BAŞARIMIZIN YÜZDE 60’I BİZE, YÜZDE 40’I İSE VELİLERİMİZE AİT

Başarımızın yüzde 60’ı bize, yüzde 40’ı ise velilerimize ait

Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nın sahibi Melike Ergi, kurumun 7 yılda elde ettiği başarının yüzde 60’ının kendilerine yüzde 40’ının ise velilerine ait olduğunu söyledi

Eylem Selvi ARI&Tülay DURAN

Kadın Dediğin’in bu haftaki konuğu eğitim sektöründen bir hanım, Melike Ergi.

Kendisi ilimizin saygın eğitim kurumlarından olan Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nın kurucusu. 2009 yılında başladığı yolculuğunda çok ivme kaydetmiş.

Kendisiyle Tuncay Emir Anaokulu’nda bir araya geldik.

Şunu belirteyim; Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nda anaokulu ve kreş ayrı binalarda hizmet veriyor.

Nedeni ise Melike hanımın deyimiyle; büyüklerin rahat hareket etmesi, küçüklerin ise ezilmemesi.

Esasında Melike hanımı şahsen tanımıyor ancak Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nı biliyordum.

Melike hanım geçtiğimiz haftalarda okulun eğitim koordinatörü Yasemin Şen öğretmenle birlikte beni ziyaret edince kendisiyle tanışma fırsatı buldum.
Sıcak, samimi ve özgüveni yüksek bir hanım.
Sözleştik ve hafta içi kendisiyle anaokulunda bir araya geldik.

Melike hanım, bizlere hem Tuncay Emir Eğitim Kurumları’nın doğuşunu hem de bu sektörde bir kadın olarak yaşadıklarını anlattı.

Her sözünde ailesine minnet duygusunu sezebiliyorsunuz.

Çünkü gerek annesi, gerek rahmetli olan babası gerekse abisi ve ablaları çok destek olmuşlar Melike hanıma.

Bu nedenle “Ailem olmasaydı bu noktada olmazdım” diyor.

Ve kadınlara en büyük tavsiyesi iş yaşamına girerken mutlaka ailelerinden destek almaları.

 

Melike hanım, 7 yıldır eğitim hayatının içindesiniz, tanımayanlar için kısaca bir kendinizi anlatır mısınız?

-1978 İzmit doğumluyum. Eğitim hayatım üniversiteye kadar burada geçti. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. Okul bitince ODTÜ’ye dil eğitimi almaya gittim. 1 dönem sonra geri döndüm... Tarih öğretmenliği de yaptım; 2000-2008 yılları arasında 8 yıl boyunca mesleğimi yaptım. Zaten öğretmenlik yapmasaydım, direk bu işle başlasaydım öğretmen arkadaşlarımı anlama noktasında empati kuramayabilirdim. Evliyim, 3 oğlum var. İsmini okula verdiğimiz Tuncay Emir, büyük oğlum. Ahmet Taha ve Çınar Erol isimli iki oğlum daha var. Küçük oğullarım da okulumuzda öğretim görüyor.

 

Peki tarih öğretmenliğinden böylesine bir sektöre uzanan yolculuğunuz nasıl başladı?

-Öğretmen arkadaşlarıma bir etüt merkezi açma projemiz vardı. Ancak olmadı, bu kez ‘Bir anaokulu mu açsak?’ diye düşündük. Ama herkes kendi anaokulunu açmaya yöneldi. Bizim içerisinde bulunduğumuz binayı etüt merkezi olarak planladık. Eski bir velim, müfettişti. İnşaatı geziyorduk birlikte. Bana dedi ki; “Melike öğretmenim, burada 3 tane anaokulu sınıfı yapsanız da anaokulundan çocukları büyütüp etüt merkezine alsanız?” Bu fikir bize de mantıklı geldi ve 2009 yılında okulumuzu açtık, alt katları anaokulu yaptık, üst katlarda 1’den 5’e kadar etüt merkezi oldu. Daha sonra biz mi bu işi daha çok benimsedik yoksa bu iş daha mı çok talep gördü bilmiyorum ama 2 yıl önce etüt merkezimizi kapattık ve bu binayı anaokuluna çevirdik. Eşimle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
   Benim çok büyük bir şansım vardı. Rahmetli babam ilkokulu mezunuydu ancak çok ileri görüşlüydü. İş noktasında beni çok teşvik etti. Abim inşaat mühendisi ve beni her zaman maddi-manevi destekler. Çocuklarım konusunda da çok şanslıydım. Tüm çocuklarıma okula başlayana kadar ablam baktı. Çok ciddi bir aile desteği gördük. Bazen insanlar derler ya ‘Ben nerede olursam olayım başarılı olurdum’ diye. Ben bu cümleyi kendimle ilgili hiç demedim. Ailem çok destekledi. Annem, çocuklarımla ilgileniyor. Bir de şunu söylemek istiyorum; Allah bizi genel olarak hep iyi insanlarla karşılaştırdı. Çok emek veren, gerçekten ilgilenen ve çaba harcayan çalışanlarımız oldu. Bu bize çok katkı sağladı.

 

 

TİTİZ BİR VELİ PROFİLİMİZ VAR

Velilerinizle nasıl bir diyalog içerisindesiniz?

-Çok titiz bir veli profilimiz var. Onların titizlikleri sayesinde daha dikkatli olma yoluna gittik. Bu bize değer kattı. Önceden göremediğimiz şeyleri, onların dönüşleriyle görmüş olduk, bu bize tecrübe oldu. Şuan 200’ü aşkın öğrencimiz var. Yıl boyunca kayıt alıyoruz ancak belli gruplarda kaydı bitirdik, çünkü sınıflarımız doldu. Velilerimiz istedikleri gibi öğrencilerini bizlere yollayabiliyorlar. Haftanın 5 tam günü de yollayabiliyorlar, 3-4 gün de yollayabiliyorlar. Ya da sabah-öğlen, öğlen-akşam şekliden de yollayabiliyorlar.

 

Eşinizle çalışmak nasıl, evde de işyerinde de berabersiniz....

-Eşimin bizlere çok katkısı oluyor. Kendisi doğrudan eğitimci değil, uluslararası ilişkiler mezunu ama eğitime gönül vermiş birisi. Çok titiz birisi. Bugün okulumuza akademik olarak danışmanlık yapan herkesle buluşmamızı sağlayan kişi eşimdir. Bizim düşündüğümüz ancak hayata geçiremediğimiz şeyleri hayata geçirdi eşim. Mesela bu okulda ayda 1 ton portakal sıkılıyor. Bu da nasıl başladı; ilk etapta bizler kışın haftanın belirli günlerinde taze portakal suyu verelim istedik. Ama aklımız almıyordu, makineler büyük olsa bile yıkanması bir dert, sıkıldığı gibi verilmesi bir dert. Eşim bunu o kadar güzel organize etti ki; bir çalışanımızın görevi sadece portakalları yıkamak. Ayrıca eşim Kandıralı ve çok şanslıyız ki eşimin ailesi Kandıra’da köyde yaşıyor. Kandıra’dan yöresel ürünler geliyor. Tarhana, yumurta ve pek çok şey.

   Yine çocuklarımızın elleri kapılarda sıkışmasın diye tüm kapılarımızda körüklü parmak koruyucuları bulunur. Her yerde kameralar bulunur. İç güvenliğimiz açısından bu kameralar izlenir. Velimizin aklına küçük bir soru işareti düştüğünde geriye dönük kamera görüntüsü açılır. Beslenmeye çok önem veriyoruz. Okulumuzda son 1,5 yıldır menülerde tavuk yok. Velilerimizin bir kısmı tavukla ilgili endişelerini bizlerle paylaştılar; 40 günde antibiyotikle büyütülmesi gibi... Bu nedenle kaldırdık. Et ve sebze yemeklerimiz var.

 

AKADEMİK DESTEK ALINIYOR

Menülerinizi belirlediğiniz bir uzman var mı?

-Okul açıldığından beri menüleri hep ben yapardım.
1,5-2 yıl evvel diyetisyen desteği aldık. Ama veliler dönmeye başladı; menüler hafiflemiş diye. Şu an klasik Türk yemek sistemi üzerinden gidiyoruz. Diyetisyen bir velimiz, Belçin hanım destek oluyor.

 

Akademik alanda kimlerden destek alıyorsunuz?

-Kocaeli Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü, özel yetenekli çocuklarla çalışan Yard. Doç. Üzeyir Ogurlu, rehberlik ve aile danışmanı Yard. Doç. Fatma Önalan Akfırat ile çalışıyoruz.

 

HER ÇOCUK EMEK VERMEYE DEĞER

Okulunuzda neye önem veriyorsunuz?

-Okulumuzda belirli şeyler çok önemlidir. Birincisi çocuklarımızın gerçekten mutlu olup kendilerini güvende hissetmesi için elimizden gelen her şeyi yaparız. Okul olarak bütün çocukların kazanılabileceğini, her çocuğun avukat, doktor, gazeteci olamayacağını ama insan olarak tüm çocuklara emek vermeye değer olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle okulumuz her yıl kontenjan dahilinde kaynaştırma öğrencisi alır. Mesela otizmli ya da down sendromlu çocukları okulumuza alıyoruz. Çocukların eğitim görme hakkı engellenemez. Sınıfın akışını bozmayacak her çocuğu okulumuza alıyoruz. Bizim okulumuzda çocuklara çok emek verilir. Mesela bir veli kaynaştırma öğrencisinden rahatsızlık duyarsa biz velimize saygı duyarız. Bu noktada kaynaştırma öğrencimizi yollamak gibi bir durum söz konusu olamaz, bunu izah ederiz ve çocuğunu almak isterse onun kararına saygı duyarız. Kaynaştırma öğrencilerimiz okulumuzdan keplerini giyerek mezun olurlar. Ayrıca öğretmenlerimiz aylık olarak eğitimlerden geçer. Bizde eğitim bitmiyor. Öğrencilerimiz her ay gezilere gider, kentimizi tanır. Tiyatroya gideriz ya da tiyatro okuluma gelir.

Yine okulumuzda bireysel doğum günleri, yıl sonu gösterileri yapmıyoruz. Ay içerisinde toplu doğum günleri yaparız, pastamız mutfağımızda aşçımız tarafından hazırlanır. Yıl gösterilerini de yapamamamızın sebebi vakit kaybı. Gösteriye hazırlanmak için derslere ara verilmesi gerekiyor. Buda bir kayıp. Öğrenci için de stres kaynağı oluyor. Bu nedenle eğitimi aksatmamayı tercih ediyoruz.

 

Çocuklarla olmak nasıl bir duygu?

-Ben çocukları çok seviyorum. Ayrıca çocuklarım da bu okullarda okudu. Her okula bir çocuk gibi oldu. Önce 2008’de Tuncay Emir doğdu, 2009’da ilkokulumuz açıldı. Sonra 2010’da Ahmet Yaman doğdu 2011’de kreş açıldı. 2013’te diğer okulumuz açıldı ve Çınar Erol doğdu. 3 okul 3 çocuk yani.

 

Peki, okulunuz ismi büyük oğlunuzdan almış. Kardeşler arasında ilerleyen günlerde bir kıskançlık olmasın? Emir Eğitim Kurumları adı altında her okula oğullarınızdan birinin ismini verebilirsiniz mesela...

-İnanın biz de bazen bunu düşünüyoruz. Büyüyüp bunu idrak ettiklerinde içten içe bir kıskançlık, kırgınlık sebebi olsun istemiyorum. Ama fikriniz güzel. İleride değerlendirecek olursak bu fikri değerlendireceğiz.

 

Veli mi zor, çocuklar mı?

-Çocukla uğraşmak çok güzel. Ben olayın daha çok veli kısmındayım. Velinin içinin rahat olması önemli. Bir kıyas yaparsak; veli kısmı çok daha zor. Çocuk mutlu oluyor. Ama velinin aklında soru işaretleri kalmamalı. Çocuklarını çok özenli büyütüp, çocuğa hayatında bir dolgu malzemesi olarak yaklaşmayan, gerçekten çocuk sahibi olmak istediği için çocuk sahibi olan, eğitiminden beslenmesine ve psikolojisine çok önem veren bir veli grubuyla karşı karşıyayız. Bunun da çok avantajını görüyoruz. 7’nci yılımızda eğitim alanında bir Tuncay Emir algısı oluştuysa bunun yüzde 60’ı yaptıklarımızsa, eğitim programımız, ekibimiz ve fiziksel koşullarımızsa yüzde 40’ı veli faktörüdür. Bugüne kadar bize çok katkı sağladılar. Hani sanatçılar der ya halka; ‘bizi siz yarattınız’ diye. Biz de velilerimizi bunu söylersek doğru olur.

 

BU İŞ EMEK VE CİDDİYET İSTİYOR

Çok riski bir iş. İnsanlar çocuklarını sizlere emanet ediyor?

-Evet, haklısınız çok riskli. Mesela okulumuzda ateş sınırı 37’dir. Bunu gördüğümüz an aileyi ararız. Ailenin yönlendirmesine göre hareket ederiz ve 38 derece ateşi gördüğümüzde çocuğu aileye teslim ediyoruz. Biz bir otopark işletiyor olsak, teslim edilen bir araba çizilse masrafı karşılarız değil mi? Ama çocuğa bir şey olsa yerine bir şey konamaz. Aynı çocuktan iki tane bile olsa telafisi yok. Biz bunun hassasiyetinde çalışıyoruz. Benim iki oğlum da çalıştığım dönem doğdu. Ben doğumdan sonra hastane dönüşü yine işimin başındaydım. Bu iş; bir iş yerim olsun, gelirim, otururum, biraz insanlarla sohbet ederim, arkadaşlarım gelir bir çay-kahve içerim diyebileceğim bir iş değil. Bu iş o kadar ciddi ve emek gerektiren bir iş ki ben kendi çocuklarımın zaman zaman çok geri planda kaldığına tanık oluyorum.

 

Üzülüyor musunuz?

-Zaman zaman üzülüyorum ama diyorum ki kendime; Melike bu iş senin seçimindi, 3 çocuk sahibi olmak da senin seçimindi. O zaman emanete aldığın çocukları, hem ihtiyaçlarının karşılanmasında hem eğitim hem de güvenlik konusunda mahrum bırakıp kendi çocuklarına dönemezsin. Okul açılalı 7 yıl oldu. İlk zamanlar pazar günü dahil okulda olurduk. Şimdi sadece 6 gün buradayız. Benim en uzun gittiğim tatil 2 gündür. Gittiğim yer de Sapanca’dır. Tüm yıl için söylüyorum bunu. Bu iş böylesine ciddi ve önemli bir iş. Yoksa ‘Aman ne olacak ben yokken de yaparlar, ederler’ denilecek bir iş değil. İşin içerisinde bir insanın canı var. Bu iş başında durman gereken ve güvendiğin insanlarla çalışman gereken bir iş. Ben bu işte mutluyum. Güzel bir iş yapmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

İş yaşamındaki bir kadın olarak kadınlara ne söylemek istersiniz?

-Bence önce insan kendisine güvenmeli. Aile desteğinin de çok önemli olduğunu düşündüğüm için imkanlar dahilinde ailelerinden kopmasınlar. Aileleriyle işbirliği halinde, iyi ilişkiler içerisinde olmalarını önemsiyorum. Devletin çok desteği var; KOSGEB ve MARKA’dan destek alabilirler. Hayata bir kez geliyoruz. Yarın öbür gün içlerinde bir ukde olmasın, pişmanlık duymasınlar, başarabilirler.

 

Yeni bir okul açacaksınız biraz bahseder misiniz?

-Evet, yeni bir okulumuz açılacak. 1-4 yaş arası çocuklar eğitim görecek. Hazırlıklar sürüyor. Açılış için 21 Mart’ı düşünüyorum, çünkü babamın doğum günü. Babam çok emek verdi bizlere ve okula. Okulumuzun 1000 metrekare kapalı alanı, 300 metrekare oyun bahçesi, 300 metrekare kapalı oyun alanı, her sınıfın uyku odası olacak. Bir de bizim okullarımız yaş gruplarına göre ayrıldı. Yaş gruplarının karma olmaması, küçüklerin ezilmemesi, büyüklerin de daha rahat hareket etmesi için bunu yaptık. Binaların iç yapılarını da buna göre dizayn ettik.

 

Son olarak hedefleriniz neler?

-Eşimin yakın zamanda bir hedefi var belki birkaç yıl sonra İzmit’in tepelerinde okul açmak. Bazen de diyor ki ‘Gelecekte bir ilkokul mu açsak?’. Ben maddi manevi buna kalkışmamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu konuya bakış açım şöyle; biz kendi alanımızda uzmanlaşıyoruz. Bütün enerjimizi maddi manevi yatırımımızı bu alana yapıyoruz. Bundan da güzel bir sonuç çıkıyor.
   Günün birinde bu çocuklarımız büyüyecek. Karşılaştığımızda ona karşı içimiz rahat olmalı. Çünkü ilk çocukluk yıllarını bizimle geçirdikleri için içimizde nokta kadar bir şüphe olmamalı. Bu anlamda bizim yemek tabldotlarımız Amerika’dan geliyor. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü sadece bunlara onay veriyor. Bardaklarımız da öyle. Oyuncaklarımız kimyasal ve kurşun içermeyen iki firmadan geliyor. Vicdanımızın, aklımızın ve ruhumuzun rahat olması için böyle yapıyoruz.

 

Tuncay Emir Anaokulu; İzmit Alikahya Mahallesi Bağımsızlık Caddesi No:33’te hizmet veriyor.
Telefon numarası: (0262) 365 15 66, e-mail ise; anaokulu@tuncayemir.com

Rengarenk bir bina olduğu için hemen fark ediliyor.

Tuncay Emir Kreşi ise; İzmit Alikahya Dilara Sokak No:2’de bulunuyor.

Telefon numarası; (0262) 319 32 85, e-mail de kres@tuncayemir.com

12675 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER