ADETA BİR SANAT ESERİ ÜRETİYOR

Adeta bir sanat eseri üretiyor

Butik kurabiye ve pasta yapan Selda Soykal, adeta bir sanat eseri üretiyor. Bu eser hem gözünüze hem de midenize hitap ediyor

Eylem Selvi Arı & Tülay Duran

Bu hafta sizlerle evinde üreten bir kadının hikayesini paylaşacağım. İsmi Selda Soykal.

Bir ev kadını. Ancak sıradan bir ev kadını olarak kalmak yerine üreten ve evinin bütçesine katkı sağlayan bir ev kadını olmak istemiş.

Bunun için gitmediği kurs kalmamış desem yeridir. Son olarak pastacılık kursuna gitmiş.

3,5 yıl öncede butik kurabiye ve pasta işine girişmiş.

Ben denedim, kurabiyeleri enfes. Hamarat bir kadın Selda hanım.
Hobi olarak yapıyor butik kurabiye ve pasta işini.

Sağlıklı kurabiyeler ve pastalar yemek isteyenlerin en çok uğradığı isim olmuş.

Selda hanım, kadınların illa dışarıda bir şirkette ya da lokantada çalışması gerektiğini düşünmüyor.

Evinde üreterek de kendilerini var edebileceklerini söylüyor.

Haklı da.

Kurabiyelerine ‘Cancan’ ismini vermiş Selda hanım.

Eşinin ismi ‘Can’ olduğu için tercih etmiş ‘Cancan’ı.

Gelin Selda hanımın hikayesini hep birlikte okuyalım.

Selda hanımın kurabiye ve pastalarını tatmak isterseniz;

Telefon: 0530 159 21 11

Ayrıca Facebook ve İnstagram’dan da ‘Cancan butik Kurabiye’ diye arattığınızda Selda hanımın yaptığı muhteşem lezzetleri görebiliyorsunuz.

 

Selda hanım nasıl başladınız bu işe?

-1968 Ankara doğumluyum. 2-3 yaşlarında babamın işi dolayısıyla İzmit’te yerleştik. 1991 yılında evlendim, 23 yaşındaydım. Eşim Can bey, Kamu İktisadi Teşekküllerinde görev yapıyordu. 2001 yılda emekli oldu. bu işe başlama hikayem yaklaşık 3,5-4 yıl önce başladı. Bir arkadaşım vasıtasıyla kurabiyelerle tanıştım. Zaten çocukluğumdan beridir de mutfağa çok meraklıydım. Yemek kitaplarından yemekler yapayım, pasta-börek yapayım diye çok hevesim vardım. Bir arkadaşım butik kurabiye yaptığını söyledi. internet üzerinden bir araştırma yaptım ve ilk kurabiyemi internet üzerinden öğrendiklerimle pişirdim. Hobi olarak yapmaya başladım. Tanıdıklarım özel günleri için sipariş vermeye başladılar. Yaş günleri, söz-nişan, bebek kurabiyeleri yaptım.

 

 

Talepler gelince İZMEK’in pastacılık kursuna da gittim. 2 yıl oraya devam ettim. Şu an da butik pasta, cup kek, butik kurabiye yapabiliyorum. 

 

Sizden istedikleri her şekilde pastayı yapabiliyorsunuz yani?

-Tabii ki. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Yaptığım her şey el işçiliğidir. Ürünlerin kimi kısmında kalıplar kullanılır kimi kısmında da elinizle şekil vermeniz gerekir. Birazcık hayal gücüne ihtiyacınız var. Fakat son derece vakit isteyen, çok vakit isteyen çok emek isteyen bir iş.

 

EL EMEĞİ GÖZ NURU

Ortaya bir eser çıkarıyorsunuz adeta... Hem göze hem mideye hitap ediyor... Siparişlerinizi ne kadar sürede teslim ediyorsunuz?

-Örneğin pastanın yoğunluğuna ve büyüklüğüne  bağlı olarak zaman değişebiliyor. 10-12 kişilik bir pastayı üzerindeki birkaç figür için birkaç güne ihtiyacım var. Çünkü üzerinde çalıştığınız figürlerin bir kuruma donma süresi var. Mesela araba kalıplı bir pasta istediniz, ben bunu kalıpla da yapabilirim ya da kekini keserek de yapabilirim. Daha çok kekini şekillendirerek yapmayı tercih ediyorum. Çünkü malzemeleri çok pahalı. Ben meraklı olduğum için televizyondaki pastacı programlarını da seyrettim. Bunların dışında çok öncelere dayanan halk eğitim döneminden gelen kurslara el sanatlarına merakım vardı.

 

Hamarat bir kadınsınız. Yoksa kolay değil bunlarla uğraşmak...

-Kesinlikle. Bir çok şeyin kursuna gittim. Önceki yıllarda gittiğim kursların da yaptığım işte faydası var. Mesela renkleri birleştirme yeteneğim bir kumaş boyamadan geldi. El sanatlarındaki ahşap boyamadan şekillendirmeyi öğrendim. Nakış sayesinde ince işliği, fırça kullanmayı öğrendim. Hepsini pasta yapımında birleştirdim.
     Yaptığım ürünlerde katkısız ve en iyi malzemeyi kullanmaya özen gösteriyorum. Kurabiyelerim için tereyağı, un, pudra şekeri ve fındık unu kullanıyorum. Fındık unu kurabiyelerime lezzet veriyor. ekstra istenirse kakao, zencefil, tarçın da koyabiliyorum. Çikolatalı, sade, kakaolu, vanilyalı, meyveli pastalarım var. 10-12 kişilik pastaya mesela yarım kilo çikolata koyuyorum. Katkı maddesi kullanmıyorum. Ev hanımlarının günlerde yaptığı yiyeceklerde kullandığı malzemeleri kullanıyorum. Güven içerisinde pasta ve kurabiyelerimi yiyebilirler. Ayrıca ben kokulu sabun da yapıyorum. Sabun ve kokulu taş kursuna da gittim.

 

 

 

HOBİ OLARAK YAPIYORUM

Evde üretiyorsunuz, bir pastane açmayı hiç düşündünüz mü?

-Ben bu işe hobi olarak başladım. Eşim sigorta emeklisi, ülkemizdeki yaşam şartları zor. Benim amacım aile ekonomisine katkıda bulunmak. Bir mekan sahibi olabilmek için sermayeye ihtiyaç var.

 

 

Butik bir iş yapıyorsunuz, fiyatlandırmanız nasıl?

-İlk gittiğim el sanatları kursundaki öğretmenimiz şunu söylemişti; el emeğinin ‘maliyet x 3’tür. Ancak günümüz yaşam koşullarında bunu uygulamak çok zor. Benim için memnuniyet önemli. Çoğu zaman para bile kazanmıyorum. Kar marjımı yüksek tutmuyorum. Pahalı olunca insanlar butik işlerden uzaklaşıyor. Benim karşı komşum çalışan bir insan. Yaptığınız ürünlerin fiyatını ilk öğrendiklerinde insanlara pahalı geliyor. Fakat o görüyor beni. Üretirken ki yorgunluğumu harcadığım zamanı görüyor. Onun için ‘Senin için az benim için fazla’ şeklinde bir yorumu var. Mesela bir kurabiyeyi üretmem 15 dakikamı alıyor. Bunun karşılığında sadece memnuniyet önemli benim için. Sevildiğiniz sürece arkanızdan eksik olmuyorlar. Bir yıl önce pasta-kurabiye yaptığım insanlar 1 yıl sonra tekrar  geliyorlar, arayış içerisine girmiyorlar. Memnun kalıyorlar.

 

 

 

EVDE ÜRETMEK ÇOK KOLAY

Evinde üreten, ev bütçesine katkı sağlayan bir kadın olarak, kadınlara tavsiyeniz ne olur?

-İlla ki dışarıda çalışmak gerekmiyor. Evde üretmek bir kadın için çok verimli ve kolay bence. Zamanınızı iyi planlamayı, değerlendirmeyi öğreniyorsunuz. Hobide olsa bir sorumluluğunuz oluyor. Kadınlar, meraklı oldukları konuda araştırma yapsınlar. Eskiden kursa gitmek zordu ama artık daha kolay. Kurslar şu anda ücretsiz. Ellerinin altında birer akıllı telefon vardır. Sosyal medyayla vakit geçirmek yerine internette merak ettikleri konuları araştırsınlar. Dediğim gibi ben ilk kurabiyemi internetten bakarak yaptım. Yaptığınız her şeye de sevginizi katmanız gerekiyor. Yemek işi sabır ve tecrübe ister. Hiçbirimiz yemek yapmayı çocuk yaşta öğrenmedik.

 

 

Malzemelerinizi nereden alıyorsunuz?

-İzmit’te Anaçoğlu Gıda var, Yenişehir Mahallesi’nde oradan alıyorum. Zaman zaman kalıplarımı İzmit’teki 2-3 yer var oradan temin ediyorum. İzmir’de bir firma buldum oradan da sipariş veriyorum. Yine İstanbul Tahtakale’den de kalıplarımı malzemelerimi alıyorum. Esasında bu tür kurslara giden çok revaçta bir iş. Çok kişi merak ediyor başlamak istiyor ama iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey olduğu için çok kişi vazgeçiyor.

Kadınlar üretmek için denemekten korkmasınlar. Ben yaptığım iş için elimden gelenin en iyisini yapmak için çaba harcarım. Her türlü detayı onlarla paylaşırım. Karşılıklı konuşarak her şeye karar veririm. Yapmadığım tek bir şey vardır; bir başkasının yaptığını birebir aynen uygulamam. Bu fikre ve onun emeğine saygısızlıktır. Fikir kolay çıkmaz. Benim için taslak oluşturur. Ama kendime özgü bir iş çıkarırım.

Eşim de zaman zaman bana yardımcı olur. Mesela şeker hamurunu açmak zordur çok sert bir hamurdur. Onu açarken omzumu incitmiştim o zaman yardımcı olmuştu. Ürünlerimde katkı maddesi yok. Ürünlerimi aldığım firmanın bilgisi bu yönde. Ben yaptığım şeyi seviyorum. Ortaya güzel bir iş çıkıyor ve mutlu oluyorum.

7155 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER