KENDİ YAĞIYLA KAVRULAN BİR KULÜP: İZMİTSPOR

Kendi yağıyla kavrulan bir kulüp: İzmitspor

İlizimin özellikle basketbolda en başarılı kulüplerinden olan İzmitspor’un büyük erkekler takımı son dört sezonu şampiyon olarak tamamladı. Genç ve küçük takımı Kocaeli üçüncüsü, yıldız ve minik takımı ise Kocaeli dördüncüsü olarak kayda değer başarılara imza attı. Oyuncu aidatları dışında bir geliri bulunmayan, kulüp antrenörleri ve yöneticilerinin fedakarlıklarıyla ayakta duran İzmitspor’un basketbol antrenörleri Zafer Çakal ve Aykut Sakarya ile gazetemizde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Kulübünüz Hangi branşlarda faaliyet gösteriyor?

Atletizmden yüzmeye bir çok branşta faaliyetlerimiz var. Ama yalnızca basketbol ve voleybolda liglere katılıyoruz. Bu branşlarda yaz okullalrımız var.

 

Yaz spor okullarınızda derslerini nerede yapıyorsunuz?

Basketbol takımlarımız ve yeni kayıt olanlar derslerini 42 Evler’de bulunan türk Pirelli İlköğretim Okulu’nun spor salonunda yapıyorlar. Voleybolda ise Hasan Gemici Ve Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda çalışıyoruz.

 

 

Basketbol ve voleybolda liglere katılıyorsunuz, hangi kategorilerde liglere katılıyorsunuz?

Basketbolda büyük, genç, yıldız, küçük, minik erkeklerde liglere katılıyoruz. Birde juior takımımız var. Voleybolda ise büyük, genç, yıldız, küçük ve minik kızlar liglerinde takımlarımızı mücadele ediyor.  İki  yıl öncesine kadar basketbolda kız takımlarımız da vardı. Hatta bazı kız basketbolcularımız kulübümüzden çıkıp büyük kulüplere gittiler. Örneğin İzmit Belediyespor’da forma giyen Deniz Üstün kulübümüzde yetişti.  Ayperi Kemer adlı oyuncumuz ise Galatasaray Lisesi okul takımında forma   giyiyor. Transfer oldular takımı sırtlayanlar diğer oyuncular da ayrılmak isteyince elimizde oyuncu kalmadı. Bu yüzden kız takımlarımızı kapatmak zorunda kaldık.

 

Basketbol ve voleybolda kaç antrenörle çalışıyorsunuz?

Basketbolda Aykut Sakarya hocamızla birlikte çalışıyoruz. Voleybol takımlarımızı ise Taner Pınar hocamız çalıştırıyor.  Aykut hocamla biz Eskişehir Anadolu Üniversitesi  Beden Eğitimi öğretmenliği mezunuyuz. Basketbol geçmişimiz de var. DSİ’de başladık, sonra  Seka Kağıtspor’a geldik.Daha sonra üniversite eğitimi için gittiğimiz  Eskişehir’de oynadık. Basketbolu anlayan oyuncu psikolojisini bilen  antrenörlerle  çalışıyor, bu tarzda yaklaşım gösterip antrenmanlarımızı ona göre ayarlıyoruz. Kendimizin de basketbol geçmişimiz olduğu için oyuncuları daha iyi analiz etme şansına sahip oluyoruz.

 

 

Bu sezon nasıl geçti?

Basketbolda büyük erkek takımımız son dört sezonu şampiyon olarak tamamladı. Daha önceki iki yılda Kocaeli ikincisi olduk. Minik ve yıldız takımımız ise Kocaeli dördüncüsü oldu. Voleybolda ise takımlarımız gruplarından çıktılar ancak play off gruplarından çıkamadılar.

 

Büyük erkekler takımınız aynı zamanda Pirelli adına şirketler liginde de forma giyiyor. Pirelli ile nasıl bir bağlantınız var?

Bizim alt yapımızdan yetişen oyuncularımızdan bazıları Türk Pirelli fabrikasında çalışıyorlar. Bu oyuncularımız hem kulübümüz adına yerel ligde büyük erkekler kategorisinde mücadele ediyorlar hem de şirketler liginde Pirelli adına yarışıyorlar. Şirketler Ligi’nde de başarılı bir sezon geçiren  oyucularımız ligi dördüncü sırada tamamladı.

 

 

Alt yapı çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Alt yapıda sezon açılışımızı 15 Ağustos’ta yapmayı planlıyoruz. Okulların açılacağı tarihe kadar günde çift antrenman yapacağız. Sonra antrenman programımızı yeniden şekillendireceğiz. Biz kulüp olarak haftanın 7 günü antrenman yapıyoruz. Haftayı kategorilere bölüyoruz. A takım haftada üç gün, genç ve  yıldız takımlarımız haftada dört gün  ikişer saat antrenman yapıyor. Küçük ve minikler haftada dört gün çalışıyor ve antrenman süreleri ise bir saat 15 dakika.

 

 

Gelecek sezon için hedefleriniz neler?

Bizim öncelikli hedefimiz karakterli oyuncular yetiştirmek. Başarı bizim için ikinci sırada. Yeni sezonda önce Kocaeli sonra da Türk basketboluna iyi oyuncular kazandırmak istiyoruz. Kulübümüzün başarısı için büyük fedakarlıklar yapan, kulübümüzün basketbol direktörü Bahadır Özer’e, genel menejerimiz Alper Arsezer’e, ve basketbol şube kaptanımız Akın Kaya’ya bireysel yardımlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

3935 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Spor Toto 3.Lig 1.Grupta mücadele veren Kocaelispor ile Gölcükspor, yeni sezonda aynı grupta mücadele verecek. Kocaelispor yeni sezona kendi sahasında 3 Eylül’de Tekirdağspor ile sezona başlayacak. Gölcükspor ise deplasmanda Kartalspor ile karşılaşacak

Birlik tempo yükseltti

Birlik tempo yükseltti

Kocaeli Birlikspor, yeni sezon çalışmalarına her geçen gün artan tempolu idmanlarla devam ediyor. Dün yapılan akşam çalışmalarında kırmızı beyazlı futbolcular oldukça yorucu bir idman yaptı

Bağçeşme çalışmalara başladı

Bağçeşme çalışmalara başladı

1.Küme ekiplerinden Bağçeşmespor takımı yeni sezon çalışmalarına önceki gün kendi tesislerinde başladı

Tolga’ya teklif yağıyor

Tolga’ya teklif yağıyor

İlimizin başarılı futbolcularından Tolga Çoban’a yeni sezonda teklif yağıyor

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Süper Lig ekiplerinden Çubuklu Balaspor  yönetim kurulu önceki gün yeni antrenörünü belirledi

Doğantepespor antrenörünü buldu

Doğantepespor antrenörünü buldu

Amatör Süper Lig’de mücadele eden Doğantepespor ekibi yönetim kurulu yeni sezonda takımın antrenörü konusunda kararını verdi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER