şu anda öyle bir şey yok. İlerleyen süreçte olmayacak anlamına gelmiyor tabi bu.

 

MHP’de muhalefet ne yapmak istiyor? Biraz daha geniş kitlelere hitap etmek için bir çabaları var gibi...

-Milliyetçi Hareket Partisi az oy ya da çok oy almak gibi bir kaygısı olduğu tablosu konuyor muhalefet tarafından ortaya. Ben o arkadaşlara şu soruyu sormak istiyorum; Bugün HDP’nin herhangi bir vekili AKP’de ve CHP’de siyaset yapabilir. MHP’de çaycı olmasına müsaade edilecek mi? Evet her siyasi parti fazla oy almak ister ama Milliyetçi Hareket Partisi dünya görüşünü ve inanç değerlerini koruyarak, fikirlerinden taviz vermeden fazla oy almak derdinde.

 

SADECE OY OLARAK BAKIYORLAR

Muhalefet parti fikirlerinden taviz vermeyi mi düşünüyor?

-Muhalefet fikri çok fazla önemsemiyor. Sadece oy olarak bakıyor. Olayı oy bazlı değerlendirebiliyor. Bugün, genel merkezin ülkücüleri pasifize ettiğini dile getiriyorlar örneğin. Fakat bugün ocak başkanlığı yapmış pek çok arkadaşımız genel merkezde yetkili kurumlarda. Amaç ülkücülükse bugün zaten pek çok ülkücü arkadaşımız görevden. Elbette karşı tarafta da ülkücü arkadaşlarımız var. Geçmiş dönemde onlar da görevdeydi. Görev sürekli olacak diye bir kaide yok. Sürekli olarak genel başkanımızın uzun yıllardır görevi bırakmadığından bahsediyorlar. Türk töresinde ‘eski’ diye bir kavram yok. ‘Rahmetli’ var. Eski genel başkan olmaz, rahmetli genel başkan olur. Kendi istemediği müddetçe, ömrü vefa ettiği kadar sayın genel başkanımızın arkasındayım.

 

Muhalifler ilk olarak tüzük kurultayını toplayarak tüzükte bir değişiklik yapmak ve ardından seçimle kurultayı toplayabilmek istiyor. Mevcut tüzük hatalı veya eksik bir tüzük mü?

-Mevcut tüzük, 21 Mart 2015’te onaylanmış bir tüzük. Bunu onaylayanlar arasında bugün bu tüzüğün değiştirilmesi gerektiğini söyleyen herkes var. imza veren delegelerin hepsi bu tüzüğe onay vermişler. Kendi onay verdikleri tüzüğe bugün neden karşı çıkıyorlar? Çünkü dert tüzüğün yanlış olduğunu düşünerek hareket etmek değil. Dert şu an mevcut yapıda görev alamamaları, şu an altlarında bir koltuk olmaması. Tek sıkıntıları bu. Dün tüzüğe onay verip de, bugün onay vermemek anlamsız. Bugün tüzüğü değiştirmek için her türlü gayreti gösteriyorlar. Keşke bu tüzük değişikliği için göstermiş oldukları gayreti kasım seçimlerinde göstermiş olsalardı. Bugün belki 1 vekil fazla çıkarabilirdik.

 

GENEL MERKEZİN İSTEDİĞİ TARİHTE

Şu anda kurultay süreci durdu. Yargıtay kararı bekleniyor. Sizce sonuç ne olur?

-Kongre genel merkezin istediği tarihte toplanır. Diğerleri, Yargıtay’dan karar çıkmadığı süre içerisinde geçersiz olacaktır. Bunu dün de söylüyorduk, bugün de söylüyoruz. Yargıtay’dan karar çıkarsa, genel merkez neyi uygun görürse o olur.

 

Muhaliflerin imza toplamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ben bu davranışın ülkücü terbiyeyle bağdaşmadığını düşünüyorum. İşin oluş şekli, yapılış şekli, hiçbir şekilde tasvip edilecek bir durum değil. Bu durum belki MHP’de bir arınma sürecine vesile olacak. Art niyetlilerin partiden uzaklaştırılmasını sağlayacak.

 

KAYBEDERİM KORKUSU YOK

Genel başkan, ‘Tamam olağanüstü kurultayda ben de adayım. Hadi gelin yarışalım’ deseydi ne olur? Ne kaybederdi genel başkan?

-Genel başkanın kongre kaybederim korkusu yok. Genel başkan Milliyetçi Hareket Partisi’nin teamülüne aykırı hareket ettikleri için bunlar muhatap almıyor. Ama kongre günü geldiğinde demokratik bir hak olarak kendi haklarını kullanabilirler. Daha önce genel başkanlığa aday olanların bir çoğu MHP’de aktif şekilde görev aldılar. Genel başkanımız Devlet Bahçeli, ‘sen benim karşıma aday çıktın. Seni harcarım’ gibi bir düşünce içinde değil. Mesela Koray Aydın, meclis başkan vekilliğine getirildi. Kimi isimler milletvekili oldu. Öyle yaratılmak istendiği gibi bir anlayış yok yani.

 

DEVLET BAHÇELİ BİR ÖRNEK

MHP’de genel başkan sorunu var mı? Siz nasıl bir genel başkan istiyorsunuz, karşınızdaki hareket nasıl bir genel başkan istiyor?

-MHP’de bir taban var. Bu taban ülkü ocaklarından yetişen bir taban. Bugün ülkü ocaklarında çocuklara anlatabileceğiniz, kendini yetiştirip, üniversite okuyup, siyasete atılıp, sosyal hayatınızdan ödün vermeden yaşayabileceğiniz bir partidir MHP. Örneği de Devlet Bahçeli’dir diyebileceğimiz bir isimdir genel başkanımız. Ülkü ocaklarından yetişmedir. Aday olan isimler de bunu pek çok kez dile getirmişlerdir. Meral Akşener, ‘İlke, bilgi, inanç, dürüstlük, karakter ve tarihsel liderlik deyince aklıma Devlet Bahçeli gelir’ diyor. Koray Aydın’ın, ‘Partide paramız yoktu. Devlet bey partinin bir çok faturasını kendi cebinden ödedi’ şeklindeki beyanatları var. Ümit Özdağ’ın ‘Devlet Bahçeli’yi korumak, Anayasa’nı ilk üç maddesini korumak gibidir’ ifadelerini kullanıyor. Bana göre Milliyetçi Hareket Partisi’nde genel başkanlık yapacak olan ismin hiçbir siyasi sapma içinde yer almamış olması gerekiyor. Ülkü ocaklarından yetişme, ömrünü ülkücü harekete adamış bir isim olmalı. Bunu siyasal bir söylem olarak anlatacak olursak; ocakta pişmeyen aş, ocakta yetişmeyen baş olamaz.

8446 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER