HÜSEYİN AYAZ AÇIK ARA ÖNDE

Hüseyin Ayaz açık ara önde

2009 yılında oluşturulan Başiskele ilçesinin yönetimine geçen Hüseyin Ayaz, 2014’te güven tazeledi. Projelerini peşi sıra hayata geçiren Ayaz, yeşil bir bahçeden ibaret olan Başiskele’yi ayağa kaldırdı, ilçe olmasını sağladı

Başiskele Belediyesi 12 ilçe belediyesi arasında öne çıkıyor. İlçe olduğu günden bu yana hızla gelişen Başiskele’de benzeri zor görünen bir değişim yaşanıyor. 2009 yılında Büyükşehir Yasası’la birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturulmasının ardından belde belediyelerinin birleştirilmesiyle sınırları belirlenen Başiskele’de yönetimin başına Hüseyin Ayaz geçti. 2009 yılında göreve gelen Hüseyin Ayaz, deyim yerindeyse Başiskele’yi yoktan var etti. Boş arsalardan oluşan ilçeye alışveriş merkezleri, modern bir kent meydanı, hastane gibi pek çok yatırımı kazandıran Hüseyin Ayaz, 2014 yılında yeniden göreve geldi.

 

 Başiskele Belediyesi bünyesinde kurulan hayır çarşısı yardıma muhtaç vatandaşlara destek sağlıyor.

 

KENT MEYDANI YAPIYOR

30 Mart 2016’da Başiskele’de 7 yılını tamamlayan Hüseyin Ayaz, 2014 seçimlerin öncesinde vatandaşlara 52 proje vaat etti. Hüseyin Ayaz’ın ilk vaadi belediye ve kamu hizmet binalarını da içeren kent meydanıydı. Başiskele’nin merkezini oluşturacak projenin büyük bölümü tamamlandı. Belediye binası ortaya çıktı, Başiskele’nin ‘ilçe’ olabilmesi için önemli adım atılmış oldu. Sadece ilçe merkeziyle sınırlı kalmadı Hüseyin Ayaz. Başiskele’ye bağlı mahallelerde de meydanlar oluşturulmaya başlandı. Özellikle Yuvacık’ta oluşturulan kent meydana büyük beğeni topladı.

 

 Küre Kongre Merkezi Hüseyin Ayaz’ın vaatleri arasındaydı. Kongre merkezinde inşa çalışmaları sürüyor.

ANKARA’DA TEMAS HALİNDE

Başiskele 7 yıllık gelişim süreci içerisinde rakiplerini geride bıraktı. Ankara’da ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde de söz sahibi olan Hüseyin Ayaz, ilçenin gelişimi için temaslarını sürdürdü ve sonunda İçişleri Bakanlığı’nı yeni emniyet sarayını Başiskele’de inşa etmeye ikna etti. İl Emniyet Müdürlüğü’nü kısa sürede ilçesine taşıyacak olan Ayaz, farkını ortaya koymuş oldu. 3. vaadi olan emniyet sarayıyla ilgili adımları da atan Hüseyin Ayaz’ın bir sonraki hedefi öğretmen ve polis evlerinin Başiskele’de olması. Ayaz bu konuda Ankara’da temaslarını sürdürüyor.

 

Daha önce Derince’de yer alan İl Emniyet Müdürlüğü yakında Başiskele’ye taşınacak. Emniyet sarayında çalışmalar sürüyor.

 

DOĞA SPORLARI MERKEZİ

Yemyeşil doğasıyla kentimizdeki en güzel ilçelerden biri olan Başiskele’de özellikle Yuvacık Barajı öne çıkıyor. İlçenin hafta sonları ziyaretçi akınına uğramasına sebep olan Yuvacık Barajı’nı diğer AKP’lilerin yaptığı gibi kaderine terk etmiyor Hüseyin Ayaz. 2014 öncesinde ‘baraj çevresi doğa sporları ve yayla turizmi projeleri’ vaat edilen Başiskele’de baraj çevresinde gerekli değişim için çalışmalar başladı. Yol genişletme çalışmaları tamamlandıktan sonra baraj çevresine doğa sporları için özel tesisler inşa edilecek. Bu tesislerin tamamlanmasıyla birlikte Başiskele bir adım daha atmış olacak.

 

 Kadın, çocuk, aile danışma ve sosyal yaşam merkezi olarak planlanan Sultan Köşkü’nde çalışmalar devam ediyor.

 

TERMAL TESİS KURULACAK

Konumu nedeniyle Marmara Bölgesi’nin değerli bölgelerinden biri olan Başiskele, İstanbul gibi çevre illerden vatandaşların kentimize gelmesine olanak sağlıyor. Mevcut durumu bile geçmişi yıllar öncesine dayanan ilçelerden birkaç adım önde olan Başiskele’de gelişim çabaları devam ediyor. Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla ilçede tespit edilen termal su kaynaklarının kullanımı için projeler hazırlanıyor. 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Ayaz’ın seçim vaatleri arasında yer alan termal turizm projeleri kapsamında devam eden çalışmalar tamamlandığında ilçede bir termal tesis inşa edilmesi bekleniyor.

 

TURİZM İÇİN MERKEZ

Başiskele’yi diğer ilçelerden ayıran, başka bir ilçeye girdiğinizi fark etmenizi sağlayan ilçe giriş kapıları ise inşa edildi. Özellikle Kullar bölgesinde bulunan kapı estetik açıdan dikkat çekiyor. İlçenin yeşil doğasını bir fırsat bilen belediye başkanı Hüseyin Ayaz, dört bir yanda park çalışmalarını sürdürüyor. Kimi belediyeler gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini halka ‘benim projem’ diye satmaktan imtina eden Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, ilçeye yatırım gelmesi için iş adamlarına ve özellikle de turizm sektöründe yer alan firmalara kolaylıklar sağlıyor.

 

 Başiskele Belediyesi tarafından hayata geçirilen yeraltı çöp konteyneri projeleri herkese örnek oluyor.

 

OTELLERİ İLÇEYE ÇEKTİ

Kentimizde birkaç yıl öncesine kadar tek beş yıldızlı otel İzmit’te bulunurken Başiskele Belediyesi’nin öncülüğünde pek çok yeni otel inşa edildi. Turizmcileri ilçesine çekmeyi başaran Hüseyin Ayaz, Hilton, The Ness, Wellborn gibi markaların ilçede hizmet kalitesini yükselten tesisler inşa etmesine olanak sağladı. Halen pek çok otel inşaatının devam ettiği Başiskele’de özellikle Lastik-İş Sendikası’nın oteli merakla bekleniyor. BBS inşaat tarafından devam eden çalışmaların hızla ilerlediği ve beklenen teslim tarihinden önce otel inşaatının tamamlanacağı öne sürülüyor.

 

Kız Kulesi’nin benzerinin yer aldığı bir parkı da ilçesine kazandıran Hüseyin Ayaz ilçeyi tam bir cazibe merkezi haline getirdi.

 

YARI OLİMPİK HAVUZ

Vaat ettiği projelerin büyük bir bölümünü hayata geçiren Hüseyin Ayaz, Kapalı Yüzme Havuzu projesi için Vehbi Koç Vakfı’ndan destek aldı. Yeniköy Mahallesi’nde inşa edilen yüzme havuzunun kompleksi içerisinde bir de restoran bulunuyor. Yaklaşık 4 bin metrekare alanda kurulan yarı olimpik yüzme havuzu ve 540 metrekarelik restoran için dün işletme ihalesi gerçekleştirildi. Hüseyin Ayaz çalışmalarını sadece Yuvacık Barajı ve ilçe merkeziyle sınırlı tutmadı. İzmit Körfezi’nin gerdanında yer alan Başiskele için sahili de bir vazgeçilmez olarak gören Hüseyin Ayaz sahille ilgili de pek çok proje geliştirdi.

 

 Ayaz’ın 2014 öncesi vaatleri arasında yer alan yarı olimpik yüzme havuzu inşaatı tamamlandı.

 

İLÇE OLMAK İÇİN ÇABALADI

Başiskele sahilinde çevre düzenlemesi gerçekleştiren Hüseyin Ayaz, oluşturduğu çekek yeriyle ilçe sahiline ayrı bir hava kattı. Hüseyin Ayaz sahili sadece hafta sonları ziyaret edilen bir yer olmaktan çıkarmak için de çeşitli adımlar attı. Ayaz, sahilde organik ve doğal ürünler pazar projesi ve yine sahilde kadınların el emeği ‘Hanımeli Pazarı’ projesi ile vatandaşların sahili hayatlarının bir parçası olarak kabul etmesini sağladı. 2009 yılında çoğunluğu gelişmemiş belde belediyelerinden oluşan Başiskele’de büyük bir gelişim hamlesi başlatan Hüseyin Ayaz, Başiskele’nin ilçe olması için ne gerekiyorsa onu yaptı.

 


Yuvacık Barajı çevresinde doğa sporları için vatandaşlara pek çok imkan sağlayan Hüseyin Ayaz, yeni tesislerin hayata geçirilmesi için çabalıyor.

 

SAHİLLE BAĞLANTILI

Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla ilçe genelinde pek çok bölgede yol ve kavşak çalışmaları tamamlandı. D-130 üzerindeki trafik yükünü azaltmak için ilçeye battı çıktı inşa edildi. Köprülü kavşaklarla birlikte Samanlı Dağları’nın eteklerinde yer alan yurttaşların İzmit Körfezi’yle buluşmasını sağlayan Hüseyin Ayaz takdir gördü. Son birkaç yıl içerisinde yatırımların odağı haline gelen ilçede şu anda onlarca özel ve kamu eğitim kurumu bulunuyor. İlçe genelinde özel hastaneler ve bakım tesisleri de vatandaşlara hizmet veriyor. İlçede Marmara bölgesinin en büyük sağlık tesislerinden birinin de inşası devam ediyor.

 

 

 İlçe bünyesinde pek çok özel ve kamu eğitim kurumu hizmet veriyor. Başiskele kentimizin eğitim üssü olma yolunda ilerliyor.

 

BÜTÜN PROJELER YAPILIR

Başiskele’nin gelişimi için hayata geçirilen projelerin yanında Hüseyin Ayaz’ın da mevkidaşları gibi günlük hayatın akışı içerisinde belediyeni hayata geçirmesi gereken projeler, vaatleri arasında yer aldı. Yüzme havuzları, meydan düzenlemeleri, çocuk oyun alanları, mahalle konakları, alt ve üst geçitler, amatör futbol ve basketbol sahaları gibi pek çok proje büyük bir profesyonellikle hayata geçiriliyor. Vaat ettiği projeleri hayata geçirme konusunda büyük bir oranla hareket eden Hüseyin Ayaz’ın, 2019’da görev süresi dolana kadar bütün projelerini hayata geçirmesi bekleniyor.

 

KARTEPE’YLE KIYASLAYIN

Özetle, küçük ve gelişmemiş bir ilçede yönetimi alan Hüseyin Ayaz aradan geçen 7 yıl içerisinde kendi deyimiyle ilçeyi 7 yıldızlı bir hale getirdi. 2009-2014 yılları arasında büyük oranda alt ve üst yapı çalışmalarını yapan Hüseyin Ayaz, 2014 yılında göreve seçildikten sonra günümüze kadar 2 yıllık süreçte ilçenin tanıtım ve prestijine ağırlık verdi. Bu süreçte pek çok özel kurum ilçeyi tercih etti. Daha öncelerde bir ücra Anadolu köyünü andıran Başiskele ellerini toprağa bastı ve ayağa kalktı. Başiskele’deki değişimi anlamak için aynı anda belde belediyeleri birleşen ilçelere bakmak lazım. Çok da uzağa gitmeye gerek yok aslında. Kartepe bir ilçenin nasıl yönetilemeyeceğine ve Başiskele’nin ne kadar çabuk toparlandığına en güzel örnek…

 

Hüseyin Ayaz’ın 2014 vaatleri şunlardı;

1- Kent meydanı, belediye ve kamu hizmet binaları

2- Semt meydanları projeleri

3- İl Emniyet Sarayı projesi

4- Öğretmenevi ve polisevi projeleri

5- KO-MEK projeleri

9698 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER