GÜRSU: İSMAİL BARAN’IN TEŞKİLATLA ARASI AÇILIYOR

Gürsu: İsmail Baran’ın teşkilatla arası açılıyor

MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu, belediye başkanı İsmail Baran’ın yaptıkları nedeniyle kendi partisinin teşkilatıyla arasının açıldığını ileri sürdü, özelleştirmeleri sert dille eleştirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu, seçimlere 3 yıla yakın bir süre olmasına rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Hatta çalışmalarını daha da artıran başkan Gürsu, ilk hedeflerinin Körfez Belediyesi’ni almak olduğunu dile getirdi.

1999 yılını hatırlatan başkan Gürsu, “Körfez’de 1999 yılında yaşadığımız zaferi tekrar yaşayacağız. İlçenin her noktasına ulaşacak ve insanların sorunlarını paylaşacağız. Hiç durmadan çalışarak, belediyeyi kazanarak ilk hedefi gerçekleştireceğiz’’ dedi.

Körfez’deki özelleştirmelere de değinen ve belediye başkanı İsmail Baran’ı yerden yere vuran Gürsu, “Bu yapılanlara Körfez Ticaret Odası ve Körfez Esnaf Odalarının sessiz kalmasına anlam veremiyorum. İlçe esnafı dururken, dışarıdan torpille insanlar gelerek, buradaki tesisleri alıyorlar ve buna meslek odaları seyirci kalıyor, tepki göstermiyor. Hani öncelik her zaman ilçe esnafında olacaktı, bu şekilde mi ilçe esnafı ve insanı kollanıyor?’’ şeklinde konuştu.

 

Başkanım sizi biraz tanıyabilir miyiz, kimdir Zeki Gürsu?

-27 Nisan 1960 yılında İstanbul Üsküdar’da doğdum. Evliyim, biri kız iki çocuk babasıyım Lise mezunuyum, serbest meslekle uğraşıyorum aynı zamanda da emekliyim. 22 yıldır Körfez’de oturuyorum. Siyasi hayatıma Pendik Ülkü Ocakları Başkanı olarak başladım. 12 Eylül’den sonra MÇP kurucuları arasında yer aldım. Körfez’de 2 kez atama ile 4 kez de seçilerek ilçe başkanlığı yaptım. MHP’nin Körfez Belediye Başkanlığı’nı kazanan Erhan Yenilmez döneminde de ilçe başkanıydım.  

 

Geçtiğimiz hafta yönetim kurulunuzda bir değişiklik oldu, daha da gençleşti isimler. Bu yeni yönetimle hedefiniz ne olacak?

-Ülkücü hareketi paylaşan insanlar geniş bir tabana sahip, bugün siyasette yer alan ve almayan insanlara baktığınızda muhakkak bu tabana yakınlıkları vardır. Yeni yönetime genç ve taze kan takviyesi yaptım. Diğer arkadaşlarımız da çalışıyordu ama bu saatten sonra çok daha fazla çalışmak ve hiç durmadan enerji harcamak zorundayız. Bu nedenle yorulduğunu düşünen arkadaşlarımızın yerine yeni ve genç insanları aldık, köylere daha rahat ulaşmak ve kırsal kesimde etkili olmak için de buralardan temsilcileri yönetim kadrosuna dahil ettik. İlk hedefimiz bu güçlü kadro ile yerel seçimlerde Körfez Belediyesi’ni tekrar ülkücü harekete kazandırmak, sonrasında da partiyi en yüksek oy ve üye sayısına taşımak. Yaz aylarında parti çalışmaları yapmak, yönetimi bir araya getirmek zordur. Buna rağmen, çalışmalarımızı birlik ve beraberlik içinde yürütmek için yönetim kurulu ile yapacağımız toplantıdan sonra kaldığımız yerden faaliyetlere devam edeceğiz. Rahmetli genel başkanımız Alparslan Türkeş’in söylediği, ‘’Yerelde söz sahibi olmayanlar, genelde de söz sahibi olamazlar’’ gerçeğine bağlı olarak belediye seçimlerini kazanmak için şimdiden kolları sıvadık. Eleştiri ve özeleştirilerin yeri, teşkilatlar olacaktır. Kahvehanelerde, çay ocaklarında, sosyal paylaşım sitelerinde konuşulanlar dedikodudan öteye geçmez. Bu gibi yaklaşımlara kesinlikle izin vermeyeceğiz ve ülküdaşlarımızın da izin vermemesi gerekiyor.

 

BARAN’IN TEŞKİLATLA ARASI AÇILIYOR

Seçimlerde rakibiniz olacak olan iktidar partisinin şu anda ilçedeki durumu nasıl?

-İlçe başkanı çalışmaları ve açıklamalarıyla dürüst hareket ediyor ve yapıcı olmaya çalışıyor. Fakat, belediye başkanının yaptığı yanlışlıklar, ilçe teşkilatına danışmadan aldığı kararlar, özelleştirmeler teşkilat yönetimini zor durumda bırakıyor. Bu nedenle de çok vahim durumdalar ve birbirlerinden kopmuş haldeler. Belediye başkanı teşkilattan habersiz çalışmalar yaparken, kendisine destek sağlamak için de meclis üyelerine çeşitli alanlarda işler vererek, onların tepkisini önlemeye çalışıyor diye düşünüyorum. Aksi halde bu kadar yaşanan olaya meclis üyelerinin sessiz kalmasının başka nedeni olamaz. Bu çalışmalarını ve kamuoyunda teşkilatı zor durumda bırakan girişimleri nedeniyle de ilçe yönetimi ile arası günden güne açılıyor. Son aldığım duyumlarda da İsmail Baran’ın ilçe yönetimini yapılacak ilk seçimde değiştirmek ve yerine kendi istediği ismi getirmek için girişimleri var. Bunun da farkında olan ilçe teşkilatı ile belediye adeta ayrı partilerdenmiş gibi farklı ortamlarda çalışıyorlar. Belediyenin etkinliklerinde başkanı ve yönetiminin yer almaması da bunun en bariz göstergesi oldu.

 

HALKI BİLGİLENDİRECEĞİZ

Peki ilçede yapılan özelleştirmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Bakın isim vermeden konuşuyorum, Tütünçiftlik Sahil Belediye Sosyal tesisleri için 45 bin lira aylık kira teklif eden işletmeciye ret cevabı verildi. Bu kişi devre dışı bırakılırken, duyumlara göre aylık 40 bin lira teklif eden şahsa Büyükşehir marifetiyle burası kiralandı. Her kira işlemi 3 yıl yapılıyor ve sözleşmenin koşulları, kiralama bedeli, şartları sır gibi saklanıyor. 3 yıl sonra bu sözleşmeler bitecek ve İsmail Baran ile birlikte yapılan anlaşmalar gizli kalacakmış gibi çalışmalar yapılıyor. Bu durumdan yalnızca vatandaşlar, Körfezli işletmeciler değil teşkilatı da rahatsız, uyarılarda bulunuyorlar ama dinleyen yok. Şu anda, çayın daha önce 50 kuruş olduğu sosyal tesislerde, eski fiyatlarla hafta içi 5-6 bin lira, hafta sonları 11 bin lira günlük ciro yapılan yerde, yeni fiyatlarla çok daha yüksek kazanımlar elde ediliyor. Başkan İsmail Baran bile meclis toplantısında ciroyu 300 bin lira olarak telaffuz ediyor. Öyleyse, bu kadar iyi kazanan bir yer neden özelleştirildi ve neden ihaleye çıkartılmadı? Meclis üyelerinin talebine rağmen, yapılan sözleşme neden açıklanmıyor? Yalnız burası değil, çok iyi para kazandığı herkesçe biline taş ocağı da işletilemiyor bahanesi ile yine kimsenin göremediği sözleşmelerle kiralandı ve 3 yıllık anlaşma yapıldı. Halkın tek ucuz ekmek alabildiği Halk Ekmek Fırını da elden çıkartıldı. Bunları, düğün salonları, asfalt şantiyesi ve yüzme havuzunu takip edeceği iddia ediliyor. Vatandaşın dediği gibi neredeyse belediye dahi kiraya verilecek. İsmail Baran’ın 27 aylık icraatına baktığınızda, arsa satışı ve kiralama dışında bir şey yok. Buradan soruyorum; arsalar satıldı, işletmeler kiralandı, alınan paralar nerelere harcandı, hangi yatırımlar yapıldı ve halkın malı olan bu yerlerden gelen para halkın hangi ihtiyacına harcandı? Cevap gelmezse, biz yakında halkı bilgilendireceğiz. Burada önemli olan bir nokta da esnaf odaları ve ticaret odasının bu olaya anlaşılmaz ölçüde sesiz kalmaları. Odaların, üyelerinin ya da mensuplarının hak ve menfaatlerini korumaları yasa gereği görevidir. Körfez Belediyesi, sınırları içindeki en gözde işletmeyi, kendi esnafından adeta gizleyerek, teklif almadan Derinceli bir işletmeciye ihalesiz vermiştir. Odalardan beklenen, bu durum karşısında harekete geçmeleri ve belediyeyi uyarmalarıdır.

 

BAŞKA GİDECEK PARTİMİZ YOK

Kasım ayından itibaren partinizde bir kurultay çalışmaları yapılıyor, bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

-Yapılacak olan seçimli kurultayda daha önce de belirttiğim gibi şahsım, ilçe sekreterim Muzaffer Sayıcı ve teşkilat üyemiz Erhan Öztaş’la birlikte genel başkanımızın yanında olacağımızı belirtmiştik. Aynı görüşümüz devam ediyor. Kurultay sonrasında çıkan sonuca hepimiz saygılı olmalıyız, ülkücülerin gidecek başka partisi yoktur. Seçilenin etrafında kenetlenmeli ve iktidar yürüyüşünü başlatmalıyız. Biz bu atamada kadromuzu gençleştirdik ve ilk kez köylerden 5 yönetici aldık. 5 yöneticimiz köylerde bizi başarıyla temsil edecek ve sorunları bize ileterek, halkın sesi olacaklar.

 

Terörle mücadeleyi başarılı buluyor musunuz?

-Şu anda yürütülen terörle mücadele geç kalınmış bir mücadeledir. Teröristlere müdahalede geç kalınmış, verilen tavizlerle şımarmaları sağlanmış, ülkeyi adeta cephaneliğe çevirmelerine seyirci kalınmış ve göz yumulmuştur. Geç kalınmış mücadelede asker ve polis elinden geleni yapıyor ama zamanında yerleşmelerine göz yumulan terör odaklarını temizlemek zorlaşmıştır. O bölgede yaşayan insanlar da zor durumdalar, kendi topraklarında mülteci durumuna düştüler. Her gün gelen şehit haberleri bizi yürekten yakıyor ama ülkeyi yönetenlerin umurunda bile değil. Cenab-ı Allah bu mübarek günlerde silahlım kuvvetlerimize, polisimize ve korucularımıza güç, kuvvet versin.

 

Ermeni tasarısı için ne düşünüyorsunuz?

-İç işlerimiz berbat, dış işlerimiz ondan da berbat durumda. Almanya gibi bir müttefik ülke bile, yıllar sonra kendi yaptıkları soy kırımını unutup Türkiye’yi suçladı. Bunlar hep izlenen yanlış politikaların eseridir. Türk İslam Alemi’nin, Türkiye’nin, Kocaeli’nin ve Körfez halkının Mübarek ramazan Şeriflerini kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

5485 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER