DİLMEN: AKŞENER’LE EVİNDE GÖRÜŞTÜM!

Dilmen: Akşener’le evinde görüştüm!

MHP İzmit İlçe Başkanılığı görevinden istifa eden Kaan Dilmen, Meral Akşener ile evinde bizzat görüştüğünü anlattı, siyasete muhalif kanatla devam edeceğini söyledi

7 Haziran seçimlerde kısmi bir yükseliş yakalayan ancak Devlet Bahçeli’nin koalisyona yanaşmaması nedeniyle 1 Kasım seçimlerinde ciddi bir oy kaybeden MHP’de genel başkanlık nezdinde tartışmalar sürüyor.
1 Kasım seçimlerinin hemen ardından MHP’de başlayan olağanüstü kurultay söylemleri MHP Kocaeli teşkilatlarını da ikiye böldü.
İlimizden 14 ismin muhalif adaylara destek verdiği bilinirken bu isimlerden bazıları kamuoyunda lanse edilmiş bazı isimler ise gizli kalmıştı.

Teşkilat içerisinde muhalefete destek verdiği bilinen isimler süreç ilerledikçe istifaya zorlanıyor. İlk isim Başiskele ilçe başkanı Muzaffer Yılmaz’dı.

İkinci isim ise genel başkan adayı Meral Akşener’i destekleyen İzmit ilçe başkanı Kaan Dilmen oldu.
Hala üst kurul delegeliği görevini yürüten Kaan Dilmen, istifasının nedenlerini gazetemize anlattı.

Dilmen istifasının altında yatan nedenleri açıkladı, “MHP’nin en üst yöneticisinden en küçük üyesine kadar kimseye kırgın değilim” dedi.
Dilmen, siyasete başka partide devam etmeyeceğinin sinyallerini verirken kurultayda muhalif kesimin kazanması durumunda siyasete devam edeceğini söyledi.
İşte Dilmen’in birbirinden önemli açıklamaları...

 

Öncelikle hayırlı olsun, istifanız ardından neler diyeceksiniz?

İnsan ister istemez boşluğa düşüyor ama bir taraftan da omuzlarımdan yük kalkmış gibi hissediyorum. Yorulmuşum. Şaka değil 2 senede 4 büyük seçim yaşadık. Kendi kongremiz, il kongresi, 4 büyük seçim il kongresi ilçe kongresi ve büyük kongre atlattık. Yedi seçime girdik, bu da beni yormuş, motivasyonumu kaybetmişim. Dört büyük seçim yaşadık bu seçimlerden umduğumuz sonuçlarla çıkamamanın da bir hayal kırıklığı var. Biraz kendimi toplamaya ihtiyacım varmış.

 

Aldığınız kararın ardından rahatladığınızı hissettiniz mi?

Ülke şu şartlardayken rahatlamak mümkün değil. Ülke  resmen ateşe düşmüş gibi yanıyor. Ekonomik anlamda sıkıntılar var, terör bugün her yeri sarmış. İnsanlar çocuğunu okula yollarken düşünüyor, sinemaya giderken tereddütle gidiyor. Böyle bir hale geldi ülke. Artık ‘ben evde oturayım da ne olacaksa olsun’ demek tabi ki mümkün değil. Şu ayrımı yapmak lazım; ben davadan ya da MHP’den çekilmiyorum. Sadece ilçe başkanlığında biraz daha aktif rol alacak arkadaşlar gelsin istedim.

 

YIPRANDIM VE MOTİVASYONUM DÜŞTÜ

Neden istifa ettiniz?

En büyük sebebi gerçekten yıprandım ve motivasyonum düştü. Ben bir siyasi tercihte bulundum. Bu tercih de benim üst kurul delegesi olarak ortaya koyduğum bir tercih. Bu tercihin yansıması tabii ki benim teşkilatıma da bir yük getirmeye başladı. Bu yükü teşkilatın üzerinden alayım, bu tercihten dolayı birisi zarar görecekse bu ben olayım diyerek geri çekilmeyi düşündüm. Teşkilat zarar görmesin ben yükü üzerime alayım dedim.

 

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün bu kararı almanızda bir etkisi ya da baskısı oldu mu?

İlçe başkan yardımcılığı döneminden beri Aydın Ünlü’yle birlikte hareket ettik, kongrede de Aydın Ünlü’yü destekledim. Sonuç itibariyle Aydın Ünlü il başkanıdır, o da kendi tercihini ortaya koydu. O tercih doğrultusunda genel merkez tarafında hareket ediyor. Biz de genel merkezin tersine bir harekette bulunduk. O yüzden kişisel olarak Ünlü ile Kaan Dilmen arasında bir gerginlik değil bu. Ama bu tercihten dolayı bir yol ayrımına geldik Aydın Ünlü’yle, orası kesin.

 

HİÇ KİMSEYE KIRGIN DEĞİLİM

Şu an Ünlü’ye ya da teşkilata bir kırgınlığınız veya kızgınlığınız var mı?

Benim MHP İl Başkanı’ndan MHP’ye gönül vermiş en küçük üyesine kadar hiç kimseye hiçbir kırgınlığım yok. Dediğim gibi siyaset tercihler bütünüdür. Aydın Ünlü’nün tercihi oydu benimki de bu. Ben ‘Aydın Ünlü’ye neden bu tercihte bulundun?’ diye sitemde bulunamam, o da bana bulunmamalı. Bu benim tercihim ve tercihimin de böyle bir yansıması olacağını baştan beri biliyordum. Çünkü sonuç itibariyle benim ilçe teşkilatım da çoğunluk olarak Devlet Bahçeli tarafında. Dışarıdan bakıldığında Aydın Ünlü bir baskı yaptı gibi görülse de ben de bir karar alırken teşkilatım Bahçeli tarafında dururken bir karar almış gibi görünüyorum. Dolayısıyla baskıdan çok tercihle ilgili bir sıkıntı oldu o kadar.

 

Muhalif gruba destek veren ilçe başkanları, kurultay tartışmalarının başlamasıyla birlikte tarafını belli etti, hatta istifa edenler oldu. Kamuoyu Kaan Dilmen’in muhalif gruba desteğini çok geç öğrendi, bunun özel bir sebebi var mı?

Daha öncesinde Meral hanımın İstanbul’daki evinde bir görüşmemiz oldu ve benim kararım sonrasında netleşti. Ama bu karar MHP İzmit İlçe Başkanı olarak değil, Kaan Dilmen’in üst kurul delegesi olarak kendi tercihiydi. O yüzden bu tercihi çok dillendirmek istemedim. Kararım neticesinde bir tepki bir baskı olabileceğini düşünüp, teşkilatın zarar görmesini istemedim. İstifa sebebim de aslında buna geliyor. Teşkilat zarar görmesin, bu tercih benim kişisel tercihim olarak kalsın istedim.

 

HALKTA NOTUMUZ KIRIK!

MHP Kocaeli teşkilatlarında muhalif kesime destek veren isimlere bir baskı uygulandığını düşünüyor musunuz?

Pek çok arkadaşımız dillendiriyor ama sonuç itibariyle aynı hedefe farklı yollardan gitmeyi tercih ediyoruz biz. Yani sonuçta hedefimiz aynı, MHP’nin en iyi yere gelmesi ve iktidara yürümesi. Biz ne söylersek söyleyelim siyasette yaptıklarımızın karşılığında bize not veren seçmen, yani halk. Halka rağmen bir siyaset yapma şansımız yok. Teşkilat içindeki hareketlerimizi belirlemesi gereken şey halkın bize verdiği not. Ben de bu notun kırık olduğunu düşünüyorum.

 

DEĞİŞİKLİK OLMADAN BAŞARI ZOR..

Seçim sonuçları da kararınızı almanızda çok etkili oldu diyebilir miyiz?

Bizim uyguladığımız ya da halka yansıttığımız politikaların halkta karşılığı buymuş diye düşündüm. Yani biz bir yerde hata yaptık demek ki. Ya da doğru yaptığımızı halka yanlış şekilde lanse ettik. Burada artık bir tarz değişikliğine gitme düşüncesi oluştu. Zaten teşkilatın büyük çoğunluğunda da bu düşünce var. Yani bu genel başkan değişimi olsun olayı değil. Devlet Bahçeli yanlış bir insan değil. Hatta keşke anlaşılabilse şu anda siyasiler içinde gerçekten siyasetin nasıl yapılması gerektiğine en güzel örnek olan insanlardan bir tanesi. Ama bunu bir şekilde sadece genel merkez olarak değil ,tüm teşkilatlar olarak anlatamamışız demek ki. Artık değişiklik gerekiyor. Değişiklik olmadan da çok başarılı olabileceğimizi düşünmedim ben de.

 

MHP’de bundan sonra süreç nasıl ilerler?

Süreçle ilgili çok yorum yapmak mümkün değil. Ortada örnekler var sadece. Bildiğim kadarıyla 15 günlük ek süre istendi. O ek süre sonunda genel merkez gerekli evrakları mahkemeye sunacak. Mahkemenin kararı. Artık bu işin hukuksal boyutunu beklemek lazım. Ben hukukun doğru karar vereceğini düşünüyorum, inşallah öyle olur.

 

BAŞKA PARTİDE SİYASET YAPMAM

Kaan Dilmen bundan sonraki süreçte neler yapacak? İleride bir gün farklı bir siyasi partide siyaset yaparken görebilir miyiz sizi?

Hayır. Ben MHP’den istifa etmedim. Her şekilde teşkilatımın maddi-manevi yanında olmaya devam edeceğim. Üst kurul delegeliğim de şu an zaten devam ediyor. Bir sonraki seçime kadar devam edecek, feragat etmiş değilim. Başka bir partide siyaset yapma gibi bir düşüncem hiçbir zaman olmadı çünkü benim dünya görüşümle tamamen örtüşen tek siyasi parti var o da Milliyetçi Hareket Partisi. İleride de başka bir partide siyaset yapmayı düşünmüyorum şu anda. Ben ilerleyen süreç ne gösterir onu da bilmiyorum ama dedim ya ‘siyasi bir tercihte bulundum’ diye, bu tercihin doğrultusunda değişiklikler olursa aktif olarak siyasetin içinde olmaya devam edeceğim.

 

Şu anda İzmit ilçe teşkilatında yaşanan süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu anda istifamdan sonra tüzük neyi öngörüyorsa yapılması gereken o. ‘Ben bunu atadım’ diyorsa Aydın Ünlü, bir atama yapılıyorsa o zaman MHP İzmit İlçe Teşkilatı’nın feshedilmesi lazım ve yeniden atama yapılması lazım. Ya da tüzük gereği sadece yönetim kurulu devam ediyor görevine. Benim yerime yedekten biri alınmalı, sonrasında yönetim kurulu üyeleri kendi aralarında bir oylama yapıp en çok oyu alan arkadaşı (yani 23 kişide 12 kişi alan arkadaşı) ilçe başkanı olarak göstermeleri gerekiyor. Ya bu şekilde yapılacak ya da genel merkez ‘teşkilatı feshettik, yeni listeyi getirin, onaylayalım’ diyecek.

 

MHP Kocaeli teşkilatlarıyla ilgili son olarak ne söylemek istersiniz?

Allah yardımcımız olsun. Ülkenin içinde bulunduğu süreç de MHP’nin içinde bulunduğu süreç de zor. Algılanması gereken bunun bir tercih olduğudur. Teşkilatın bu kadar keskin ayrımlara gitmesine gerek yok. Herkesin birbirinin tercihine saygı duyup o doğrultuda birlik içinde yürümesi lazım. İnşallah o noktaya geliriz. O noktaya gelemezsek de İzmit ilçede yaşananlar pek çok sıkıntıya gebe. MHP’ye ülkenin gerçekten ihtiyacı var. Ülke kan gölüne döndü. Ülkenin başkentinde bile kimse güvende değil. Geçtik Sur’u, Silopi’yi, Diyarbakır’ı... Ankara da İstanbul da güvende değil. Geçen ay Sultanahmet bu ay Ankara. Her ay bir yerde insanlarımızı kaybediyoruz ve terör artık çatışma ortamını büyükşehirlere kadar yansıtıyor. Bunun önüne geçmek lazım bu da MHP’nin duruşuyla sağlanabilecek bir şey ama maalesef biz şu an başka şeylerle uğraşıyoruz. İnşallah iyi olacağına inanıyorum.

 

6021 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER