KÜÇÜKKAYA VE TARHAN'DAN İSTİFA ÇAĞRISI

Küçükkaya ve Tarhan'dan istifa çağrısı

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve Milletvekili Tahsin Tarhan beraber bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama sırasında Küçükkaya, İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut'u istifaya davet ederken, Tarhan ise "İçişleri Bakanı'nın ve MİT'in istifa etmesi gerekir" dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Tahsin Tarhan ve İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya birlikte CHP İzmit İçe Başkanlığı'nda gündeme dair bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklaması sırasında Tarhan ve Küçükkaya'ya CHP'li İzmit Belediye Meclis Üyeleri Ersin Albayrak ve Veli Beyaztaş eşlik etti. Açıklama sırasında Küçükkaya önceki gün İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut'un 'Hain olmayan herkes Türkiye'de güvendedir' açıklamasını ele alarak Bulut'u istifaya davet etti. Tarhan ise Ankara patlamasıyla ilgili iktidarın sorumluluk alması gerektiğini belirterek, "İçişleri Bakanı ve MİT'in istifa etmesi gerekir" dedi.

 

1.5 TRİLYON DOLAR KAYBIMI VAR

Basın açıklaması sırasında ilk olarak konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, "Ülke olarak yaklaşık 2 buçuk 3 yıl önce gerçekleştirilen bir barış süreci yaşadık. O günlerde barış süreci yanlış bir politikadır diye söyleyen herkesi vatan haini diye adlandıran iktidar bugün gelinen noktada ülkeyi bir kaosa sürüklemektedir.Oslo'da başlayan bu barış süreci Dolmabahçe'de mutabakatla açıklandı. Bu süreçlerde peşmergelerin Irak sınırından Türkiye geçişi, Türkiye'den ise Suriye'ye girişi sırasındaki faturaları bile Yatırım İzleme Kordinasyonu tarafından ödendi. Güneydoğu'da çukurlar açılırken izlendi. Bunların hepsi barış adı altında gerçekleştirildi. Gelinen son noktada başkanlık sistemine gidilemiyor diye ülke kabus ve cehenneme döndü. Terörle mücadelede bir buçuk trilyon dolar maddi kaybımız var. Bu parayla bin tane boğaz köprüsü, 833 tane marmaray ve 375 tanede Atatürk Barajı yapılabilirdi" dedi.

 

BULUT'UN İSTİFA ETMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Küçükkaya açıklamasının devamında İzmit Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Bulut'un Twitter üzerinden yaptığı "Burası Türkiye... Özgür ve emin insanların ülkesi... Hain olmayan herkes, Türkiye'de güvendedir!" açıklamasını ele aldı. Küçükkaya konuyla ilgili, "Her şeyden önce bir ilçe başkanı olarak değil bir İzmit vatandaşı olarak konuşuyorum. Şahsın mesleğine baktığında avukat, sosyal medyaya bakınca politikacı ve en önemlisi kendisi bir baba. Hain olmayan herkes Türkiye'de güvendedir diyor. Peki şimdi bu ülkede öldürülen insanlar hain midir? Bu hangi vicdana sığıyor. Böyle bir arkadaş nasıl başkan vekilliği yapıyor. Nevzat Doğan bu cümleyle ilgili düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Bu vatandaşın istifa etmesini talep ediyoruz. Eğer ki etmiyorsa Nevzat Doğan'ın gereğini yapması  gerekir. Bu saatten sonra İzmit halkının vergisiyle Belediye Başkan Yardımcılığını işgal etmemeli" ifadelerini kullandı.

 

ÜLKEDE SİYASAL BOŞLUK VAR

Küçükkaya'nın açıklamasının ardından konuşan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ise "Mutsuz ve acılı bir süreç yaşıyoruz. Kalbimizden vuruluyoruz. Ancak sorumluluk almayan bir iktidar var. Özellikle bu son patlamada tamamen sivil vatandaşlarımız hedef alındı. Hükümetin bir an önce sorumluluk alması gerekiyor. Amerika Büyükelçiliği olayların iki üç gün öncesinde patlamayla ilgili bir açıklama yapıyor. Devamında bizi Türkiye uyardı diyor. Madem biliniyor neden? önlem alınmıyor. Türkiye'de bir siyasal boşluk var. İçişleri Bakanlığı boşluğu, emniyet boşluğu, MİT boşluğu var. Bu kadar sivil vatandaşımızı kaybediyorsak, şehir merkezlerine cephanelik taşınıyorsa bu ülkede bir güvenlik boşluğu var demektir. Onun için İçişleri Bakanı'nın istifa etmesi gerekir. Aynı şekilde MİT'inde istifa etmesi gerekir. Bu olayların hesabını birileri vermelidir" dedi.

 

SADECE MUHALEFETİ SUÇLAMAKLA OLMAZ

Tarhan açıklamasının devamında, "CHP olarak 17 kere terör olaylarının araştırılması için önerge verdik ve her seferinde reddedildi. Eğer AKP bu konuda samimiyse 4 partiyle birlikte terörü sonlandırmak için elinden geleni yapmalıdır. CHP olarak biz hazırız. Teröre karşı tek yürek olunmalıdır. Birlikte bu beladan kurtulmalıyız. Ülkenin bekası için biz sorumluluk almaya hazırız.  Türkiye'nin sorunu sadece terör değildir. Ekonomik anlamda da sıkıntılar yaşıyoruz. İşsizlik %10.8 oranına ulaştı. İşsizlik ve yoksulluk arttığı sürece bu ülkede terör sorunu bitmez. İktidarda olan AKP'nin sorumluluk alması gerekir. Sadece muhalafeti suçlamakla olmaz" ifadelerini kullandı.

 

SORU ÖNERGESİ VERDİK

Tarhan son olarak ise, "Ülkemizin tek gündemi de başkanlık sistemi değildir. Başkanlık sistemini gündemden hiç düşürmüyorlar. Ülkemizin öncelikli olarak sorunu yoksulluk, işsizlik, ekonomi ve terördür. Ayrıca Trabzonda yaşanan ve Fenerbahçe takımına gerçekleştirilen silahlı saldırıyla ilgili mecliste bir soru önergesi verdik. Ancak hala bir soruşturma açılmamış. Adalet bakanının verdiği cevapta biz özel mahkemelere müdahale etmiyoruz diyor. Biz muhalefet partisi olarak her olayın takipçisi olacağız" şeklinde konuştu.

3800 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER