ARIKAN: SU SPORLARINI SEVİYORUM

Arıkan: Su sporlarını seviyorum

Kocaeli Yıldızlar Yüzme Kulübünde küçük yaşta yüzme sporuna başlayan milli sporcu Begüm Arıkan, Gebze’de yüzme antrenörü olarak görev yapıyor. Ayrıca Deniz Yıldızları'nda Sualtı Hokeyi oynuyor. Arıkan, “Su sporlarını çok seviyorum” dedi

SUALTI HOKEYİ BRANŞINI TANIYALIM

Sualtı hokeyi iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak için mücadele ettiği, sporcuların birbirine temas etmeden oynadıkları bir spordur. Oyuncular oyun esnasında şnorkel, palet ve dalış maskesi giyerler. Giyilen güvenli teçhizatlar genellikle su topu başlıklarında olduğu gibi kulak koruması, dişlik ve eldivenleri içerir. Oyuncular oyunun geçerli kuralları pakı iki elde de taşımaya izin verdiğinden, iki ellerine de koruyucu eldiven giyebilirler.12 kişilik kadrodan seçilen 6 as ve en fazla 4 yedekli iki takımla oynanır. Büyük efor gerektiren ve yüksek nabızla nefes tutulması gereken bir oyun olduğu için yedek değişimi sınırsızdır ve her an gerçekleştirilebilir. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyun sırasında iki takım da her devrede 1'er dakikalık mola hakkına sahiptir. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Beraberlik durumunda maç uzatılır ve ilk gol atan kazanır.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Begüm Arıkan, 1992 İzmit doğumluyum, Kocaeli üniversitesi beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum.  Gebze Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda, Denizyıldızları ve Gebze Gençler birliği yüzme kulüpleri çatısı altında yüzme antrenörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda Denizyıldızlarında Sualtı Hokeyi oynuyorum.

 

SPORA NE ZAMAN BAŞLADINIZ?

İlkokul çağlarında iken, ailem tarafından spor amaçlı olarak 9 yaşında yüzme sporuna başladım. Kocaeli Yıldızlar Yüzme Kulübünde ilk yıllarımda yüzme eğitimi aldım. Bir süre sonra yarışmalara giderek, Türkiye dereceleri yaptım. Ardından Yüzmeye bir ara verdim. Sonra tekrar su sporlarına olan ilgim ağır bastı. Şuan yüzme antrenörlüğü yapıyorum.

 

SPORA BAŞLAMANIZDA KİMİN ETKİSİ OLDU?

Spor hayatıma yüzme sporuyla başladım. Yüzmeyi bıraktıktan sonra sualtı hokeyine başladım. Buraya gelmemdeki en büyük etken takım sporu yapmak istemem oldu. Fakat Ailem bana büyük destek oldu. Her sporcu için aile yaşantısı çok önemlidir. Başarılı bir sporcu olmanın en büyük desteğini aile sağlar.

 

NEDEN BU BRANŞI SEÇTİNİZ?

Yüzme sporundan uzaklaştıktan sonra Türkiye ve Kocaeli’de yeni gelişim gösteren bir spordu, bende bu sporda yer almak istedim. Ben takım olmayı seven bir yapım var. Bu sporda da takım oyunu olması beni biraz etkiledi. Birde tabi Sualtı Hokeyi sporunda takım olmayı öğreniyorsunuz buda beni cezp etti diye biliriz.

 

MÜSABAKALARA NASIL HAZIRLANIRSIN?

Bireysel bir spordan geldiğim için müsabakalara hazırlanmak çokta zor olmuyor diyebilirim. Ama tabi bireysel bir spor yapmıyorum bu yüzden takımımı da motive edip hazırlamam gerekebiliyor. Onlarla beraber müsabakalara daha iyi hazırlanıyoruz.

 

SİZCE AMATÖR SPORDAKİ SORUNLAR NELERDİR?

Valla hangi sorunlardan başlasam bilemiyorum ama en çok sorun altyapı problemimiz sanırım. Ailelerin yeterince bilgilendirilmemesi, sporu gereksiz bir araç olarak gören ailelerimiz bile var oysaki spor çocukların kendilerini fark etmelerini sağladıkları ve kendilerini keşfetmeye başladıkları tek aktiviteydi. Bunları aileleri bilgilendirerek aşılama yapmamız gerekmektedir. Ve bundan sonra en büyük problem antrenörler. Herkes antrenörlük yapamaz diye düşünüyorum. Herhangi branşın antrenörlüğünü almış biri yine de o branşın antrenörlüğünü ne kadar iyi yapabilir bunu bir düşünmek lazım. Başarılı ve iyi sporcular yetiştirmek istiyorsak herkes branşında antrenörlük yapıp bunu en iyi şekilde geliştirmesi ve ileriye taşıması gerekmektedir. Ticaret olarak değil icraat yapan bireyler olmalıyız.

 

SPORDAKİ EN BÜYÜK HEDEFİN NEDİR?

Başarı. Başarı. Başarı. Avrupa ve Dünya şampiyonluğu hedeflerim var.

 

SPOR DIŞINDA NELER YAPARSINIZ?

Ben sosyal bir insanım. Boş zamanlarım olduğunda genelde arkadaşlarımla vakit geçirmeyi seviyorum. Sinemaya gitmeyi çok severim.  Fakat Yüzme antrenörü olarak görev yaptığım için pek boş vaktimiz olmuyor. Fakat boş zamanım olduğunda genelde arkadaşlarımla bir araya gelerek, farklı aktivitelerde yapıyorum.

 

SPORU BIRAKTIKTAN SONRAKİ PLANLARIN NELERDİR?

Uzun yıllardır yüzme branşında çalışmalar yaptım. Su sporlarını çok seviyorum. Antrenör olarak çalışmalarıma devam etmeyi düşünüyorum. Kendime göre birkaç planlamam var inşallah bunları hayata geçireceğim.

 

ŞAMPİYONLUĞUN GETİRDİĞİ HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

Evet, bu konuda bilgim var. Benim okuluma hazırlandığım dönemde beden eğitimi bölümüne yetenek sınavıyla alım yapılıyordu. Bende milli sporcu olduğum için öncelik gösterilerek milli sporcular arasında sınava girip hak kazandım. Atamaya milli sporcu olarak başvuru yaparsanız da öncelikli oluyorsunuz.

 

BU SPORU YAPMAK İSTEYENLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

13 yaş üzeri yüzmeyi bilen her çocuk bu sporu yapabilir. Takım sporunu seven, yüzme sporunu seven her çocuk bize bu sporu tanıtmakta ve başarılı olmakta bizlere yardımcı olabilir. çok güzel takım arkadaşlıklarımız oluyor onları da bizlerin arasında görmek isteriz.

 

SİZCE BAŞARININ SIRRI NEDİR?

Bizim sporda takım olabilmek, takım ruhu, aynı dili konuşmanız gerekiyor. Eğer bunlar yoksa başarı gelmez.

 

SPORCULAR EĞİTİM VE SPORU BİR ARADA GÖTÜRMEKTE ZORLANIRLAR. SİZ BU SORUNU NASIL AŞTINIZ?

Beni disipline eden spordu. Eğitim hayatımda beni yönlendirende spordu. Eğitim hayatım boyunca burslu okuma imkânı buldum. Spor benim hayatımı olumlu yönde değiştirdi. Hem sporumu hemde eğitimimi bir arada çok güzel bir şekilde ilerletebildim. Ailelerin bu durumdan çekinmemesi gerekiyor. Spor çocukları disipline sokan tek araçtır.

 

BU SPORUN KOLAY VE ZOR YANLARI NELERDİR?

Hiçbir sporun kolay yanları yoktur. Bizim yaptığımız sporunda öyle. Dayanıklılık, kuvvet, oyun zekâsı, sürat hepsini bir arada yapıyoruz. Sanırım zor yanı bu olsa gerek.

 

SON SÖZ?

Değerlerimize sahip çıkarsak, şampiyonlarımızda o kadar çok yetişir. Amaçlarımızı, hedeflerimizi iyi bir planlama yaparak devam ettirmeliyiz. Her şey için teşekkürler.

3061 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Spor Toto 3.Lig 1.Grupta mücadele veren Kocaelispor ile Gölcükspor, yeni sezonda aynı grupta mücadele verecek. Kocaelispor yeni sezona kendi sahasında 3 Eylül’de Tekirdağspor ile sezona başlayacak. Gölcükspor ise deplasmanda Kartalspor ile karşılaşacak

Birlik tempo yükseltti

Birlik tempo yükseltti

Kocaeli Birlikspor, yeni sezon çalışmalarına her geçen gün artan tempolu idmanlarla devam ediyor. Dün yapılan akşam çalışmalarında kırmızı beyazlı futbolcular oldukça yorucu bir idman yaptı

Bağçeşme çalışmalara başladı

Bağçeşme çalışmalara başladı

1.Küme ekiplerinden Bağçeşmespor takımı yeni sezon çalışmalarına önceki gün kendi tesislerinde başladı

Tolga’ya teklif yağıyor

Tolga’ya teklif yağıyor

İlimizin başarılı futbolcularından Tolga Çoban’a yeni sezonda teklif yağıyor

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Süper Lig ekiplerinden Çubuklu Balaspor  yönetim kurulu önceki gün yeni antrenörünü belirledi

Doğantepespor antrenörünü buldu

Doğantepespor antrenörünü buldu

Amatör Süper Lig’de mücadele eden Doğantepespor ekibi yönetim kurulu yeni sezonda takımın antrenörü konusunda kararını verdi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER