DERİNCE'Yİ KÖY OLMAKTAN KURTARAMADILAR

Derince'yi köy olmaktan kurtaramadılar

CHP Derince İlçe Örgütü belediye seçimlerinin 2’nci yılı nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Partililer geçen 2 yılı şaka gibi diyerek nitelendirdi

CHP Derince İlçe Örgütü belediye seçimlerinin 2’nci yılı nedeniyle Derince Kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer şu ifadelere yer verdi: “Bugün 1 Nisan. Şaka gibi yerel seçimlerin 2’nci yılını doldurduğu gün. Derince’ mizi belediye olduğundan bugüne kadar yöneten aynı siyasi anlayışların yaptıklarına baktığımızda maalesef üzülerek söylüyoruz. Derince’ mizi 22 yıldır yönetenler köy olmaktan kurtaramadıkları gibi halen Kocaeli’nin geri kalmış bir mahallesi görünümündedir. 2’nci dönem belediye başkanlığı yapan ve kendisini proje üreten, projeci olarak niteleyen belediye başkanı bu 2 yılda ürettiğini söylemde bırakarak, sadece slaytlarla izlettiğini, ancak pratikte hiçbir şey yapılmadığını gösteriyor. Çakılan bir çivi yok. Derince’miz 22 yıl önce belediye olmadan önceki konumundadır. Mahalleler arasında büyük uçurumun olduğunu çok net görüyor.

 

ULAŞIM SORUNU VAR

Hala ulaşım sorunu, pazar sorunu, çevre sorunu gibi sorunlarımız var. Mahallelerimizin ne merkezi ne de toplanma alanları yok. Yeterince yeşil alanları da yok. Derince’mizle ve Kocaeli’yle markalaşan, stadımız gidiyor, limanımız özelleştirildi. Çenesuyu A.Ş. denetime kapalı. Derince’miz hep verici oldu. Belediye asli görevlerini bile yeterince yapmıyor. Derince Belediye Başkanı Haydar Bulut, Körfez’le sınırımıza yapılması düşünülen çöp fabrikasıyla ilgili önce Çenesuyu gibi bazı su havzalarına yakın olmasından dolayı haklı gerekçelerle karşı çıkmıştı. Ancak halen aynı görüşte olduğu belli değil. Derince’ye sahip çıkmak istiyorsa çevremizi katledecek çöp fabrikasına hayır demelidir.

 

25 MİLYONLUK ARSA

Derince Belediyesi’ne ait olan ve ilçenin en değerli arsası olarak bilinen Yenikent Mahallesi’ndeki 24 bin 741 metrekarelik arsa, açık arttırmayla yapılan ihalede Yelkent İnşaat’ın oldu. AKP İl yöneticisi ve AKP Körfez İlçe eski başkanı Engin Koyun’a ait Yelkent İnşaat şirketi adına ihaleye giren Adem Ceylan, Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un ısrarlı baskısı sonucu 25 milyon liraya kadar çıkarak ihaleyi kazandı. Biz mecliste bu arsanın satışına hayır demiştik. Çünkü Derince’nin ve Yenikent’in en değerli arsasının Derince Belediyesi tarafından yapılmasını istedik. Derince Belediyesi burayı konut olarak yapsaydı Derince’liler hem ucuz konut sahibi olacaktı hemde Belediye 25 milyon liranın çok üzerinde gelir elde edecekti. Ancak Belediye Başkanı, sıcak paraya ihtiyaç olduğunu söyleyerek bir an önce arsayı elden çıkardı.

 

BELEDİYENİN YAPAMADIKLARI

Belediyenin yapamadıkları ise çok amaçlı salon ( kongre merkezi), otoyol bağlantı projesi, 2 tane kapalı pazar yeri, 2 tane yüzme havuzu 1 tanesi Yavuz Sultan mahallesinde yapılıyor, yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışması devam ediyor, 20 metre alternatif çevre yolu hala devam ediyor, viyadük projesi halen devam ediyor, kentsel dönüşüm 37 hektar, spor sahaları 2 adet, gençlik merkezi, Derince köyleri bağlantı yolları 20 km 18.8 yapıldı, altyapı projeleri 6 km bir kısmı yapılmış, yaşlı engelli evi 50 bin TL ayrılmış henüz yapılan bir şey yok, 6 km. altyapı yapılacaktı, 20 km köy yolları daha yapılacak, en önemli yapamadıklarından biri de Belediye de çalışma barışını bozarak ve yetkili kişileri alarak yerlerine keyfi atamalar yapılmasıdır. Bu durumla belediye de korku dünyası yaratarak, çalışanların psikolojilerinin bozulmasına sebep olunuyor.

 

YAN KURULUŞLAR

Büyükşehir Belediyesinin yan kuruluşları olan anonim şirketlerinden Derincemiz’de de Çenesuyu A.Ş. vardır. Biz CHP olarak bu yan kuruluşlara karşıyız. Çünkü bu şirketlerin gelir-gider bilançolarıyla ilgili bilgi bile meclis üyelerine verilmemektedir. Hesabı verilmeyen kuruluşlar her zaman şaibelidirler ve sürekli tartışılır. Tartışılmaya da devam edilecektir. Çenesuyu A.Ş. kurulduğundan bu yana Derince Belediyesi’ne kar transferi yapmadığı gibi Belediye bütçesinden de önemli miktarda -2014 Mali yılında 7.500.000 TL - kaynak aktarılmıştır. Kiraların tahsilatı yapılmadığı gibi 2015 mali yılında da Çenesuyu A.Ş.’ye 2 milyon 840 bin TL kaynak aktarılmıştır ya şirket hiç kar etmemekte ya da karlar farklı şekilde kullanılmaktadır.

 

ŞAKA GİBİ 2 YIL

Derince Belediyesi tarafından 2015 yılında tahsil edilen kültür payları toplamı 991 bin 897,81 TL’ dir. Tahsil edilen kültür paylarının takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına bir bildirimiyle beyan edilmediği ve aynı süre içinde katkı payı hesabına yatırılmadığı tespit edilmiş. Yatırılmayan katkı paylarıyla ilgili yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca da herhangi bir işlem yapılmadığı görülmüştür. Bildiğiniz gibi bugün 1 Nisan, 2 yıl şaka gibi geldi geçti. Ancak Derincemiz’e ifade ettiğimiz gibi sosyal, kültürel, kentsel, çevresel, ulaşım ve kapalı pazar yeri gibi hiç bir ciddi yatırım yapılmamış. Önümüzdeki yıllarda artık Derince Belediye Başkanı Derinceliler’le Nisan 1 şakası yapmayı bıraksın bir an önce iş yapmaya başlasın. Bizler CHP ilçe örgütü ve meclis üyeleri olarak yapılan ve yapılmayan tüm işlerin takipçisi olduk bundan sonrada takipçisi olmaya devam edeceğiz. Derince’miz için yapılan güzel işleri onaylayacağız, yapılmayanları da yapıcı olarak eleştirmeye devam edeceğiz."

3743 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER