OFLUOĞLU: KARTEPE, İZMİT’E BAĞIMLI!

Ofluoğlu: Kartepe, İzmit’e bağımlı!

CHP’nin Kartepe Belediye Meclisi Üyesi Temel Ofluoğlu, Kartepe’nin ilçe olmasına rağmen sorunlarının çözülmediğini, sağlıktan tutunda noter hizmetlerine kadar her alanda İzmit’e bağımlı olduğunu söyledi

2009 yılında 11 belde belediyesinin kapatılmasıyla kurulan Kartepe Belediyesi’nde sorunlar ilk günden beri bitmek bilmiyor.

Muhalefet partilerinin bugüne kadar yeterli özeni gösteremediği Kartepe’de halen pek çok sorun atlanıyor, pek çok aksaklık kamuoyuna yansımıyor.

30 Mart 2014’te göreve seçilen Kartepe Belediye Meclis Üyesi Temel Ofluoğlu ile ilçenin sorunlarını ve partisinin seçimlerde aldığı sonuçların arkasındaki sebepleri konuştuk.

Dersine iyi çalışan, elinden geldiğince ilçe muhalefetine destek olmaya çalışan Ofluoğlu, düşüncelerini samimiyetle paylaştı.

 

Temel bey, CHP’de siyasete nasıl girdiniz?

-Siyasetten önce biz zaten sivil toplum örgütlerinde görev almıştık. Okul koruma derneklerinden başladım ben mücadeleye. Daha sonra çalışma hayatında sendikacılıkla devam ettim. Türk Harb-İş Sendikası’nda işyeri temsilciliği görevinde bulundum. 1980’den bu tarafa Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesiyim. Ben olaylara ideolojik olarak bakıyorum. CHP’nin ilkelerini benimsiyorum ve o ilkeler doğrultusunda hizmet veriyorum. İlk aktif görevim Köseköy belde başkanlığıydı. Daha sonra CHP Kartepe İlçe Örgütü’nün kurucu yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptım. 2014’te gerçekleştirilen yerel seçimler öncesinde yapılan önseçimle meclis üyesi aday listesine girdim ve seçimlerde meclis üyesi oldum.

 

Kartepe’de mücadeleniz nasıl başladı?

-Kartepe, 11 belde belediyesinin birleştirilmesiyle kurulan bir ilçe. Biz Köseköy Sivil İnisiyatifi’ni kurarak bu kuruluştaki hataları dile getirdik. Biz Kartepe ilçesinin kurulmasına karşı değildik. Tek isteğimiz 11 belde belediyesinin kapatılmamasıydı. İzmit’in doğusunda bir iktisat belediyesinin kurulmasını istedik. Alt belediyelerin birleşebileceğini ancak kimi belde belediyelerinin açık kalması gerektiğini ifade etmiştik.

 

Belde belediyelerinin kapatılmasına neden karşı çıktınız?

-O zaman bütün belediye başkanlarını davet ettiğimiz bir toplantı gerçekleştirmiştik Kartepe’de. Özel bir toplantı ve sunum gerçekleştirdik bu konuyla ilgili. Kanunun çıkmasıyla beraber 50 bin nüfus değil, 25 bin nüfuslu bir ilçe kuralım ve belde belediyelerini kurtaralım dedik. Çünkü ilçe 269 kilometrekarelik bir alanda yer alıyor. 2 bin 750 tane caddesi ve sokağı var. Burada bütün bölgeye hizmet verilmesinin zor olacağı biliniyordu. Bu sebeple belde belediyelerinin kapatılmaması gerektiğini ifade ettik.

 

KARAR DOĞRU AMA BÖYLE OLMAMALIYDI

Kartepe’nin ilçe olması doğru bir karar mıydı?

-Kesinlikle doğru karardı ancak bu şekilde olmamalıydı. Kartepe’nin, İzmit’in keşmekeşinden kurtarmak, sağlık hizmetlerinde İzmit’e bağımlı olmamak düşünüldüğünde ilçe olmasının gerekli olduğu görülüyor. Biz bu düşüncemizi İzmit Sivil İnisiyatif Platformu’yla da paylaştık. İzmit’te bütün siyasi partilerin milletvekili düzeyinde, AKP’nin ise il başkan yardımcılığı düzeyinde katılım gösterdiği bir toplantı organize ettik. O toplantıda Kartepe’yle ilgili hazırladığımız kitapçıkları ve CD’leri herkese dağıttık fakat bu kabul görmedi ve belde belediyeleri kapatıldı.

 

SAĞLIK TESİSİ YOK

Kartepe ilçe olduktan sonra ortaya çıkan en büyük sorun nedir?

-Şu anda Kartepe’nin hastanesi yok. Yine İzmit’e bağımlı durumda. Saat beşten sonra Kartepe’de iğne yapacak bir sağlık kurumu bulamıyorsunuz. Burası dağınık yapılanmanın olduğu bir ilçe. Maşukiye’de, Arslanbey’de dağlık bir bölümde bir vatandaş hastalansa onu İzmit’te bulunan bir hastaneye götürmek zorundayız. Bu da çok uzun zaman alıyor. Acil hizmet verebilecek bir hastanemiz bile yok. Nüfusumuz sürekli artıyor. Şu anda 107 bine ulaştı. Burada bir tane toplum sağlığı merkezi kuruldu bizim zorlamalarımıza karşılık. 11’e kadar nöbet sistemi uyguluyorlar. Tabi çok kapsamlı araştırılması gereken hastalar yine İzmit’teki hastanelere yönlendiriliyor. Bizim bir talebimiz var; ilçede bulunmayan hastane ve noterlerle ilgili. Adliyenin, noterlerin, vergi dairelerinin bölgemize kurulmasını istiyoruz. Böylece ilçemiz gelişebilir.

 

Bu konuda nasıl bir çalışma yaptınız?

-Kartepe Belediyesi’ne iki önerge verdik. Bakanlıklarla görüşülmesi ve önemli kamu kurumlarının bölgemize inşa edilmesiyle ilgili. Hem Büyükşehir’i hem de Kartepe Belediyesi’ni yöneten başkanların seçim beyannamelerinde bu kurumların Kartepe’ye getirileceği, Kartepe’ye yatırım yapılacağı ifadeleri yer alıyordu. Biz bu vaatleri sürekli hatırlatıyor ve ilçemizin gelişmesi için çalışıyoruz.

 

SAĞLIKLA İLGİLİ PLANLARI YOK

Peki Kartepe Belediyesi yetkililerinin muhalefete bakışı nasıl? Tekliflerinizi değerlendiriyorlar mı?

-Özellikle sağlık konusunda belediye bize sürekli İzmit’i işaret ediyor. Herhangi bir plan ve programları yok. Biz Sağlık Bakanlığı’na kadar bu konuyu ilettik. CHP’li vekillerle birlikte Ankara’da hem hastane için hem noter için hem de diğer kurumlar için başvuruda bulunduk. Hepsinin ilgili bakanlıklarıyla görüşüldü. Tabi ki burada sadece bizim değil, mevcut iktidarın da bu konuların üzerine düşmesi lazım. Önemli olan bu işin burada uygulanabilmesi. Kartepe’de bugün yapılan imar planı değişiklikleri 360 bin nüfusa göre yapılıyor. Biz de diyoruz ki 360 bin nüfusa göre bunu planlıyorsanız 200 yatak kapasiteli hastaneniz nerede? Bunu bize gösterin diyoruz, yok.

 

Şu anda Kartepe’de sağlık tesisleri için hazırlanmış bir imar planı yok mu? Sağlık tesisleri için yer ayrılmamış mı?

-Bize sadece mevcut sağlık ocaklarının yerini gösterebiliyorlar. Bu da tabi ki Kartepe için olumsuz bir yaklaşım. 107 bin nüfusa ulaşmış bir ilçenin imar planlarında sağlık tesislerinin, noterin, vergi dairesinin bulunmaması nedeniyle vatandaşlarım sürekli İzmit’e gidip geliyor. Kocaeli’nin 11 tane milletvekili var. Sadece muhalefetin değil AKP’li vekillerin de Ankara’da Kartepe için çalışması lazım. Biz Kartepe ilçesi kurulduğunda bu yana böyle bir çalışma göremiyoruz. Oysa Kartepe’nin gelişmesi önemli bir konu. Bu siyaset değil.

 

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Geçtiğimiz haftalarda gazetelere yansıdı, Kartepe Belediyesi yurtdışında bir sağlık kuruluşuna, hastaneye destek oldu ve 1 milyon liralık yatırım sağladı. Bu durumu muhalefet olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Bosna Hersek’teki bir hastaneye doğum servisi kurulduğu gündeme geldi. Kartepe Belediye Başkanı da bölgeye giderek servisin açılışını yaptı. Bize söylenen, tesis için harcanın 1 milyon liralık yatırımın bölgemizde yer alan bir sanayi kuruluşu tarafından yapıldığı. Meclisten Bosna Hersek seyahatiyle ilgili herhangi bir karar alınmadığı için gezi giderlerini sorduk. Bize belediye kasasından harcama yapılmadığını söylediler. Bizim merak ettiğimiz konu şu, madem ki belediyenin böyle bir yatırımı sağlayacak kadar gücü var, neden Kartepe’deki toplum sağlık merkezinde ihtiyaç olan KOAH hastaları için gerekli cihaz, ölçüm aleti alınmıyor? Bize üstü kapalı ‘olabilir’ dediler. Fakat biz bunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Hala merkez olarak sağlık konusunda İzmit’i gösterenlere Kartepe’nin de merkez olabileceğini göstereceğiz. Biz bu Bosna Hersek olayını kabullenemiyoruz. Evde lazım olan camiye haramdır. Bizim düşüncemiz bu. İhtiyacımız varken dışarı yardım yapılması doğru değil.

 

11 belde belediyesi birleşerek bir ilçe oluşturdu. Bu, ilçede kent meydanı olmasını da engelliyor. Meydan sorunu vatandaşları etkiliyor mu?

-Kartepe’nin en büyük sorunlarından biri de kent meydanı. 3 bin metrekarelik bir alanımız var onaylanmış kent meydanı olarak. Bunun altyapısına sadece 20 milyon lira para lazım. Projenin tamamı ise 100 milyon lirayı bulan bütçelere çıkıyor. Kartepe Belediyesi’nin bu yükü kaldırma ihtimali yok. O bölgede şimdi kaymakamlık binası yükseliyor ama altyapısı yok. Biz Kartepe kurulurken kurucu kaymakamımızı ziyaret etmiştik. Kendisi Uzunçiftlik’e konuşlanmıştı. Neden o bölgeyi seçtiğini sorduğumuzda vatandaşların tek vasıtayla bölgeye ulaşabildiğini söylemişti. Tek ana arterden bölgeye ulaşım vardı. Biz bu düşünceyi destekliyoruz. Şimdiki kent meydanı ise kolay ulaşım sağlanabilen, ana arterlerin buluştuğu bir noktada değil. Biz bütün kurumların D-100 Karayolu çevresinde olmasını istiyoruz. Aksi halde vatandaşlar mağdur olacaktır.

 

30 Mart 2014’te göreve geldiniz. Bugüne kadar ne gibi çalışmalar yaptınız?

-Biz her toplantıda en az ortalama 4 soru önergesi verdik. Meclisin gündemine alınmasını düşündüğümüz konuları önceden görüşerek meclis günü gündeme alınması için çabaladık. Kimi konuları gündeme aldırdık ve görüştük. Mahalle sınırlarımızla ilgili önergeler verdik. Şu anda sınırlarla ilgili raporlarımızı hazırlıyoruz ve kimi bölgelerde değişiklik yapılmasını isteyeceğiz. Bugüne kadar en azından 150 soru önergesi verdik meclise. Kartepe’nin ilçe olabilmesi için, modern bir köy görüntüsünden kurtulabilmesi için her çalışmayı yapmaya hazır bir şekilde, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda elimizden geleni yapıyoruz.

 

BELEDİYENİN BORCU 200 MİLYON

Kartepe Belediyesi’nin mali yapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

-2016 için öngörülen bütçe 75 milyon lira. Bunun ne kadarı gerçekleşebilecek tartışılır. Kartepe Belediyesi, Maliye Bakanlığı gelirlerinin yüzde 6’sını alıyor. Bu gelirin yüzde 40’ı Büyükşehir Belediyesi’ne yüzde 10’u ise İSU’ya kesiliyor. Belediyeye sadece yüzde 3’lük bir gelir kalıyor. Bu gelirle belediyenin büyük işler yapabilmesi pek mümkün değil. Belediye şu anda kamuya olan borçlarını ödeyemiyor. Kartepe Belediyesi’nin 200 milyona yakın kamuya borcu var. Bir de piyasaya olan, bankalara olan borçlar var. Bu tablodayken belediyenin iyi olması, hizmet üretebilmesi mümkün değil. Kartepe sorunlu bir belediye ve bu sorunların giderilmesi için hamle yapılmıyor.

 

Kartepe, 12 ilçe arasında havaalanına sahip olan tek ilçe. Bu havaalanı aktif kullanılamıyor. Havaalanı aktif kullanılsa ilçenin kaderi değişebilir mi?

-Bu teknik bir konu tabi. Türkiye Hava Meydanları Müdürlüğü var biliyorsunuz. Burada büyük uçakların inmesi için sahanın yeterli olmadığını biz biliyoruz. Bizim bölgemiz aslında üç ana başlık altında planlanmış durumda; sanayi, lojistik ve turizm. Biz zamanında Akmeşe’yi kendi sınırlarımız içerisinde düşünerek hayvancılık ve tarımı da koymuştuk ilçe yapılanması düşüncemize ancak olmadı. Maşukiye kooperatifinde bölgede hangi ürünlerin üretildiğiyle ilgili liste var. Hayvancılık konusunda aşağı yukarı büyükbaş sayısı 10 binin üzerinde. Bununla ilgili de tesislerin belirli bir yere toplanmasıyla ilgili bir karar var. Büyük sıkıntılar var o konuda. Tepkiler var. Yaşamını buna bağlı idame ettiren vatandaşlarımız var burada. Bunu da önümüzdeki ay içerisinde gündeme taşıyacağız.

 

PARA PULUN PEŞİNDE OLANLAR...

Eskiden belde belediyelerinde CHP’nin de söz sahibi olduğu bir ilçeydi Kartepe. 2009’da ve 2014’te başarılı olamadınız yerel seçimlerde. Bu sadece adaya mı bağlıydı yoksa bölgede her geçen gün kan mı kaybediyorsunuz?

-Bizim ön seçimden çıkmış bir adayımız vardı son seçimde. Neticede özel durumları da olsa seçilen bir adayın arkadasında durmak gerekiyordu. Seçilmiş, üyeden çıkmış bir isimdi Yaşar Sönmez. Kazanıp kazanmamasında farklı gerekçeler bulunabilir. Herkes arkasında durdu. Tabi ki adayın da kendine münhasır sıkıntıları vardı. Kartepe’de seçimi almak bir ekip işi. Sosyolojik yapısı Karadeniz ağırlıklı bir bölge. İnanarak, güzel bir ekiple, yetişkin, kadın ve genç örgütlenmesiyle daha erken aday belirleyerek başarılı olabiliriz. 2014’te çok dar bir sürece sıkışmıştık biz.

 

2014’te aday olan Yaşar Sönmez daha sonra istifa ederek AKP’ye geçti. Bu sizi sıkıntıya soktu mu?

-Cumhuriyet Halk Partisi’ni etkilemedi. O ferdi bir hareketti. Onun geçişinde arkasından şunlar da gidecek gibi bir şeyler olmadı. Aslında gittiği yere daha çok zarar verdi. Bilemiyorsunuz tabi insanı. Kavun değil, koklayıp tanıyamıyorsunuz. Fakat insandır tabi düşebilir. Yaşamın içinde olan şeyler bunlar. Her şeye hazırlıklı bir siyaset yapmanız gerekiyor. Kırılmamalı, inanarak yolda yürümelisiniz. Burada 17 milyon insan açlık sınırı altında yaşıyor. Bunun da en az 4 milyonu açlık sınırının altında. Biz çalışarak, alın teri dökerek yaşayan bu insanların yanındayız. Hakkın ve adaletin yanındayız. Biz böyle insanlar istiyoruz. Paranın pulun peşinde olan insanlar istemiyoruz.

5013 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER