KAHVECİ YENİ ŞAMPİYON VE HOCALAR YETİŞTİRİYOR

Kahveci yeni şampiyon ve  hocalar yetiştiriyor

Kick-Boks’ta hem Avrupa ve hem de Dünya şampiyonlukları bulunan Taşkın Kahveci, Körfez Endüstri Meslek Lisesi’nde yeni şampiyon ve hocalar yetiştiriyor

Türkiye’nin çok yakından tanıdığı ve Kocaeli’nin gururu olan Taşkın Kahveci, Körfez Endüstri Meslek Lisesi’nde geleceğin yeni şampiyonlarını ve şampiyon yetiştirecek hocalarını hazırlıyor.

Tam bir sporcu aileden gelen Taşkın Kahveci, babası Aşkın Kahveci’den aldığı bayrağı çok iyi taşıyor.

Kahveci ailesi yapı olarak da tam bir spor düşkünü fertlerden oluşuyor.

Aşkın Kahveci’nin kendisi Taek-Wondo dalında tam bir usta ve yıllarca sayısız öğrenci yetiştirdi.

Aşkın Kahveci ile birlikte, oğlu Taşkın Kahveci ve diğer 4 çocuğu, çocukların eşleri de sporcu.

Atletizm dalında ve uzak doğu sporlarında her bir fert ya yetiştirici, ya da beden eğitim öğretmeni. Ayrıca hepsi de milli sporcu.

 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz, kimdir Taşkın Kahveci?

 Taşkın Kahveci, 1980 Körfez doğumlu. Aile aslen Trabzonlu olmasına rağmen 50 yıldır Körfez’de ikamet ediyor. Taşkın Kahveci, uzak doğu sporlarında usta antrenör olan babası Aşkın Kahveci’nin teşvikiyle 7 yaşında Tak-Wondo ve Kick-Boks dallarında çalışmaya başladı. Evli ve bir çocuk babasıyım. Kick- Boks’da Dünya ve Avrupa Şampiyonu oldum, 15 kez de Türkiye Şampiyonluğu yaşadım. Halen Kick- Boks Milli Takım Antrenörü, Körfez Belediyesi Taek-Wondo antrenörü ve Körfez EML Beden Eğitim Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

 

Şu anda gençler için ne yapıyorsunuz?

-Türkiye’nin çeşitli illerinde de benzeri olan ama başarı düzeyi çok yüksek çalışmayı sürdürüyoruz. Beden Eğitim Spor Meslek Yüksek Okulu (Besyo)’nu Körfez’de Körfez Endüstri Meslek Lisesi salonunda harekete geçirdik. Akademi TK olarak; spor akademileri, beden eğitim öğretmenliği fakültelerine gitmek isteyen lise son sınıf öğrencilerini çalıştırıp, mülakatlara hazırlıyoruz. Özel kurslarda paralı olarak yapılan bu eğitimi, biz ücret almadan okulumuzun salonu ve alanında yapıyoruz. Bizler Körfez’de büyüdük ve yaşıyoruz, buradaki gençlere ışık olmak, onlara gelecekleri konusunda yardımcı olabilmek amacıyla bunu yapıyoruz.

 

32 ÖĞRENCİYİ FAKÜLTEYE GÖNDERDİK

Öğrencilere nasıl bir eğitim uygulanıyor?

-Bize gelen öğrencilere ilk olarak eğitim verip, çeşitli alanlarda deniyoruz. Akademi TK olarak; lise son sınıf öğrencilerini YGS’den sonra alıp, hazırladıktan sonra parkurlarda eğitim verip, sonuçlar elde ediyoruz. Bu sonuçlara göre; kısa mesafede hızlı olanı, uzun mesafede başarılı olanı, yetenek ve vücut özelliklerini belirleyerek değerlendiriyoruz. Her fakültenin farklı parkur uygulaması var ve biz bunları biliyoruz. Öğrencinin başarısına göre de, başarılı olabileceği okulu belirleyip, oranın parkuruna göre yetiştirerek, seçimini yaptırıyor ve parkur seçmelerine yolluyoruz. Burada hızlı çıkış yapabilen ve kısa parkurda başarılı olabilen bir öğrenciyi, kısa parkur da mülakat yapan okula yollamakla başarı şansını katlıyoruz.

 

Peki bu eğitimleri ne zamandır veriyorsunuz?

-Akademi TK’yı geçen yıl faaliyete geçirdik ve 32 öğrenciyi beden eğitimi öğretmeni olmak üzere fakültelere gönderdik. 27 yıllık sporcu deneyimimizi gençlere aktararak, onlara hayata atılmaları, meslek sahibi olmalarında bir seçenek sunuyoruz. Şu anda da 18’i kız olmak üzere 40 öğrencimiz var ve çalışmalarımız son hız devam ediyor. Bu çalışma birçok ilde varü ama hiç birisinde bizim gibi tüm ailesi sporcu olan, uzun yıllara dayanan başarı ve deneyine sahip başka bir ekip yer almıyor. Milli takımlarda yer aldığımız için bu tecrübemizi de çalışmalara yansıtıyoruz.

 

 BU EĞİTİM BİR ŞANSTIR

Ekibinizde yer alan diğer hocaların tecrübesi var mı?

-Çocukları birlikte hazırladığımız diğer hocalarımızdan biri Atletizm Türkiye Şampiyonu, diğer hocalarımız da milli takımlarda yer alıyorlar ve 3. kademe jimnastik antrenörü olarak görev yapan hocalarımız da bulunuyor. Burada önemli olan konu şu; liseyi bitiren çocuklar, üniversite sınavlarında çeşitli okulları seçiyorlar. Biz burada onlara ikinci bir şans veriyoruz. Kazandırma şansı yüksek olan spor okullarına hazırlayarak, ilerde bir beden eğitim öğretmeni, antrenör, spor uzmanı ya da spor yöneticisi olma şansı tanıyoruz. Buraya gelen gençler, eğitim ortamına girdikten sonra kötü alışkanlıklarını da terk ediyor ve iyi ahlaklı, sporcu, geleceğe güvenle bakan, güven veren gençler olarak ayrılıyorlar. Burada, spor okullarının yanı sıra, askeri liseler ve polis okullarının mülakat parkurları için de hazırlık yaptırıyoruz.

 

Bu çalışmalardan beklentiniz nedir?

-Biz aile olarak spordan geldik ve bu alana gönül verdik. Spor yapan insanlardan çevresine zarar gelmez. Burada yaptığımız çalışmalarda okulumuzun desteği var ve sağ olsun yetiyor. Gençlerden ve ailelerinden bize inanmalarını ve güvenmelerini istiyoruz. Liseden sonra birçok genç sokaklarda kendilerini harcıyor, kahve köşelerinde, sokak köşelerinde hayatlarını bitiriyorlar. Bu bir şanstır. Spor fakülteleri, sporcu olan gençler için hayata atılmanın yoludur. Bu okulları bitirdikten sonra iş bulma şansları çok yüksek. Bu nedenle beklentimiz gençlerin bize gelmeleri, iyi bir sporcu olmaya çalışmaları ve kendilerine hayata atılmada ikinci şansı vermeleri. Buraya gelip, çalışmalara katılsınlar, isterlerse başka okulları, branşları seçsinler ama spor mutlaka yapsınlar.

3607 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Spor Toto 3.Lig 1.Grupta mücadele veren Kocaelispor ile Gölcükspor, yeni sezonda aynı grupta mücadele verecek. Kocaelispor yeni sezona kendi sahasında 3 Eylül’de Tekirdağspor ile sezona başlayacak. Gölcükspor ise deplasmanda Kartalspor ile karşılaşacak

Birlik tempo yükseltti

Birlik tempo yükseltti

Kocaeli Birlikspor, yeni sezon çalışmalarına her geçen gün artan tempolu idmanlarla devam ediyor. Dün yapılan akşam çalışmalarında kırmızı beyazlı futbolcular oldukça yorucu bir idman yaptı

Bağçeşme çalışmalara başladı

Bağçeşme çalışmalara başladı

1.Küme ekiplerinden Bağçeşmespor takımı yeni sezon çalışmalarına önceki gün kendi tesislerinde başladı

Tolga’ya teklif yağıyor

Tolga’ya teklif yağıyor

İlimizin başarılı futbolcularından Tolga Çoban’a yeni sezonda teklif yağıyor

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Süper Lig ekiplerinden Çubuklu Balaspor  yönetim kurulu önceki gün yeni antrenörünü belirledi

Doğantepespor antrenörünü buldu

Doğantepespor antrenörünü buldu

Amatör Süper Lig’de mücadele eden Doğantepespor ekibi yönetim kurulu yeni sezonda takımın antrenörü konusunda kararını verdi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER