SERKAN BAL: “GELECEK İÇİN UMUTLUYUM”

Serkan Bal: “Gelecek için umutluyum”

2012 Londra Olimpiyatları’na, Avrupa ve  dünya şampiyonalarına ve Akdeniz Oyunları’na sporcu yetiştirmiş olan boks antrenörü Serkan Bal “Gelecek için çok umutluyum. Hedefimiz Rio 2016 Olimpiyatları’nda madalya kazanmak ve geleceğe emin adımlarla ilerlemek olacak” dedi

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

1974 Trabzon doğumluyum. 15 senedir boks antrenörü olarak çalışıyorum. Son 5 yıldır da kadrolu olarak Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuğum var.

 

Antrenörlüğe nasıl başladınız?

Askerden sonra Marshall boya fabrikasında boks antrenörlüğü yapıyordum. Bir arkdaşımın vasıtasıyla başka bir yerde daha antrenörlük yapıyordum. Sonra Gençlik Hizmetleri ve daha sonra da milli takım derken şimdi buradayız.  Fakat bana boksta en büyük desteği Ercan Kotan verdi. Hem boksa başlamamda hem de antrenörlük yapmamda çok emeği vardır.

 

 

Bugüne kadar şampiyonluk yaşayan sporcularınız oldu mu? 

2012 Londra Olimpiyatları, 2013 Akdeniz Oyunları, 5 dünya madalyası, 10 Avrupa madalyası, uluslararası turnuvalarda 65 madalya, 300’den fazla Türkiye dereceleri yapan sporcularım var. Benim tek hedefim milli takım forması altında sporcu  yetiştirmek. Bunun yanı sıra sporcu ahlakına da büyük önem veriyorum.. Şu ana kadar yetiştirdiğim sporcular bana büyük gurur verdi. Bundan sonra da hedefim yetenekli ve kaliteli gençlerimizi milli takıma kazandırmak olacak.

 

Yetiştirdiğiniz sporcuların başarılarını görmek size neler hissettiriyor? 

Sporcularının başarılarını görmek  bir antrenör için büyük gurur ve onur kaynağı.  En büyük  mutluluk diyebilirim. Uzun yıllar sporcuya emek veriyorsunuz. Sonrasında verdiğiniz emeğin karşılığını bir bir almak insana ayrı bir gurur veriyor. Onun müsabakada verdiği mücadele antrenör olarak bana gurur veriyor. Sporcumla başarılı olmanın tadını yaşamadan kimse bilemez. Ben her zaman söylüyorum. Sporcu ve antrenör bir bütündür. Böylelikle başarı daha çok gelir.

 

 

Çocuğunuz ile sporcunuz arasında ne gibi duygu farkı var? 

Sporcum ile çocuğum arasında bir fark yoktur desem tabi ki yanlış olur. Tabi ki çocuğun farklı oluyor, onun maçında sıkıntı stres daha farklı oluyor. İkisi de ayrı mutluluklar. Çünkü çocuğumun üzerinde olduğu gibi sporcumun üzerinde de benim büyük emeğim var. Fakat insan kendi çocuğuna ayrı bir değer verir. Onun müsabakadaki mücadelesi beni çok etkiler. Sporcularım da benim için çocuğum kadar önemlidir.

 

Antrenörlük dışında neler yapıyorsunuz?

Spor dışında en çok önem verdiğim ailemdir.  Ailem ile zaman geçirmeyi çok severim. Sonra arkadaşlarımla, dostlarımla vakit geçirmeye çalışırım. Ayrıca boş zamanımda İngilizce çalışıyorum.

 

Spor yapmayanlara ne tavsiye edersiniz?

Dünyanın birçok yerini gezdiğim ve gözlemlediğim için söylüyorum. Özellikle yurt dışındaki insanlar, sporu yemek yemek, su içmek gibi bir ihtiyaç olarak görüyor. Sağlıklı yaşamak, zinde kalmak için, kötü alışkanlıklardan kurtulmak için herkesin spor yapmasını tavsiye ederim. Umarım bizde de bu alışkanlık haline gelir.

 

 

Sizce nasıl bir antrenörsünüz? 

Sporculuk yaşantımda aşırı disiplinli çalışmalar ile bu seviyelere kadar geldim. Antrenmanlarda sporcularıma aşırı disiplinli bir şekilde yüklenirim. Bundan dolayı sporcular tarafından çekilir bir antrenör değilim. Çok aşırı disiplinliyim.

 

Antrenör olarak kendinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz ? 

Dünyada söz sahibi olan antrenörleri takip ederim ve birçoğuyla da milli takımlarda görüştüğümüzden onların antrenman tekniklerini beğenerek uygulama çalışırım. Sporda durmak yok, her zaman kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız yoksa başarısızlık kaçınılmaz olur.

 

Antrenör olarak en büyük hedefiniz nedir? 

Antrenörlüğün zirvesi olimpiyatlardır. 2012 Olimpiyatlarında başarı almıştık. Nasipse sporcum Selçuk Eker Rio 2016 Olimpiyatları’nı madalyayla taçlandırırsa hedeflerimden biri gerçekleşir.

 

Sporcularla iletişiminiz nasıl? 

Sporcular disiplinli hocayı sevmezler ama benim sporcularım disiplinin sadece idmanlarda olduğunu bilirler. Dışarıda arkadaş, ağabey,  baba oğul gibiyiz.

 

Sporcularınızın sadece sporculuk yönüyle mi ilgilenirsiniz? 

Sporda başarı olmak istersen sporcunun her şeyiyle ilgilenmek zorundasın. Sporcunun başarılı olması karakterine bağlıdır. Yetiştirilmesine bağlı kişilik gelişimleriyle ilgili yönlendirmede bulunurum. Profesyonel anlamda destek de sağlamaya çalışıyorum. Sadece bedeni güçlü olursa sporcunun kardan çok zararları oluyor.

 

Önemli bir anınızı paylaşımısınız? 

Trabzon’da olimpiyat elemeleri vardı. 2 sporcum olimpiyat oyunlarına katılacaktı. Selçuk Eker ile Mehmet burada ikisini de takıma sokmak istemediler. O gece milli takım antrenörleri ve federasyon başkanı ile akşam sohbet etme imkânım oldu. Orda hararetli bir tartışma oldu. Ben sporcularımın hakkı yenilirse takımı alıp gideceğimi söyledim. Sonunda vizeyi alan Selçuk Eker oldu. Ve Selçuk Eker’e karşı olumsuz oy kullanan antrenörlerin hal ve hareketlerinin ifadeleri beni çok etkilemişti. Aşırı bir duygu patlaması yaşamıştım. Çünkü olimpiyatlarda ilk sporcumuzdu. Benim için unutulmaz anlardan biridir.

 

Antrenörler ne gibi sorunlar yaşıyor? 

En büyük sıkıntılarımızdan biri elit sporcu bulamamak. Elit sporcu bulamamamın sebebi de sporcularımızın başarıyı kaldıramaması.  Aile sorunları oluyor, sporcularımız belli yere geldiklerinde güçlü karakterli gelmedikleri zaman kendilerini kaybediyorlar. Antrenörlerin en büyük sorunlarında birisi de sporcularının vefasızlıkları oluyor. Federasyonlar, yönetimler ve kulüplerle ilgili sorunlar oluyor. Çok başarılı olduğunuzu görmek istemiyorlar, önünüzü kesmek istiyorlar. başarı yalnız çıkılan bir yol oluyor.  Zirvede olduğunuz zaman da sizi çekemiyorlar. Başarılı olunca yalnız oluyorsunuz yüzünüze karşı iyi oluyorlar ama arkanızdan öyle olmuyorlar.

 

AYRI BİR GÜÇ ALDIK

Özellikle Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Muzaffer Çintimar’ın gelmesiyle yoğun bir şekilde çalışmaya başladık, başarılı dönemler geçirdik. Daha sonra Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürümüz Gökhan Yavaşer’in gelmesi ve kendisinin sporculuktan gelmesi biz antrenörlere ayrı bir güç verdi. İlçe müdürümüzle aynı dili konuşmamız, arkadaş gibi olmamız bizleri motive ediyor. Bu proje içinde sadece şampiyonluk dönemlerinde hatırlanan sporcularımıza, antrenörlerimize ve değerlerimize göstermiş olduğunuz vefa örneği için teşekkür ediyoruz.

957 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Kocaeli içerde, Gölcük dışarda

Spor Toto 3.Lig 1.Grupta mücadele veren Kocaelispor ile Gölcükspor, yeni sezonda aynı grupta mücadele verecek. Kocaelispor yeni sezona kendi sahasında 3 Eylül’de Tekirdağspor ile sezona başlayacak. Gölcükspor ise deplasmanda Kartalspor ile karşılaşacak

Birlik tempo yükseltti

Birlik tempo yükseltti

Kocaeli Birlikspor, yeni sezon çalışmalarına her geçen gün artan tempolu idmanlarla devam ediyor. Dün yapılan akşam çalışmalarında kırmızı beyazlı futbolcular oldukça yorucu bir idman yaptı

Bağçeşme çalışmalara başladı

Bağçeşme çalışmalara başladı

1.Küme ekiplerinden Bağçeşmespor takımı yeni sezon çalışmalarına önceki gün kendi tesislerinde başladı

Tolga’ya teklif yağıyor

Tolga’ya teklif yağıyor

İlimizin başarılı futbolcularından Tolga Çoban’a yeni sezonda teklif yağıyor

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Çubuklu Bala’da İsmail Caferoğlu devri başladı

Süper Lig ekiplerinden Çubuklu Balaspor  yönetim kurulu önceki gün yeni antrenörünü belirledi

Doğantepespor antrenörünü buldu

Doğantepespor antrenörünü buldu

Amatör Süper Lig’de mücadele eden Doğantepespor ekibi yönetim kurulu yeni sezonda takımın antrenörü konusunda kararını verdi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER