AJKDF, KURTARAL'I MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

AJKDF, Kurtaral'ı makamında  ziyaret etti

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Yönetimi eski Dünya Vücut Şampiyonlarından Eryetiş Kurtaral’ı başkanlık ettiği vakıfta ziyaret etti. Hindistanlı misafir Lion Vikas Gihara da AJKDF’ye eşlik etti

 Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Başkanı Yüksel Yılmaz, AJKDF Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Hekimoğlu, AJKDF Genel Sekreter yardımcısı Sedat Külük, berberlerinde Asya Jeet Kune Do Federasyonu Genel Sekreteri Vikas Gihara ile birlikte İzmir’de eski Dünya Vücut Şampiyonlarından Eryetiş Kurtaral’ı başkanlık ettiği vakıfta ziyaret ettiler. Ziyarette saatlerce şampiyonun İzmit’teki yılları konuşuldu. Kurtaral’ın AJKDF Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Mustafa Hekimoğlu ile olan samimiyeti dikkatlerden kaçmadı.

 

ERYETİŞ KURTARAL KİMDİR?

 1951 yılında İzmir’de doğdu. 1969-1970 yıllarında İzmit’te Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde eniştesinin yanında ikamet etti. Evli ve 2 çocuk, 1 torun sahibi. Türkiye Vücut Geliştirme Sporu Vakfı Başkanı, Anadolu Otizm Vakfı Spor Kulübü Başkanı ve ayrıca iki derneğe daha başkanlık yapıyor. İzmir Ticaret Odası Komite Başkan Yardımcılığı, eski Balkan Ülkeleri Federasyonu Başkanlığı, eski Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitnes ve Bilek Güreşi Federasyonu Başkanlığı ile bu federasyonun bağlı olduğu organizasyonda Avrupa Asbaşkanlık yaptı. Basında kendisiyle ilgili yazılan derecelerin doğru olmadığını söyleyen Kurtaral, doğrusunun 1 Dünya birinciliği, 2 Akdeniz ülkeleri, 3 Avrupa üçüncülüğü, 2 Avrupa ikinciliği olduğunu hatırlatıyor.

 

 ÖDÜLE DOYMAMIŞ

 Eryetiş Kurtaral haftada 4 gün spor yapıyor; 45-60 dakika. Bu sayede yaşını göstermiyor. Kızının Dünya ikinciliği, Dünya üçüncülüğü, gençlerde Türkiye şampiyonu ve Balkan şampiyonluğu var. İlk başladığı günden beri yanında yetişen öğrencisi Önder Akay iki defa Gençler Dünya Şampiyonu oldu. Çok sayıda Uluslararası, Balkan ve Türkiye şampiyonlukları da var. Kurtaral’ın bürosu plaket ve madalyalarla dolup taşmış.

 

YAPICI ELEŞTİRİLER YAPTI

 Eryetiş Kurtaral, eski dünya şampiyonlarımızdan İstanbul’da Ahmet Enünlü ve Ankara’da (şimdi Amerika’da) Tevfik Ulusoğlu ile birlikte Türkiye’nin en eski vücutçularından biri. Beğendiği ve beğenmediği hususları tarafsızca ve önyargısızca değerlendiriyor: “Özal zamanında çıkan ödül yönetmeliği sporculara teşvik oldu. Bunun yanında gelecek için iş imkânları sağlanmalı. Dünya şampiyonu oluyorsun ev verilebilir, devlet spor salonu açılması için kredi imkânı verilebilir; hatta geri ödeme şartı bile koysa olur. Şampiyonlar vefat etmeden evvel çeşitli yerlere isimleri verilsin; bana da değer veriliyormuş desin. Efsaneyi sağlığında yaşat. Türkiye’nin ismini dünyaya duyuruyoruz; göndere bayrağımız çekiliyor; İstiklal Marşı okunuyor ama dönünce eski tas eski hamam. Olimpik olan olmayan ayrımı yapılmadan sahip çıkılmalı. Ne maaş bağlanmasında ne de ödül yönetmeliğinde ayrım yapılmasın. Yasayı çıkaranlardan Allah razı olsun. 2008’den evvel ayrım yoktu. Olimpik olmayanlara maaş bağlanmıyor. Hamza Yerlikaya’nın katkılarını elbette takdir ediyorum. Olimpiyat şampiyonları asgari ücretin 2 katı, Dünya Şampiyonlar 1.5 katı,  Avrupa Şampiyonları 1 katı aylık ücret alıyorlar. Ama keşke şu olimpik olan olmayan ayrımını da yapmasaydı. Ben bu hakkı müktesebat hakkı olarak alıyorum; zamanında bu hak verilmeseydi onu da alamayacaktık.”

 

TAVSİYELERDE BULUNDU

Kurtaral şu tavsiyeleri yapıyor: “Doğal yollarla vücut yapın; doping yapan ilaçları kullanmayın. Alkolden uzak durun; sigarayı hayatınızdan çıkarın; sporu cebinizdeki para gibi taşıyın. Spor insanı hayata bağlar; kafasındaki problemleri atar. Tansiyon, şeker gibi hastalıklardan uzak tutar. Müzik ruhun, spor da bedenin gıdasıdır.” Kurtaral, “Sporun yaşı yoktur” dedikten sonra üç maddede özetliyor: ” 1. İyi ve dengeli beslenecek (düzenli olacak), 2. Uykusunu zamanında alacak (yeterince uyuyacak, geç uyumayacak), 3. Egzersiz yapacak (ağırlıklı veya ağırlıksız ama mutlaka yapacak).”

 

UZAKDOĞU SPORLARINDA SPOR AHLAKI HALA VAR

 Ayrıca spor ahlakının neredeyse tüm sporlarda yoksunluğundan şikâyetçi olan Kurtaral, gidişatı eleştirdikten sonra Sijo Yüksel Yılmaz ve Sifu Vikas Gihara’nın Jeet Kune Do’sundan konu açılınca, spor ahlakının en çok Uzakdoğu sporlarında görüldüğünü ve bu yüzden en çok onlara saygı duyduğunu söyledi. Spor geneliyle ilgili bir değerlendirme yaparken sporcuların ahlakından şikâyetçi olarak misaller verdikten sonra Uzakdoğu sporlarını hepsinden ayırdı. Sözlerine şunları ekledi, “Dövüş sporcuları hocalarının yanına gelirken selam, yanlarından ayrılırken selam veriyorlar. İtiraf etmek gerekirse hiçbir branşta onlardaki spor ahlakı ve disiplini yok. Bu yüzden Uzakdoğu sporlarına saygım çok büyük. Tüm sporcuların dövüş sporu yapanlar gibi hocalarına ve yöneticilerine saygılı olmalılar ve spor ahlakını ön plana çıkarmalılar.” Ziyaretin sonunda Eryetiş Kurtaral yurt dışından gelen Sifu Vikas Gihara’ya hediyeler ikram etti.

2311 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Spor Toto 3.Lig 1.Grupta mücadele veren Kocaelispor ile Gölcükspor, yeni sezonda aynı grupta mücadele verecek. Kocaelispor yeni sezona kendi sahasında 3 Eylül’de Tekirdağspor ile sezona başlayacak. Gölcükspor ise deplasmanda Kartalspor ile karşılaşacak

Birlik tempo yükseltti

Birlik tempo yükseltti

Kocaeli Birlikspor, yeni sezon çalışmalarına her geçen gün artan tempolu idmanlarla devam ediyor. Dün yapılan akşam çalışmalarında kırmızı beyazlı futbolcular oldukça yorucu bir idman yaptı

Bağçeşme çalışmalara başladı

Bağçeşme çalışmalara başladı

1.Küme ekiplerinden Bağçeşmespor takımı yeni sezon çalışmalarına önceki gün kendi tesislerinde başladı

Tolga’ya teklif yağıyor

Tolga’ya teklif yağıyor

İlimizin başarılı futbolcularından Tolga Çoban’a yeni sezonda teklif yağıyor

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Süper Lig ekiplerinden Çubuklu Balaspor  yönetim kurulu önceki gün yeni antrenörünü belirledi

Doğantepespor antrenörünü buldu

Doğantepespor antrenörünü buldu

Amatör Süper Lig’de mücadele eden Doğantepespor ekibi yönetim kurulu yeni sezonda takımın antrenörü konusunda kararını verdi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER