HDP’Lİ YILDIRIM: BİR TAVİZİMİZ OLMAYACAKTIR

HDP’li Yıldırım: Bir tavizimiz olmayacaktır

 HDP Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, Dokunulmazlık meselesinde milyonların iradesini temsil ediyoruz. Zerre bir tavizimiz olmayacaktır” dedi 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze ilçe örgütünün 1. olağanüstü kongresi gerçekleştirildi. Bostan Düğün Salonu’nda gerçekleşen kongreye HDP Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım, HDP Kocaeli Eski Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP PM üyesi Yüksel Budak, HDP Kocaeli İl Eşbaşkanları Ayten Yılmaz ve İbrahim Ergin, DBP Kocaeli İl Eşbaşkanı Osman Kuru, EMEP Partisi Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik ve ilçe yöneticileri, ESP Gebze ilçe yönetimi, Gebze Dersimliler Derneği Başkanı Murat Ozan, Gebze Demokratik Alevi Dernekleri Yöneticileri, HDP il ve ilçe yöneticileri, delegeler ile çok sayıda partili katıldı.

 

ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Kongrede ilk olarak bir konuşma yapan HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Mehmet Zeki Üren, “Kongreye katılan herkese teşekkür ediyorum. Savaş sürecinden geçiyoruz. Sistemin dayattığı savaş, katliamlar devam ediyor. Şehirlerimiz yok ediliyor. Bu sistemin sahipleri HDP’li vekilleri parlamentodan atmak için bir adım attılar. 7 Haziran seçimlerinden sonra bu sistem katliamlar yaparak 1 Kasım seçimleri yapıldı. Bunlar halkın iradesine saygı duymuyorlar. 20 bin arkadaşımız cezaevindeler. Biz halkımız bu zulme boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

 

EN AZ 6 BİN ÜYE

Mehmet Zeki Üren’in konuşmasından sonra HDP İl Eşbaşkanı Ayten Yılmaz ve İbrahim Ergin birer selamlama konuşması yaptılar. İl eşbaşkanlarından sonra HDP Kocaeli Eski Milletvekili Ali Haydar Konca bir konuşma yaparak, “Olağanüstü koşullarda bu kongremizi yapıyoruz. 7 Haziran seçimleri Türkiye’de demokrasinin kanallarını açtı. Kocaeli gibi bir emek kentinde sizlerin desteğiyle bir vekil çıkardık. Bu vekil Türkiye’de seçimin renginin taşı oldu. 7 Haziran seçimlerinden sonra saldırılar yoğunlaştı. Bu yaşananlar halkın iradesinin yıkılmasına yöneliktir. Kocaeli’nde 60 bin 80 bin oy alırken bu partinin en az 6 bin üyesi olması gerekir.” diye konuştu.  

 

TÜRKİYE ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR

Kongrede son olarak HDP Muş Milletvekili Doç. Dr. Ahmet Yıldırım bir konuşma yaparak şunları söyledi, “Sadece Kürt coğrafyası değil, Türkiye zor, zahmetli ve önemli bir süreçten geçiyor. Tarihin ak ve kara sayfası oldu. Bugünkü tablo moralimiz bozmamalıdır. Zalimler tarih boyunca hep olmuştur. Ancak bu zalimlere karşı direnenler de var olmuştur. İnsanlık adına direnenler binlerce yıl geçmesine rağmen saygıyla anılıyor. Diğerleri ise karanlık ve çöp sepetlerindeler. HDP’nin çıkış felsefesi, ruhu ulus devletler yaratmaya çalışanlara karşı çıkmıştır. Türkiye cumhuriyetinin oluşturan 79 insanın hepsi Türk ve Müslüman değildir.

 

BİZ BARIŞA YÜRÜYORDUK

Biz HDP 59 vekille görüyoruz. HDP Türkiye’nin tümüdür. En fazla kadın vekil, ne fazla Müslüman olmayanların temsiliyeti, en fazla Alevi vekil, en fazla genç vekile sahiptir. HDP bir Türkiye fotoğrafıdır. Sarayın hazmedemediği bu Türkiye fotoğrafıdır. Hendeklerin kapatılması için yola çıktık. Ancak engellendik. Biz barışa yürüyorduk. Bin 700 tane yaşamını yitiren insan var. 720’si sivil. HDP bu sebeplerden dolayı daha fazla sahiplenilmesi, korunması gereken bir parti olarak duruyor. Biz kişisel olarak bize yönelen her şeyi sineye çekebiliriz. Ancak bu halkın onurunu kıracak hiçbir şeyi kabul edemeyiz.

 

TEK LİSTE SUNULDU

Dokunulmazlık meselesinde milyonların iradesini temsil ediyoruz. Zerre bir tavizimiz olmayacaktır. Bu iktidar çürümüştür. Bu iktidar işlediği suçların üzerini örtmeye çalışıyorlar. İktidar ve saray miladını doldurmuştur. Kanın aktığı ve gençlerin toprağa düştüğü bu süreçte görevden kaçmayın. Şimdi görev zamanıdır.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından divana tek liste sunumu yapıldı. 97 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu kongrede ilçe eşbaşkanlıkları Mustafa Altınbaş ve Damla Bağcı aday oldu. Yönetim kurulu ise şu isimlerde oluştu; Mustafa Altınbaş, Damla Bağcı, Rabia Temel, Seyithan Yıldız, Mehmet Emin İnce, Nigar Doğan, Meryem Uslu, Cezmi Çeçen, Zekeriya Aktaş, Gülten Aydemir, Birsen Üren, Kamuran Aydın, Yusuf Örnek, Kudret Şahin, Zeynep Uslu, Maşallah Erdoğan, Kemal Gerçek.

5790 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER