KILINÇSOY: AKŞENER’İN HALKTA KARŞILIĞI VAR!

Kılınçsoy: Akşener’in halkta karşılığı var!

Olağanüstü kurultay toplanması için imza veren Orhan Kılınçsoy gazetemize konuştu. Kılınçsoy, “Ben Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidar olmasını istiyorum. Meral Akşener’in halkta karşılığı var. MHP’yi de aşan bir hareket var önümüzde” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) son ayların en çok tartışılan konusu ‘olağanüstü kurultay’ talebi.

Genel başkan adayları Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan bir tarafta, genel merkezi destekleyen, mevcut durumdan memnun olanlar bir tarafta yer alıyor.

Olağanüstü kurultayın toplanmasını isteyen MHP’li muhalifler geçtiğimiz aylarda büyük kongre delegelerinden noter onaylı imzalar topladı.

547 büyük kongre delegesi MHP’de değişim istediğini beyan ederek olağanüstü kurultay çağrısını imza altına aldı.

MHP’nin tüzüğü aslında oldukça açık.

Tüzüğün 63. maddesinde; “Olağanüstü büyük kongre toplantılarına ise Genel Başkan

ve Merkez Yönetim Kurulunca gerek görülen hâllerde veya

Büyük Kongre delegelerinin en az beşte birinin imzaları ile birlikte

noterce onaylı yazılı talebi üzerine çağrılabilir” ifadeleri yer alıyor.

MHP’li muhaliflerin topladıkları imzalar 5’te 1’lik imza oranının oldukça üstünde.

Buna rağmen genel merkez yönetimi kurultay talebini görmezden geldi.

Bunun üzerine muhalifler mahkeme başvurdu.

Trabzon, Denizli, Kilis, Bilecik, Kırklareli, Ardahan, Bayburt, Elazığ, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Nevşehir, Uşak, Çorum, Gümüşhane il başkanları adına avukatlar, 5 Şubat'ta dava dilekçelerini Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi'ne teslim etti.

Kocaeli il başkanı Aydın Ünlü, genel merkezi destekliyor, bu sebeple muhaliflere tahammül edemiyor.

Muhaliflerin imza topladığı süreçte hafiye gibi kimin imza verdiğini araştıran Ünlü ve ekibi imza veren delegelere baskı yaparak ‘değişim’ talebinin önüne geçmek istedi ancak başarılı olamadı.

Aynı zamanda büyük kongre delegesi olan İzmit ve Başiskele ilçe başkanları istifa etti fakat Kocaeli’deki değişim talebi güncelliğini ve gücünü koruyor.

MHP’li muhaliflerin ise mahkemenin karar vereceği 8 Nisan tarihi için geri sayımı sürüyor.

Mahkeme şaşırtan bir karar vermezse olağanüstü kurultay toplanacak.

8 Nisan’a kadar MHP’deki gerginlik gün geçtikçe tırmanacak gibi duruyor.

Siyaset arenasının en can alıcı konularından olan MHP olağanüstü kurultay talebini üst kurul delegesi olan Karamürsel ilçe başkanı Orhan Kılınçsoy’la konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde ilçesinde uyuşturucu satan bir şahsa müdahale eden ve bu müdahale ile gündeme gelen Kılınçsoy, değişim talebinin gerekçelerini anlattı.

Hemşerimiz Meral Akşener’i genel başkanlık yarışında destekleyen ve Akşener’le birlikte kent mitinglerine katılan Kılınçsoy, değişim talebiyle Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidar olma talebini bir tutuyor.

Çocukluğundan bu yana ülkücü harekete gönül vermiş olan Orhan Kılınçsoy, partisini iktidar olarak görmek istiyor.

Neden Meral Akşener’i de desteklediğini açıklayan Orhan Kılınçsyo sözünün eri, dediğini yapan ve kimseyi yarı yolda bırakmayan bir isim.

İşte Kılınçsoy’un MHP’yle ilgili anlattıkları...

 

Bonzaiye karşı mücadelenizle gündeme geldiniz. Karamürsel’de uyuşturucu büyük bir sorun mu?

-Uyuşturucu kullanımı son yıllarda arttı. Karamürsel’de biz bu sorunu çözmek için çok çabalıyoruz. O görüntülerdeki şahsa ben yakaladığımda sigara paketini boşaltmış, bonzai dolduruyordu. 12-13 yaşında kız çocuklarına, erkek çocuklarına bu uyuşturucuyu içiriyorlar. Şimdi bunu yapan adam 70 yaşında olsa ne olur, 100 yaşında olsa ne olur? Ben böyle bir şeyle yine karşılaşsam yine cezasını veririm. Bu benim insanlık görevim.

 

Karamürsel’de uyuşturucu kullanımının bu kadar artmasının sebebi sizce nedir?

-Özellikle Yalova’dan kentimize giriş yapan torbacılar var. Yalova’da ikamet ediyorlar ancak Karamürsel’i mesken tutmuş durumdalar. Bu engellenmeli. Biz elbette emniyetin işini üstlenmiyoruz burada. Bir olaya denk geldik ve kendimizi tutamadık. İbret olması için de herkesle paylaştık bu görüntüleri.

 

Siyasete dönersek, parti içerisinde değişim istiyorsunuz.

-Evet değişim istiyorum. Bunu her ortamda da dile getiriyorum.

 

İlçe başkanlarına baskı yapıldığı biliniyor. Size de böyle bir baskı geldi mi?

-Hayır bana bu konuda bir baskı gelmedi. Baskı gelebileceğini de düşünmüyorum. Ben seçilmiş bir ilçe başkanıyım. Beni il başkanı ya da genel merkez atamadı. Ben delegelerin oyuyla göreve seçildim.

 

Orhan Kılınçsoy neden değişim istiyor?

-Ben bu partide 17 senden bu yana mücadele ediyorum. Ocak başkanlığından bugünlere geldim. Kocaeli Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Şu anda halkın Milliyetçi Hareket Partisi’ne olan güveninde bir sıkıntı var. Bu genel başkanla olan herhangi bir problem değil. Genel başkanın etrafında bulunan ekip bizi ve genel başkanımızı iyi anlatamadı. Anlatamadığından dolayı da gittiğimiz her yerde biz partimizi anlatmamız gerekirken genel başkanımızı anlatmaya başladık. İlçe başkanları, il başkanları, seçimlerdeki adaylar genel başkanımızın söylemlerini doğru anlatamadılar.

 

 

Karamürsel’de de durum böyle miydi? Genel başkanı anlatamadınız mı?

-Ben Karamürsel ilçe başkanını devraldığımda 600 oyumuz vardı ilçede. 6 bin oya çıkarttım bunu. 99’dan beri meclis üyesi olmayan Karamürsel’e MHP’li bir meclis üyesi kazandırdım. İkinci meclis üyesini de 14 oyla kaybettim. Ben genel başkanımızın politikalarını Karamürsel’de iyi anlattım. Genel başkanımızın Türkiye Cumhuriyeti hakkında, Türkiye’nin birlik ve beraberliği hakkında yapmak istediklerini insanlara iyi anlattığımız için Karamürsel’de Milliyetçi Hareket Partisi oy patlaması yaptı. Karamürsel’de 11 bin oyla belediye başkanlığı alınıyor. 7 Haziran seçimlerinden sonra ülke bize koalisyon kurmamız için bir ortam yarattı. Bu ortamı biz iyi değerlendiremedik.

 

HALK KOALİSYON İSTEDİ

Sizce AKP’yle koalisyon yapılmalı mıydı?

-AKP’yle koalisyon yapılması bir yana, Türk halkı 4 partiye koalisyon yapın diye oy verdi. Bunu benim söylememe gerek yok. Genel merkezin iyi analiz edip bu tabloyu görmesi lazımdı.

 

Genel merkez danışmanları genel başkanı yanılttı diyebilir miyiz bu konuda?

-Ben yanlış yönlendirdiklerini düşünüyorum. Bu seçimleri çok daha iyi değerlendirebilirdik. Bu bir fırsattı. Bu fırsatı değerlendiremedik.

 

Sadece seçim sonuçları mı sizi değişim düşüncesine itti? Tek sebep bu muydu?

-Ben Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidar olmasını istiyorum. Ben Meral hanımla illeri geziyorum. Artık Milliyetçi Hareket Partisi’ni aşan bir halk hareketi var önümüzde. Benim iktidar arzum burada hayat buluyor. Türkiye’de sadece Milliyet Hareket Partisi üyesi 547 üst kurul delegesi değil, halk bir değişim istiyor. Bunu da Meral hanım başarıyor. Türkiye’ye mal olmuş bir isim. Sonuna kadar destekçisiyim. Meral Akşener benim çok sevdiğim ablam. Eşimin akrabası. Kendisini yıllardan beri tanıyorum. Benim Meral Akşener’in yanında olmamdan daha doğal bir şey olamaz. Bu bir anlamda gereklilik.

 

Bugüne kadar hep sustunuz. Hiçbir aday hakkında olumsuz konuşmadınız, genel başkanı eleştirmediniz. Ülkücüleri taraflaştıran söylemlerde bulunanların davranışlarını doğru buluyor musunuz?

-Ben doğru bulmuyorum. Tasvip etmiyorum. Bunu arkadaşlarımla da paylaştım. Ben sosyal medya kullanıyorum. 7 Haziran’dan bu yana bu konuyla ilgili hiçbir yazı yazmadım. Bu yazının partime zarar vereceğini düşündüm. Bir kurumun temsilcisi olduğum için partimize zarar gelsin istemedim.

 

Genel başkanlık için pek çok aday var. Bu adaylar arasında neden Meral Akşener genel başkan olmalı?

-Bunu Sinan Oğan’ı destekleyen bir arkadaşımıza sorsanız o size Sinan Oğan’ı anlatır. Koray Aydın’ı destekleyen arkadaşımız Koray Aydın’ı anlatır. Meral Akşener’in farkı halkta ciddi bir karşılığı olması. AKP’nin içinde de karşılığı var. CHP’nin içinde de karşılığı var... Bütün siyasi görüşlerde karşılığı var.

 

Türkiye’deki pek çok teşkilata olduğu gibi Kocaeli’de de değişim talep eden üst kurul delegelerine büyük bir baskı var. İlçe başkanlarını istifaya zorluyorlar. Bu tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-İlçe başkanlarına yapılan baskıları hoş bulmuyorum. İlçe başkanları görevlerine az öncede söylediğim gibi delegelerin tercihiyle geldi. Beni Karamürsel’in üyesi, delegesi seçti. O baskı beni ilgilendirmez. Arkadaşlara elbette baskı yapıyorlar. Derince’ye baskı yapıyorlar, Darıca’ya baskı yapıyorlar. Ama Karamürsel’e baskı yapamıyorlar. Buna güçleri yetmiyor. Beni ülkücü alem çok iyi tanıyor. Ben çorba satarım. Ben köfte satarım ama asla adam satmam. Bugüne kadar hep dost biriktirdik.

 

7 Haziran seçimlerini geçti. 1 Kasım seçimleri geçti. 7 Haziran seçimlerinden önce ülkede terör sorunu hiç dillendirilmiyordu. Seçimlerin ardından birden bire her yerde sorun belirdi. Kaos ortamına sürüklendik. Ülkedeki siyasi atmosferi nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Bu yaratılan kaosun tek sebebi başkanlık sistemi. Nasıl 7 Haziran seçimlerinden sonra cumhurbaşkanı kaosun tek başına iktidar olmadan bitmeyeceğini söyledi, şimdi de başkanlık için aynı şey söz konusu. Başkanlık gelirse kaos bitecek ülkede. Amaçları bu. Şu anda Güneydoğu’da girilmeyen mahalleler var. Aylarda operasyonlar sona ermedi. Ülkenin bir bölümü gidilemez durumda. Ben size bir şey söyleyeyim bu Meral hanımın kelamı. Biz Hakkari’de düğün olacak Hakkari’ye gideceğiz. Van’da Milliyetçi Hareket Partisi’nin kongresi olacak Van’a gideceğiz. Bize sordukları gibi Sivas’tan öteye değil sadece, ülkenin dört bir yanına gideceğiz. Bakın size bir şey söyleyeyim biz Başbuğ yaşarken doğuda Kürtçe dergiler dağıtırdık. Devletçi olan aşiretlerle bağımız vardı. Cizre’nin Muş’un belediye başkanları MHP’liydi. Başbuğdan sonra gelen yönetim doğudaki teşkilatları asimile etti. Şimdi adam Kürt, ben ülkücüyüm diyor. O eski doğudaki teşkilatlanmaları örnek veriyor. Biz yeniden doğuda Milliyetçi Hareket Partisi bayrağını dalgalandıracağız.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-Milliyetçi Hareket Partisi iktidar olmayacaksa ama ben ilçe başkanı olacaksam olmayayım daha iyi. Benim tek arzum, tek gayem Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidar olması. Ben hiçbir ülküdaşımla dargın değilim. Bir anlık dalgınlıkla sosyal paylaşım sitesinde yanlış ifadelerde bulundum. Burada, Kocaeli’de herkes bizim dostumuzdur. Milliyetçi Hareket Partisi’nde herhangi bir iç savaş ve kavga ortamı yoktur. Birlik içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi iktidarına yürüyeceğiz.

  

GENEL MERKEZ ÜLKÜCÜLERİN BİRLİĞİNİ KIRDI

Genel merkez. muhaliflerin imzalarını değerlendirdi ve kurultay toplamama kararı aldı. Bildiğim kadarıyla bu tüzüğe aykırı.

-Evet tüzüğümüze aykırı bir durum bu.

 

Bu tavrı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Bu konuda genel başkan adaylarımız ve hukuk danışmanları gerekli çalışmayı yaptı.

 

Bu sürecin mahkemelik olması, buralara kadar gelmesi doğru muydu?

-Milliyetçi Hareket Partisi’nin mahkemeye taşınması bence doğru değildi. Bugün demokrasiden bahsediliyorsa ve 600’e yakın insan bir değişim talep ediyorsa çıkıp kongreyi toplamamanız doğru değil. Değişim talebi dikkate alınsaydı ülkücüler bu duruma düşmezdi. Şu anda ülkücüler arasında bir kırgınlık var. Herkes ayrılmış durumda.

 

Ülkücülerin birliği kırıldı diyebiliriz bir anlamda...

-Evet ülkücülerin birliği genel merkezin bu tavrıyla kırıldı. Kongre toplansaydı, herkes gider oyunu kullanır ve bize yakışan bir tabloda genel başkanımızı seçerdik. Biz şimdi Kocaeli’de zaten bir avucuz. Saysak 100 kişi değiliz. Kanaat önderlerinin hepsi şu anda taraflaşmış durumda. Aslında hepimizin söylemlerine dikkat etmesi gerekiyor. Yarın genel başkanımız Sinan bey olur, Koray bey olur, Devlet bey olur ya da Meral hanım olur fark etmez. Bizim onun arkasında yürümemiz gerekiyor.

3549 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER