KORKMAZ: KARDEŞLERİMİZ SEÇİMLERDE KANDIRILDI!

Korkmaz: Kardeşlerimiz seçimlerde kandırıldı!

Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz, geride bıraktığımız 1 Kasım seçimlerindeki başarısızlığı “Kardeşlerimiz kandırıldı” şeklinde yorumladı

28 Şubat’ta gerçekleşen 5. olağan ilçe kongresinde Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı seçilen Necati Korkmaz, ilk röportajını gazetemize verdi.
Necati Korkmaz, ilçe başkanı olarak bundan sonraki süreçte yapacakları siyasi çalışmalar hakkında bilgi vererek, 3 senelik süre içerisinde yerelde kendilerini ifade edeceklerini söyledi.
Saadet Partisi’nde meydana gelen kopmaların partiye etkilerinden söz eden Korkmaz, “İki kere kopmalar oldu. Üçüncü bir bölünme olur mu bilemiyorum” dedi.
Necati Korkmaz, Gebze’nin en temel sorunun ulaşım olduğunu ve bu konuda biran önce gerekli adımların atılması gerektiğini söylerken seçimlerde Saadet Partisi’nin düşük oy almasını da “Kardeşlerimiz kandırıldı” şeklinde yorumladı.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1966 Bayburt doğumluyum. İlkokulu köyümde okudum. Ortaokulu Bayburt’ta okudum. Lisenin bir kısmını Bayburt’ta bir kısmını Erzincan’da okudum. Liseyi Erzincan’da bitirdikten sonra depremden dolayı Gebze’ye taşındık. Zonguldak’taki eski Karaelmas Üniversitesi şimdiki adı Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik Bölümü’nü bitirdim. Evliyim, 2 oğlum bir kızım var. Oğlumun biri Sakarya Üniversitesi’nde okuyor. Diğer oğlum ise Rusya’da okuyordu. Bu olaylardan dolayı kendisini sınır dışı ettiler. Hem İngilizce hem de Rusça nedeniyle orada okumak istemişti. Bakalım bundan sonra nasıl olacak hep birlikte göreceğiz.

 

KENDİMİZİ İFADE EDECEĞİZ

Siyasete ne zaman ve nasıl başladınız?

-Siyasete ilk olarak köyden ortaokulu okumak için Bayburt’a gittiğimi zaman o dönem ciddi bir Milli Görüş ağırlığı vardı. Bayburt’ta bir demokratlar vardı bir de Milli Görüşçüler... Bizim orada sol yoktu. Bizim bulunduğumuz ortamda da Milli Görüş’ün düşünceleri bize daha yakın ve cazip geldi. Lisede pek Milli Görüş içerisinde olamadım. Üniversitede ise Milli Görüş’ün evlerinde kaldım. Gebze’de de Milli Gençlik Vakfı’nda olsun Anadolu Gençlik Derneği’nde olsun görevler aldım. Daha çok mutfak kısmında görev alıyordum. Bizde isteme değil de daha çok görev verme durumu vardı. Son olarak ise mart seçimlerinde ve haziran ile kasım seçiminde de karargah başkanı olarak atandım. Karargah başkanlığından sonra ilçe başkanı olarak atamam yapıldı. Kongreye kadar da ilçe başkanı olarak görev yaptıktan sonra kongrede de seçilmiş ilçe başkanı oldum.

 

Yeni dönem için ne tür proje ve çalışmalarınız olacak?

-Gebze’de ciddi bir Milli Görüşçü potansiyelimiz var. Bu kişiler şu veya bu şekilde, şu veya bu partide görev yapıyor. Bir kısmı ise siyasetten tamamen kendini izole etmiş. Bir kısmı da aktif veya pasif olarak vakıf veya derneklerde görev yapıyor. Bu kardeşlerimizle bizim iyi bir diyaloğa geçmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu kardeşlerimizle yine eski günlerdeki gibi bu çatı altında bir araya gelmeliyiz. Burası baba ocağı, bu baba ocağında tekrar kardeşleri bir araya gelme noktasında elimden gelen bütün gayretleri sarf edeceğim. Bu nasıl yapılır, ne zaman başlayacak bununla ilgili olarak da ilçe yönetimimizle en kısa sürede bir yol haritası belirleyeceğiz. Yakın bir süreçte referandum olursa olur olmazsa önümüzdeki 3 sene boyunca bir seçim yok. Bu 3 senelik süre içerisinde yerelde bizler kendimizi ifade edeceğiz. Gebze’de yapılan hizmetlerin doğru olanlarını takdir edeceğiz. Yapılamayanları da ‘şu da yapılsaydı iyi olurdu’ diyeceğiz. Gebze’ye faydalı olmak adına yapılana diyecek bir şeyimiz yok. Gebze’de yapılan, yapılması gereken ne varsa kardeşçe bir üslupla ifade edeceğiz.

 

EN TEMEL SORUN ULAŞIM

Sizce Gebze’nin en temel sorunu nedir ve sizin bu soruna ilişkin çözüm öneriniz var mı?

-Gebze’nin en temel sorunu ulaşım. Bununla ilgili olarak ilçe teşkilatı olarak bizim 4 temel başlıklı biz çözüm önerimiz var. Bu 4 temel çözüm önerileriyle ilgili olarak arkadaşlarımız gerekli çalışmayı yapıyor. Bu 4 temel çözüm önerimizi de bu hafta içerisinde kamuoyuna açıklayacağız. Açıklayacağımız bu çözüm önerilerinin gerçekleştirilmesi durumunda kazanacak olan Gebze ve Gebze halkı olacaktır. Bunu kimin yaptığı da önemli değil. Önemli olan doğru olan bir işin doğru zamanda yapılmasıdır. Gebze şu anda yeniden yapılanılıyor. Bütün mahallelerde gecekondular olsun eski evler olsun yıkılarak yeni binalar yapılıyor. Bugün yapılması gerekeni yapabilirsek geleceğimiz kurtarmış oluruz.

 

İlçe kongrenizin olduğu gün Erbakan Vakfı’nın da burada bir programı vardı. Erbakan Vakfı ile aranızda bir fikir veya görüş ayrılığı var mı?

-Vakıfta bulunanlar tek tek bizim kardeşlerimiz. Bu noktada ayrı bir parti değiller. Vakıf çalışması yapıyorlar. Fikri olarak da bizle en ufak bir fikir ayrılıkları söz konusu değil. Fatih bey ile bizim genel merkezimizin arasında belki böyle bir beraber çalışma noktasında biraz irade eksikliği var. Şu an Fatih bey partide değil de vakıfta çalışmalarını yapıyor. Bir irade zayıflığı var. Ama Fatih beyin de Saadet Partisi’nden ayrı düşündüğü veya ayrı bir söylem içerisinde olduğunu söylemeyiz. Vakıfın etkinliği ile ilçe kongremizin çakışması bir iletişimsizlik ve 28 Şubat’ın rahmetli hocamızın ölüm günü olması nedeniyle böyle bir çakışma oldu. Tabi onlar da biz de istemezdi böyle bir çakışmayı istemezdik. Bir art niyet aramıyorum.

 

KAFALARI KARIŞTIRDILAR!

Kamuoyunda şöyle bir algı var: ‘Saadet Partililer seçim süreci boyunca çok çalışır ancak sandıkta oyunu vermez.’ Bu algıyı nasıl kıracaksınız?

-En zor algılardan bir tanesi. Bu seçimde karargah başkanı olduğum için bu süreci çok iyi biliyorum. Bizim bu çalışmalarımızı son bir haftaya kadar sadece izlediler. Bizim çalışmalarımızın karşısında bir çalışma yapmadılar. Bir korku ortamında seçime gidildi. Yerel seçimler de normal yerel bir seçim olmadı. Başka bir hava vardı. Son bir hafta bizden ayrılma arkadaşlarımız burada bizim tabanımıza yönelik ciddi bir çalışma yaptılar. Bu çalışmada önde gelen ağabeylerimizi bir yerlerde topladılar. Bunlara karanlık bir tablo ortaya koyarak ‘ülke elden gidiyor, bu oyların öteye beriye gitmemesi lazım. Siz Milli Görüşçüsünüz biliyoruz size AKP’li olun demiyoruz. Biz ülkenin mevcut durumunu kurtarmak adına oyların bölünmemesi istiyoruz. Yoksa ülke fena bir noktaya gidiyor’ tarzında sunuşlarla kardeşlerimizin kafalarını karıştırdılar. Bu son 2 seçimde de yaptılar. Özellikle bölgemizde bunu çok kıymetli büyüklerimiz organize ettiler. Bunu gözümüze baka baka yaptılar. Bunu yaptıktan sonra biz o kardeşimizin yanına gidince anladık ki ikna edilmişler. Yoksa bugün Gebze’de bu kadar oy alacak bir parti değiliz. Bütün oylarımız emanet tarzında gitmiştir. Emeğimize de yazık oldu. Yoksa belediye seçimlerinde bizim rakibimiz yoktu.

 

SP’den Numan Kurtulmuş ayrıldı, ardından Erbakan Vakfı kurulmasıyla birlikte bir ayrılma oldu. Bu ayrılmalar partinize ne gibi etkisi oldu?

-Bunlar hep 28 Şubat’ın sonuçlarıdır. 28 Şubat’ta bazı köşe yazarlarının bir kısmı siyonizmin akıl hocalarından aldıkları fikirleri yazdılar. Orada yazılanlar şöyle idi; Bu partiyi kapatmak yetmez, bu partinin liderlerine siyasi yasak getirmek yetmez, bu partiyi bölmek lazım. Hatta bire bölmek yetmez, ikiye üçe bölmek lazım. Birinci kopma Tayyip Bey, Abdullah Gül ve Bülent Arınç ile bölündü. Ciddi bir bölünme idi. Ama Kocaeli’yi etkilemedi fazla. Sonra Numan Bey ile bölünme oldu. Numan Bey ile giden kardeşlerimizin hiçbiri direk AKP’ye gidecek kişiler değillerdi. Bu dolambaçlı yolla AKP’ye gidildi. Üçüncü bölünme nasıl olur, olur mu bilemiyorum. Ama burası bir okul. Burası bir baba ocağı.

 

Belediyenin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Arkadaşların kendi bakış açılarına göre doğru olan şeyi doğru yaptıklarına inanmak istiyorum. Kendilerince doğru olanı yapıyorlar. Proje aşamasında olan konularda da bizler basın aracılığıyla fikrimizi açıklarız. Kendi projelerimiz de olacaktır. Özellikle ulaşım konusunda biran önce gerekli adımlar atılmalı. Muhalefet dediğiniz, bulunduğu ortama faydası olan demektir.

2752 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER