SARIBAY’IN AVUKATLIĞINDAN ŞÜPHE EDERİM!

Sarıbay’ın avukatlığından şüphe ederim!

HDP İl Başkanı İbrahim Ergin, HDP’nin dokunulmazlıkların tamamen kaldırılmasından yana olduğunu söyledi. Ergin, “CHP geçici maddeye evet diyecek. Bu anayasaya aykırı. CHP İl Başkanı sayın Cengiz Sarıbay buna karşı çıkmazsa avukatlığından, hukukçuluğundan şüphe ederim” dedi

Bu kentte bir gazeteci açısından en zor işlerden biri HDP’yle ilgili haber yapmaktır sanırım.

Çünkü sadece işinizi yaptığınızı kolay kolay kimse anlamaz.

Sadece haber yaptığınız için eleştiri oklarının hedefi olursunuz, zaman zaman tehdit edilirsiniz.

Bunları mütemadiyen yaşamış bir isim olarak HDP’nin il başkanlığı görevine geçtiğimiz hafta seçilen İbrahim Ergin’le görüşmek için hiç tereddüt etmedim.

Bu hafta Pazartesi Sohbetleri’nin konuğu HDP İl Başkanı İbrahim Ergin oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katıldığı kongreyle göreve seçilen İbrahim Ergin’i ilk tebrik eden isim MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu olmuş.

Hereke’de oturan ve uzun yıllar Körfez’de ticaret yapan İbrahim Ergin’i, MHP2li Gürsu’nun tebrik etmesi aslında tam da olması gereken...

Günlerdir, aylardır, 7 Haziran seçimlerinde kimileri tek başına iktidarı elinden kaçırdığından beri, 1 Kasım sonrasında kimileri başkanlık sisteminin  peşine düştüğünden beri bu ülkede kandan, kinden ve nefretten başka bir şey duyamaz olduk.

Bizim barışa ve kardeşliğe ihtiyacımız var.

Bizim dostluğa ihtiyacımız var.

İbrahim Ergin’le yeni görevini ve seçim süreçlerini konuştuk.

İşte Ergin’le gerçekleştirdiğimiz o söyleşi...

 

Siyasete nasıl başladınız?

-Ben aktif siyasete 1999 yılında HADEP Körfez İlçe Yönetimi’ne girerek başladım. Tabi ondan önce gençlik kollarında filan çalışıyordum hep. Sırasıyla geleneğimizin bütün partilerinde görev aldım. Hereke’de belde teşkilat başkanlığı yaptım. Körfez’de BDP döneminde ilçe başkanlığı yaptım. Dönem dönem il yöneticiliği yaptım. 2011’de bağımsız adaydım. 2014’te de Körfez’de belediye başkan adayı oldum. 2015’te de hem haziran hem de kasım seçimlerinde milletvekili adayıydım zaten. Arkadaşlarımız bizi bugün de Kocaeli il başkanlığına layık gördüler. Bana olan güveni boşa çıkarmayacağımı, geleneğimize, mücadelemize ve ülkenin kardeşlik ve barış ortamına katkı sağlamak için çabalayacağımı biliyorum.

 

HDP’de bir gelenek var. Başkan adayları çıkıp yarışmıyor. Kongre öncesinde parti içerisinde bir kanaat oluşuyor. Siz kongre öncesinde il başkanı olmayı bekliyor muydunuz?

-Bekliyordum işin açıkçası. Ben azimliyim ve bu azimle her şey seni bekliyor. Partimizde bir gençleşme çabası var. Bu sebeple avantajlı olduğumu düşünüyorum. Partimiz dinamik bir güçle yoluna devam edecek.

 

YIPRANMIŞLIK VARDI

Kongrenin olağanüstü yapılmasının tek sebebi gençleşmek miydi?

-Saray gladiosunun partimize yönelik baskıları, yöneticilerimizin cezaevine atılması, ilçe başkanlarımızın cezaevine atılması... Haliyle iki seçim geçmiş. Yıpranmışlık varken olağanüstü kongre yapmak zorunluluk oldu. Yıpranmış yönetimlerle yeni Türkiye’de süreçlere cevap olma şansınız yoktu.

 

Nasıl bir il yönetimi oluşturdunuz?

-Bizim yönetimimiz bütün ilçelerimizi kucaklayan, her ilçenin hassasiyetini gözeten, alanlarında nitelikli isimlerden oluşuyor. Deneyimli ağabeylerimizden destek alarak çalışmada sıkıntı yaşamayacak bir anlayış güdecek yönetimimiz var. Mühendisten, hukukçuya, işadamına kadar pek çok isim yönetimimizde yer alıyor. Oluşturduğumuz yönetim bir yetkinliktir. Biz yönetimimizle bir mesaj veriyoruz, baskılar bizi yıldıramadı aksine güçlendirdi. Hani birileri çıkmış taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın diyor ya, kimse kusura bakmasın. Taş üstünde taş bırakmaya bilirler ama kimse onlara boyun eğmeyecek. Bu onurlu mücadelede bizi geri itebileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlardır. Geleneğimizin ne kadar inatçı olduğunu, demokrasi uğruna neler feda ettiğini onlar her ne kadar bizi Türkiye halklarına farklı göstermek isteseler de herkes biliyor. Biz bugüne kadar hep uzlaşı dedik. İnsanı yaşatmaya yönelik bir politika izledik. Herkes kendine yakışanı yapar.

 

7 Haziran’a kadar devlet açısından her şey güzel gidiyordu. Ülke bir şölen havasındaydı. 7 Haziran seçimleri sonrasında bu durum değişti. 7 Haziran’dan sonra meydana gelen değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Türkiye halklarının, demokratik çevrelerin, insan hak ve hürriyetini savunan herkesin iradesi 7 Haziran seçimlerinde sandığa yansımıştı. Ama bu saydıklarımızı kabul etmeyen, iktidarları ellerinden gidenler her seferinde halkın iradesine sığınanlar, halkın iradesini yok sayıp, halkın iradesini tanımayıp daha seçim akşamında sandığı işaret ettiler, yeni bir seçim kurguladılar. Diyaloğun demokrasi güçlerine, diyaloğun HDP’ye yaradığını gördüler. Kendileri kandan ve savaştan beslendikleri için böyle bir strateji geliştirip kan ve savaş üzerinden bir siyasetle tekrardan seçime gittiler. Bana göre başarılı oldular. Her noktada, her platformda, kartel medyayla birlikte partimizi kötülediler. Sanki bu savaşın tek suçlusu HDP’ymiş gibi, Demirtaş’mış gibi kamuoyuna lanse ettiler ve beklemedikleri bir sonuç aldılar. Onlar 317 vekil çıkaracaklarını beklemiyorlardı. Tek hesapları iktidar olmaktı. Bir vekille bile olsalar razıydılar. Bugün ortaya böyle bir sonuç çıktı. Bu sonuç çok mu hayırlıdır? Vallahi kan, gözyaşı her şey ortada. Ayrıca 7 Haziran öncesinde de durum güllük gülistanlık değildi. Bize zulüm vardı.

 

SAVAŞ İLAN ETTİLER

7 Haziran’dan önce neler yaşandı sizin açınızdan?

-Adana il binamıza bomba, Mersin il binamıza bomba, Karlıova’da servis şoförümüzü başını ezerek öldürme, Erzurum’daki servis şoförümüzün linç edilmesi, yakılması ve önünde Türk bayrağı açılması, 400’ün üzerinde binamızın tabelalarının indirilmesi gibi olaylar yaşadık biz 7 Haziran’dan önce. Ülkeyi o günlerden sonra kaosa sürüklemek istediler. Tayyip Erdoğan 5 Nisan’dan sonra diyalog kapısı olan, diyalog adamı olan sayın Öcalan’a tecrit uyguladı. Dolmabahçe mutabakatı sonrasında 28 Nisan’da masayı devirdi. Silahlı bir örgüte karşı seninle barış yok, seninle masaya oturmak yok derseniz bu bir savaş ilanıdır. 7 Haziran seçim sonuçlarını önceden gördüler ve çalışmalara başladılar. 7 Haziran’da yenilgiyi aldıktan sonra durum ciddileşti. Hemen Suruç katliamı, sonra dağların bombalanması, HDP’lilere saldırılar, Ankara katliamı, Diyarbakır mitingine bombalı saldırı gibi olaylar yaşandı. Ağrı’da 15 askeri dağa bırakıp, helikopterle bu askerleri tarayıp, seçimlerden önce HDP’ye yüklenmek istemediler mi? O askerlere kim kalkan oldu, kim korudu? Biz her zaman uzlaşmak isteyen, anlayışlı taraf olduk. Onların bütün baskılarına rağmen 7 Haziran sonucu geldi. 7 Haziran’a kadar barış diyaloglarına gövdesini koyduğunu iddia edenler, o bölgenin adı doğu değil Kürdistan’dır diyenler ne oldu da değişti? Bugün taş üstünde taş bırakmayacakları iddialarındalar, ne oldu da barış görüşmeleri sona erdi?

 

Hükümet özetle diyor ki: “Kandırıldık. Biz sorun çözümü için yaklaştık, onlar bomba yığınağı yaptı. Onlar savaşa hazırlandı. Biz çok masumuz.” Bu değerlendirme doğru mudur?

-Hükümet diyelim ki bizimle kandırıldı. Peki onlarca yıllık ortağıyla da mı kandırıldı? Fetullah Gülen de mi kandırdı onları? Ne zaman sıkışsa AKP’liler, “Biz kandırıldık” diyor. Reza Zarrab da mı kandırdı onları? Rusya da mı kandırdı? Nevroz’da okunan bildiride Dolmabahçe mutabakatına uyulacağı, PKK güçlerinin geri çekileceği duyuruldu. PKK kongre toplayacaktı ve savaşı durdurma kararı alacaktı. Ne yazık ki 5 Nisan’da sayın Öcalan’la görüşmeyi engellediler. 28 Nisan’da da masayı devirdiler. Ortada bir mutabakat varken masa devrildi. Kim kandırılmış oluyor sizce? İnsanlar ölmüyor, yaylalara gidiliyor, barış havası tüm yurtta hakim. Sen neden durup dururken 28 Nisan’da masa da yok, görüşme de yok diyorsun? Bir de merak ettiğimiz bir konu var, bugün bir sırt çantasıyla bile sokağa çıksanız didik didik aranıyorsunuz. Yollara tonlarca bomba döşenecek bundan kimsenin haberi olmayacak? O yollara asfaltı kim döktü? Karayolları Genel Müdürlüğü döktü. Bunlar yalan haber. Kamuoyuna yanlış haber veriliyor. Onlar topla tüfekle saldırıyor. Sur’u yıkmak istediklerini, bölgedeki yapılaşmanın kentsel dönüşümle değişeceğini söylüyorlar. Amaçları çok farklı bunu görmek lazım. Hani biz kardeştik ya, bin yıllardır kardeş halklardık ya; şimdi soruyorum kardeşlik bu mudur? Kardeşlik kardeşini öldürmek midir? Çanakkale’ye bakın, kardeşsek orada sırt sırta yatıyoruz zaten. Yunus Suresi’nde yazar, “Ben isteseydim tek bir ırk, tek bir renk yaratırdım. Oysa ben sizi çeşitlilikle yarattım. Beni anlayasınız ki birbirinizi sevip sayasınız.” Kardeşim bizi Allah yarattı, sen neden öldürüyorsun? Bırak ölümümüz ecelden olsun.

 

GECE KONDULARA ABONELİK

Kocaeli’ye gelirsek... Kocaeli’de HDP 7 Haziran seçimlerinde bir milletvekili ve hatta bakan çıkardı. 1 Kasım’da ise çok da büyük olman bir farkla milletvekili çıkaramadınız. Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-HDP’nin Kocaeli’de vekil çıkarabilecek bir gücü olduğu artık açığa çıktı. Kamuoyu artık bizim potansiyelimizi biliyor. 7 Haziran’da tam anlamıyla halkların iradesi sandığa yansımıştı. 1 Kasım seçimlerinde ise Bilal’i isteyenler, hilali teslim ettikleri için  bu şehirde 50 bin oy gitti AKP’ye. Keza Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi gibi partiler de topyekûn AKP’ye çalıştı. Bu durumda AKP’nin oyunu artırdı. Bizim vekil kaybetmemize sebep oldu. Bunun da tek sebebi savaştır. İnsanlar rahat bırakılmadı. Sadece Yukarı Hereke’de 27 aileye iş verdiler o ailelerden oy alabilmek için. 129 gecekonduya elektrik ve su aboneliği dağıttılar. Her noktada bunu uyguladılar. 5-6 bin yola bizim vekilimizi elimizden aldılar. Biz genç kadrolarla Kocaeli halkına, Kocaeli insanına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz, geleceği inşa edeceğiz. HDP’yi kimse küçük görmesin. Biz Türkiye’nin 3. büyük partisiyiz. Biz Kocaeli’de de CHP’nin alamadığı belediyeyi taahhüt ediyoruz 2019’da AKP’nin elinden alacağız. Biz 7 Haziran seçimlerinden sonra çok büyük baskı gördük. Kocaeli’de mahallelere çıkamaz duruma geldik. Hiçbir seçim aracımız sokağa çıkamadı. Miting bile düzenleyemedik. Kocaeli’de korkudan oy kullanamadılar. 11 bin oy kullanılamadı Kocaeli’de bunun 7 bini bizim oyumuzdu. Fakat buna rağmen bizim aldığımız oy büyük bir sürprizdir. Bizi bitirmek istediler ancak bitiremediler.

 

AKP’YE KARŞI ÇIKMALISINIZ!

Ahmet Davutoğlu, cuma günü kentimizdeydi. ‘Ne mecliste ne de dağda terörist izin vermeyeceğim’ dedi. Burada dokunulmazlıkları kastetti. Peki siz dokunulmazlıkların kaldırılmasına nasıl bakıyorsunuz?

-Biz kurulduğumuz ilk günden bu yana sadece kürsü dokunulmazlığını savunduk. Bütün herkesin dokunulmazlığı kalkacaksa HDP herkesten önce bunu istiyor zaten. Bununla ilgili meclise teklif veren de HDP’dir zaten. Ben bu noktada ana muhalefet partisine bir çift söz etmek istiyorum. CHP, 2002’de sayın Erdoğan’a milletvekilliği yolu açarak bir hamle gerçekleştirdi. CHP bugün itibariyle de AKP’ye ve Erdoğan’a başkanlık yolunu açmak için çabalıyor. Biliyorsunuz ne zaman AKP sıkışsa CHP hemen imdadına koşuyor. 2 gün önce eski genel başkanları Deniz Baykal’ın bir beyanatı var; ‘Söz konusu ülkenin menfaatleriyse AKP safında yer alırım’ minvalinde bir şeyler söylemiş. Ben sayın Baykal’a diyecek bir şey bulamıyorum. Bugün de Kemal Kılıçdaroğlu, geçici bir maddeyle dokunulmazlıkların kaldırılabileceğini söylüyor. Kılıçdaroğlu bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu ama destek vereceklerini söylüyor. Kendilerinin bu ülkede iktidar gibi bir dertleri olamadığı için bu tür hamleleri yapabiliyorlar. Ben burada CHP’nin içerisinde demokrat, düzgün insanlar olduğuna inanıyorum. Bu insanların yaşananlara sessiz kalmaması gerektiğini düşünüyorum. CHP Kocaeli İl Yönetimi de bu haksızlığın karşısında durmalıdır. Genel başkanları kendisi bu durumun  Anayasa’ya aykırı olduğunu söylüyor. Eğer Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise buna aykırı olan bir  şeyi neden söyleyelim? CHP’nin avukat il başkanı sayın Cengiz Sarıbay, eğer bu ülke bir hukuk devletiyse, eğer adalet mülkün temeliyse siz de bir hukukçuysanız kalkıp buna karşı çıkmalısınız. Çıkıp hukukun gereğini yapmanız gerekiyor. Ama siz koltuğunuzdan korkup genel başkanınıza boyun eğerseniz ben sizin hukukçuluğunuzdan, avukatlığınızdan şüphe ederim. Bizim bildiğimiz hukuk her şeyin üstündedir. Hukuk herkese lazımdır.

 

Son olarak eklemek istediğimiz bir şey var mı?

-Biliyorsunuz, Kocaeli’de partimize yönelik çeşitli operasyonlar gerçekleştirildi. 3 ayrı operasyonda yaklaşık 20 arkadaşımız cezaevine atılmıştı. 2 ilçe eş başkanımız, bir parti meclisi üyemiz de bu arkadaşlarımızla birlikteydi. Biz buradan hükümete siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Birilerini cezaevine atarak bir hareketi yok etme şansın yok. Bu arkadaşlarımız bölgede silahla çatışmamışlar. Tek suçları siyaset yapmak. Buradan arkadaşlarımıza selam gönderiyorum. Anılarını, mücadelelerini bıraktıkları yerde yoldaşları devralmıştır hiç kuşkuları olmasın. Özgürlükleri özgürlüklerimizdir.

 

İbrahim Ergin Kimdir?

1975 Muş Malazgirt doğumlu olan İbrahim Ergin uzun yıllardır Kocaeli Körfez İlçesi'nde HDP ve BDP ile birlikte siyaset yapıyor. Geçtiğimiz yerel seçimlerde HDP Körfez Belediye Başkan Aday Adayı olan ve 2015 yılında haziran ve kasım seçimlerinde milletvekili adayı gösterilen Ergin müteahhitlik yapıyor. İbrahim Ergin evli ve 4 çocuk babası.

5662 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER