SP'Lİ COŞKUN: TEK KURTULUŞ ÜRETİM

SP'li Coşkun: Tek kurtuluş üretim

Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun, Türkiye’nin tek kurtuluşunun üretim olduğunu söyledi, yerli üretime dikkat çekti

Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanı Ömer Faruk Coşkun, ülkenin tek kurtuluşunun üretimden geçtiğini ifade ederek, “Üretim, üretim, üretim” dedi.

Coşkun, yaşanan ekonomik sıkıntıların ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durgunluğun bitmesinin de en büyük çözüm kaynağının üretim, özellikle de yerli imalat olacağını ifade etti.

Hızla gelişen teknoloji ve dizilerin de etkisiyle ilçe başkanı Coşkun, insan faktörünü kaybettiklerini söyledi.

İşte keyifle okuyabileceğiniz o ropörtaj....

 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz, Ömer Faruk Coşkun kimdir?

-1976 İstanbul doğumluyum. Aslen Amasyalıyım. İzmit İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Körfez'de ticaretle uğraşıyorum. Ortağı olduğum bir şirketimiz var. Sırasıyla Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi'nde çeşitli görevlerde bulundum. En son Saadet Partisi Siyasi İşler Birim Başkanlığı görevini yürütürken ilçe başkanımız Recep Sarıdoğan Bey’in milletvekili adayı olmasıyla ilçe başkanlığı görevine getirildim. Daha sonra gerçekleşen genel kurulla seçilerek yeniden bu göreve layık görüldüm. Evli 3 çocuk babasıyım.

 

Son günlerde işsizlik rakamları çok konuşuluyor, bu konudaki düşünceniz nedir?

-Bugün itibariyle işsizlik rakamları açıklandı ve çok ciddi boyutlara ulaştığı görüldü. %11.3 olarak açıklanan bu rakamlar, bizim ölçeğimizde çok ciddi bir oran. Bu verilerden de anlamamız gereken komple üretim gücümüzün azaldığıdır. Sanayi istihdamımız maalesef istediğimiz seviyelerde değil. Bununla beraber mevcut istihdam yükünün büyük bölümünü hizmet sektörü çekiyor. Yapmamız gereken biran önce sanayi hamlesini başlatıp, üretim ve istihdamı artırmaktır. Milli gelirimiz arttı gösteriliyor ancak buna karşılık üretim kapasitemiz ve istihdamın da artması gerekiyor.

 

Tarımda gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Gelinen noktada, tarımda ve sanayide yeterli ve yerli üretimin azlığı, özellikle de tarımda dışa bağımlı hale gelmemiz, hayvancılıkta yetersiz kalmamız üretim eksikliğinden kaynaklanıyor. Oysa bu ülke bir zamanlar dünyanın tahıl ambarıydı, hayvancılık ve tarımda örnek alınan ülkeydi. Planlı bir şekilde batıya gelen yoğun göç maalesef Anadolu’da genç nüfusu büyük şehir merkezlerine itti. Beraberinde işsizlik rakamlarımız arttı, tarım üretimimiz düştü. Tarım ürünlerini ithal eder hale geldik. Sanayi üretimimiz istenen düzeyde değil. İstihdam rakamlarında en büyük istihdam sahası hizmet sektörü ki yeni işgücüne katılanların %54 bu sahada iş bulmuş.  Bizim bir an evvel genç nüfusu sanayi ve tarım alanlarında değerlendirmemiz lazım.

 

MÜLTECİLER KONUSUNDA DİKKATLİ OLMALIYIZ

İslam işbirliği çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ülkemizde icra edilen ve Mısır’dan dönem başkanlığını aldığımız İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz, bu anlamda beklentilerimiz var. Bir an önce İslam ülkeleri ortak müşterekte birleşip, İslam Birliği noktasında gerekli adımları atmalı, coğrafyamızdaki işgallerin ve iç savaşların bitirilmesi noktasında irade ortaya koymalıdır. Yoksa bu toplantılar eğer amaca hizmet etmeyip sadece söylemde kalacaksa bir anlam ifade etmeyecektir. İslam ülkeleri bir an evvel kendi ortak pazarını kurmalı yeni pazar alanları oluşturmalı ortak bir dış politika belirlemelidir.

 

Suriyeli göçmen politikasını nasıl buluyorsunuz?

-Bugün yaşadığımız Orta Doğu’da bölünmenin, parçalanmanın ve işgal edilmenin getirdiği en büyük sonuçlardan biri Suriyeli mültecilerin yaşadığı durumdur. Avrupa Birliği’ne güvenin sonu elbette iyi olmayacaktı. Bakın binlerce insan denizlerde boğuldu, insan kaçakçılarının eline düştü, sırf Avrupa’ya gidebilmek için. Almanya kendi ülkesine sadece yabancı dil bilen, üniversite mezunu, bilim adamları, yetişmiş kalifiye insanları alıyor. Diğerleri bizim ülkemize gönderiliyor. Seçmelerin yapıldığı ülke de komşumuz Yunanistan oldu. Özellikle Avrupa’dan yeni gelecek mülteciler konusunda çok dikkatli olmalıyız, kontrolsüz bir mülteci akımının sonucu bizim açımızdan ciddi zararlar doğurabilir. Bununla beraber misafir ettiğimiz mevcut kardeşlerimizin eğitim, sosyal yaşam , sağlık ve iş konusunda yasal düzenlemelerde bir an evvel yapılmalı. Bu insanlar kimsenin eline terk edilmemeli. Komşuluk hukuku içerinde elbette bu insanlara sahip çıkacağız, elbette yaralarına merhem olacağız.

 

İNSAN FAKTÖRÜNÜ KAYBETTİK

İsrail ile yakınlaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

-İsrail ile Türkiye’nin şu anda yapılan görüşmeleri, aynı masa etrafında müzakerede bulunmalarının izah edilebilecek bir tarafı yoktur. Mavi Marmara şehitlerinin ardından tekrar İsrail ile ilişki kurma çalışmalarını kesinlikle doğru bulmuyoruz. İsrail bu coğrafyada işgalcidir. Tekrar İsrail ile bir masa etrafında oturmak bizim politikalarımızda ciddi bir manevradır ve kamuoyumuzun da bu görüşmelere sıcak bakacağını düşünmüyorum. Geçmiş 5 yıllık söylemle bugünkü tavır birbirinin tamamen zıddıdır. Buradaki çalışmalara harcanacak enerjiyi, muhakkak İslam ülkeleri ile olan ilişkilere harcamalı, bir an evvel İslam Birliği’ni kurmalı, İslam Ordusu kurma çalışmalarının alt yapısı yapılmalıdır.

 

Sosyal dokunun bozulduğunu düşünüyor musunuz?

-Bizim siyasetteki ana sloganımız, önce ahlak ve maneviyattır. Dikkat çekmek istediğimiz bir konu da maalesef insanlarımızın değer yargılarından uzaklaşmalarıdır. Buna ister teknolojinin getirdiği sıkıntılar deyin, ister milenyum çağı modern dünya deyin, hiç tasvip etmediğimiz ve her gün gazetelerde okumaya alıştığımız güncel olaylardır. Bizim örf, adet ve geleneklerimiz içtimai hayatımızda olmayan olaylar, artık insanımızın sosyal dokusunu tehdit eder hale gelmiştir. Belki milli gelir artmaya başladı, duble yollarımız oldu, tüneller yaptık ama gözden kaçırdığımız bir gerçek var, insan faktörünü kaybetmeye başladık. Örneğin kendisini tedavi etmeye çalışan doktora, eğitmeye çalışan öğretmene şiddet uygular olduk. Cennet anaların ayakları altındadır diyen bir toplum nasıl kadına şiddet uygular hale geldi. Bunu bence uzun uzun düşünmeliyiz. Oysa bizim milletimiz devletini ve öğretmeni, doktoru, askerini, polisini seven bir millet. Ne oldu bize böyle. Aile yapımız üzerinde çok ciddi oyunlar oynanıyor, toplumun sosyal yapısı bozulmaya çalışılıyor. Özellikle televizyon dizileri, kontrolsüz internet, bizim geleceğimizin teminatı olan gençler üzerinde ciddi tahribatlar meydana getiriyor. Şimdi soruyorum ki bu durumdan toplumun büyük bölümü rahatsız. RTÜ, ne iş yapar?

 

ÇÖP FABRİKASINA KARŞIYIZ

Körfez’de yapılması gerekenler ve çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Körfez Devlet Hastanesi ile düşüncelerimi belirtmeye başlayayım. Bu hastane, 151 bin nüfuslu ilçeye hizmet verecek kapasitede değildir. Buraya ek binaların yapılmasının gündemde olduğunu biliyoruz. Biran önce bu çalışmalar hızlandırılmalı ve ilçeye yakışan, en çok vergi ödeyen Körfez’in hak ettiği, insanlara yeterli hizmetin verileceği hastaneye halkımız kavuşturulmalıdır. Sarnıç Han inşaatı başladı, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Bununla beraber özellikle kapalı pazarların yapımı noktasında hızlı hareket edilmesi gerektiği kanaatindeyim. Tütünçiftlik viyadük altındaki trafik problemi ve otopark sorunu çözülmeli. Bunun da yapılacak yolla ve hizmete açılacak otoparklar, yeni otopark alanları ile çözülmesini umuyoruz. Çöp fabrikası konusunda, İlimtepe bölgesine bir çöp fabrikasına izin verileceğini düşünmüyorum. İlçenin mevcut sığınağı ve gelecek 50 yıldaki yaşanabilir alanı İlimtepe’dir. Burada yapılacağı söylenen projelerle, çöp fabrikası aynı alan içinde olamaz. Bütün kamuoyu çöp fabrikasını burada istemiyor. Biz de Saadet Partisi olarak buna karşıyız, İlimtepe’de bu çalışmaya izin verileceğini düşünmüyoruz.

 

Parti çalışmalarında hızlanma var mı?

-Genel kurulumuzu yaptıktan sonra ilçe yönetimi düzenli olarak toplantılarına ve çalışmalarına devam ediyor. Yakın zamanda mahalle başkanlarımızın atamalarını yapacağız. Sayın kaymakamımız ile başlayıp, ilçe emniyet müdürü, müftümüz, milli eğitim müdürü ve diğer kamu yöneticileri ile devam eden tanışma ziyaretlerimiz sürüyor. Bu ziyaretlerle hem tanışıyor, hem de ülkemiz üzerine fikirlerimizi beyan ediyoruz.

3215 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

Sarıbay: OHAL 1,5 ayda tamamlansın

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay il binasında önemli açıklamalarda bulundu. Sarıbay, “OHAL umarım 1,5 ayda tamamlanır ve bir daha uzatılmaz” dedi

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’liler Taksim’e akın etti

CHP’nin düzenlediği Cumhuriyet ve Demokrasi mitingine yoğun katılım gerçekleşti. İlimizde çeşitli sivil toplum kuruluşları da mitinge destek verdi

Koray Aydın ilimize geliyor

Koray Aydın ilimize geliyor

MHP’nin muhalif adaylarından olan Koray Aydın bugün düğüne katılmak üzere ilimize geliyor

Türkkan ateş püskürdü

Türkkan ateş püskürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbe soruşturması kapsamında tutuklanan yaveri Yarbay Levent Türkkan'ın eski MHP Milletvekili Lütfü Türkkan'ın kardeşi olduğu iddiasına Türkkan çok sert çıktı

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'liler Taksim'e gidiyor

CHP'lilerin yarın İstanbul'a gerçekleştireceği miting için Kocaeli'nin bir çok noktasından araç kaldırılacak

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Karaosmanoğlu, Fuat Avni’yle birlikte..!

Fuat Avni bir Twitter hesabı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER