CHP’Lİ TAŞDEMİR BARAN’A HESAP SORDU

CHP’li Taşdemir Baran’a hesap sordu

Körfez Belediyesi Haziran ayı  Meclis Toplantısı’nda, belediyenin kiraladığı tesisler ile ilgili tepkiler gündemi oluşturdu.  CHP’li meclis üyesi Taşdemir Baran’a , ‘’Daha satacak bir şey kaldı mı, halk yakında belediye de satılacak diye konuşmaya başladı’’ diyerek tepki gösterdi

Körfez Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı, açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu ile başladı. İsmail Baran açılış konuşmasında yapacaklarını anlattı ve Üniversitenin daha önce Haziran ayında olacağını söylediği ihalesinin Temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşeceğini, projenin tamamlandığını, aynı ayın sonuna kadar da temelinin atılacağını söyledi. Toplantıda, imarla ilgili maddeler komisyona havale edilirken, bazı maddeler de ilgili müdürlüklere geri gönderildi.

 

SPOR KULÜPLERİNE SENEYE PARA YOK

Toplantıda gündem maddelerinden birsini oluşturan ve komisyondan gelen, ilçedeki spor kulüplerine para yardımı ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi. Kabul edilen maddeye göre, 2016 yılında da spor kulüplerine belirli ölçülerde, faaliyet alanlarına göre para yardımları yapılacak. Bu madde ile ilgili söz alan başkan Baran, ‘’Şu anda 200’ün üzerinde çocuk belediyeye ait spor okullarında. 2016 yılında bu sayı 5-6 bini bulacak. Spor kulüplerinin devam etmeleri için bir sebep kalmayacak. İsterlerse hobi olarak devam edebilirler. 2016 yılı için verilen yardım miktarlarınız azalttık, 2017’de hiç para yardımı olmayacak’’ dedi.

 

CEMEVİNE 100 BİN TL YARDIM

Gündeme gelen maddelerden biri olan ve Tütünçiftlik Yavuz Sultan Selim Mahallesi’ndeki Cemevi’ne, ayni ve ya nakdi 100 bin liralık yardımı içeren teklif, oy birliği ile kabul edildi. Yapılacak yardım ile Cemevi’nin, klima, halı, tavan yapımı gibi ihtiyaçları görülecek. Yine görüşülen bir madde ile de Körfez Belediyesi Halk Oyunları ekibinin, yurt dışı festivallere katılması ve ilçeyi temsil etmesi kabul edildi.

 

TAŞDEMİR VE ERYILMAZ’DAN TEPKİ

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Meclis Üyesi ve gurup sözcüsü Engin Taşdemir, yapılan kiralamaları eleştirdi. Taşdemir, ‘’Daha satacak bir şey kaldı mı, halk yakında belediye de satılacak diye konuşmaya başladı’’ dedi. Tepkilere, MHP Gurup Sözcüsü Vahit Eryılmaz’da destek verdi. İsmail Baran özelleştirmeleri savunduğu konuşmasında, ‘’Sizler de işin içindesiniz, biliyorsunuz’’ diyince, Eryılmaz ve Taşdemir tepki göstererek, ‘’Biz hiçbir şey bilmiyoruz, bizi katmayın, ne kiralamaları, ne kime verildiğini, ne de şartları ve miktarları bilmiyoruz. Bilen ve işin içinde olan arkadaşlar varsa onları söyleyin’’ dediler. Baran, ‘’Bilgi veriyoruz arkadaşlar’’ dediğinde de yine karşın cevap geldi ve özelleştirme şartlarının, sözleşmelerin açıklanması istendi.

 

EKMEK FABRİKASI DA VERİLİYOR

İsmail Baran, yapılan özelleştirmeleri savunduğu açıklamasında, ‘’Sahildeki sosyal tesisler aylık 300 bin lira ciro yapıyordu, zarar ediyorduk. Alan arkadaş 45 kişilik personeli 25-30’a düşürdü ve çalıştırıyor. Burası bize ait değildi, Körpaş Belde A.Ş. den kiraladı ve sonra da şirket olarak kiraya verdi. Asfalt Şantiyesi’nin kiraya verildiği söyleniyor, bu doğru değil, şantiyeyi belediye ve şirket birlikte işletiyoruz ve yakında renkli asfalt üreteceğiz. Körfez halk Ekmek’de de tabela kalacak, indirimli ekmek satışı sürecek, işleten Körpaş şirketi değil de bir başkası olacak’’ dedi. Baran bu sözleriyle fırının da özelleşmek üzere olduğunu açıklamış oldu.

 

BİSİKLET DAĞITIMI

Körfez Belediyesi tarafından 2 bin 300 çocuğa dağıtılan bisikleti de eleştiren muhalefet, ‘’İlçede bisiklet yolu yok çocuklara bisiklet dağıttınız. Kanunlara göre 11 yaşından küçükler bisiklet kullanamaz ama şimdi sokaklar, arabaların arasında bisikletle dolaşan çocuklarla doldu. Yasalara aykırı iş yaptınız’’ dediler. Baran, ilçede yol olmadığını kabul ederek, ‘’Çalışmalar yapılıyor, çocukların yüzündeki mutluluğu görmek her şeye değer’’ dedi.

 

ALMAN MALINA TEPKİ

CHP Meclis Üyesi İbrahim Fortacı, Almanya’ nın kabul ettiği sözde söz kırım yasasını hatırlatarak, ‘’Ben bunu şiddetle kınıyorum ve herkesin kınamasını istiyorum. İlk etkili tepkiyi de siz koyun ve makam arabanıza binmeyin, Alman malını protesto edin, bu yönde karar alın’’ dedi. İsmail Baran cevabında makam aracına hiç değinmedi ve ‘’Batıl tek millettir, bu zihniyet yalnızca Almanya değil. Sizi yürekten kutluyorum. Kendi soy kırımlarını, insanları yaktıkları fırınları görmeyenleri de yürekten kınıyorum. İnsanlara zulmetmeyen tek ecdad bizim ecdadımızdır’’ dedi.

Dilek ve temennilerde söz alan MHP Meclis Üyesi Mehmet Gümüş’de konuşmasında, D-100 Karayolu aydınlatmalarını, bakan ve milletvekilinin de yaktıramadığını, en sonunda Cumhurbaşkanı’nın müdahalesi ile çözülebileceğini söyleyerek, ‘’İlçede çok ciddi bir sivrisinek hücumu var, halen kolum kaşınıyor, ilaçlama yapılmalı. Hava kirliliği had safhaya ulaşmaya başladı, bisiklet dağıttınız yol yok, Jandarma Komutanlığı önünde yol düzenleme yapılacaktı kaldı’’ dedi. MHP Gurubu adına söz alan Vahit Eryılmaz, yerine konulan totem nedeniyle belediyeye ve İsmail Baran ile Faruk Denli’ye teşekkür etti.

7850 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER