CHP’DE KADINA DEĞER VERİLMİYOR

CHP’de kadına değer verilmiyor

CHP Gebze eski İlçe Başkanı Güner Anlar Baş, partisinde kadına değer verilmediğini söyledi adeta içini döktü. Baş, ilçe başkanlığının ise birilerinin bireysel çıkarları nedeniyle bittiğini söyledi

CHP Kadın Kolları Genel Merkezi’nde genel sekreterlik, bir dönem Gebze ilçe başkanlığı görevinde bulunan Avukat Güner Anlar Baş, CHP’deki kadınlara verilen değer ve öneme varan geniş bir röportaj yaptık.

CHP’de kadınlara değer ve önem verilmediği ifade eden Baş, “Kadın kendini ifade edebiliyorsa ve inadına inadına gidiyorsa gidiyor. Yoksa partide kendisine değer verildiği yok” dedi.

Siyasetteki hedefinin aslında milletvekili olmak olduğunu belirten Güner Anlar Baş, “Milletvekili olmak istiyordum. Şimdi de kafamın bir kenarında bu duruyor ama bu kaos ortamında buda kafamda yok” diye konuştu.

33 yıllık iyi bir avukat olan Güner Anlar Baş, Türkiye’deki yargı kararlarıyla ilgili olarak ise “Verilen yargı kararlarında çok ciddi yanlışlıklar var. Verilen kararların yüzde 62’sinde yanlışlık görünüyor” diye belirtti.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

- 18 Ekim 1961 yılında Üsküdar’da doğdum. İlkokulu Gebze Osmangazi İlkokulu’nda birincilikle bitirdim. Ailem o zaman kız çocuklarını okutmama gibi bir düşünce varken birinci olduğum için benim eğitim hayatıma devam etmemi sağladı. Ortaokulun ardından liseyi de Gebze Lisesi’nde bitirdim. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Fakülteden haziran ayında mezun olan 10 öğrenci içerisinde yer aldım. Aynı yılın haziran ayında da mastırımı bitirdim. Doktorayı da 1986 yılında yeterlilik aşamasına gelince bıraktım. O dönemden beri de Gebze’de serbest avukatlık yapıyorum. Evli ve bir kız çocuğu annesiyim. Doktoraya şimdi yeniden başlıyorum.

 

BİREYSEL ÇIKARLAR VARDI

Biz sizi avukatlığınızın dışında siyasette tanıdık. Siyasete ne zaman başladınız?

-Aşağı yukarı 1983 yılından beri CHP’de siyaset yapıyorum. Daha çok kadın kollarında çalışmalarda bulundum. Gebze’de ilçe kadın kolları başkanlığı yaptım. Ardından CHP Genel Merkezi’nde kadın kolları genel sekreterliği görevinde bulundum. Son olarak ise CHP Gebze İlçe Başkanı oldum.

 

İlçe başkanlığınız nasıl bitti?

-Düşürülme ile görev sürem bitti. Bu saatten sonra polemik olacak bir şey söylemek istemem ama birilerinin bireysel çıkarları vardı. O çıkarlar bizimle yürümezdi. Çünkü biz kimsenin adamı olmazdık. Birileri milletvekili olacak diye taşıyacak kişi olmayacağımıza göre o milletvekili olmak isteyen adamların bir tezgâhıydı.

 

Partinin şimdiki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Artık iyi niyetle de bir şey söyleyince her zaman yanlış anlaşılan biriyim. Burada ilçeyi veya ili eleştirince sıkıntı doğuyor ama ben yine de eleştiri de bulunacağım. İlçe yönetiminin oluşma biçiminden de il yönetiminin oluşumunda da bu zaman kadar yapılanlardan da rahat değilim. Örneğin bu ilde disipline verilen gençlerin politik görüşlerini hiç benimsemiyorum. Ama onları disipline verilmesini de doğru bulmuyorum. Niye disipline veriyorsunuz? Gençleri alın bir araya getirin, kaynaştırıp ele ele verin. Birbirlerinin yanlış anladıkları noktalardaki hataların düzeltilip, bir politika yürütülmesi için yardım olunmalı. Buna karşılık da partide silah çekiliyor ve olay kaynatılıyor, bunu da doğru bulmuyorum. Alınan kararlar da çoğunluğu temsil etmiyor. Alınan kararlar yüzde ellinin ellisinin kararı. Yani bir kere bir kuruluş hatası var. Partinin yönetimleri oluşturulurken sağlıklı kişiler değil de dengeler gözetilerek seçildi. Gebze’de de bu durum böyle oldu. Recep Dursun bireysel olarak iyi niyetli ve yıllardan beri tanıdığımız biri. Ama şimdi 3 tane adayın yapısı bir araya gelerek bu yönetim oluştu. 3 tane adayın yapısı bir araya gelince oluşan yönetim nasıl yürüsün? Kendilerini parçalasalar yürütmez. Yöneticiler başka kişilerin önerdiği isimler.

 

KADINLARA DEĞER VERİLMİYOR

Bugüne kadar Gebze’de kadın olarak ilçe başkanlığı yapan 2 isimden birisiniz. Gebze’de neden kadın ilçe başkanı az?

-Kadın sayısı fazla olsa daha iyi olacak. Çünkü bir kadın ilçe başkanı olduğunda, o evdeki insanları tutumu ve davranışları farklı oluyor. Kadın kolları başkanı olduğunuzda da partide özel bir ilgi gösteriyorlar. Kadın ilçe başkanı olduğu zaman her eve gidiyor ve farklı oluyor. Çünkü eve girdiğinizde kadınlarla muhatap oluyorsunuz. Kadınlar, bir erkek ilçe başkanından daha pratik olarak o evdeki insanlarla ilişki kurulabiliyor. Bir kadının ilçe başkanı olması daha iyi olur.

 

CHP’de kadınlara gereken değer ve önem veriliyor mu?

-CHP’de ilk kadın çalışmasına başladığım zaman, 8 Mart’ta 3 kadınla bu yolda yürümeye başladık. O günden bugüne bayağı büyük bir aşama kat ettik. Kadınların bu noktaya gelmesinde de ciddi emeğim var. Kadın kendini ifade edebiliyorsa ve inadına inadına gidiyorsa gidiyor. Yoksa değer verildiği yok. Bu CHP’de de yok. Bir kadın olacağına bir erkek olsun deniliyor. Çünkü onlar rahat rahat aynı masada oturabiliyor, gerekirse ittifakları o masada yürütebiliyorlar.

 

MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYORDUM

Ancak CHP’de kadınlarla ilgili bir kota da var buna ne diyeceksiniz?

-Gebze’de mahallelerdeki delege seçimlerinde gördük kotanın nasıl uygulandığını. Kadın kotasını ortadan kaldıran daha doğrusu tüzük maddesini ortadan kaldırmaya yönelik bir yönetmelik var. Tüzükle getirilmiş tüm haklar yönetmelikle kaldırılmış. Yani kota şeklen var. Tüzükte verilen haklar yönetmelikle alınmış. Tüzükte kota var ama uygulama da yok.

 

Siyasetteki hedefiniz nedir?

-Siyasete ilk başladığım zamanlarda özellikle kadın çalışmasına başladığımda daha çok kızım Deniz’i düşüyordum. Ona iyi bir gelecek bırakmak istiyordum. O günden bugüne ileri gidecekken geri gittik. O zamanlar milletvekili olmak istiyordum. Şimdi de kafamın bir kenarında bu duruyor. Ama bu hiçbir zaman benim için ne pahasına olursa olsun olacak bir durum değil. Bu kaos ortamında bu da kafamda yok.

 

CHP Gebze ilçe yönetimi mahalle toplantıları yapıyor. Siz bu toplantıları nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Ev ve mahalle çalışmalarının kadın ile gençlerin katılımıyla yapılması doğru. Ancak bu toplantılara bakıyoruz hepsi bizim partililer. Mahalleden kaç tane adam var? Diyelim ilçe örgütü olarak 20 kişi ile bir mahalleye gidiyorlar. 25 kişiden 20’si partiden 5’i ise o mahalleden. Yani demek ki bir mahallede bir kahveye gidip toplamakla olmuyor. Tabiî ki mahallede çalışacaklar ama yöntem biraz daha farklı olmalı. Ev ev çalışmak ve evlere girmek gerekir.

 

VERİLEN KARARLARIN YÜZDE 62’Sİ YANLIŞ

Gebze’de uzun zamandan beri yaşayan biri olarak yerel yönetimin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

-Yaklaşık 20 senedir iktidardalar. Toplum olarak bir geriye dönüş var. Bununla birlikte belediyenin temel hizmetlerinde bile sorun var. İnsanların gerilemesinde belediyelerin ciddi katkısı var. Geri zihniyetin püskürtülmesi ve atak yapılması gerekir. Bu anlamda da CHP’ye büyük iş düşüyor.

 

Uzun süreden beri avukatlık yapan biri olarak ülkedeki hukuku, geldiği durumu nasıl görüyorsunuz?

-33 yıldır bu meslekteyim. Bu mesleğe başladığımızdaki yıllardaki şikayetlerim çok masum haneymiş. Çok daha sıkıntı duyuyoruz. Verilen yargı kararlarında çok ciddi yanlışlıklar var. Verilen kararların yüzde 62’sinde yanlışlık görünüyor. Temyize gitmeyen kararları da düşündüğümüzde, ciddi bir yanlış verilen kararlar olduğu ortaya çıkıyor. Bugün yüzün üzerinde hukuk fakültesi var. Eğitimler yetersiz oluyor. Koca koca adalet binaları ve sarayları yapmakla adalet temin edilemiyor.

5466 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER