ERKEN SEÇİME HAZIR OLUN..!

Erken seçime hazır olun..!

Radikal’den Ercan Sarıkaya’nın haberine göre hızla erken seçime gidiyoruz

Türkiye 2015 yılında iki ayrı seçim yaşadı.

7 Haziran sonrası, 1 Kasım erken seçimi ile AKP tek başına iktidar oldu.

Ancak daha hükümet kurulmadan başkanlık tartışması yeniden alevlendi.

Bu tartışma 3 ayda kartopu gibi büyüdü ve Meclis Başkanı’nın girişimiyle 4 partinin üye vermesiyle oluşturulan yeni anayasa masasını tek vuruşta devirdi.

CHP, ‘başkanlık’ dayatması olduğu gerekçesiyle masadan kalktı. Meclis Başkanı, masanın dağıldığını açıkladı.

Hükümet, CHP olmadan da olur çıkışı ile meydan okudu. Masa yeniden toplanmaya çalışıldı ama gerçekleşmeyecek gibi gözüküyor.

Bütün bu yaşananlar Ankara'da seçim söylemini ortaya çıkardı.

Yeni anayasa masası ne olacak? tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada "Erken seçim ihtimali yok yeni anayasa ve başkanlık için 2 ayrı referandum yapılabilir " çıkışı geldi.

Kalın’ın sözleri yeni bir tartışmayı daha başlattı.

Tam bu tartışma alevleniyordu ki Meclis Başkanı’nın 'masaya dönün' mektubuna yanıtlar gelmeye başladı.

Şimdi herkes acaba yeniden seçime mi gidilecek telaşı yaşamaya başladı.

Ankara'da erken seçim, çok fazla yüksek sesle olmasa da konuşulmaya başladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’daki istişare toplantısında partililere “Yeni erken seçime hazırlıklı olun” çıkışı da seçim ihtimalinin kuvvetli göstergelerinden biri olarak algılandı.

AKP'nin diğer partileri anayasa masasına getirememesi halinde B planını devre sokacağı ve ‘başkanlık omurgalı’ kendi anayasa taslağını Meclis’e getireceği konuşuluyor. Anayasa değişikliğinin kabulü için 367, referanduma gidebilmesi için ise 330 oya ihtiyaç var. AKP'nin ise 317 vekili bulunuyor. Diğer partilerden değişikliğe oy çıkmaz ise anayasa değişikliğinin kabulü mümkün olmayacak. İşte o zaman yeniden seçim fitilinin ateşleneceği dile getiriliyor.

Peki AKP neden seçim ister?

Bu tartışmanın altında yatan sebep ise 1 Kasım'da önemli bir seçim zaferi kazanan AKP'nin bir bölümünün, yeni bir erken seçimden yine büyük zaferle çıkabileceğini hesaplamasının yattığı belirtiliyor.

Üç muhalefet partisinin de iki MHP ve HDP’nin yaşadığı sıkıntıları AKP’nin avantaja çevireceği dilden dile dolaşıyor. AKP çevrelerinde yaşanan çatışmaların HDP’yi baraj altına itebileceği, MHP’de ise olağanüstü kurultay çıkışlarının ve parti içinde yaşanan tartışmaların kaybına neden olacağının hesaplarının yapıldığı belirtiliyor. Bu durumda yapılacak bir erken seçimin AKP'yi anayasayı değiştirecek 367 milletvekilinin üzerine çıkabileceği dillendiriliyor. AKP'nin bir erken seçim durumunda parti içi dengeleri nasıl koruyacağı ise merak konusu. Parti içinde erken seçim yanlıları kadar, karşıtlarının da olduğu, 1 Kasım sonucuna bakıp yeni bir seçime gidilmesi halinde hesapların tutmama ihtimali de değerlendiriliyor.

3633 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER