DAMAR TIKANIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Damar tıkanıkları ve tedavi yöntemleri

Dünyada en çok ölüme neden olan ve en yaygın hastalıklarından olan damar sertliğidir(Ateroskleroz)

Damarsertliği birçok organı ve damarı tutsa da olum sıklığı yüksekliği nedeniyle kalp damar sertliği ile özdeşleştirilmektedir. Oysa aynı kalp damarları gibi beyin, boyun, bagırsak, kol ve bacak damarlarını da tutmaktadır. Boyun ve beyin damarlarını tuttuğunda baş dömesi, bayılma, bilinç kaybı, felc gibi bulgularla kendini belli etmektedir. Bağırsak damarlarını tuttuğun da karın agrısı, iştahsızlık ve kilo kaybı yapabilir. Bacak damarlarını tuttuğunda yol yürürken veya istirahatte ağrı, ayak yarası yapabilir.

 

Bacak damar tıkanıklığı kimlerde sık görülür?  

Tüm damar sertliği türlerinin ortak risk faktorleri vardır ve biri ortaya çıkarsa diğer damarları tutma riskide artmış demektir. Damar sertliğine baglı atardamar tıkanıklığı riski yaşla birlikte artsa da sigara içenlerde, şeker hastalarında, kolesterol yüksekliği, ailesinde damarsertliği ve yüksek tansiyonu olan hastalar da bu risk daha da artmaktadır. Gelecek yıllarda damar tıkanmaları daha da sık görülecektir, çünkü  

1) Yaşam süresi uzamakta ve buna bağlı yaşlı nüfus artmaktadır. Damar sertliği yaşlı nüfusta daha sık görüldüğü için tıkanma sıklığı da artacaktır.

2) Diyabet (şeker) hastalığı artmaktadır. Damar tıkanıklıkları şeker hastalarında daha genç yaşta ve daha sık görülür.

3) Beslenme düzenindeki bozuluklar ve hareketsiz bir yaşam tarzı yaygınlasması gibi birçok nedenle, damar tıkanıklığı sıklığı daha da artacaktır.  

 

Neden önemlidir?  

Damar sertliği ve buna bağlı gelişen damar tıkanıklığı kalp, boyun, beyin ve bacak damarlarında tıkanıklık oluşturarak ciddi sorunlara yol açabilir. Hayat kaybına neden olması dışında felç, kangrene baglı bacak ve organ kaybı nedeniyle insanların yasam kalitesini de bozmaktadır. Bacak damarlarında tıkanma hafif halinde yürümeyi engelleyerek yaşam kalitesini bozar. İleri dönemlerde ayaklarda yara ve gangren oluşmasına yol açarak bacak kesilmesine yol açabilir. Bacak damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir?  
Bacaklarda damar tıkanıklığı iki evrede değerlendirilir: Bacak kaslarında yürümekle ağrı olması (hafif hastalık) Ayak ya da parmaklarda yara veya kangren gelişmesi (şiddetli hastalık), bacak damarında tıkanma olduğunda şu belirtilerin biri ya da birkaçı görülebilir; yürümekle bacaklarda ağrı (durduğumuz zaman yani dinlence halinde ağrı sadece çok şiddetli hastalıkta olur), ayakta ve parmaklarda soğukluk, tıkanma uzun sürerse sinir uçlarının beslenememesine bağlı parmaklarda uyuşmalar, ayak parmaklarında morarma, ayak parmaklarında ya da topukta iyileşmeyen ya da geç iyileşen yaralar, ayak kangreni (parmakların ya da ayağın kömür gibi siyahlaşması).
Bacak damar tıkanıklığında tedavisinde ilaç tedavisi genelde yetersiz kalmakta hastalığın ilerlemesini ve sonuclarını engelleyememektedir. Bacak damarlarına by-pass ameliyatı uygulanabilse de herzaman damar yapısı ve yerleşimi uygun olmamakta ve ciddi bir ameliyat oldugundan beraberinde riskler de doğurmaktadır. Sonucta hastaların uzuvları kesilmek zorunda kalmaktadır. Son yıllar da tedavi için stent ve balon uygulaması, kök hücre uygulaması gibi yöntemlerle uzuv kaybı engellenebilmekte veya daha sınırlı duzeyde tutulabilmektedir.

 

BACAK DAMAR TIKANIKLIĞINDA TEDAVİLER;

1.Genel damar sağlığı sigara mutlaka bırakılmalıdır. Şeker, tansiyon, kolestrol ve kalp hastalığı varsa, ilaçları düzenli kullanılmalı ve hastalık kontrol altına alınıp damarlara daha fazla zarar vermesi engellenmeklidır. Düzenli egzersiz önemlidir. Yürüme en kolay ve iyi egzersizlerden biridir. Günde en az 30 dakika kadar normal ya da tempolu yürüme önerilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı birçok organda olduğu gibi bacak damarları için de iyi değildir.  
2.İlaç tedavisi Damar tıkanması hastalarında biz doktorlar bazı ilaçlar reçete ederiz. Ancak şunun bilinmesi gerekir: Belirli acil durumlar haricinde dünyada hiçbir ilaç damar sertliğine bağlı darlığı ya da tıkanıklığı açamaz. Reçete edilen ilaçlar genellikle Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ve bazen kılcal damar genişletici ya da dolaşım düzenleyici ilaçlardır. Bu ilaçlar varolan darlığı gidermez. Sadece hastanın rahat etmesinde ve kaybettiği konforunun kazandırılmasında etkilidir. Tıkalı damarların tedavisinde en önemli iki yöntem ameliyat ya da anjiyografi ile tedavidir. Bu tedavilerin uygulanamadığı kısıtlı hasta grubuna kendi kemik iliklerinden alınan kök hücreler verilerek tedavi umudu yaratmak mumkumdur. Basarılı uygulamalar ile acılan yaralar coğu hastada tamamen iyileşmekte ve agrıları gecmektedir. Hastaların bu konudaki en buyuk hatası ise ayaklarında morarma veya siyahlaşma geliştiğinde basvurmalarıdır. Bu durumda genelde gangren gelişmiş olur. Bu oradaki doku ve hücrelerin olduğu anlamına gelir. Bu dururmda o bolge için yapılabilecek birsey yoktur sadece gangrenin daha yayılması engellenebilir ve bacagın veya uzvun ust kısımları kurtarılabilir.  

Doç. Dr. Ulaş Bildirici ve ekibi tarafından yaklaşık 5 yıldır damar tıkanıklığı olan hastalara uygulanan yeni uygulanan yöntemler sayesinde hastaların bacağı kesilmeden tedavi ediliyor. Bugüne kadar 800’e yakın hastayı tedavi ettiklerini söyleyen Bildirici, En büyük problemi “Hastaların büyük kısmının maalesef tedaviden haberi yok” sözlerini kaydetti.

5 yıldan bu yana özellikle şeker hastalarının ve yogun sigara içen hastaların tedavisinde uyguladıkları yöntemle bircok hastanın bacağının kesilmesini önleyen Doç. Dr. Ulaş Bildirici ve ekibi, yöntemin yeteri kadar duyulmamasından şikayetçi. Uygun tedavi için kardiyoloji, kalp, damar cerrahisi ve ortopedi bölümlerinin ortak görüş birliği alınarak gerçekleştirilmeli. Kalp dışı damar hastalıklarında invaziv yöntemlerinin uygulamamasıyla ilgili olarak da bilgi veren Bildirici, “Üniversite bünyesinde uygulanan tedavi yöntemini ameliyatsız ve genel anestezisiz olarak uyguluyoruz. ‘Atardamar yoluyla tıkalı bölgeye ulaşılarak uyguladığımız yöntemle tıkanıklığın açılması ve ihtiyaca göre balon ve stentle tedavi’ şeklinde devam ediyor. Hastalar bu yöntem sayesinde ameliyat gerektirmeksizin tedavi olmakta ve taburcu edilmektedir” dedi. Uygulanacak teknik tamamen hastaya özel olmalıdır. İşlemin yapılacagı yer genelde kasık bolgesi olsa da ayak bileği, kol, koltuk altıdan girilerek te işlem uygulanmaktadır.

Aynı kalp krizlerinde acil anjiografik yöntemle damar acılması gibi acil durumlarda bacak hatta beyin damarlarına da anjiografik yöntemle mudahale edilerek hastaların sakat kalmaları ve felç gelişimi engellenebilir.

 

- Özel Kocaeli Akademi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ulaş Bildirici

4228 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER