ÇALIŞTIĞI İŞ YERİNİN SAHİBİ OLDU

Çalıştığı iş yerinin sahibi oldu

A Plus Reklam Tanıtım ve Organizasyon’un ortağı reklam koordinatörü Ayşen Alkan Çelebi, bir işçi olarak başladığı ajansın sahibi oldu

Eylem Selvi Arı & Tülay Duran

Bugün sizlerle çok da rastlamadığımız bir kadın hikayesi paylaşacağım.

A Plus Reklam Tanıtım ve Organizasyon’un reklam koordinatörü Ayşen Alkan Çelebi, bir çalışan olarak başladığı iş yerinin şimdi sahibi.
Üniversitede radyo televizyon bölümünü bitirmiş ve çiçeği burnunda bir mezun olarak kendini ajansın kapısında bulmuş.

Hiç bilmediği bir alanda çalışmaya başlayan ve yaklaşık 12 yıldır aynı kurumda iş yaşamına devam eden Ayşen hanım, 2,5 yıl önce o zaman şirketin başındaki isim olan Sami Durmuşoğlu’nun kapısını çalmış.

Yine aynı firmada çalışan ortağıyla birlikte iş yerini almak istediğini söylemiş.

Sami bey de böylesi başarılı iki personele bırakmış A Plus’ı.

Ayşen hanım, çalışan olarak başladığı kurumda şimdi patron.

Anlattıklarına bakılırsa disiplinli ve çalışkan bir kadın. İşini daha da büyütmek istiyor.

Hedefleri var ve bunları hayata geçirmek için daha çok çalışması gerektiğinin bilincinde.

Hem bir anne, hem bir eş hem de bir iş kadını.

Kadınların pek çok işi aynı anda yapabileceğini ve güçlerinin farkına varmalarını öneriyor.

Bu arada bir ajansla çalışmak isteyenler varsa A Plus Reklam Tanıtım ve Organizasyon’un adresi; İzmit Cedit Mahallesi Muzaffer Fidan Sokak, Sancak Apartmanı No: 10 (KOÜ Anıtpark’ın hemen yanındaki ara sokağın sonunda).

Telefon: 0262 333 00 99
Fax: 325 44 99

Facebook; aplusreklam

Twitter: aplusreklam

e-mail: aysen@aplusreklam.com

web: www.aplusreklam.com

 

Ayşen hanım sizi bir tanıyalım...

-1986 İzmit doğumluyum. Trakya Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü mezunuyum. Şu an yaptığım işle alakası yok ama teorik bağlantısı var. Yoksa bölümden mezun olan arkadaşlarımın bir çoğu televizyonda ya da dizi setlerine çalışıyor.

 

Kendi işinizi yaptınız mı hiç?

-Kanal D’de bir süre çalıştım ama İstanbul’un şartları çok zor; maaşları çok düşük, sigorta zaten sıkıntı. Bundan ötürü İzmit’e döndüm. Geldiğimde deli gibi iş arıyordum. Bir tanıdığımız vasıtasıyla A Plus’un o zamanki sahibi Sami Durmuşoğlu bey ile tanıştım. Kendisi İzmit Makine’nin de sahibi. Bir gireyim, bu alanı da tanıyayım dedim. Sektörü hiç bilmiyordum. Başladım, 12 yıl kadardır bu şirketteyim. O dönem çok çalışanımız vardı. Ben girdikten 4-5 ay sonra patronumuz tüm çalışanları çıkardı işten. Bir tek ben kaldım reklam danışmanı olarak. İşi çok sevdim. Sami bey ile diyaloglarımız çok iyiydi. Aile ortamı vardı. Şu an ki ortağım Hüseyin bey de o dönem tasarım bölümünde işe başlamıştı.

 

Çalışmaya başladığınız iş yerinin sahibi oldunuz. Nasıl oldu bu? Röportajımızın en can alıcı kısmı bu, merak ediyoruz hikayenizi.

-Biz  A Plus’ı devralalı 2,5 yıl oldu. 9 yıl kadardır burada çalışandım. Olay şöyle gelişti; Sami beye gittik kendi işimizi yapmak istediğimizi söyledik. 9 yılda bir yere geliyorsunuz ve daha üstüne çıkamıyorsunuz artık. Sami beye anlattık, ‘Siz de uygun görürseniz A Plus’ı devralmak istiyoruz’ dedik. Çünkü A Plus artık benim çocuğum gibi olmuştu. Çalıştım, emek verdim ve işi de burada öğrendim.

 

HERKES KARLI SANIYOR AMA...

Peki patronunuz kendi şirketini size vermeyi nasıl kabul etti?

- Sami beyin zaten paraya ihtiyacı yoktu. Fabrikaları, restoranları var çünkü. Dolayısıyla bu işi de hobi olarak yapıyordu. Ajans ciddi bir maliyet. Herkes çok ciddi karlarla çalıştığımızı sanıyor ama öyle değil. 

 

Biraz ajans mantığını anlatır mısınız? Çok var bu tür ajanslardan. Bir reklam-organizasyonu ajansı kurmak çok mu kolay?

-Eğer imalatçı olarak girmiyorsanız sektöre çok rahat ajans kurabiliyorsunuz. Ofise bile gerek kalmıyor. Bir bilgisayarınız olsun yeter. Ama bizim tarzımızda bir şirket açmak öyle kolay değil. Bizim ciddi bir makine parkurumuz var, ciddi bir montaj ekibimiz var, ciddi bir çalışma ekibimiz var. Yoksa adı ajans olup bir yeri dahi olmayan bir sürü şirket var. Eline çantasını alıp firma firma dolaşan çok insan var. Bizim ise bir farkımız var. İnsanlar çok para var diye bu işe giriyor ama sonra firmalar tek tek batıyor. İşin başındaki kişi bu işi iyi bilmek zorunda. Ciddi kar marjları yok sektörümüzde. Çok zahmetli bir kere. Şöyle düşünün; ben size geliyorum ve size bir hayali anlatıyorum. Sizi o durumda ikna etmem gerekiyor.

 

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ

Nasıl ikna ediyorsunuz?

-Müşteriye gidiyoruz anlatıyoruz ve sonra tasarım yapıyoruz. Fotoğraflarını alıyoruz işletmenin. Sonra tabelayı sanki oraya monte etmiş gibi tasarımını yapıyoruz. İkna etmek zor, sonrasında işi beğendirmek de zor.

 

Beğenmeme ihtimalinde ne yapıyorsunuz?

-Biz tasarımlarımızı gerçekmiş gibi yapıyoruz. Tasarımımızın birebir aynısını çıkarıyoruz. Bizim şirketimizde öncelik gerçekten müşteri memnuniyeti. Belki bunu herkesten duymuşsunuzdur ama bu cidden bizim için önemli. Zaten biz daha çok kurumsal firmalarla ve fabrikalarla çalışıyoruz. Tabii ki esnaf ve küçük işletmelere de iş yapıyoruz ama sürekliliğimizi sağlayan fabrikalar, liman

lar, kurumsal firmalar. Firmalardan randevu alıyoruz. Ben bizzat arıyorum. Telefonda randevu almak çok zor. Çok zorlanıyoruz ama çabalıyoruz. Ben İzmit’te hatırı sayılır büyük firmalarla çalışıyorum.

 

Peki iş yerini devralırken parayı nasıl buldunuz. Bir destek ödemesi mi aldınız?

-Biraz eşimin desteğiyle aldım (gülüyor). Çünkü KOSGEB sıfırdan iş kurulunca destek veriyor. Ama benim KOSGEB’den sertifikam da var. Kadın girişimciler programına katıldım. Ben müşterilerime KOSGEB’den destek aldım ama kendim alamadım. Şu an makine parkurunu genişletmek için destek almaya uğraşıyoruz. Sanayide imalatı yapmayı düşünüyorum. Şehir içerisinde zor oluyor.

 

AMACIMIZ; MÜŞTERİMİZ KAZANSIN

Yaptığınız işleri konuşalım. Neler yapıyorsunuz?

-Televizyon reklamları, radyo reklamları ve gazete reklamları tasarımından tutunda -ki bir çok ulusal gazete ve televizyonda tasarladığımız reklamlar çıkmıştır- broşür baskısı, tabela imalatı ve daha pek çok iş... Tabela imalatını herkes yapıyor ve bizim bunlardan çok önemli bir farkımız var. Hangi tabela nereye yapılır, biz bunu bizzat giderek görüyoruz. Bizim amacımız kendimiz para kazanalım değil, müşteriye para kazandıralım diye düşünüyoruz. Daha çok çözüm üretiyoruz. Firmanın kurumsal kimlik tasarımını, web sayfasını, broşürünü, kataloğunu, tabelasını, yönlendirmelerini yani üzerine baskı yapılabilecek her şeyi yapıyoruz. Firma bize geldiğinde ikici bir firmaya ihtiyaç duymuyor çünkü her şeyini yapıyoruz. Bizi cazip kılan şey de bu. Bir anımı paylaşayım; bir müşterim bir gün aradı kamyon istedi. Düşünün her şeyini yapmışım ve bunu da bulabileceğimi düşünüyor.

 

IRAK’TA BİLE İŞ YAPTIK

A Plus İzmit’in bir markası...

-Evet, ama biz iş yapma konusunda sadece Kocaeli’de kalmıyoruz. Irak’a kadar gittik. Bir fabrikamızın fuarı vardı, orada iş yaptık. Edremit’te yine güzel bir otel projesi vardı onun işini bitirdik. İstanbul’a gidiyoruz. Türkiye’nin her yerine hizmet verebiliyoruz. Tabii ki yetmiyor. Hep daha fazla katalım, daha fazla bir şeyler yapalım istiyorum. Personelimi ve makine parkurlarımı artırmak istiyorum. İstanbul’da bir şube açmayı düşünüyorum. Benim her gün gidip gelmemdense şube açmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Hedefimiz çok ama bunları başarmak için iş yapmak gerekiyor.

 

Görüyorum, büyük firmalarla çalışmışınız...

-Referanslarımız gerçekten çok iyi. Çalıştığımız firmalar asla kötü referans olmaz. Biz yaptığımız işi asla oldu bittiye getirmiyoruz. Bir eksiklik mi var olmadı mı telefi ediyoruz. Yaptığımız işin arkasındayız. Müşterilerimiz bize geldiğinde ‘Acaba yapabilirler mi’ diye düşünmüyorlar. Sorunsuz bir şekilde teslim edeceğimizi biliyorlar.

Bir de biraz düze çıkınca gidip İstanbul’daki firmalarda da çalışmak istiyorum. Oradaki ajanslar neler yapıyorlar, daha farklı ne var görmek istiyorum. Nasıl ilerliyorlar merak ediyorum...

 

KADINLAR GÜÇLÜ VARLIKLAR

Kendi işinizin sahibi bir kadın olarak kadınlara tavsiyeniz ne olur?

­-Kadınlar gerçekten inanılmaz güçlü varlıklar. Ben kendime bakıyorum; çocuğum var ki doğuma 2 hafta kala izne çıktım, çocuğum 30 günlüktü evde bıraktım işimin başına döndüm. Kendi işim olduğu için buna mecburdum. Kadınlar mutlaka içlerindeki gücü fark edip, bir atılımda bulunmalı. Bizler aynı anda bir çok işi yapıp, bir çok şeyi düşünebiliyoruz. Ben hem anneyim, hem iş kadınıyım, aynı zamanda evde aşçıyım, temizlikçiyim... Kadınlar, ‘İş yapmak istiyorum ama param yok’ deyip kenara çekilmesin. Bir sürü hibe desteği var. Ev hanımları bile çok güzel işler çıkarıyor. Kimse kaderine razı gelip evinde oturmasın. Dünyanın bin bir türlü hali var. Günümüzde bir evde bir kişinin çalışması da yetmiyor. Çalışan anne belki çocuğuna uzak kalıyor ama onun da daha verimli, daha kaliteli vakit geçiriyor. Evdeki anne, çocuğu hep yanında olduğu için temizlik ya da ev işi yapma derdinde. Çocuklarıyla çok kaliteli zaman geçiremiyorlar.

 

İş konusunda titiz misiniz?

-Elbette. Ben görüşmelere gittiğimde ölçüyü kendim alırım. Bir uygulama yapılacaksa anında yaparım. Arkadaşlarım yoğunsa ürün teslimatını da ben yaparım. Ben ‘kadının yeri evidir’ mantığını hiç benimsemedim.

 

Ev yaşamınız nasıl, nasıl bir anne nasıl bir eşsiniz?

-Ben iş yerinde çok dominant bir karakter olmama rağmen evde daha sakinim. Anne olarak gerçekten fedakar bir anne olduğumu düşünüyorum. Çocuğumla ilgili çok eğitim aldım. Çocuk nasıl bakılır, bir yıl nasıl geçer bunların eğitimini aldım. Okuyan, araştıran bir anneyim. Çocuk yetiştirmek belki tek başına eğitimle de olmuyor ama sadece etraftan görerek de çocuk bakılmıyor. Çocuk yetiştirmek için bilgili olmak, işin profesyonellerinden eğitim almak gerekiyor.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

-Kadın dediğin tuttuğunu koparır, kadın dediğin güçlüdür, kadın dediğin hem annedir, hem abladır, hem eştir, hem çalışandır ki iyi bir çalışandır. Bizim şirketimizde kadınların hakimiyeti vardır. Kadının olduğu yerde başarı vardır. Kadınlar bir çok işi aynı anda yaptıkları için daha verimli oluyorlar.

13138 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER