KARAKADILAR: KARTEPE’NİN BORCU 66 MİLYON..!

Karakadılar: Kartepe’nin borcu 66 milyon..!

Kartepe Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında kesin hesaplar gündeme geldi

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar hesapların alt üst olduğunu, pek çok birimden hesap aktarımları yapıldığını ifade etti.

Kartepe Belediyesi’nin uzun ve kısa vadeli borçlarının toplam 66 milyon lira olduğunu ifade eden Cumhur Karakadılar açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“CHP’nin ret oylarına karşılık iktidarın oylan ile kabul edilen rapor hakkında hazırladığımız şerh raporunu sizlerle ve sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmak ve Kartepe’nin kaynaklarının nasıl keyfi ve yersiz kullanılarak çarçur edildiğini göstermek istiyoruz. Kartepe Belediyesi hayali ve gerçekçi olmayan bütçeler hazırlayarak Kartepe’yi yönetmektedir. 40.437.700,00 TL vergi geliri hedeflediği bütçede sadece 31.586.602,85 TL tahsilat yapabilmiştir. Üstelik tahsil edilmeyi bekleyen geçmiş yıllardan gelen 11.281.783,76 TL’lik tutar da göz önüne alındığında tahsilat performansı gelecek yıllar için alarm çalmaktadır. 2016’ya devir eden alacak miktar 12.663.799,77 TL’dir.

Kartepe Belediyesi Stratejik Plan ve İdari Performans Programına bağlı kalarak hazırlamak zorundadır. Belediye bütçede ödeneği olmayan mal ve hizmet alımlarını yapamaz. Kartepe belediyesi yıl içinde Fonksiyonlar arasında 18.625.647,55 TL’lik aktarma yapmıştır.

Yani bütçede ödenek ayırdığı faaliyetleri yapmamıştır. Bunun yerine bütçede ödenek ayrılmamış, kamu yararına olup olmadığı sorgulanacak faaliyetlere para harcamıştır. Üstelik bu aktarmalar yasa gereği olarak meclis onayı ile yapılmak zorundadır. Bu onay alınmamıştır. Bütçenin %28’i meclis onayı olmadan başka fonksiyonlara aktarılarak ödenek yaratılmış ve bunlar keyfi olarak kullanılmışlardır. Bütçe hazırlamada bu kadar sapma kabul edilebilir değildir.

Yapılan harcamaların Yaklaşık yüzde 50’si mal ve hizmet alımlar için kullanılmıştır. Bu Kartepe’nin geleceği için yanlış stratejidir. Bu kapsamda yapılan harcamalardan birkaç örnek vermek harcanan paraların nasıl havaya savrulduğunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Özel Malzeme Alımlar 840.821.00 TL Diğer Tüketim Mal ve Malzemesi 965.109.00 TL Etüt Proje Bilirkişi Ekspertiz Giderleri....444.549.00 TL Taşıt, İş Makinası Kiralama 841.842.00 TL Diğer Hizmet Alımlar 901.082,00 TL Temsil ve Ağırlama Giderleri 1.176.808,00 TL Bakım ve Onarım Giderleri 1.336.412.00 TL Bina Bakımları 2.092.846,00 TL Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Bu hesaptan açılıp kapatılmamış, yağış sonrası hasar görüp onarılmayı bekleyen Kartepe Yollan için harcanan para sadece 652.678.00 TL’dir.

Belediye ağır misafirleri ağırlamaya, gezdirmeye, taşıt kiralayıp dolaşmaya Kartepe’nin Bakımsız Yollarından daha çok önem vermektedir.2 milyonun üzerinde para harcayarak hangi binalara bakım yaptığı neler yapıldığı, gerekçeleri, idari planın hangi maddesi ile ödenek ayrıldığı kamuoyuna açıklanmalıdır.

15.611.662 TL’lik Sermaye Giderleri Harcamaları içinde Kartepeli’ye ve geleceğe yönelik olarak yapılan tek harcama yaklaşık 10 milyon TL’lik Yol Yapım Giderleridir. Toplam giderler içindeki payı yaklaşık %15’dir. Ve yeterli değildir. Yol bekleyen Kartepelilere sıranızı bekleyeceksiniz diyen, Eşmede evine patika yollardan yürüyerek giden hane halkım görmezden gelen, alt yapısı olmayan, her yağmurda taşkın korkusu yaşadığımız Kartepe’yi bu vizyon yönetemez ve geleceğe taşıyamaz. Bu giderler içinde Yatırım olarak değerlendirilen alımlardan biri de 1.5 milyon liraya taşıt alımıdır (Kiralanan taşıtlara ek olarak satın alınan). kültürel etkinlikler adı altında yandaş televizyon ve gazetelerde görev yapan gazeteci, yazar, sanatçıları getirip halkın yaklaşık 600 bin lirasını vermek hangi belediyecilik anlayışının sonucudur.

Sosyal belediyecilik adı altında hane halkımıza yapılan yardımların miktarı 528 bin TL’dir. Ve bütçe içinde ki payı %1’in altındadır. Taşıt alımı ve kiralanması için yaklaşık 2.5 milyon para harcayan, 1 milyon liranın üzerinde bakım masrafı yapan, depolarına yakıt koyan ve bu yıl daha fazla yakıt alımı için ihale sonlandıran belediye mi sosyal belediyedir?

2015 bilançosunda Kısa ve Uzun vadeli borçların toplamı yaklaşık 66 milyon TL’dir. Bu Geçen yıl bütçesine eşit bir rakamdır. Bu gidişle belediye kredi alamaz, borçlanamaz bir hale gelecektir. Bu sene kasada yeterli para olmadığı için EMANETE alınan (ödenmemiş borç miktarı) 8 milyon TL’nin üzerindedir. Belediye çalışanlarımızın Kıdem tazminat karşılıkları hesaplarda gözükmemektedir. Bilanço üzerinde teknik açıklama ihtiyacı olan oynamalar yapılmıştır.

CHP Kartepe İlçe Örgütü ve Belediye Meclis Grubu olarak: Her zamanki gibi tüm Kartepe Halkının haklarının savunucusu olacak; belediyenin tüm faaliyetlerini, yapılan yanlışlıkları sizler aracılığı ile halkımızla paylaşacağız. Yaptığı göstermelik işlerle halkımızın çağdaş bir kentte ve insanca yaşama hakkını gasp eden, yaptığı kanunsuz aktarmalarla paraları lüks ve tüketim için hoyratça harcayan bu belediyecilik anlayışının gerçek yüzünü halkımıza göstereceğiz, tüm yaptıklarını tek tek insanımıza anlatacağız. Her meclis toplantısından sonra bir basın toplantısı yapacağız. Kocaeli’nin en hararetli ve kapsamlı meclis toplantıları bundan sonra Kartepe de yapılacaktır.”

5381 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER