DAVUTOĞLU: ADNAN KÖŞKER GÜNÜ KURTARMANIN PEŞİNDE

Davutoğlu: Adnan Köşker günü kurtarmanın peşinde

Gebze Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Serkan Davutoğlu, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in Gebze’nin sorunlarını sürekli ileri bir tarihe atarak günü kurtarmanın peşinde olduğunu söyledi

CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun ve CHP Gebze Belediyesi meclis üyeleri gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla Gebze Belediyesi’nin haziran ayı meclisinde yaşananlarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Gebze Antik Kafe’de dün gerçekleşen basın toplantısına CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun’un yanı sıra; il yöneticisi Hikmet Koçoğlu, belediyesi meclis üyeleri Serkan Davutoğlu, Neşe Celep Çetiner, Yılmaz Bulut, Salih Işık, Eşref Emin Güzey, ilçe yöneticileri İsmail Sungur, Diden Seçkin, Bülent Evciman, Serdar Tüze de katıldı.

 

BİLİŞİM DEĞİL SOYGUN VADİSİ

Toplantıda ilk olarak CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun bir açıklama yaparak, “Nazım Hikmet’in ölümünün 53. yıldönümünü saygıyla anıyorum. 7 Haziran sonrasında AKP’nin başarısız olmasından sonra bir savaş konsepti dayatıldı. Doğu ve güneydoğuda şehirler yok ediliyor. İnsanlar sokak ortasında öldürülüyor. 1 Kasım seçiminden sonra AKP’yi esir alan cumhurbaşkanı ise Türkiye gündemini meşgul etmeye başladı. 4 Mayıs’ta bir saraya darbesi yaşandı. Seçimle gelen bir başbakan haksız ve hukuksuz bir şekilde görevden alındı. Ülke bu kadar kötü yönetilirken Gebze ve Kocaeli’de kötü yönetiliyor. Gebze’de sürekli gündemde olan sorunlar var. Gebze’nin trafik sorunu çözemeyen bir anlayış var. Muallimköy’deki Bilişim Vadisi yerine soygun vadisi diyoruz. Muallimköy’deki vatandaşlar mağdur ediliyor. Vatandaşların yerleri düşük bedellerle ellerinden alınmak isteniliyor” dedi.

 

OLUMLU TAVIR SERGİLİYORUZ

Recep Dursun’un ardından CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Serkan Davutoğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Serkan Davutoğlu, şunları söyledi: “Biz görev yaptığımız süre içerisinde Gebze halkının faydalanacağı her şey için olumlu tavır sergileyerek yapıcı bir muhalefetin uygulayıcısı olduk. Meclis toplantılarını takip edenler zaten yaptığımız muhalefetin niteliğini görüyorlar ve ona göre değerlendirme şansları oluyor. Basın camiasının içerisinde geçmişte görev almış bir arkadaşınız olarak bölgede hangi sıkıntıları yaşadığınızı en iyi bilenlerdenim. Bakınız bizim verdiğimiz önergelere; Gök Denizcilik, Kamyoncular Garajı, Marmara Uzmanlar, köylerde yapılması gereken imar uygulamaları, Cuma pazarı sorunu, trafik sorunu, otopark sorunu, pazaryeri sorunu. Bu ve buna benzer bütün konular Gebze’nin geleceği ve gelişimi için çok önemli konular.

 

GÜNÜ KURTARMANIN PEŞİNDE

Sayın Köşker Gebze’yi marka kent yapmak istiyorsa önce bu sorunları çözmeli. Aldığımız cevaplar sorunları giderici değil, öteleyici cevaplar. Sayın Köşker sürekli sorunları ileri bir tarihe atarak günü kurtarmanın peşinde. Ama artık Gebze halkı çözüm istiyor. Sarı Camii projesi, Beylik bağı pazaryeri ve sağlık ocağı projesi, Tatlıkuyu dal-çık projesi, Mevlana Mahallesi Sabit Pazaryeri projesi, Tatlıkuyu sabit pazarı projeleri bitmemiş bazılarına hiç başlanamamış. Seçim meydanlarında vaat vermekle icraata dönüştürmek arasında fark var. Ortalama senelik 200 milyon bütçesi olan büyük bir belediye Gebze Belediyesi. Ama görünen o ki bütçemiz müteahhide hizmet alımları için hizmet vermekte.

 

KORUMA ALTINA ALINMIŞ

Gök Denizcilik firmasının imtiyazı nereden geliyor merak ediyoruz? Geçiş ücretlerine zam yapılmadan her yıl AKP meclis üyelerinin oylarıyla onaylanıyor. Diğer bütün Gebze esnafını ilgilendiren tabela ve İşyeri açma vergilerine her yıl düzenli zam yapılırken Gök Denizcilik özel koruma altına alınmaktadır. Ayrıca geçiş ücreti adı altında verilen alanın dışında toplam 5800 metrekare alanın geri kalan kısmını da bu firma kullanmaktadır. DOP’dan gelen bu alanı Belediye yasal olarak bu şekilde kullandıramaz. Kamunun malını Kamu yararına kullanmak zorundadır. Ayrıca Kamyoncular garajı Kira süresi bitmesine rağmen hala Marmara Nak. Gar. Ltd. Şti. tarafından işletilmekte.

 

3. ŞAHISLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMEKTE

Bir diğer sıkıntılı yerde Marmara Uzmanlar şirketinin işletilme yöntemi. Biz ilk günden itibaren dışarıya bir iş yaptırılacaksa Belediye şirketi üzerinden yaptırılmasının faydalı olacağının, 3. şahıslara peşkeş çekmemek gerektiğini savunduk. Fakat görüyoruz ki Marmara Uzmanlar Şirketi Gebze’nin en gözde işletmelerine sahip olmasına rağmen borç batağından kurtulamıyor. Bunun gerekçelerini öğrenmek istediğimizde geçiştirici sözler duyuyoruz. Meclis iç denetimine tabii olmayan şirket için geçtiğimiz sene ve bu sene bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesi yönünde önerge verdik. Fakat Sayın Köşker bu önerimizi iki yıldır dikkate almamakta. Bu durumda bizlerin kafasında Marmara Uzmanlar şirketi hakkında soru işaretleri oluşturmakta.

 

GEBZE’YE YAZIK EDİLİYOR

Yine son günlerde basında yer alan ve daha önce bizimde mecliste gündeme getirdiğimiz bir konuda yine Marmara Uzmanlar başrolde. Eskihisar’da sahilde balık ekmek teknesi olarak hizmet veren şirketin keyfi bir uygulama ile orada yer edindiği ve bu tip uygulamaların ilk olmadığı, kira bedellerinin çok düşük bir şekilde uygulandığı konuşulmakta. Bu zihniyetle bir adım yol alamazsınız. Gebze’ye yazık ediliyor. Marmara Uzmanlar iyi yönetilirse belki de Türkiye’ye örnek olacak bir yönetim anlayışı getirecek. Ama üzülerek görüyoruz ki böyle bir dertleri yok. Bu gidişattan memnunlar. Biz bu yanlışlara ortak olmayacağız. İdareyi uyarmaya devam edeceğiz. Halkımıza usanmadan anlatacağız.” 

5652 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER